Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

The Martian (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Daca mergi sa ne zici si noua cum e !

#38
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDany noob, on 27 septembrie 2015 - 04:01, said:

Daca mergi sa ne zici si noua cum e !

Am mers la Everest. Sper sa avem cum sa mergem si la Martian, naveta asta la Bacau pentru a vedea un film are dezavantaje Posted Image Eu cam am timp, dar ei nu prea-i convine sa piarda o sambata pentru un film.

Edited by December, 27 September 2015 - 06:58.


#39
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Fratilor, sa reveniti cu review si mai ales....spoilere !

#40
kuivasto

kuivasto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 696
  • Înscris: 29.01.2008
Am citit carte, e interesanta numai ca limbajul e atat de vulgar incat nu as recomanda-o tinerilor. Autorul foloseste cuvinte licentioase la fiecare fraza, e ceva nemaintalnit, ma intreb daca o sa adopte si in film stilul asta de naratiune. Posted Image

Edited by kuivasto, 27 September 2015 - 09:55.


#41
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Subscriu! Probabil le-a adaugat pentru "cooling factor", altfel o citeau numai pasionatii de stiinta - adica nerzii Posted Image

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce poate fi vulgar pe Marte?
Sau de ar fi nevoie sa vorbesti in filmul asta?

#43
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
azi l-am vazut la cinema...ce sa zic nu e rau filmul dar este plin de inadvertente stiintifice....inca de la inceput ni se arata ca solul martian amestecat cu rahat uman este bun pt.cultivarea cartofilorPosted Image
daca rahatul poate fi folosit ca ingrasamant, solul martian nu poate duce nici macar o amarata de bacterie daramite culturi....
si mai sunt si altele dar n-are rost sa le expun, oricum una peste alta filmul merita vazut macar asa ca a inceput sezonul ploios

#44
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu cumva a folosit si niste sol pamantean? Parca asa era in carte, regolit martian cu ceva sol terestru. Nu vad de ce amestecul
n-ar fi colonizabil de catre bacteriile din, sa zicem, colon... si la urma urmei, poate fi folosit ca suport in cazul in care cresterea
plantelor se face hidroponic.

Dar nu asta e esential... cum e muzica disco?!?

#45
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostRazvan_N, on 27 septembrie 2015 - 23:48, said:


Dar nu asta e esential... cum e muzica disco?!?
ei....ca sa para mai amuzant ce sa-ti spun pe tip il deranja muzica anilor 80...vroia ceva mai de actualitate....dar sincer imaginile cu planeta Marte au alt farmec pe muzica aia...asta de actualitate este prea frivola si banala

#46
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Din cate stiu filmul e "scientifically accurate".Chiar se lauda cu chestia asta..asa ca ma indoiesc ca e plin de inadvertente stiintifice.

//

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nx5NZw5jSNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany noob, 28 September 2015 - 14:51.


#47
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostDany noob, on 28 septembrie 2015 - 14:49, said:

Din cate stiu filmul e "scientifically accurate"

depinde cine l-a catalogat asa.....
misiunea Apollo 13 a fost la un pas de dezastru datorita unei banale defecţiuni a sistemului electric al unuia dintre rezervoarele de oxigen ale modulului de serviciu care a produs o explozie ce a cauzat pierderea oxigenului din ambele rezervoare ale modulului de serviciu şi implicit pierderea alimentării cu energie electrică, care provenea de la pilele de combustie ce foloseau oxigen....
ori nenea asta pe Marte ziceai ca e la Techirghiol in ciuda faptului ca defectiunile se tineau lant....ca sa nu mai vb.de faptul ca NIMENI nu poate supravietui cu ratia aia de hrana intr-un mediu atat de ostil...

Edited by Valmont43, 29 September 2015 - 12:42.


#48
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Probabil era mai potrivit Christian Bale (vezi regimul pe care l-a tinut pentru The Machinist).

In orice caz, autorul cam are habar ce-i aia exactitate stiintifica (la 15 lucra ca programator pentru Sandia Labs).
Tatal lui a fost fizician (fizica particulelor), iar mama inginer electrotehnic.
Elementele orbitale ale misiunii sunt studiate foarte bine si formeaza baza cronologiei cartii.

Edited by Razvan_N, 29 September 2015 - 12:58.


#49
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Imi aminteste ca prin 2004 sau 2005 am inchiriat un dvd la nimereala cu un subiiect asemanator, Red Planet (2000) cu Val Kilmer si Carrie-Anne Moss.
Mi-a placut filmul foarte mult filmul, insa povestea e prea comprimata  -daca il faceau mai lung....

#50
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
L-am văzut ieri.

Nu am citit și cartea, din păcate, așa că nu am cum face și o comparație în acest sens.

Însă ceea ce am văzut mi-a plăcut. Matt Damon joacă foarte bine, acțiunea este continuă și reușește să creeze suspans, deși te aștepți la deznodământ.

Un singur minus: prea mult patriotism american, un fenomen, de altfel, tot mai prezent în filmele lor.

Cine are posibilitatea de a-l viziona în 3D și pe ecran mare să nu o rateze.

Edited by iladi, 03 October 2015 - 07:16.


#51
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postiladi, on 03 octombrie 2015 - 07:15, said:

Un singur minus: prea mult patriotism american, un fenomen, de altfel, tot mai prezent în filmele lor.

Mi se pare absolut normal.
Sunt si obiectivi, nu doar patrioti (ma gandesc la filmele americane cu tematica sovietica
gen "Enemy at the Gates", "K-19" etc.).
Astept un film rus despre eroismul astronautilor americani din programul Apollo.

#52
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Poate că nu vedem fenomenul în același fel.

Aș putea da un exemplu în acest sens: eroul (oricare) rezolvă situația by himself. În timp ce își linge rănile și vânătăile apar și trupele de șoc care "secure the perimeter". Până atunci doar simple spectatoare, dar care nu se sfiesc să afișeze, triumfătoare, steagul american.

În acest film: (aproape) tot personalul NASA joacă în grupa mică, noroc cu norocul și tenacitatea eroului (în ciuda birocrației și inerției instituțiilor) că rezolvă situația, urmată de fluturări de steaguri și aplauze frenetice ale spectatorilor care ar fi trebuit să ofere soluții.

Cum ziceam, poate nu vedem fenomenul în același mod, dar mi se  destul de penibilă tendința filmelor din ultimii ani, aceea de a promova reușita individuală peste cea a instituțiilor statului (american), urmată de agitarea în prostie a simbolurilor naționale (cam ipocrit, nu crezi?) Ca idee, nu există film recent american în care să nu vezi steagul lor, indiferent de gen. Nu că am ceva împotrivă, fac ce doresc cu filmul lor, dar ce e prea mul, strică.

#53
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
@iladi Tu sigur te referi la The Martian? Cum nu au oferit solutii?

#54
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Cine au oferit soluțiile în film? Oficialii care se făceau că plouă și nu mișcau în front fără tipa de la PR? Sau "rebelii" care nu ascultă ordinele?

Încearcă să analizezi în acest sens mai toate filmele lor recente și vei vedea că în majoritatea este vorba de eroul solitar, cu gândire neconvențională, eventual cu tinichele agățate de coadă, care salvează situația în ciuda birocrației oficiale, în final lăsându-se cu aplauze, bandaje în spatele  ambulanței și un cadru mai larg în care flutură democrația.
Nu am nimic împotriva patriotismului, nu înțelege greșit, dar acest șablon de film a început să mă irite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate