Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Lenovo K3 Note

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#595
agoo

agoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 07.09.2016

View Postversus, on 22 septembrie 2016 - 19:25, said:

Nu am incercat. Sunt atat de multe. Oricum sunt multumit de ROM-ul ce il am se misca bine 47500 puncte in Antutu, si cu ROOT am reusit sa il fac si mai bun. Nu prea mai am ce sa-i reprosez. As incerca doar o trecere la Android 6, dar din comentariile ce le-am citit la fiecare ROM in parte, nu m-a convins niciunul. Ai testat vreun ROM cu Marshmallow de care ai fost multumit, eventual sa fie peste Android-ul 5.1 in utilizarea de zi cu zi? Sau care sa obtina un SOT mai mare. Incep sa cred ca tot variantele oficiale sunt cele mai bune, daca umbli putin la ele sa mai scoti din aplicatiile in plus.

Asa cum ai spus cele mai bune rom-uri sunt cele oficiale.Merita incercat :

1.K50-a40_S433_....-rom original (prin  flash )acest ultim update ( S433) la facut telefonul mai rapid ( doar cateodata mai agata are lag ) in rest este splendid ( acuratete in traducere ,functionare impecabila) .Fara aplicatii chinezesti. Pe mine ma nemultumeste faptul ca mai agata are lag cateodata ,dar pana la urma cred ca pot sa trec peste asta.

2.K50-T5-rom original developer ( VIBEUI 3.5_ ) este multilanguage si este ok dar are o mica problema , cand apare un upgrade prin OTA va trebui sa-l faci manual ,sai cateva aplicatii chinezesti .

Mai sunt foarte multe rom custom dar pe mine nu m-au convins.
Pe o scara de la 1 la 10 eu notez:
1. K50-a40 cu 9 ( datorita lag in functionare )
2.K50-T5 developer cu 8 ( datorita actualizarii manuale si celor cateva app scrise in chineza )
3.K50-T3s cu 6 ( datorita lipsei de actualizari la Android 6 si acum cand il compar cu cele doua de mai sus nu pot sa-i dau mai mult ).

Acum dupa ce am folosit cateva luni K50a40 mi-e greu sa ma obisnuiesc cu K50-T3s mai ales ca momentan nu apare upgrade la Android 6 original pentru K50-T3s.

Edited by agoo, 22 September 2016 - 19:51.


#596
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

View Postagoo, on 22 septembrie 2016 - 14:26, said:

Ai incercat ROM-ul K50a40 pentru Lenovo K3 Note ? O sa-ti placa . Pacat ca uneori are lag ( parca agata ) in rest este ok !
acel lag se poate elimina dacă scoți throttling-ul (am pus link către un tutorial cu o pagină în urmă). tot ROM-ul de K50a40 îl folosesc și eu și așa îl voi și vinde, luna viitoare cred că voi trece la un OP3.

#597
agoo

agoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 07.09.2016

View Postbluke424, on 22 septembrie 2016 - 20:22, said:

acel lag se poate elimina dacă scoți throttling-ul (am pus link către un tutorial cu o pagină în urmă). tot ROM-ul de K50a40 îl folosesc și eu și așa îl voi și vinde, luna viitoare cred că voi trece la un OP3.

Da, am facut cum ai spus ,am scos throttling-ul si sincer sa fiu nu prea am observat diferente majore , poate ajuta un pic sau poate este doar
placebo .Oricum cu update care a aparut acum cateva zile cel S433 parca se misca mai bine.
Oricum este un ROM bine facut  iar aplicatiile functioneaza exceptional.

Edited by agoo, 22 September 2016 - 20:29.


#598
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
nu este placebo, exista CPU+GPU throttling destul de grav odată ce procesorul atingea 50 de grade, cel mai bine se poate observa în jocuri și alte aplicații mai pretențioase. înainte de aplicarea fix-ului, jocurile sacadau după 5-10 minute (testat cu Plants vs. Zombies 2 și Real Racing 3), după aplicarea fix-ului nu mai sunt probleme.

#599
versus

versus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 15.11.2003

View Postagoo, on 22 septembrie 2016 - 19:51, said:

Asa cum ai spus cele mai bune rom-uri sunt cele oficiale.Merita incercat :

1.K50-a40_S433_....-rom original (prin  flash )acest ultim update ( S433) la facut telefonul mai rapid ( doar cateodata mai agata are lag ) in rest este splendid ( acuratete in traducere ,functionare impecabila) .Fara aplicatii chinezesti. Pe mine ma nemultumeste faptul ca mai agata are lag cateodata ,dar pana la urma cred ca pot sa trec peste asta.
------------------------------------------
-------------------------------------------

Acum dupa ce am folosit cateva luni K50a40 mi-e greu sa ma obisnuiesc cu K50-T3s mai ales ca momentan nu apare upgrade la Android 6 original pentru K50-T3s.


Multumesc pentru sugestii. O sa incerc romul acesta 433 cu toate ca si in el e umblat si sau scos anumite aplicatii. Sper sa nu ii afectze functionalitatea. Se poate face root cu un boot.img modificat.

#600
agoo

agoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 07.09.2016

View Postversus, on 23 septembrie 2016 - 07:19, said:

Multumesc pentru sugestii. O sa incerc romul acesta 433 cu toate ca si in el e umblat si sau scos anumite aplicatii. Sper sa nu ii afectze functionalitatea. Se poate face root cu un boot.img modificat.

Nu cred ca este umblat in el si iti spun de ce:

Acest rom se poate actualiza si instala prin actualizare OTA .

Atunci cand umbli in rom ( bagi sau scoti anumite aplicatii ) se poate actualiza prin OTA dar nu se mai poate instala ,deoarece verifica anumite chei si criterii de securitate din ROM . Daca umbli in el adio instalare OTA . DE aceea se foloseste la actualizare la ROM-urile umblate TWRP sau altceva.

Daca gresesc ar fi bine sa ma corecteze cineva.

View Postbluke424, on 22 septembrie 2016 - 22:13, said:

nu este placebo, exista CPU+GPU throttling destul de grav odată ce procesorul atingea 50 de grade, cel mai bine se poate observa în jocuri și alte aplicații mai pretențioase. înainte de aplicarea fix-ului, jocurile sacadau după 5-10 minute (testat cu Plants vs. Zombies 2 și Real Racing 3), după aplicarea fix-ului nu mai sunt probleme.

Super ,imi place cum mi-ai explicat.Multumesc

Lenovo K3 Note model: K50a40_S433  ROM  https://cloud.mail.r.../2Z77/jsVETqeMG

#601
versus

versus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 15.11.2003
L-am instalat pe acest 433. Pare ok. Bateria parca se consuma un pic mai repede, dar il mai reglez eu. Parca are un pic lag cateodata dar cred ca e de la launcher-ul Lenovo. Am instalat Smart launcher 3 si se misca impecabil acum.

Ziceam ca e umblat in el deaorece chiar ce l-a postat spune asta. Iata descrierea lui:

DESCRIPTION
S433 ROW K3 Note (K50-T5, K50-T3S), A7000 Turbo (K50a40)
Android 6.0 (S433 ROW)for Flash Tool
GAPPS included
No Rooted
Language support: Multilang
1 Stok recovery is replaced with TWRP
2 Pre-installed applications deleted
Changes minimum (a drain for 98%)

Eu l-am ROOT-at si cred ca nu merge OTA decat daca se pune stock recovery. Si nici atunci cred ca nu se poate.

#602
agoo

agoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 07.09.2016

View Postversus, on 24 septembrie 2016 - 17:34, said:

L-am instalat pe acest 433. Pare ok. Bateria parca se consuma un pic mai repede, dar il mai reglez eu. Parca are un pic lag cateodata dar cred ca e de la launcher-ul Lenovo. Am instalat Smart launcher 3 si se misca impecabil acum.

Ziceam ca e umblat in el deaorece chiar ce l-a postat spune asta. Iata descrierea lui:

DESCRIPTION
S433 ROW K3 Note (K50-T5, K50-T3S), A7000 Turbo (K50a40)
Android 6.0 (S433 ROW)for Flash Tool
GAPPS included
No Rooted
Language support: Multilang
1 Stok recovery is replaced with TWRP
2 Pre-installed applications deleted
Changes minimum (a drain for 98%)

Eu l-am ROOT-at si cred ca nu merge OTA decat daca se pune stock recovery. Si nici atunci cred ca nu se poate.

L-ai instalat din link-ul pe care l-am pus mai sus ? Deoarece este verificat si functioneaza si OTA si instalare OTA fisiere originale , daca ar fi fost umblat in el adio instalare fisier original OTA .

Smart launcher 3 ? ... Este un pic c-am ciudat ,nu cred ca m-as putea obisnui cu el .

#603
versus

versus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 15.11.2003
Nu. L-am descarcat de aici. Este acelasi ROM din linkul tau. Le-am comparat sunt identice. Are TWRP ca recovery, in consecinta sigur umblat la el. Exista si varianta originala neumblata la ea dar linkul e altul. Oricum dupa cateva zile de folosire nu pot sa spun ca are vreun mare plus fata de Android 5.1 original ce parea mai bine optimizat. Bateria se consuma mai repede, wi-fi-ul are un consum neobisnuit de mare. Nu stiu de ce,

In privinta Smart launcher 3 pot spune ca are cateva avantaje majore. In primul rand aranjarea automata pe categorii a aplicatiilor, fiecare aplicatie nou instalata e dusa unde trebuie, apoi e foarte rapid, are smart search pentru aplicatii, fiecare icon de pe home screen poate avea doua funtionalitati, gesturi, double tap to lock, contor notificari pentru toate aplicatiile. Ergonomic, rapid, fara batai de cap. Dar stiu ca e si o chestie de gusturi cu launcher-ele astea. La majoritatea trebuie sa configurezi destul de multe sa te satisfaca. La acesta in cateva minute e gata configurarea. Restul face el.

Edited by versus, 26 September 2016 - 07:49.


#604
wild_one_ro

wild_one_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 18.10.2008
intrebare.... pe android 6 vad ca pe facebook nu mai ruleaza video automat pe 3g/4g . doar pe wifi merge. si este bifat sa mearga si pe retea mobila.
mai are cineva problema asta??

#605
unQ07

unQ07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.11.2010
Ce se mai aude cu update-ul la android 7?


#606
nick53

nick53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2009
Salut. Am luat si eu de la cineva lenovo k3 note t50-t5 si am nelamuriri. Nu am fisierul de aplicatii in setari, cum am pe tableta. Nu este sau e aiurea la mine.?
Multumesc

#607
unQ07

unQ07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.11.2010
Ai încercat să-i dai o revenire la setările din fabrică?

#608
nick53

nick53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2009
Sal. Stie cineva daca k3 note are retea 4G pe ambele SIM-uri ? La mine mtk engineering imi arata sim 1 - 4G, 3G, 2G si sim 2 - doar 2G. Multumesc

#609
nick53

nick53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.05.2009

View PostunQ07, on 15 noiembrie 2016 - 11:08, said:

Ai încercat să-i dai o revenire la setările din fabrică?
Am schimbat softul , era unul chinezesc, o timpenie. Am pus 433 row, este mult mai bun.

#610
floricel

floricel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 15.03.2006

View Postnick53, on 16 noiembrie 2016 - 15:41, said:

Sal. Stie cineva daca k3 note are retea 4G pe ambele SIM-uri ? La mine mtk engineering imi arata sim 1 - 4G, 3G, 2G si sim 2 - doar 2G. Multumesc
Are 4g doar pe un sim, la alegere, pe celălalt e 2g

#611
lucyaan_983

lucyaan_983

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.04.2013
Salutare tuturor!
Am si eu o problema, daca pot sa o numesc asa, poate ma ajutati si pe mine. Acum o saptamana am trimis un Lenovo k3 note in service deoarece display-ul nu mai functiona bine ( era cumparat de la Quickmobile ). Totodata am cerut si schimbare de soft deoarece era versiunea K50-t3s. Toate bune si frumoase, astazi am primit telefonul inapoi cu ansamblul display inlocuit si alt soft, K50a40, dar si cu o folie cam groasa si putin abraziva pe ecran.
Care este problema, dupa cum se vede si in ss, in partea de sus este un rand de cifre si litere si atunci cand dau cu degetul pe ecran, parca as fi in paint, pur si simplu scriu pe ecran.
Ce inseamna asta? Ce trebuie sa fac sa dispare chestiile alea de pe ecran? Poate a mai intalnit cineva problema asta.
Attached File  Screenshot_2016-11-24-19-50-33-909.jpeg   43.9K   17 downloadsAttached File  Screenshot_2016-11-24-19-32-19-255.jpeg   40.81K   15 downloadsAttached File  Screenshot_2016-11-24-19-32-38-444.jpeg   52.5K   13 downloads

#612
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Deactiveaza pointer location din developer tools. L-au uitat on!

Attached File  Screenshot_20161124-203252-051.jpg   108.05K   19 downloadsAttached File  Screenshot_20161124-203256-401.jpg   88.77K   18 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate