Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Scumpire servicii Telekom - MagentaAinț

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#37
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostRao633, on 22 mai 2015 - 15:47, said:

Credeam ca ai inteles analogia cu realitatea la care ma refer. Raspunsul tau e cam superfluu.
Am inteles dar la Romtelecom nu se aplica. Asta e o firma de praduit. Acolo nu se aplica legile marketingului. La Romtelecom  praduiesti cativa ani dupa care o vinzi...Faci ce faceau si fanariotii cu tarile romane..

Edited by Clovis, 22 May 2015 - 15:51.


#38
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Si pentru ca asta tot e topicul meu, si imi place voia buna, hai sa va zic un banc chinezesc:

Intr-o sala de judecata au ajuns un negustor viclean - proprietar de restaurant si un sarac intelept.
Proprietarul restaurantului l-a acuzat pe omul sarman, ca acesta s-a oprit in fata restaurantului, flămând fiind, si a mirosit savoarea bunatatilor din restaurant, tragand pe nas cu nesat mirosul bucatelor chinezesti.
Prin urmare, s-a stabilit ca sarmanul trebuia sa plateasca.
Asa ca sarmanul a venit in fata judecatorului cu o punguță cu bănuți dar nu i-a dat-o negustorului. Ci a scuturat punguța cu bani la urechea acestuia, spunandu-i: eu am mirosit bucatele din restaurantul dumitale, iar dumneata ai auzit sunetul banilor din punguța mea. Acum suntem chit.


Cred ca ce face Telekom in ultima vreme e similar cu atitudinea negustorului: ne pune sa platim pentru ca am mirosit bucatele din restaurant. :) adica nu primesti nimic, dar esti bun de plată.

Edited by Rao633, 22 May 2015 - 16:04.


#39
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Nu te obliga nimeni sa folosesti serviciile Telekom.
Cine vrea ieftin merge la Digi, cine vrea calitate la Orange/Vodafone.
Telekom n-are nici calitatea/acoperirea celor 2 granzi si e si scump pe deasupra. Clar e sabotat din interior.
Pana si Dorel de la sapat santuri intelege ca ceri mult cand ai si ce sa oferi la schimb, altfel scrie faliment pe tine.

Edited by Gabyyy93, 22 May 2015 - 16:17.


#40
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Posttytysor, on 22 mai 2015 - 14:56, said:

-firmele pe la care lucrati dv. nu au majorat deloc preturile in ultimii ani, sau asta nu se pune??
.

Firmele la care am lucrat eu, au avut manageri tineri si destepti care au stiut cum sa aduca un business de la 0 la cateva milioane de euro cifra de afaceri in timp foarte scurt. Care au stiut sa puna clientul intr-o pozitie care sa avantajeze si compania si sa-l avantajeze si pe el (pe client). Nu as fi lucrat vreodata cu un manager inapt sau cu vreo ploșniță de CEO cum sunt cei care freaca menta prin marile companii.

Daca vreti sa vedeti manageri buni, cautati in start-up-urile de succes.

#41
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Intri in "cafeneaua" Telekom doar daca la celelalte "cafenele" este inchis. In cazul nostru, doar daca nu ai semnal bun, unde iti petreci cel mai mult timpul, la Orange, Digi sau Vodafone. Eu am snal bun la e, dar m-as porta la Telekom doar daca ar veni cu ceva asemenator ca Digi.

Edited by gabybcr, 22 May 2015 - 16:38.


#42
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
As baga capul in pamant de rusine in locul Telekom-ului. Pai cum ma sa oferi aceleasi produse la un pret marit ? Asta inseamna Magenta Eins pentru ei ? Ca de obicei, statul sta degeaba. In locul statului, i-as pune la punct pe nemtii astia zgarciti !
Faliment placut Telekom. Dintr-o companie ce detinea monopolul in Romania si controlata de romani, intr-o struto-camila nemteasca ce nu face nimic pentru clientii ei...

Edited by _Claudiu_, 22 May 2015 - 16:47.


#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Poate ca din cauza ca Telekomul nu se poate arunca in datorii imposibil de platit, numai pentru a practica preturi de dumping? Poate ca din cauza ca ofera salarii mari angajatilor (care nu lucreaza pe dinti de fermoar ca la altii), concedii platite, zilele libere legale, ore suplimentare platite daca e cazul (nu munca voluntara)?

Stiu, toti am vrea salarii mari, produsele noastre sa se vinda cit mai bine, in schimb cele necesare noua sa fie cit mai moka produse de angajati platiti ca-n Bangladesh.

#44
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
O stai calm, au si ei datorii destul de multe. Ultima data cand am verificat, Cosmote avea (2012) peste 450 de milioane de euro datorii, iar Romtelecom (2013) peste 480 de milioane. In ceea ce priveste salariile, au "mutat" 100 de angajati la o alta firma (Ericsson parca) si au scazut salariul de baza (daca nu indeplinesti target-ul) la 60%. Crezi ca pe termen lung ii ajuta scumpirile ? Vor pierde din ce in ce mai multi clienti (multi cu peste 25 euro lunar) si vor ajunge tot de unde au plecat. Preturi de dumping ? Unde ? Minutul parca ii costa undeva la 1ct, deci nu vad unde e dumping-ul.

Edited by _Claudiu_, 22 May 2015 - 17:03.


#45
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Le-au ajuns la scadenta facturile pentru campania de intoxicare de acum cateva luni.

Asta inseamna management prost, un creier roz a calculat ca doar prin publicitate agresiva si fara a oferi servicii de calitate se poate sustine un bussiness. Bravo!

#46
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Unde s-au anuntat noile tarife ? chiar nu puteti avea rabdare pana luni ?

#47
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
iar vor sa mareasca preturile cei de la telekom?ce manageri au astia?chiar asa sunt rupti de realitate?sau confunda salariile romanilor cu cel din germania?

#48
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 27.08.2007
Nu mareste nimeni nimic.nu mai clafaiti aiurea baliverne. Daca era sa scumpeasca eram informati cu privire la noile tarife.

#49
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postjeolis, on 22 mai 2015 - 20:53, said:

Nu mareste nimeni nimic.nu mai clafaiti aiurea baliverne. Daca era sa scumpeasca eram informati cu privire la noile tarife.

Eu am vorbit azi cu un operator la RC care mi-a spus noua oferta la serviciile fixe. Gasesti in primul post.



#50
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostRao633, on 22 mai 2015 - 15:36, said:

4. Vinzi cafeaua cu 3 euro, pastrezi calitatea, si in plus pe langa cafea, ii oferi clientului lapte condensat, o farfuriuta cu napolitane si un ziar.
In cazul asta o sa ai ceva costuri cu produsele colaterale (lapte condensat, napolitane, ziar) care o sa ia din profitul afacerii, deci profit mic, deci crestere lenta. Dar da, vor veni oamenii ca dai ceva in plus. Si daca mai oferi si WiFi gratuit ca sa stea lumea pe feisbuci sau sa lucreze corporatii la laptoape de la cafeneaua ta, ca o conexiune la net nu costa o mana si un picior in zilele noastre, dai cafeaua cu 2.99 Euro iar la Happy Hour cu 2,01 sau cat sa ai doar un profit marginal dar sa se inghesuie lumea ca la urs, vei avea un factor klar diferentiator.

View Post_Claudiu_, on 22 mai 2015 - 16:45, said:

Asta inseamna Magenta Eins pentru ei ?
Das Preis Eins, teuer Preis.

Edited by biogood, 22 May 2015 - 21:47.


#51
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Am discutat pe chatul telekom, am intrebat daca cresc tarifele din 25 mai si mi-a zis sa astept oferta. A tot evitat un raspuns pe sleau.

#52
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 14.05.2010

View PostDaniellone, on 22 mai 2015 - 12:54, said:

Din 25 mai, totul va fi mai scump.
asteapta 25 mai si mai vorbim dupa 25 mai

View PostGabyyy93, on 22 mai 2015 - 16:12, said:

Nu te obliga nimeni sa folosesti serviciile Telekom.
Cine vrea ieftin merge la Digi, cine vrea calitate la Orange/Vodafone.
Telekom n-are nici calitatea/acoperirea celor 2 granzi si e si scump pe deasupra. Clar e sabotat din interior.
Pana si Dorel de la sapat santuri intelege ca ceri mult cand ai si ce sa oferi la schimb, altfel scrie faliment pe tine.
nu le purta de grija ca pe partea de servicii mobile sunt asigurati prin asigurarea accesului in reteaua proprie a operatoratorilor mvno gen lycamobile urmeaza lebara

Edited by lau83, 22 May 2015 - 23:56.


#53
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Urmează "Lăbara"?
Orice firmă de telefonie trece MNVO pe Telekom?

#54
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Corectare: orice firmă nouă de telefonie care operează în Germania își va face MNVO pe Telekom?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate