Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Brown Residence Metalurgiei 2

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
iseteqiube, ce e cu tine pe acest topic?! :)))
Tu esti colapsist, ai gresit topicul! :P

#20
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Daca pentru tine colapsist inseamna ca e ala care crede ca o sa fie apartamentele 15000 la fantani, atunci nu sunt colapsist Posted Image Da' nici adept al exagerarilor (ca sa nu zic tampeniilor) debitate de cristi nu sunt Posted Image
Si sa stii ca parerea despre Popesti nu mi-o schimb Posted Image

#21
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Nu-i nimic, daca vei sta pe Metalurgiei, esti la o aruncatura de bat de Popesti!
Si te invit pe la mine prin Apollo, sa vezi ca nu e nici pe departe asa rau cum crezi! :)

#22
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Ultima data am fost acum 2 saptamani. Am mers la pas prin toata partea aia de Popesti.

Dintre toate ansamblurile mi-au placut extrem de putine, iar unul dintre ele este Apollo Posted Image (dar si el cu niste rezerve serioase, de ex la 5m de unde se termina Apollo 2 incepe un camp, cat vezi cu ochii, de floarea soarelui). Am trecut prin ambele de la un capat la altul. Daca ai putea sa decupezi ansamblurile si sa le iei din zona aia, sunt chiar ok, in special 2-ul, ca are ceva mai mult spatiu intre blocuri (mi se pare gandit mai bine ca primul, nu sunt insiruite blocurile, au cumparat terenul mult mai lat si blocurile puse in zig-zag dau ceva mai mult spatiu). Dar nu suficient incat sa intre o masina de pompieri, de exemplu Posted Image . Macar sunt niste pomi (deocamdata mici, dar o sa faca ei umbra in cele din urma) plantati intre parcari, spre deosebire de celelalte ansambluri in care este doar asfalt Posted Image

Mai era unul de case insiruite care iarasi mi-a plucut cum arata, dar banuiesc ca ala este si mai scump si vandut de mult (cred ca este finalizat - este pe dreapta cand mergi de la Apollo pe Drumul Fermei catre Oltenitei).

Restul sunt naspa. Dar cel mai naspa e zona! Mi-e imposibil sa trec peste cum arata zona, in ansamblu Posted Image Cand i-am mai vazut si pe aia cu cortul in spatiul ala gol (tot pe dreapta) s-a inmuiat vointa, de a cumpara in zona, de tot Posted Image. Poate peste 5-7 ani cand or sa termine de construit in toate locurile alea libere (ca banuiesc ca nu se apuca nici dreaq sa faca parcuri) o sa arate o idee mai bine, dar totusi potentialul nu-i prea grozav.

Si uite asa am ajuns sa scriu pe topicul asta, poate reusesc sa primesc niste impresii si informatii utile inainte de a vorbi cu vreun agent.

#23
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Am trecut cu masina acum cateva zile pe la Metalurgiei Park, se misca destul de bine!

Oricum, ma bucur ca ti-a placut Apollo in zig-zag! Posted Image Iar santierele se vor termina in curand.
Cat despre Metalurgiei, cred ca va fi o zona foarte cautata, pentru ca au sansa sa nu repete greselile facute in Popesti (ma refer in special la blocurile prea inghesuite).

Edited by itzi-bitzi, 19 June 2015 - 16:39.


#24
SirDust

SirDust

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.05.2015
Blocurile sunt acceptabil de inghesuite, adica distanta intre ele este de 9 metri dupa cum arata si planul de constructie al lor. Ramane de vazut daca se va respecta acest lucru, pana acum vad ca se respecta, primul bloc de la Brown este la o distanta ochiometrica de 9 metri fata de blocul din imediata vecinatate care este construit de catre Top House.

Cat despre scoli si gradinite nu cunosc nici un detaliu dar se vor construii zeci de blocuri pe 50 de hectare de pamant, deci acolo se va construii un intreg cartier, multe blocuri au destinate spatii comerciale la parter, sigur se va gasi cineva sa deschida o gradinita particulara.

  Din cate am inteles eu faza 1 se construieste pe partea stanga a bulevardului in directia de mars catre Auchan, faza 1 a mai multor dezvoltatori, pana acum din ce am vazut sunt trei dezvoltatori care s-au apucat de treaba.  Acum, termenul de finalizare al fazei 1 sigur nu va fi decembrie 2015. Din cate am inteles Brown are vre-o 7 ha in faza 1, foarte posibil din Drumul Binelui pana in Drumul Jilavei, nu am informatii concrete in acest sens.

Edited by SirDust, 19 June 2015 - 18:31.


#25
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
In Popesti au aparut o gramada de gradinite particulare odata cu aceste blocuri.
Sunt si vreo 2 de stat.

#26
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

 SirDust, on 19 iunie 2015 - 18:05, said:

...primul bloc de la Brown este la o distanta ochiometrica de 9 metri fata de blocul din imediata vecinatate care este construit de catre Top House.
Ah, deci asta raspunde la intrebarea nr 3, dupa drumul acela din partea de N-E vine un alt dezvoltator, ceea ce inseamna ca blocurile 9 si 10 nu ajung la Drumul Jilavei. Asta presupunand ca celelalte blocuri pana la 20 se vor construi langa primele 10, dezvoltatorul cumparand un singur lot de pamant pe care sa construiasca toate cele 20 de blocuri.

 itzi-bitzi, on 19 iunie 2015 - 18:14, said:

In Popesti au aparut o gramada de gradinite particulare odata cu aceste blocuri.
Sunt si vreo 2 de stat.
Am vazut o scoala primara chiar in Apollo 2 (nu stiu daca e inca functionala). Am intrebat prin zona si am inteles ca preturile sunt cam 850 gradinita si 1000 cresa. Pe de alta parte, ptr cineva (si banuiesc ca e cazul majoritatii) care-si face credit ptr apartament in zonele astea, daca adaugi 200EUR la rata de credit (in acelasi timp optand ptr gradinita de stat), s-ar incadra la acelasi timp de apartament, dar intr-o zona mai buna. Analizam ... Posted Image

Edited by iseteqiube, 19 June 2015 - 18:36.


#27
gproof

gproof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2007

 SirDust, on 04 iunie 2015 - 17:56, said:

Noua ni sa spus luna noiembrie, decembrie dar ne-au informat ca mai pot fi intarzieri din cauze, ce nu tin neaparat de constructor, cum ar fi racordarile la Enel, Distrigaz, Apa Nova.

Brown Metalurgiei 1, cel de peste drum de Grand Arena spusesera ca va fi gata in aprilie-mai, suntem la mijlocul lui iunie si tot santier este. Intrebarea mea logica este, de ce te-ai apuca de constructia altor blocuri, daca tu nu l-ai finalizat pe cel de care te-ai apucat prima data? Cum poate dezvoltatorul sa sustina financiar constructia mai multor blocuri daca el nu este in stare sa finalizeze in termen un singur bloc? Rezervati dragilor cat mai repede, sa apuce toata lumea...

Edited by gproof, 20 June 2015 - 22:10.


#28
cteodorab

cteodorab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.06.2015
Despre blocul de pe drumul jilavei 89, classic residence 3 stie cineva ceva?

#29
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006

 iseteqiube, on 19 iunie 2015 - 18:24, said:

Am vazut o scoala primara chiar in Apollo 2 (nu stiu daca e inca functionala). Am intrebat prin zona si am inteles ca preturile sunt cam 850 gradinita si 1000 cresa. Pe de alta parte, ptr cineva (si banuiesc ca e cazul majoritatii) care-si face credit ptr apartament in zonele astea, daca adaugi 200EUR la rata de credit (in acelasi timp optand ptr gradinita de stat), s-ar incadra la acelasi timp de apartament, dar intr-o zona mai buna. Analizam ... Posted Image

gandirea este valabila doar pentru primii 3, 4 ani cat tine gradinita, nu 25-30 ani cat e un credit de obicei
adica unii s-ar gandi ca pot sa mai stranga cureaua vreo 4 ani, dar pentru inca 30 mai greu

Edited by laureate, 30 June 2015 - 10:07.


#30
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

 laureate, on 30 iunie 2015 - 10:06, said:

gandirea este valabila doar pentru primii 3, 4 ani cat tine gradinita, nu 25-30 ani cat e un credit de obicei
adica unii s-ar gandi ca pot sa mai stranga cureaua vreo 4 ani, dar pentru inca 30 mai greu
4 ani gradinita si inca 4 ani scoala primara (privata fiind, banuiesc ca e chiar mai schumpa decat gradinita) si ai ajuns la 8. Pentru cei care au de gand sa inchida creditul in 8-10 ani, e de luat in calcul si acest aspect.

#31
black_dyamond_13

black_dyamond_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.07.2015

 cteodorab, on 30 iunie 2015 - 09:16, said:

Despre blocul de pe drumul jilavei 89, classic residence 3 stie cineva ceva?

Buna, am inteles ca data finalizarii constructiei este 31.08.2015. Sper sa se si respecte data.

#32
octavian11

octavian11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2015
Sunt curios ce curs vi s-a trecut in contractul de rezervare si daca ati discutat cum o sa faceti la antecontract in legatura cu acest curs.

#33
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
In antecontract, daca iei prin prima casa, va trebui sa treci o suma fixa in lei. Va trebui sa cazi de acord cu ei la un curs de schimb.

#34
black_dyamond_13

black_dyamond_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.07.2015

 octavian11, on 14 iulie 2015 - 20:44, said:

Sunt curios ce curs vi s-a trecut in contractul de rezervare si daca ati discutat cum o sa faceti la antecontract in legatura cu acest curs.
Ni s-a specificat ca ori trecem un anumit curs stabilit de comun acord ori cursul din ziua semnarii antecontractului. Ramane sa decidem in ziua respectiva
Doriti sa cumparati si dvs apartament in acel bloc?

#35
octavian11

octavian11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2015

 black_dyamond_13, on 14 iulie 2015 - 21:02, said:


Ni s-a specificat ca ori trecem un anumit curs stabilit de comun acord ori cursul din ziua semnarii antecontractului. Ramane sa decidem in ziua respectiva
Doriti sa cumparati si dvs apartament in acel bloc?

Da, as fi interesat. Si la semnarea contractului cand banca va vira banii ce curs se va lua? Banuiesc ca la banca nu se poate modifica dosarul asa usor. Se va merge tot pe cursul din antecontract?

Edited by octavian11, 14 July 2015 - 22:09.


#36
black_dyamond_13

black_dyamond_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.07.2015
Di ce am inteles, in ziua aprobarii creditului se va da diferenta de bani. In functie de cum a fost evaluat cursul. Ori eu mai dau in plus, ori dezvoltatorul imi da inapoi diferenta

Edited by black_dyamond_13, 14 July 2015 - 22:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate