Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

The Martian (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Sablonul asta e modul lor de gandire. Oamenii sunt educati sa se descurce singuri, nu sa astepte ajutor de la autoritati.
Cam asa s-a construit tara aia, cu initiativa privata.
Pentru filme mai etatiste, vezi seria frantuzeasca avec les gendarmes. Mie imi place teribil si aia.

#56
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postiladi, on 04 octombrie 2015 - 07:20, said:

Cine au oferit soluțiile în film? Oficialii care se făceau că plouă și nu mișcau în front fără tipa de la PR? Sau "rebelii" care nu ascultă ordinele?

Încearcă să analizezi în acest sens mai toate filmele lor recente și vei vedea că în majoritatea este vorba de eroul solitar, cu gândire neconvențională, eventual cu tinichele agățate de coadă, care salvează situația în ciuda birocrației oficiale, în final lăsându-se cu aplauze, bandaje în spatele  ambulanței și un cadru mai larg în care flutură democrația.
Nu am nimic împotriva patriotismului, nu înțelege greșit, dar acest șablon de film a început să mă irite.
Pe mine ma irita faptul ca in filmele noastre nu vezi asa ceva, vezi doar drame si cum e de rau in tara noastra sau cel mai des, misto de tot ce se poate.Sincer sa fiu, nu imi plac americanii, dar ii respect pentru faptul ca din orice r_ _ _ t se mandresc cu tara lor.

SPOILER ALERT



Pe langa asta, filmul The Martian nu prea e un film de dat exemplu in sensul asta, sa nu uitam ca reusesc in mare parte datorita chinezilor, apoi protagonistul reuseste sa isi faca roverul ala sa mearga multi km doar dupa ce ii se spune ce sa faca, ii este controlata mancarea de pe Terra, practic e salvat datorita lui Purnell ala, plus de asta, daca esti astronaut, mai ales ca in film au ajuns pe Marte, pai se presupune ca ai o doza mare de pregatire cam in orice..

Edited by DaniJ90, 04 October 2015 - 12:45.


#57
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Filmul cred ca e peste Interstellar, e asemanator cu Gravity si acolo e o salvare in spatiu, cabluri, prins mana etc, per total e f. bun, efecte speciale super, iar interpretarea lui Matt fabuloasă, trebuie sa ia Oscarul. 3d-ul realizat f bine(nu lasa impresia de folosire a 2 planuri ca la alte filme) la inceput la furtuna bucatile de sol martian zburau prin toată sala, iar privelistea si solul pe Marte realiste.

Scenariul nu e de nota 10, s-au introdus niste artificii sa mentina suspansul, de exemplu desi pentru Watney era totul bine pe Marte, avea mancare pana venea echipajul, s-a produs un accident si apoi alt accident cu naveta aceea...
Apoi nu se spune nimic despre cum a aparut atmosfera pe Marte.

Finalul superb, nu stiu cum au realizat efectul cu panglica in spatiu...

Problema cu care se confrunta directorul NASA este f. asemanatoare cu problema troleului(trolley problem) din filosofie: are de ales intre a salva 5 oameni sau de a salva inca un om(pe langa cei 5) fiind posibil sa moară toti.

Edited by Mohombi, 04 October 2015 - 18:06.


#58
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Ce atmosfera?

#59
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
atmosfera de pa Marte.

conform wiki:

The atmospheric pressure on the Martian surface averages 600 pascals (0.087 psi), about 0.6% of Earth's mean sea level pressure of 101.3 kilopascals (14.69 psi) and only 0.0065% of Venus's 9.2 megapascals (1,330 psi). It ranges from a low of 30 pascals (0.0044 psi) on Olympus Mons's peak to over 1,155 pascals (0.1675 psi) in the depths of Hellas Planitia. This pressure is well below the Armstrong limit for the unprotected human body. Mars's atmospheric mass of 25 teratonnes compares to Earth's 5148 teratonnes with a scale height of about 11 kilometres (6.8 mi) versus Earth's 7 kilometres (4.3 mi).


Tinand cont de rarefiere, e putin probabil sa fie acolo o furtuna de genul celei care a necesitat evacuarea. Nu are cu ce ;)

#60
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Pai nu sunt asa furtuni, a recunoscut si autorul cartii si a bagat furtuna deliberat in carte (si mai apoi regizorul in film) pentru a aduce un plus de dramatism povestii si probabil ca nu gasea cum sa il lase in urma pe personajul principal.Asa ca atmosfera aia e doar pentru cursul narativ al povestii si trebuie sa ne impacam cu lucrul acesta cu toate ca e punctul cel mai important din film...

#61
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Mi-am facut rezervarile pentru sambata :) Inca o serie de shopping pentru madam :(

#62
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
La toti ne e greu...

#63
debit_critic

debit_critic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.11.2014
Doua lucruri mi-au placut mult la film

1) Nu i-au alocat lui Matt Damon ceva sotie, prietena, familie, copil. A fost singur, cu adevarat singur, fara sa cada in pacatul melodramei cu o iubita plangand la inmormantarea lui numai ca apoi sa planga de fericire si speranta ca vai totusi traiestei. Bravo scenaristului.
2) Folosea numai sistemul metric. N-am auzit de mile si inch si prostioarele lor americane.

Dar tot filmul per ansamblu este unul bun, o adevarata oda adusa stiintei. Mergeti de-l vedeti la cinema.

Edited by debit_critic, 09 October 2015 - 23:02.


#64
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Mi-a placut foarte tare! L-as mai vedea odata, fara probleme.

Acuma....nu stiu foarte multa fizica...
Spoiler


#65
flo28bv

flo28bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 13.09.2006
Nu stiu cat e de ok, dar capacul ala spuneau la inceput ca are 400kg, iar baiatul l-a dat jos fara probleme.
P.S de fapt pe Marte cantarea doar 158 kg tot e greu Posted Image .

#66
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postflo28bv, on 11 octombrie 2015 - 12:26, said:

Nu stiu cat e de ok, dar capacul ala spuneau la inceput ca are 400kg, iar baiatul l-a dat jos fara probleme.
P.S de fapt pe Marte cantarea doar 158 kg tot e greu Posted Image .
Da, dar poti sa dai jos atatea kg, mai ales in modul in care l-a dat el jos.....legat de faza cu decolatul, cica s-ar putea...

#67
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Dupa luni de zile de facut foamea... mai greu sa faci pe halterofilul.

Mi-a placut, per ansamblu. Are inexactitatile sale (una dintre ele cauzand o contradictie destul de evidenta) dar pana la urma e ceva firesc. Pentru un observator neutru o astfel de misiune ar fi monotona daca totul decurge normal.
Daca ti-a placut restul filmului treci usor peste unele exagerari si artificii tehnico-stiintifice, cum ar fi acele acrobatii à la Cirque du Soleil de la final. Suspension of disbelief and all that.

Edited by octav727, 12 October 2015 - 17:07.


#68
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Intr-un final am reusit si eu sa vad filmul.

Singurul lucru care te da pe spate este ideea/povestea filmului ce poate fi realista intr-o oarecare masura.
Insa actiunea filmului are mici exagerari specifice Hollywoodiului.

Spun asta deoarece exista cateva inadvertente in film:
Spoiler

Filmul este bun, nu excelent sau foarte bun, insa e mai bun decat ce s-a lansat anul asta pana acum !
Insa acest film mi-a amintit de un alt film [Red Planet (2000)] cu o poveste trasa la indigo.



L.E.:
modificat 500 Kg cu 5000 Kg
mersi @Groot pt. info !

Edited by tom_1133, 18 October 2015 - 13:50.


#69
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Vezi ca e vorba de 5000 nu de 500 de kile.

#70
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
L-am vazut si eu, dragutel, cred ca mai ma duc o data.

Mi-a adus aminte de MacGyver. :)

Spoiler

Mai bun decat ala cu Clooney de acum vreo 2 ani, tot cu tema spatiala.

Edited by don_dannielo, 18 October 2015 - 20:53.


#71
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Un film grandios devinde repede plictisitor vizionat a doua oara la distanta scurta. Am facut asta cu Avatar si mi-a parut rau. Am zis ca nu mai fac asa ceva.

#72
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu am fost deja de doua ori si a doua oara mi-a placut mai mult :) ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate