Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster,se poat...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Sfat achizitie Renault Fluence benzina 1,6 16v

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
191 răspunsuri în acest subiect

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.155
  • Înscris: 08.12.2008
Nu cred ca ar conta chiar atat de mult 0-5, max 1l/100 km. Pe de alta parte motorul de pe Fluence e unul aspirat mai vechi si isi are originile in urma cu vreo 15 ani. Nu te da pe spate dpdv dinamic, insa inca mai este un motor fiabil. Nu am auzit pe nimeni sa se planga de acest motor in acesti multi ani.
Mie S-Cross imi place si este mai masina fata de Fluence pe care personal o vad a fi una dintre cele mai slabe compacte in 3 volume. Dpdv tehnic este mai modern S-Cross si eu as spune ca este si mai sigur. Si intre noi fie vorba, e si mai fiabil. Pana la urma e o trasatura tipica pentru o japoneza. Daca vrei totusi un Renault eu m-as uita mai degraba la un Captur sau Megane 3 care din cate stiu nu e facut in Turcia. Vad ca nu te intereseaza atat de mult berlinele si ar fi o varianta. Ok mi se mai par si Peugeot 308 sau 2008. In cazul lui 308 diferentele fata de generatia precedenta sunt considerabile si in acest moment este una dintre cele mai bune masini de clasa compacta. Singurele avantaje la Fluence eu le vad a fi pretul si dotarile bune. In rest... nu ma atrage cu mare lucru. Dar na, daca tie iti place degeaba ne dam noi cu parerea.

#38
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 07.05.2014

 LauCalin, on 30 mai 2015 - 17:20, said:

Nu cred ca ar conta chiar atat de mult 0-5, max 1l/100 km. Pe de alta parte motorul de pe Fluence e unul aspirat mai vechi si isi are originile in urma cu vreo 15 ani. Nu te da pe spate dpdv dinamic, insa inca mai este un motor fiabil. Nu am auzit pe nimeni sa se planga de acest motor in acesti multi ani.
Mie S-Cross imi place si este mai masina fata de Fluence pe care personal o vad a fi una dintre cele mai slabe compacte in 3 volume. Dpdv tehnic este mai modern S-Cross si eu as spune ca este si mai sigur. Si intre noi fie vorba, e si mai fiabil. Pana la urma e o trasatura tipica pentru o japoneza. Daca vrei totusi un Renault eu m-as uita mai degraba la un Captur sau Megane 3 care din cate stiu nu e facut in Turcia. Vad ca nu te intereseaza atat de mult berlinele si ar fi o varianta. Ok mi se mai par si Peugeot 308 sau 2008. In cazul lui 308 diferentele fata de generatia precedenta sunt considerabile si in acest moment este una dintre cele mai bune masini de clasa compacta. Singurele avantaje la Fluence eu le vad a fi pretul si dotarile bune. In rest... nu ma atrage cu mare lucru. Dar na, daca tie iti place degeaba ne dam noi cu parerea.
Chiar apreciez părerile dvs., eu caut o berlina și în acest segment adevărul este ca la 12000 euro sunt limitat destul de mult. Pentru a combina cele doua cerinte minime dorite, motor aspirat benzina și caroserie de berlina...  Știți și voi ce "experimente" de motoare avem momentan pe piața.

#39
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 688
  • Înscris: 14.12.2009
Nu cred ca vei gasi cu usurinta un sedan cu motor aspirat in jur de 12.000. Eu as arunca un ochi la masinile de pe stoc de la diversi dealeri, poate reusesti sa prinzi ceva. De exemplu la Opel : http://opel.radacini...hicule/stocuri/
Alte sedan-uri in jurul banilor tai ar mai Citroen C-Elysee/Peugeot 301 cu motoare de 1,6 benzina sau Skoda Rapid ( insa cu motoare mici, turbo)

#40
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.916
  • Înscris: 14.11.2004
Incearca Honda Civic 1.8 MT, au preturi sexy cu programul Rabla si nu este cu mult mai scump decat Fluence.

In afara de Fluence care se pregateste de pensie, si Civic Sedan chiar nu-mi amintesc alt sedan accesibil fara sa aibe sub capota o bormasina.

#41
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
A innebunit lumea de tot cu Civicul ala.

#42
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 14.916
  • Înscris: 14.11.2004
Pai e cam singura masina de segment C cu motor de cursa lunga ce nu trebuie reparat odata cu kit-ul de distributie :D

#43
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.307
  • Înscris: 25.11.2010
Corolla 1.33 13600 euro. Consum mai mic, taxe mai mici asigurare mai mica.

De ce nu iti convine S-cross? are portbagaj decent 400 L plus ca e mai pragmatic decat un portbagaj de berlina, poti incarca mai sus, poti rabata scaunele. Nu stiu cum e confortul pe bancheta din spate nu strica sa incerci.

#44
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.016
  • Înscris: 06.04.2007

 kleeblatt, on 28 mai 2015 - 19:20, said:

......................................
sa stii ca nu prea e diferenta mare intr-un Logan full si un fluence.
Nu e. Amandoua au 4 roti si volan rotund.

 AlexIP, on 28 mai 2015 - 20:05, said:

Flatulence e tot un fel de Logan, dar cu motorul de pe fostul Prestige, ............................
Daca te uiti asa de pe trotuar si le vezi la trei-patru strazi departare, cam pe acolo sunt ambele.

De aproape daca mai ai si posibilitatea sa mergi cu amandoua ai sa vezi ca nu prea au nimic in comun, dar nimic (nici sa fie Logan nou full cu de toate).

Nu condamn pt ca asa am spus si eu cand am luat Logan, ca e tot un fel de Reno Clio/Megane, dar inafara ca impart ceva motorizari, n-ai ce sa compari sa spui ca pe acolo sunt ambele.

 LauCalin, on 28 mai 2015 - 21:59, said:

Trecerea de la Logan la Fluence, oricum o dai e un pas inainte. ...................
Ca posesor de Logan iti pot spune ca sunt chiar doi pasi inainte daca treci la un Fluence d-asta nou.

Daca nu face multi km, motoru 1.6 110cp e o alegere buna, nu foarte economic, dar garantat d.p.d.v. al fiabilitatii.

#45
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.477
  • Înscris: 02.02.2007
Am.coleg de munca ce a luat sports tourer 1.5 dci destul de dotat cu 12500 anul trecut. Cu rabla și toate reducerile posibile, alb de pe stoc.

#46
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.094
  • Înscris: 02.04.2006
MAi romanilor....de ce tb sa cumparam noi sh?mobila tot la sh cumparati?asta tine de mojicie,romanashul destept cumpara un sh obosit bine de pe la samsari numai o impresiona si el neamurile mai sarace de la tara,daca ar fi sa cumpar acum alta masina tot Renault as lua poate Kadjar,stiu o sa spuna unii  ca poti  lua ceva mai cu pedigree decat asta,ok e alegerea lor dar eu prefer sa-mi petrec timpul altfel decat prin service de cartier ca un X5 cam rar vezi pe la reprezentanta....mai cine vinde masina de 70k de euro la 20k de euro dupa 2-3 ani?samsarii ce au masini daune totale,cu min. 300k de km,furate....spor la imbogatirea samsarilor,     va meritati o megateapa din partea astora asa ca tratament la snobismul vostru,voua un fier va da prestanta pe sosea si un statut social de cocalar sef  cu sh ca nou  in fata baietzasilor de cartier si a pitzipoacelor de pe la tara.

Pt. initiator: ia Fluence ca nu vei regreta....spatioasa,fiabila,service decent la pret,retea de service bine dezvoltata,nu astepti dupa piese cu saptamanile ca la japoneze,garantie 4 ani...

Editat de RamboX, 31 mai 2015 - 09:28.


#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.155
  • Înscris: 08.12.2008
A zis cineva care a dat o grama de bani pe un Fluence. Prietene, sa-mi fie cu iertare dar esti cam pe langa. Nu trebuie sa cumperi o masina de la samsari. Poti f bine sa gasesti de la proprietar. Apoi, nu este neaparat o problema sa iei un X5 de la proprietar cu 15000 de euro. Este o problema sa-l iei de la samsari cu 5000. Asta ca tot ai spus ca X5. Iar aia cu impresionatul vecinilor, neamuliinsau prietenilor las-o moarta ca e "fumata" demult.
Si zici tu ca ai facut o super afacere cu un Fluence. Sa-mi fie cu iertare dar de acei bani gasesti masini de 2-3 ani pe langa care Fluence-ul tau este inferior clar (asta ca sa nu folosesc alte cuvinte), precum Mondeo, Accord, Mazda 6, Avensis... Octavia, Golf... defapt cam orice compacta sau de clasa medie care nu e facut in Turcia cu gandul sa fie cat mai ieftin. Sa spun sincer eu nici nu m-as uita la Fluence pentru ca nu prea as avea de ce.

#48
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.094
  • Înscris: 02.04.2006
Clasic,romanash destept predispus la teapa cu masina de 2-3 ani adusa  din Jermanika de la o baba ce se ducea cu ea la slujba...succesuri prietene.Unul ca mine isi cunoaste statutul social si nu am frustrari de hranit cu marca premium pe care la 250-300k de km nu vreau sa o intretin prin service de cartier,nu am nimic de demonstrat nimanui.Ziceai prietene de Mondeo,O3...pai compara si pretul lor si apoi vino si da gratuit din gura pe aici...vezi ca se zice peste tot:Simply never,ai ramas tot cu conceptia clasica a samsarilor ca ce e facut in vest  e cel mai bun...din Jermanika mancati-as....

Editat de RamboX, 31 mai 2015 - 10:34.


#49
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.155
  • Înscris: 08.12.2008
Aiurea! Daca vrei teapa, se rezolva in Autovit. Sunt la a doua masina sh cumparata de la proprietar, ambele sub 25000 de km, verificate la reprezentante si cumparate la jumatate de pret fata de cand erau noi. Pana acum intr-un am bagat... 150 de lei si am peste 50000 de km si in cealalta... nici un leu in aproape 10000 de km. In cazul asta poate era mai ok in 2009 sa dau 7500 de euro pe un Logan Ambiance. S-o crezi tu. Apropo de afaceri, cat crezi ca valoreaza marele tau Fluence peste 3-4 ani? Iti spun sigur ca vei pierde 5000 de euro.. cel putin. Dar na, ai avut masina noua si esti "romansh" destept. Nu este vorba de figuri, este vorba de obiectivitate. Iar acea Octavia, desi nu avea aceleasi dotari ca Fluence, in general este o masina mai buna. Calitatea unei masini nu o da dotarea mai buna sau motorul mai puternic. Dar na, esti mai destept decat toti de pe-aici, ce sa zic.

#50
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003
@mustangv8star, tu stii deja ce iti doresti. Discutia cu fanii masinilor uzate este grea si nu are nici un final.

Eu cunosc o firma care a avut flota de Dacia Logan (1.4, 1.6) si a cumparat si cateva Renault Fluence.
Logan cu motor 1.4 au plecat si au ramas doar motorizarile 1.6 benzina.
Loganurile au peste 350.000km iar unul dintre R. Fluence a sarit de 150.000km. Masinile respective au vazut si drumuri proaste, nu doar asfaltul.
Pe langa intretinerea normala s-au mai schimbat niste simeringuri si la o masina o garnitura la capacul chiulasei.

Fluence este o masina fiabila, buna pentru lucru. Pentru manele si impresionat gagici sunt mult mai bune masinile vechi.

#51
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.094
  • Înscris: 02.04.2006
Sh ca nou luat la juma de pret,ce sa zic doar SUCCESURI la cumparat.
De ce sa vand masina dupa 3 ani?daca nu am lovit-o,am intretinut-o la reprezentanta si am exploatat-o normal? are sotia Clio 3 din 2007 impecabil la care nu am schimbat decat distributia si placute,uleiuri,filtre conform planului de service,sa o vand cu 3000 euro?daca era dauna totala facuta la coltul strazii cu piese din dezmembrari poate.Zici ca cineva ti-a vandut masina cu 25k de km la juma de pret?bravo esti tepuitul de serviciu al smecherilor,de ce nu apare in reteaua dealerilor cu interventii?ca nu a calcat pe acolo masina niciodata---TEAPA,planul de service la oricare prevede niste interventii periodice la consumabile,instalatia de clima....

Editat de RamboX, 31 mai 2015 - 11:01.


#52
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.155
  • Înscris: 08.12.2008
Prietene, imi pare rau pentru tine. Ti-am spus, daca vrei teapa, se rezolva. Dar asta nu inseamna ca orice sh este o mizerie. Dar na, fiecare face ce vrea cu banii lui. Gen sa dea 17000 de euro pe un Fluence...
Ti-am demonstrat cu exempleme mele ca nu orice sh poate fi teapa. Trebuie sa stii ce sa cauti si cum sa cauti. Lasa-ma sa ma tapesc la 17000 de euro cu o Avensis de 3 ani si sub 50000 de km :D

#53
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.103
  • Înscris: 19.06.2012
Eu sunt posesor de sh, luat la fel ca si tine de la proprietar, cu 17000 de km si 2 ani vechime, fara sa am pbl cu masina. Dar in acest moment nu as mai risca si as cumpara numai masini noi. Pur si simplu riscul e prea mare, plus ca nu m-as mai simti confortabil intr-o masina folosita. Nu intotdeauna este vorba numai de bani si eficienta financiara, asa ca ar trebui sa acceptam ca traversam etape diferite in viata, in care avem nevoi diferite.

La 12000, Fluence e o masina buna - in primul rand e noua, are garantie, spatioasa, dotari suficiente. Si daca o mai si tii cel putin 6 ani, deja poti spune ca a meritat investitia.  La 17 000 deja e alta poveste -desi nu cred ca se ajunge la banii astia, chiar cu motorul de 1,6 diesel.

Editat de MihaiG81, 31 mai 2015 - 11:53.


#54
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 72
  • Înscris: 07.05.2014
Încă o data va mulțumesc băieți pentru părerile voastre, voi lua în calcul variantele propuse de voi. Nu sunt fanul unei mărci anume, doresc ceva fiabil fiindcă eu nu îmi permit sa schimb mașina la 3 ani și nu doresc sa fac experimente cu motoare scoase de un an - doi. Pana la urma factorul "preț" va avea ponderea cea mai mare și întreținerea în timp. Nu ma interesează devalorizarea  întrucât nu doresc sa cumpăr mașina noua și sa o vând la scurt timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate