Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Evolutia climei in istorie - chiar exista incalzirea globala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
La cerea publicului, care se teme sa deschida topice noi, si pt ca mai par si altii interesati (alte posturi si alti useri, pe aceeasi pagina)... loc de desfasurare aici.

E drept, partea a doua ma intereseaza si pe mine.  Fara sa fi studiat prea mult problema, parerea mea e ca racirea si incalzirea planetei e ciclica, iar incalzirea globala din cauza poluarii este doar bau-bau' de serviciu, motiv de noi taxe si accize.

#2
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Poluarea accentueaza incalzirea.
Este adevarat ca pamantul are faze ciclice, dar omenirea scurteaza aceasta durata dintre cicluri.
Poluarea nu inseamna doar CO2, singurul despre care se vorbeste in presa, din pacate.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce incalzire globala? Au dat-o cotita. Acum e schimbare climatica kkk ca si-au dat seama ca erau penibili cu incalzirea.

Edited by underb, 20 May 2015 - 23:24.


#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 wattu, on 20 mai 2015 - 23:22, said:

Poluarea accentueaza incalzirea.
Este adevarat ca pamantul are faze ciclice, dar omenirea scurteaza aceasta durata dintre cicluri.
Poluarea nu inseamna doar CO2, singurul despre care se vorbeste in presa, din pacate.
Ca si poluarea / activitatea umana are o oarecare contributie, nu neg.  Dar e departe de ceea ce se pretinde.  Daca, in loc sa coincida cu o perioada de incalzire, ar fi coincis cu una de racire, nici nu s-ar fi simtit.

Edited by Barboso, 20 May 2015 - 23:25.


#5
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
explozia vulcanului Krakatau din 1815 a aruncat in aer mai mult co2 decat toata perioada industriala , deci asta cu incalzirea globala este doar  un motiv de ai fi dat un premiu de consolare lui Gore ca a pierdut presedintia :)

#6
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 Barboso, on 20 mai 2015 - 23:24, said:

Ca si poluarea / activitatea umana are o oarecare contributie, nu neg.  Dar e departe de ceea ce se pretinde.  Daca, in loc sa coincida cu o perioada de incalzire, ar fi coincis cu una de racire, nici nu s-ar fi simtit.
Deja suntem in perioada de maxima incalzire.

#7
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Barboso, on 20 mai 2015 - 23:13, said:

La cerea publicului, care se teme sa deschida topice noi, si pt ca mai par si altii interesati (alte posturi si alti useri, pe aceeasi pagina)... loc de desfasurare aici.

E drept, partea a doua ma intereseaza si pe mine.  Fara sa fi studiat prea mult problema, parerea mea e ca racirea si incalzirea planetei e ciclica, iar incalzirea globala din cauza poluarii este doar bau-bau' de serviciu, motiv de noi taxe si accize.

Fara sa te studiez prea mult ... batii campii cu tupeul specific ignorantului. Nu cumva faza cu microbii si sapunul este o conspiratie sa te faca sa il cumperi? Posted Image

Edited by archaeus5, 20 May 2015 - 23:34.


#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ai potrivit-o si tu ca nuca-n perete.

#9
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 Barboso, on 20 mai 2015 - 23:13, said:

E drept, partea a doua ma intereseaza si pe mine.  Fara sa fi studiat prea mult problema, parerea mea e ca racirea si incalzirea planetei e ciclica, iar incalzirea globala din cauza poluarii este doar bau-bau' de serviciu, motiv de noi taxe si accize.

Există îndustrie, iar aceasta emană mult praf şi dioxid de carbon, care la rândul lor reţin căldura. E un fapt.

Nu e prima dată în istoria geologică a Pământului, când se întâmplă asta. Încă acum clima e "rece", pentru că pe Pământ sunt calote glaciare, dar existau perioade în istorie, când tot Pământul avea o căldură care ar fi insuportabilă pentru noi cei din timpurile acestea. Temperatura globală în Cambrian era cu 7 °C mai ridicată decât acum, când e 14 °C, şi dacă s-ar ridica cu un grad, ar fi catastrofă.

Edited by lupini, 20 May 2015 - 23:43.


#10
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
"We often hear lamentations that the coal stored up in the earth is wasted by the present generation without any thought of the future, and we are terrified by the awful destruction of life and property which has followed the volcanic eruptions of our days. We may find a kind of consolation in the consideration that here, as in every other case, there is good mixed with the evil. By the influence of the increasing percentage of carbonic acid in the atmosphere, we may hope to enjoy ages with more equable and better climates, especially as regards the colder regions of the earth, ages when the earth will bring forth much more abundant crops than at present, for the benefit of rapidly propagating mankind." (p63)

Worlds in the making: the evolution of the universe
Svante Arrhenius
Harper, 1908

Edited by george90, 20 May 2015 - 23:56.


#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Bai, n-o dati in poluare ca nu are rost. Cand erupe un vulcan polueaza mai mult ca toata omenirea la un loc. Pamantul trece prin faze si faze. Incalzirea globala e doar un alt motiv prin care se storc bani.

#12
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Fara sa fi studiat prea mult problema, parerea mea e ca racirea si incalzirea planetei e ciclica.

Halucinant.
Oamenii normali spun "n-am studiat problema deci n-am nici o opinie". Cu atit mai putin "pareri".

Quote

iar incalzirea globala din cauza poluarii este doar bau-bau' de serviciu, motiv de noi taxe si accize.

1. Inclaizrea globala nu e din cauza poluarii. Sau a polutiei. E din cauza CO2.
2. stiinta din spatele efectului de sera e veche de mai bine de 100 de ani. Nu e asa complicata si se poate replica usor in laborator.
3. daca ar fi fost bau bau cum se face ca majoritatea covirsitoare a oamenilor de stiinta sint de acord?  Chiar asa, toata lumea poate fi cumparata si ii ingroapa in burse si fonduri?

 underb, on 20 mai 2015 - 23:23, said:

Ce incalzire globala? Au dat-o cotita. Acum e schimbare climatica kkk ca si-au dat seama ca erau penibili cu incalzirea.

Pentru ca prostii nu inteleg conceptul de medie pe termen lung. Ei cred ca daca a fost frig iarna asta la ei in sat, nu exista inclazire globala.

#13
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 wizardofoz, on 21 mai 2015 - 00:32, said:

daca ar fi fost bau bau cum se face ca majoritatea covirsitoare a oamenilor de stiinta sint de acord?  Chiar asa, toata lumea poate fi cumparata si ii ingroapa in burse si fonduri?
Din pacate asa este... Am vazut mai demult un reportaj in care un om de stiinta explica fenomenul: daca vroia de exemplu sa studieze veveritele, nu primea nicio bursa. Schimband titlul tezei in ceva de genul "Efectele incalzirii globale asupra veveritelor", primea banii necesari imediat. Si oamenii de stiinta au nevoi, familii samd, danseaza dupa cum canta muzica.

#14
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ai vazut un reportaj? ai intrat vreodata intr-o universitate? cunosti vreun om de stiinta?
Banii de cercertare nu se reflecta in salarii asa ca asta e vrajeala. Iar climatologii nu primesc bani oricum.

#15
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Iarna nu e ca vara ... Posted Image

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 Barboso, on 20 mai 2015 - 23:13, said:

La cerea publicului, care se teme sa deschida topice noi, si pt ca mai par si altii interesati (alte posturi si alti useri, pe aceeasi pagina)... loc de desfasurare aici.

E drept, partea a doua ma intereseaza si pe mine.  Fara sa fi studiat prea mult problema, parerea mea e ca racirea si incalzirea planetei e ciclica, iar incalzirea globala din cauza poluarii este doar bau-bau' de serviciu, motiv de noi taxe si accize.
Partial adevarat. Dl Al Gore, tinea seminarii in care prezenta evolutia istorica a planetei, cu incalziri si glaciatiuni.  Erau prezentate informatii diverse printre care si combinatia chimica a aerului atmosferic determinata prin recoltarea probelor sedimentare din ghetarii de la polul Sudic, fundul oceanelor etc.
In toate graficele prezentate, un singur lucru iesea cel mai tare in evidenta: concentratia de CO2 in atmosferanu a atins niciodata cotele actuale. Deci la acest moment, CO2 in atmosfera chiar este la un maxim istoric. Si cu aceasta informatie , este imprevizibil de concluzionat efectul pe termen lung al evolutiei vietii pe planeta. CO2 atmosferic a crescut aciditatea apei oceanelor , avand efecte negative. Plamanii de baza ai planetei, sursa de oxigen, o reprezinta Marele Recif de Corali, la care se mai adauga junglele Amazonului, care sunt defrisate cu nesabuinta.
Ramane de vazut cum ne vom descurca peste generatii, camd aerul va deveni pe nesimtite tot mai toxic si mai sarac in oxigen. Poate ca ne vom adapta, poate ca nu.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 wizardofoz, on 21 mai 2015 - 00:32, said:

Halucinant.
Oamenii normali spun "n-am studiat problema deci n-am nici o opinie". Cu atit mai putin "pareri".
Daca asta-i tot ce-ai priceput tu, ca "n-am studiat prea mult problema" inseamna ca n-am nici cea mai vaga idee despre subiect, si nici permisiunea de a avea o opinie, poate c-ar fi mai bine sa te limitezi la cartile tale de povesti.
Oricum, am mai avut discutii contradictorii cu tine, stiu ca esti imun la logica si argumente.
Iar "n-am nici o opinie. Cu atit mai putin pareri", cand cele doua-s sinonime, te descalifica total.  Ura si la gara !   Posted Image


 archaeus5, on 21 mai 2015 - 00:51, said:

Iarna nu e ca vara ... Posted Image
Si-uite asa ai mai irosit o ocazie de-a parea inteligent, tacand.

Edited by Barboso, 21 May 2015 - 02:06.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Ce parere ai Barboso, daca totusi , toata lumea ar fi stat cu mana in sold, si nu s-ar fi luat nici o masura in privinta poluarii?
Imagineaza-ti un singur lucru: milioanele de masini din lumea intreaga sa fi ramas non euro, sa consume cat consumau inainte de 1990, cu noxele si monoxidul de carbon pe care il emanau in atmosfera.  Prin anii '80 in California, aerul devenise irespirabil, din cauza caldurii si a smogului de la traficul urban intens.
Astazi cand mai trece o dacie vechie cu carburator pute imediat. Cum ar fi sa fie toate masinile asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate