Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Linux: instalare windows 8.1 pe un usb ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Perfect de acord cu voi, greșeala este a mea, am făcut confuzie între scrierea unei imagini pe stick și procesul invers de la usb stick către hdd când se restaurează partiția și tabela de partiții după un back-up; se mai întâmpă și astfel de accidente când ești obosit . Gata merg la somn că nu am dorimit de 2 zile. Scuze dacă am lezat pe careva.

#20
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Sa reluam. Prezint 3 metode de a face un stick bootabil MBR cu Windows folosind un calculator cu Linux (testate personal):

1. Comanda dd. Atenție,  merge doar pentru ISO-uri UDF!
2. WinUSB
3. Metoda manuala folosind GRUB

Unetbootin NU merge. Citez din site-ul lor:

Quote

UNetbootin allows you to create bootable Live USB drives for Ubuntu, Fedora, and other Linux distributions without burning a CD.

Se pare ca totuși a existat o versiune care putea face și stick uri cu Windows, probabil folosind ca backend dd deși din ce scrie acolo nu reiese asta.

Pentru cei care au folosit cu succes Unetbootin sa facem diferența între stick bootabil UEFI și MBR. UEFI are nevoie doar de un fișier bootx64.efi , pe un sistem de fișiere FAT32. Unetbootin știe FAT32, probabil nu va reuși sa configureze bootloader ul  MBR cu un ISO Windows, dar asta nu îl împiedică să creeze un mediu bootabil UEFI.

Deci, inițiator,  dacă vrei sa faci un stick pentru UEFI lucrurile sunt destul de simple. Comanda dd sau manual, creezi o tabela de partiții gpt pe stick, apoi îl formatezi ca FAT32 cu Gparted. Apoi copiezi fișierele de pe ISO pe Stick și gata.

Edited by 0x0c, 20 May 2015 - 14:46.


#21
b34eth

b34eth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2007
Si mai e varianta de a scrie un MBR cu ms-sys, nu te mai chinui cu instalat grub/winusb si merge perfect.

Edited by b34eth, 06 September 2015 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate