Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Amenda ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
...daca il torni si-l controleaza astia pe proprietar cred ca te da afara, indubitabil. (iti spun doar ca sa fi pregatit)

Edited by MembruAnonim, 28 May 2015 - 09:19.


#20
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
din moment ce i-a facut factura, proprietarul e societate. probabil ca e cu tva la incasare si amana cat mai mult plata tva ului. Un nesimtit.
totusi si tu ai fost fraier ca i-ai dat bani fara document, n-ai nicio dovada acum. daca e tepar, poate sa nu recunoasca platile facute de tine.

#21
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View PostTheEverlastingShadow, on 28 mai 2015 - 01:39, said:

Exact, este o gaura neagra in care ingrop bani, nimic altceva. Nu se mai poate face profit din asa ceva, daca reusesti in ziua de azi sa-ti acoperi cheltuielile, spui multumesc. Am avut luni spre exemplu in care am venit cu bani de chirie de acasa, asta e realitatea anului 2015 pentru acest gen de "afacere".

Cam suspect, ANAF-ul ar trebui sa investigheze mai atent genul asta de ,,hobbyuri'' in care patronii binevoitori vin cu bani de acasa.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVympel, on 28 mai 2015 - 10:39, said:

Cam suspect, ANAF-ul ar trebui sa investigheze mai atent genul asta de ,,hobbyuri'' in care patronii binevoitori vin cu bani de acasa.

Pai tu cum crezi ca l-au gasit? Exista baza de date cu toate firmele, in ea Anaf scormoneste dupa potentiali evazionisti. Ce este suspect, este invitat la control.

#23
victorpopa2005

victorpopa2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.05.2015

View PostVympel, on 28 mai 2015 - 10:39, said:

Cam suspect, ANAF-ul ar trebui sa investigheze mai atent genul asta de ,,hobbyuri'' in care patronii binevoitori vin cu bani de acasa.

ai firma sau vorbesti doar din cititele de pe net?
daca nu ai contracte dar ai angajati, pentru impozite si taxe trebuie sa vii cu bani de acasa sau sa inchizi firma!
se numeste creditare firma!

cred ca la sfaturi legate de firme, cine posteaza sa bage si CUI-ul firmei lui sa stim cu cine avem de-a face!

Edited by victorpopa2005, 28 May 2015 - 11:55.


#24
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Problema e că atunci cînd ai firmă şi faci contabilitate pt ea, trebuie să respecţi legile. Motivul pt care nu le respecţi nu interesează pe nimeni - în caz contrar fiecare ins prins de DNA că a înşelat statul ar găsi poveşti şi explicaţii fără sfîrşit pentru a se justifica - îţi dai seama ce poveşti lacrimogene poate scoate Udrea, de exemplu ?  

Ca simplu cetăţean, dacă nu iau bonul fiscal de la pîine puţin probabil să mi se întîmple ceva rău, dar ca firmă... dacă nu ai contabilitatea ok, eşti în afara legii, simplu ! Chiria e chirie, în mod normal şi proprietarul e interesat, la fel ca şi tine, să-ţi ia banii şi deci nu-şi doreşte să pleci. Dacă chiar nu vă înţelegeţi, pleci şi-i urezi succes să închirieze un spaţiu comercial fără să dea chitanţe. Ştiu că nu-ţi convine să pleci, dar trebuie să pui piciorul în prag.

Pe nimeni nu interesează povestea cu hobby-ul. Dacă explicit nu te interesează profitul, n-ai decît să găseşti o altă modalitate (fundaţie non-profit, etc).

Dacă consideri că inspectoarea a încălcat legea, reclam-o în mod explicit (a încălcat articolul cutare, punctul cutare), dacă însă tu eşti cel în neregulă, nu ai contabilitatea în ordine, ca ce s-o reclami ? că nu a fost destul de "înţelegătoare" ? că nu a înţeles că ai un hobby ? este ridicol !!! ce crezi că va zice judecătorul ? "da, săracul om, trebuie să-l admirăm că mai încearcă să ţină o sală de calculatoare în 2015, în cazul lui în mod clar legea trebuie aplicată altfel" ?

#25
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Post_Smiley_, on 28 mai 2015 - 05:44, said:

eu nu inteleg ceva:


spui ca ai profit aproape zero, dar problema e ca in 2014 ai avut cheltuieli mai mici. nu cumva ai bagat de fapt chiria in contabilitate, dar nu ai avut documentul justificativ al platii (chitanta)?
Nu, fix din acest motiv am si luat amenda, pentru ca nu am bagat in contabilitate o ilegalitate. Din moment ce am facturi insa nu am si chitantele ce sa ateste ca eu am stins aceste plati, as fi comis o ilegalitate sa le trec la cheltuieli. Iar ANAF-ul a considerat ca asta ar fi o ilegalitate. Desigur daca treceam aceste facturi fara chtante in contabilitate probabil ca imi faceau dosar penal pentru frauda. Deci oricum as fi procedat tot o pateam, acum nu stiu care varianta ar fi fost mai rea.

View Postdon_dannielo, on 28 mai 2015 - 05:58, said:

Deci proprietarul ala emite facturi si niciuna nu e platita? De "businessul" lui de ce nu se ia nimeni?

Cred ca va convine la amandoi, ti-a zis ca o sa suporti si taxele lui la stat prin marirea chiriei, asa ca banii in plic, fara banca sau chitante.
La unele facturi am si chitante, insa in 2014 pur si simplu nu a vrut sa-mi taie si chitante, nu stiu de ce, m-a tot dus cu presul, ca da, da, ca rezolvam, ca nu poate prinde in contabilitate aceste incasari, ca vedem noi mai incolo, anul a trecut iar eu am ramas fara chitante.

Nu, mie nu-mi convine deloc deoarece fara chiriile platite trecute in contabilitate platesc impozit mai mare deoarece figureaza ca as avea profit.

View Postnino852, on 28 mai 2015 - 06:37, said:

N-ai nici o sansa la proces, legea e clara, poti doar sa ceri de acum incolo chitante ca sa nu iei alta amenda.
Poate daca ai martori ca ai dat banii sa incerci.
Martori nu am, insa am facturile, am contractul in care se specifica cum eu trebuie sa achit chiria luna de luna, si de asemenea inca sunt in acel spatiu. Ori toate aceste lucruri puse cap la cap dovedesc ca eu am achitat chiriile, altfel nu mai eram in acest spatiu.

View Post_Smiley_, on 28 mai 2015 - 06:40, said:

problema e complexa si are multe aspecte Posted Image

in mare, nu te acuza nimeni de evaziune daca nu bagi in contabilitate cheltuielile. asta deoarece cheltuieli mai putine inseamna profit mai mare deci impozite mai mari.
probleme pot sa apara atunci cand bagi in contabilitate cheltuieli pe care nu le poti dovedi. de exemplu facturi pe care nu poti dovedi (prin chitanta sau OP) ca le-ai platit.
Exact, de asta m-am temut si eu, fix asa am gandit si eu cand am luat decizia de a nu trece facturile fara chitante la cheltuieli. Evaziunea o faci prin a plati mai putin bani la impozit, nu mai multi. Ori eu prin ce am facut platesc bani mai multi la stat. Insa vad ca asta nu a contat pentru ANAF.

View PostByblos4, on 28 mai 2015 - 06:57, said:

Ceva  nu se pupa.

Dumneata spui ca ai luat amenda pentru ca n-ai bagat iin contabilitate plata chiriei pe unele luni, dar si ca doc tale contabile pareau masluite in  asa fel incat luna de luna, rezolvai niste cheltuieli similare cu veniturile ( practica uzuala de altfel).

Cum vine asta?

Cat priveste incheierea bilantului fara sa ai doc justificative privind platile, asta puteai s-o faci bine mersi, o mai fac si multe alte mii de firme din Romania. Ulterior faceai rost de hartii si erai in ordine.
Actele nu sunt masluite ci ele pur si simplu arata realitatea unei afaceri ce nu mai este profitabila pentru aceste vremuri. Eu cand platesc o factura statul nu stie de unde am venit eu cu acei bani ci vede doar nists facturi achitate. La finalul anului, daca am noroc, reiese ca am avut cheltuielile egale cu veniturile, sau eventual un mic profit.

View Postdacibesti, on 28 mai 2015 - 07:57, said:

D.p.d.v. contabil factura si chitanta reprezinta documente diferite care se inregistreaza in contabilitate separat si reflecta operatiuni economice total diferite.
- factura este documentul de inregistrare al unei obligatii, datorii. Se inregistreaza pt evidentierea respectivei datorii si se inregistreaza in contabilitate la data emiterii facturii (nu conteaza ca e platita sau nu, nu conteaza termenul de plata al acestei datorii). Ea doar reflecta o datorie.
- chitanta este documentul care stinge o datorie, obligatie cu plata numerar, cash. Se inregistreaza ca sa dovedesti ca ai platit respectiva datorie.
In concluzie poti sa ai factura inregistrata in contabilitate neachitata, iar aceasta factura se reflecta in balanta / bilant in contul sumelor datorate catre furnizori. Adica pur si simplu ai o datorie neachitata. La fel se procedeaza in cazul facturilor cu plata la termen peste x zile. Cand vine factura te inregistrezi cu datoria, iar cand platesti te inregistrezi cu chitanta / OPul, etc.
Strict in cazul tau, banuiesc ca respectiva functionara a mers pe ideea ca proprietarul nu te-ar mai lasa in spatiu daca nu ai plati chiria pe o perioada atat de indelungata si extrapoland a mers mai departe ca prin facturile de chirie (pe care tu nu ai dovedit ca le-ai achitat) ai incercat artificial sa reduci profitul.
Caz interesant si sincer nu stiu ce sanse ai. Daca faci contestatie, solicita verificare incrucisata la proprietarul unde stai cu chirie. Sa vezi cum o sa il arda pe el daca are bani incasati neinregistrati in contabilitate, binenteles daca e persoana juridica. Chiar, nu ne-ai spuns daca proprietarul e PF sau PJ.
Bafta.
Nu este nimic redus artificial din moment ce toate cheltuielile trecute in contabilitate sunt justificate cu facturi si chitante. Cheltuielile mele sunt: curentul electric, UPC, facturi PC Garage. Ar fi trebuit sa fie si chiria insa pe 2014 nu s-a putut. Totul este perfect legal, factura si chitanta.

Da, persoana respectiva are societate, deci este juridica, iar facturile sunt emise de societate.

View Postmorogan, on 28 mai 2015 - 09:04, said:

Cred ca initiatorul e PFA sau II si atunci nu se deduc cheltuielile asa
Eu sunt I.I., insa cheltuielile se deduc asa. Am dosar de plati pentru anul in curs unde atasez facturile si chitantele, iar apoi aceste plati sunt trecute in registrul de incasari si plati, iar la finalul anului se scade din venitul brut cheltuielile si ramane venitul net din care se plateste impozit 16%. Mentionez ca nu sunt platitor de TVA.

View PostMembruAnonim, on 28 mai 2015 - 09:12, said:

...daca il torni si-l controleaza astia pe proprietar cred ca te da afara, indubitabil. (iti spun doar ca sa fi pregatit)
Asta e clar, i-am si spus distinsei doamne de la ANAF ca sunt prins intre ciocan si nicovala. Daca ar fi sa-i fac reclamatie oficiala asa cum mi-a sugerat ea, m-ar da afara din spatiu.

View Posttablagiu_xxx, on 28 mai 2015 - 10:27, said:

din moment ce i-a facut factura, proprietarul e societate. probabil ca e cu tva la incasare si amana cat mai mult plata tva ului. Un nesimtit.
totusi si tu ai fost fraier ca i-ai dat bani fara document, n-ai nicio dovada acum. daca e tepar, poate sa nu recunoasca platile facute de tine.
Exact, la asta m-am gandit si eu, ca nu va recunoaste platile, va spune ca a emis niste facturi insa banii nu i-au fost platiti. Deci din punct de vedere strict birocratic el este acoperit. Desigur ca omeneste este mai mult decat evident ca platile au fost efectuate, altfel nu mai eram in spatiu.

View PostVympel, on 28 mai 2015 - 10:39, said:

Cam suspect, ANAF-ul ar trebui sa investigheze mai atent genul asta de ,,hobbyuri'' in care patronii binevoitori vin cu bani de acasa.
Pai ce sa fie suspect ? Salile de calculatoare ce erau tinute ca afaceri s-au desfiintat pe capete inca de acum 5-6 ani odata cu aparitia la scara larga a internetului de viteza mare la preturi accesibile. In ziua de azi toata lumea are acasa calculator performant si internet de viteza mare, prin urmare salile de calculatoare nu mai pot fi considerate afaceri viabile. Au mai ramas cei ca mine ce se ocupa de asa ceva numai de dragul de a se ocupa, sau eventual din obisnuinta. In cel mai bun caz faci un mic profit si reiese ca ai veniturile putin mai mari decat cheltuielile la sfarsitul anului. Evaziune fiscala nu se poate face din asa ceva, pur si simplu nu este cum.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 May 2015 - 14:04.


#26
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostXON-XOFF, on 28 mai 2015 - 12:23, said:

Problema e că atunci cînd ai firmă şi faci contabilitate pt ea, trebuie să respecţi legile. Motivul pt care nu le respecţi nu interesează pe nimeni - în caz contrar fiecare ins prins de DNA că a înşelat statul ar găsi poveşti şi explicaţii fără sfîrşit pentru a se justifica - îţi dai seama ce poveşti lacrimogene poate scoate Udrea, de exemplu ?  
Ca simplu cetăţean, dacă nu iau bonul fiscal de la pîine puţin probabil să mi se întîmple ceva rău, dar ca firmă... dacă nu ai contabilitatea ok, eşti în afara legii, simplu ! Chiria e chirie, în mod normal şi proprietarul e interesat, la fel ca şi tine, să-ţi ia banii şi deci nu-şi doreşte să pleci. Dacă chiar nu vă înţelegeţi, pleci şi-i urezi succes să închirieze un spaţiu comercial fără să dea chitanţe. Ştiu că nu-ţi convine să pleci, dar trebuie să pui piciorul în prag.
Pe nimeni nu interesează povestea cu hobby-ul. Dacă explicit nu te interesează profitul, n-ai decît să găseşti o altă modalitate (fundaţie non-profit, etc).
Dacă consideri că inspectoarea a încălcat legea, reclam-o în mod explicit (a încălcat articolul cutare, punctul cutare), dacă însă tu eşti cel în neregulă, nu ai contabilitatea în ordine, ca ce s-o reclami ? că nu a fost destul de "înţelegătoare" ? că nu a înţeles că ai un hobby ? este ridicol !!! ce crezi că va zice judecătorul ? "da, săracul om, trebuie să-l admirăm că mai încearcă să ţină o sală de calculatoare în 2015, în cazul lui în mod clar legea trebuie aplicată altfel" ?
Pai cum adica sa nu intereseze de ce s-a incalcat legea ? Sunt circumstante in care nu tu incalci legea ci altul o face, iar tu nu poti face nimic in aceasta privinta, si exista repercursiuni directe asupra ta ca urmare a actului de incalcare a legii. Cum ti-ar place ca cineva sa dea cu masina peste tine tu mergand pe trecerea de pietoni regulamentar si apoi tot tu sa faci puscarie deoarece legii nu-i pasa de motivele incalcarii ?

Eu practic am evitat sa comit o ilegalitate in contabilitate iar maria sa ANAF-ul a considerat ca trebuie sa fiu amendat pentru asta. Oricum distinsa doamna s-a folosit de acest tertip doar ca scuza pentru a ma amenda, ca doar ea asta a vrut, sa traga o amenda si nu a avut de ce altceva se lega. Doar mi-a spus cu gura ei ca am actele in regula, ai citit in prima mea postare ce mi-a spus despre amenda.

Distinsa doamna inspectoare la ANAF nefiind in domeniul IT nu a inteles ce inseamna o sala de calculatoare in anul 2015 si vazand multi ani la rand cum figurez in contabilitate cu veniturile putin mai mari decat cheltuielile, a crezut ca hopa, uite un evazionist, si a dorit sa ma incalte cu niste bani ce eu sa-i dau statului prin intermediul unei amenzi, iar treaba cu chiria a fost doar o scuza.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 May 2015 - 14:37.


#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
daca treaba sta asa cum o prezinti, atunci mergi si discuta cu cineva de la departamentul juridic de la ANAF. daca nu se rezolva, mergi in instanta si contesta amenda.

#28
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Oricum doar cu contestatie se rezolva
tablagiu_xxx chiriile nu sunt purtatoare de TVA

#29
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postmorogan, on 28 mai 2015 - 16:32, said:

Oricum doar cu contestatie se rezolva
tablagiu_xxx chiriile nu sunt purtatoare de TVA

cum sa nu, depinde cum declari.

#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostTheEverlastingShadow, on 28 mai 2015 - 00:50, said:

...

ps: desigur ca imi voi lua un avocat si ma voi duce sa fac contestatie.

Depune si o plangere penala pentru abuz in serviciu.

#31
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De fapt plățile făcute fără documente indică o evaziune pe undeva.
Și doi, societatea proprietară de spațiu are tot dreptul să te someze în instanță să-i achiți toate facturile la care n-ai chitanțe doveditoare.

#32
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

View PostTheEverlastingShadow, on 28 mai 2015 - 00:50, said:

Pe scurt povestea este in felul urmator:

Saptamana trecuta am fost invitat la sediul ANAF pentru un control de rutina efectuat de o doamna inspectoare pe nume Domnea Anca. M-am prezentat cu actele solicitate, le-am lasat la biroul acesteia iar dumneaei m-a instiintat ca va dura vreo doua zile pana va avea timpul necesar pentru a-mi verifica actele fiind sfarsit de luna. A ramas stabilit ca in momentul in care va finaliza verificarea ma va suna pentru ca eu sa revin la sediul ANAF. Pe intreg parcursul discutiei mele cu aceasta doamna am sesizat o atitudine hai sa-i spun usor flegmatica si aroganta din partea ei, ceva de genul: "lasa ca stiu eu ca esti un evazionist, toti sunteti niste evazionisti". Am incercat sa-i explic doamnei in cauza natura activitatii mele, ca nu este o afacere ci mai mult un hobby, ca nu se pot castiga bani din asa ceva, ma rog, nu intru in detalii insa impresia ce mi-a lasat-o a fost ca nu aveam cu cine discuta si ca parea sa aiba capsa pusa. Pe romaneste: am simtit ca doreste sa-mi dea o amenda indiferent ce.

Peste doua zile m-a sunat iar eu am revenit la sediul ANAF. Mi-a spus ca s-a uitat in mare peste acte, ca sunt in regula, insa ca imi va aplica o amenda deoarece este nemultumita de valoarea mica a impozitului ce eu l-am platit in decursul anilor deoarece am avut mereu cheltuielile aproape egale cu veniturile. Am incercat din nou sa-i explic natura activitatii mele, ca este un hobby si nu o afacere, ca nu se mai pot castiga bani din asa ceva (iar asta este un lucru clar, inteles de toata lumea), insa degeaba. Si uite asa, doamna in cauza (draga de ea), s-a indurat de mine si mi-a articulat o amenda de 3000 de lei sub pretextul ca eu chipurile nu as fi trecut in actele contabile toate operatiunile. Iar aici doresc sa detaliez despre ce este vorba:

In decursul anului 2014, eu stand cu firma in chirie, am platit proprietarului chiria conform contractului ce-l am cu acesta, insa atentie: acesta mi-a emis facturi, insa nu mi-a emis si chitante dupa achitarea respectivelor facturi. In decembrie 2014, m-am dus la el si am avut o discutie destul de aprinsa cu acesta eu cerandu-i chitante pentru banii platiti astfel incat sa-i pot trece la cheltuieli, deoarece figuram cu venituri mari comparativ cu cheltuielile iar anul se sfarsea. M-a dus cu presul, nu mi-a dat chitantele, anul s-a incheiat iar eu am fost nevoit sa finalizez contabilitatea pe 2014 fara a trece la cheltuieli chiriile deoarece nu aveam chitante la facturi. Adica nu este logic ? Nu ai chitante, nu treci la cheltuieli, altfel faci o ilegalitate.

Poftim, pentru asta doamna inspectoare de la ANAF, Domnea Anca, mi-a aplicat o amenda de 3000 de lei ! Si i-am spus: "doamna, dar eu ce vina am ca omul nu a dorit sa-mi taie chitante, l-am rugat, i-am spus ca imi trebuiesc, insa nu a vrut si pace !" Nu a contat si mi-a spus sa privesc aceasta amenda ca pe un impozit forfetar aplicat pe anii in care am platit impozit mic.

Intelegeti oameni buni ? Conform ANAF, daca mergi la magazin sa cumperi o paine si o platesti asa cum este normal iar vanzatorul nu-ti da bon, cu toate ca tu-i ceri bonul si vanzatorul refuza sa ti-l dea, ANAF-ul te amendeaza tot pe tine ! Adica eu platesc amenda pentru evaziunea fiscala ce o face altul ? Ce tara este asta ? Ce legi sunt acestea si ce dreptate este asta ?

Inspectorii ANAF, hoti la drumul mare ce vin cu legea in mana sa te jecmaneasca !

ps: desigur ca imi voi lua un avocat si ma voi duce sa fac contestatie.
Nu mai putem fura in tara asta domnule! MERGETI CU AVOCATUL SI REZOLVATI! Daca nu, iesim in strada!! nu se poate sa primim amenzi  cand incalcam legea !!! ce e asta?  Trebuia sa te ierte, ca la gradinita, ca ce p la mea, are statul bani destui.

#33
mimimimimi281

mimimimimi281

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.06.2015
Daca eu ii dau lui Costica 100 lei sa imi puna gresie in baie el inseamna ca am incalcat legea si merit o amenda.De ce nu ii tai eu chitanta.Zgomotul deranjeaza vecinii.Cimentul curge in fata blocului = mizerie = amenda.
Posted Image


Asa se rezuma legea in Romania.Sistemul e facut special sa permita evaziuni unor anumite firme,automat fac si altii ca de,nu ii prinde nimeni.
Iar saracii se iau de firmele care isi respecta obligatiile banesti sau de propietari tantalai care dorm pe ei.

Edited by mimimimimi281, 07 June 2015 - 03:05.


#34
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postmartoruu, on 06 iunie 2015 - 11:00, said:

Nu mai putem fura in tara asta domnule! MERGETI CU AVOCATUL SI REZOLVATI! Daca nu, iesim in strada!! nu se poate sa primim amenzi  cand incalcam legea !!! ce e asta?  Trebuia sa te ierte, ca la gradinita, ca ce p la mea, are statul bani destui.

Cum adica sa ma ierte ? Dar cu ce am gresit eu exact ? Am facut eu evaziune, sau cum ? Nu inteleg. Adica ti se pare normal ca in Romania sa primesti tu amenda pentru evaziunea ce o face altul ? Asta inseamna normalitate si stat de drept asa-i ? Mergi la magazin sa cumperi o paine, nu ti se da bon, tu ceri bonul, esti refuzat, si ANAF-ul te amendeaza, apoi apar si tot felul de dobitoci cu mintea tandari ce te scuipa ca ai furat. Ca doar eu am furat, nu vanzatorul ce a refuzat explicit sa-mi dea bon.

Adica eu am furat prin faptul ca in loc sa platesc 5 lei statului, platesc 10 lei (deoarece nu am trecut la cheltuieli chiriile si figurez cu un venit mai mare pe baza caruia se calculaeaza un impozit mai mare). Iar daca treceam la cheltuieli chiriile desigur ca luam probabil amenda si mai mare. Eu zic totusi ca am respectat legea prin faptul ca am evitat sa trec in contabilitate o ilegalitate, deoarece este deosebit de clar faptul ca in ambsenta chitantelor, nu poti trece la cheltuieli facturi. Intr-un stat de drept, unde se respecta dreptatea si adevarul, intr-un stat alcatuit din oameni teferi la cap, ce inteleg ce inseamna a judeca corect si cinstit, o asemenea situatie este ridicola. Insa in Romania, unde 2 din 3 cetateni sunt impuscati in cap si necesita diagrame pentru intelege ce inseamna a judeca corect, lucrurile stau desigur altfel.

Mare ti-e gradina...

Edited by TheEverlastingShadow, 08 June 2015 - 01:43.


#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca mergi la magazin si ala nu vrea sa-ti dea bon, lasi marfa pe tejghea, suni la ANAF, apoi iti faci cumparaturile din alt loc. Asa-i ca-i simplu? O situatie departe de a fi imposibila.

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTheEverlastingShadow, on 08 iunie 2015 - 01:14, said:

Dar cu ce am gresit eu exact ? Am facut eu evaziune, sau cum ? Nu inteleg. Adica ti se pare normal ca in Romania sa primesti tu amenda pentru evaziunea ce o face altul ?
Nu, nu ai facut evaziune. Dar contabilitatea ta - care reprezinta o colectie de acte oficiale - reflecta realitatea? Adica inregistrata fiecare factura primita sau emisa, fiecare chitanta emisa sau primita, fiecare miscare de monetar din casa? Daca nu...
Ca sa nu mai spun ca poti fi executat silit oricand pentru simplul fapt ca tu nu ai achitat, folosind o forma legala, facturile emise de catre furnizor.

P.S. Evaziunea nu se pedepste cu 3000 lei... deci este clar ca tu nu ai fost acuzat de evaziune, ci de altceva.
P.S2. Un stat de drept nu inseamna un stat in care fiecare face cum il taie capul, fiecare isi face legile proprii si apoi se plange ca se aplica legea "comuna" si "reala". Au trecut 25 de ani de la "marea revolutie" si tot este complicat de inteles democratia si modul ei de functionare - adica cea care se bazeaza pe legi si reguli comune, nu pe unele proprii, pe opinii, pe pareri, pe ...

Edited by dexterash, 08 June 2015 - 03:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate