Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

picior plat valg bilateral

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016

 Argv, on 23 mai 2015 - 19:47, said:

Fiecare copil e diferit. Daca medicul v-a recomandat talonetele, de ce sa nu le poarte? Aveti un motiv intemeiat? Il deranjeaza pe copil la mers? Si nu, nu se corecteaza singur, altfel nu ar exista adulti cu piciorul plat. Din pacate, noi am constientizat problema doar la 6 ani, cand e mult mai dificil de corectat. Baietelul meu poarta talpici special facuti pentru el si nu se plange de asta. Piciorul plat daca nu e corectat, provoaca alte probleme ulterior. Consultati si alti medici si informati-va.

Copilul nu trebuie sa poarte talonete si alte nebunii pana la 4 ani. Piciorul se corecteaza la fel si daca le poarta si daca nu le poarta.
Boala piciorului  plat nu exista la copil mic, este un mit - oasele, ligamentele copilului pana in 4 ani sunt intr-o crestere  rapida si intr-o continua formare. Pana la 4 ani copilul invata efectiv sa merga correct si nu trebuie intervenit sub nicio forma asupra acestui lucru fiindca s-a dovedit a fi mai rau decat bine. Glezna nu-si mai capata mobilitate, flexibilitate, devine rigida, muschii nu se mai dezvolta cum trebuie.
copilul mic trebuie sa invete sa mearga descult nu in incaltaminte rigida, talonete sau alte balarii - asa este de la mama natura, asa este logic si natural nu trebuie sa va spuna un medic sau oricine altcineva.
Unii copii merg pe varfuri, altii cracanati, altii in X - se regleaza ei singuri in timp prin exercitiu.

Boala de picior plat se trateaza dupa 10ani doar in cazul in care apar alte probleme. Sunt atatia oameni care traiesc bine-merci cu picior plat si nu au nimic.

Nu va mai chinuiti copiii + ca dati o galagie de bani pe incaltaminte speciala.

Pe mine ma opreau femeile pe strada si imi spuneau sa-i pun talonete, ca sunt nebuna ca il las asa, ca eu nu vad cum merge saracutul!??  M-am incapatanat  si l-am lasat asa, era singurul copil din parc care din Mai pana in Septembrie statea descult, uneori ii mai puneam sosetute subtiri fiindca se plangea ca il inteapa pietricelele.

Acum are 4 ani si este perfect normal.

Edited by Fayre, 23 April 2016 - 16:23.


#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,774
  • Înscris: 16.03.2004

 Fayre, on 23 aprilie 2016 - 16:22, said:

Sunt atatia oameni care traiesc bine-merci cu picior plat si nu au nimic.

Depinde si cat de prabusita este bolta.Posted Image
Daca e prabusita rau, apar tulburari de statica.

#21
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016

 dark, on 23 aprilie 2016 - 21:29, said:

Depinde si cat de prabusita este bolta.Posted Image
Daca e prabusita rau, apar tulburari de statica.

atunci devine o boala si trebuie luate masurile de rigoare
presupun ca aceste tulburari de statica vin la pachet si cu alte simptome : edeme, durere, greutate la mers.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate