Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Amenda ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Da, in contabilitate am totul trecut legal, factura si chitanta, fie ca este de la UPC, PC Garage, utilitati, s.a.m.d., daca nu as fi respectat aceste reguli as fi trecut la cheltuieli si aceste facturi ce nu sunt insotite de chitante.

Un stat de drept nu inseamna a-ti face propriile legi, insa in egala masura nici sa ti se zica: daca asa e legea...
In sensul ca observi clar cum dreptatea o ia intr-o directie iar legea facuta din condei o are pe a sa, ce nu are nimic in comun cu dreptatea. Asa cum eu ca individ nu am voie sa-mi fac propriile legi, la fel nici statul nu are voie sa-si faca propriile legi fata de dreptate. Un stat de drept inseamna a respecta si a reflecta in legi ceea ce este drept, nu a avea ceva al sau, ce sa fie separat.

View PostMizu, on 08 iunie 2015 - 02:38, said:

Daca mergi la magazin si ala nu vrea sa-ti dea bon, lasi marfa pe tejghea, suni la ANAF, apoi iti faci cumparaturile din alt loc. Asa-i ca-i simplu? O situatie departe de a fi imposibila.
Iar daca stam cu "afacerea" in chirie si proprietarul spatiului refuza explicit sa emita chitante pe banii ce i-au fost platiti, cum procedam in acest caz ? Tot asa ? Sunam la ANAF si apoi ne facem "cumparaturile" din alt loc ?

Ce simplu e, mai ales cand un alt loc nici nu exista...

Auzi, da oare ANAF-ul de ce asteapta sa-i fac eu reclamatie proprietarului, avand in vedere ca mi-au verificat contabilitatea si au vazut ca respectiva firma nu mi-a emis chitante ? Stii ca in mod normal mai exista si ceva ce se numeste autosesizare, lucru ce tehnic vorbind, m-ar scuti pe mine de a fi dat afara din spatiu.

Insa in Romania desigur, in acest maret stat de drept, cinstit este ca eu sa iau amenda de la ANAF, nu proprietarul spatiului, pe care nu-l deranjeaza nimeni de la evaziune.

Edited by TheEverlastingShadow, 08 June 2015 - 12:38.


#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vrei sa-i faca ANAF o vizita si acelui proprietar? E foarte simplu, da o declaratie si ii vor face.
Zici ca asa e Romania, ei ar trebui sa se autosesizeze si uite ca n-o fac, dar Romania e compusa din cetateni romani ca tine si ca mine. Poti schimba ceva, iti poti ajuta tara sa scape de un evazionist, si uite ca n-o faci. Deci de ce e Romania asa cum e? Nu te stresa prea tare, e o intrebare retorica.

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTheEverlastingShadow, on 08 iunie 2015 - 12:17, said:

Da, in contabilitate am totul trecut legal, factura si chitanta, fie ca este de la UPC, PC Garage, utilitati, s.a.m.d., daca nu as fi respectat aceste reguli as fi trecut la cheltuieli si aceste facturi ce nu sunt insotite de chitante.
Cum ai trecut totul legal daca nu ai inregistrat si facturile de chirie? Nu stiai ca o factura poate circula si fara chitanta?

#40
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostMizu, on 08 iunie 2015 - 13:13, said:

Vrei sa-i faca ANAF o vizita si acelui proprietar? E foarte simplu, da o declaratie si ii vor face.
Zici ca asa e Romania, ei ar trebui sa se autosesizeze si uite ca n-o fac, dar Romania e compusa din cetateni romani ca tine si ca mine. Poti schimba ceva, iti poti ajuta tara sa scape de un evazionist, si uite ca n-o faci. Deci de ce e Romania asa cum e? Nu te stresa prea tare, e o intrebare retorica.
Foarte simplu, asa-i ? Si in urmatoarea zi ma apuc de cautat un alt spatiu, nu ? Asa, si pe mine ma ajuta ANAF-ul sau statul in general sa-mi gasesc un alt spatiu, la o chirie similara ? Mentionez ca orasul unde locuiesc este mic si prea multe optiuni nu exista. Nu ma strezes, insa tot iti voi raspunde: Romania este asa cum e, din pricina legilor facute anapoda intentionat sau mai putin intentionat, legi ce sunt lasate la voia interpretarilor ce ofera unor functionari din diverse institutii puteri aproape absolute. Si totusi, ca ce chestie trebuie eu sa comit un veritabil seppuku din punct de vedere al asa zisei mele afaceri ? Doar pentru ca ANAF-ului ii este lene sa se autosesizeze ? Mie asa ceva mi se pare o completa lipsa de bun simt.

View Postdexterash, on 08 iunie 2015 - 17:18, said:

Cum ai trecut totul legal daca nu ai inregistrat si facturile de chirie? Nu stiai ca o factura poate circula si fara chitanta?
Nu ai voie sa treci in contabilitate la cheltuieli decat facturi insotite de chitante. Factura atesta faptul ca ti s-au solicita niste bani, chitanta atesta faptul ca tu ai si platit respectivii bani. Prin urmare ceea ce eu am facut, a fost fix sa respect legea si sa nu trec la cheltuieli ceva ce nu pot atesta cu documente ca as fi platit. Daca as fi trecut la cheltuieli aceste facturi ce nu sunt insotite si de chitante sunt sigur ca ANAF-ul m-ar fi jumulit si mai tare de bani si probabil ca ma alegeam si cu un dosar penal. Plus ca la un eventual control la firma proprietarului acesta va sustine sus si tare ca mi-a emis respectivele facturi insa ca eu nu le-am achitat, motiv pentru care nu mi-a emis chitante. Deci proprietarul din punct de vedere legal este acoperit.

Edited by TheEverlastingShadow, 08 June 2015 - 18:33.


#41
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Tu ai lacune mari și pe parte de contabilitate și pe juridic.

#42
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postretele, on 08 iunie 2015 - 23:24, said:

Tu ai lacune mari și pe parte de contabilitate și pe juridic.

Foarte mari... :)

#43
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
retele, dexterash OP a spus de multa vreme ca are PFA sau II, iar acolo se intregistreaza CHITANTELE ca si cheltuieli. Daca nu urmariti va rog sa nu va mai bagati in seama!

#44
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Chiar și așa, realitatea este că plata  a fost făcută, și atunci ai obligația de înregistrare.

Conform legii de combatere a evaziunii fiscale:
Art. 9
(1) Constituie infractiuni de evaziune fiscala si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 ani la 8 ani si interzicerea unor drepturi urmatoarele fapte savarsite in scopul sustragerii de la indeplinirea obligatiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;
b ) omisiunea, in tot sau in parte, a evidentierii, in actele contabile ori in alte documente legale, a operatiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;

Documente justificative sunt factura și contractul de închiriere, chiar și în lipsa chitanței.
Dacă făcea plata cu ordin bancare iar n-avea chitanță.

#45
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
O factura emisa nu inseamna automat si o factura achitata, asta nu intelegi tu, nu poti trece la cheltuieli o datorie ci doar achitarea unei datorii. Iar achitarea inseamna chitanta, nu factura. Poate nu am platit respectiva factura, poate sunt restant, ce fac, trec la cheltuieli o restanta ?  Poate nu am de gand sa achit vreodata respectiva factura. Factura este doar documentul fiscal prin intermediul caruia ti se cer niste bani, insa chitanta la respectiva factura este documentul fiscal prin intermediul caruia se atesta ca tu ai si platit respectivii bani. Prin urmare, chitanta egal cheltuiala. Factura in sine nu inseamna nimic, orice firma poate emite 1000 de facturi, cata vreme nu sunt insotite si de chitante, te stergi la fund cu ele.

Edited by TheEverlastingShadow, 09 June 2015 - 13:30.


#46
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu nu-s inspector ANAF.
Cu toate astea, și eu gândesc ca respectivul funcționar, anume că în realitate tu ai omis să bagi în contabilitate o operațiune comercială, fix plata chiriei.
Dacă nu ai fi plătit, mai aveai motive sa te plângi.
Faptul că ai acceptat plata făra chitanță, în primul rând nu te absolvă de obligația contabilizării operației, și în al doilea rând te face susceptibil de evaziune (complicitate, etc).

Fă contestație să vezi ce răspuns primești.

#47
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Cand stai in chirie si existenta activitatii tale depinde de acea locatie, nu prea ai loc de prea multe manevre. Eu sunt prins intre ciocan si nicovala. Prin urmare scenarii de genul nu accepta ce doreste proprietarul sau fa-i reclamatie la ANAF nu sunt valide deoarece ar insemna sinucidere pentru mine. E clar ca daca as face asa ceva a doua zi m-ar da afara. Iar asta nu poate fi in interesul nimanui, nici macar al ANAF-ului, deoarece o afacere inchisa nu mai plateste deloc impozite, chiar si mici cum sunt ele, tot e mai bine decat deloc.

Si apoi, eu am explicat in prima postare cum au decurs lucrurile la ANAF, si ce am scris acolo este real, nu vreo exagerare. Inspectoarea a dorit sa-mi dea amenda si pur si simplu s-a legat de chichita aceasta cu chiria. Aceasta nu este de fapt o problema reala, ca vai de mine nu am trecut la cheltuieli niste chirii, avand in vedere ca astfel am de platit un impozit mult mai mare, pur si simplu inspectoarea nu a avut de ce altceva se lega pentru a aplica o amenda. Doar mi-a spus pe fata ca sa consider aceasta amenda ca pe un impozit forfetar aplicat pe anii in care am platit un impozit prea mic in opinia ei. Ea desigur nefiind in domeniu si neintelegand ce inseamna o sala de calculatoare in vremurile noastre, vazand cum multi ani la rand ii apare pe calculator ca am avut veniturile putin mai mari decat cheltuielile a crezut ca prinde nu stiu ce evazionist. Ea asta a dorit, sa aplice o amenda, de ce si pentru ce anume, nu avea relevanta, pentru ea important a fost sa aplice o amenda. Deci degeaba ne cramponam noi acum de treaba cu chiria, acesta a fost doar un pretext.

Cat despre ce am facut eu cu proprietarul, insasi faptul ca mi-a emis facturile este rezultatul scandalului ce l-am avut cu el, ca altfel nu aveam nici macar facturile. Insa chitante nu a vrut si pace sa-mi faca, m-a tot dus cu vorba pana a trecut anul iar apoi mi-a spus ca nu mai poate taia chitante de pe un an pe altul, din urma. E un escroc si cu asta basta. Numai daca ati sti ce incerca el sa ma imbarlige la cap, cu ce justificari si argumente despre de ce nu poate el sa-mi faca facturi si chitante, ati intelege in secunda doi ca este un escroc.

Edited by TheEverlastingShadow, 09 June 2015 - 15:56.


#48
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
A, deci tu sustii evaziunea fiscala a proprietarului ca sa-ti aperi interesele. Vrei ca Statul sa faca treaba buna dar numai cand ti-e favorabil rezultatul.

Daca proprietarul e dificil, anunta-l ca ai trecut pe la ANAF si au sarit in ochi acele chitante lipsa, si ca ar trebui sa faca ceva in directia asta altfel ii vor face o vizita. Zi-o pe un ton prietenos, ca si cum i-ai face o favoare ca l-ai anuntat, de fapt, tu esti doar mesagerul si i-ai transmis ce au zis cei de la ANAF. Deci ar fi doar spre binele lui sa scoata din cur acele chitante.

Daca nici atata nu poti face, nu cred ca doar omul ala ofera spatii de chirie in orasul tau. Nu mai fi carpa, ca defularile pe forum nu rezolva nimic.

#49
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Are vreo relevanta daca-ti spun ca proprietarul are relatii la ANAF si ca inainte de un control, atentie, de la centrul judetean, este instiintat ? Tu crezi ca e totul asa de simplu ? Eu sunt un mucea atunci cand vine vorba de afaceri, invarteli si relatii. Sa-ti dau numai un exemplu, in 2013 s-au pus pavele la noi in oras, muncitorii ce au pus pavele in intreg orasul i-au facut si curtea vilei sale, gratis desigur. Directorul de la spitalul din oras, a adus pentru spital panouri solare, ghici cine are si el acum panouri solare ? Da, sunt prieteni, anul trecut au fost in croaziera cu familiile. Iti dai seama ca e vorba de contracte, comisioane s.a.m.d. Directorul de la spital are la Constanta pensiune de 500.000 de euro, omul isi construieste si iaz, nu piscina ca restul prapaditilor.

Tu chiar crezi ca te poti pune cu din astia atunci cand esti un mucea ? Tac si inghit, ca asta e situatia. Statul este corupt, totul e pe baza de relatii, iar daca tu esti de buna credinta mori cu dreptatea in mana. Si ANAF-ul este corupt si acolo totul e o mafie. Nu e la cine sa apelezi, cel mai bine stai cu capul plecat si lasi de la tine.

Edited by TheEverlastingShadow, 09 June 2015 - 16:37.


#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De fapt, nu taci si inghiti, ci faci ca ei, dar la alt mod. In plus, nu inteleg un lucru: daca tot vii cu bani de acasa, ca ai o pasiune, ca nu faci profit, de ce iti place sa ai probleme pe cap? Doar de ambitie?
Pleci si-l lasi pe om fara chirias; te duci in alta parte unde esti tratat cu respect. Simplu si eficient.

La ANAF nu "apelezi", ci altul ar fi termenul.

Edited by dexterash, 09 June 2015 - 17:27.


#51
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Orasul in care locuiesc este unul mic si prea multe optiuni cu spatiile comerciale nu exista. Daca ar fi sa plec de aici as inchide sala, in alta parte nu as avea unde sa ma duc.

Cat despre sala, si eu ma gandesc cateodata de ce ma tot complic cu ea, iar raspunsul este o combinatie dintre obisnuinta si comoditate. Plus ca nu este acum momentul de schimbari majore, lucrez la un proiect ce imi solicita intraga atentie si prin urmare nu-mi sta mie acum mintea la a face schimbari din acestea. Candva o voi inchide, asta e sigur.

In ce alt mod ? Bani cu o sala de calculatoare nu ai cum produce, este practic imposibil, nici platitor de TVA nu sunt, si ca atare nu am cum produce evaziune.

Edited by TheEverlastingShadow, 09 June 2015 - 18:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate