Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

cum se calculeaza ccc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
CAS la concedii medicale nu se calculeaza la suma de pe concediu ci se calculeaza la 35% din venitul mediu brut, adica 35% din 2415 = 845 lei * 10.5% (cas) = 89 lei, daca ai luna intreaga concediu medical se scade toata suma (89 lei) daca nu, se face proportional cu numarul de zile de concediu medical.

Edited by cipylyca, 19 May 2015 - 08:20.


#20
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Deci indiferent de suma (  fie ca e 900 , fie ca e 1500) se scad tot 89 lei ???
Daca e vb de o suma mai mare ( 1500), e bine, dar dc e vb de una mica (8-900)...e cam nasol :(

Am mai auzit o varianta posibila, care ar usura considerabil " povara" firmei de a plati cm : sa faci o cerere la Casa sa ti le transfere banii direct in contul personal ( aceasta avand inconvenientul ca ar fi mai greu pt Casa, care totdeauna sufera de lipsa de lichiditati, mi-a mai zis cineva cu firma proprie ca nici dupa 5 ani nu a primit banii...)

Dar ce se intampla in cazul in care dupa o luna sau 2 de cm ( din cele 4 cuvenite in caz de maternitate) firma la care ai lucrat se inchide (se lichideaza, o cumpara alta firma, etc...)? Casa iti mai datoreaza banii pe cm ( tie personal) , ' au ba ???

#21
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Da, se scad tot 89 lei daca ai toata luna concediu medical, daca nu, se scade proportional cu numarul de zile de concediu medical. Si nu e nasol pentru ca baza pentru o luna intreaga e mai mica decat venitul si deci se plateste o contributie mai mica (fata de 10.5% din brut).
Cu plata direct la Casa de sanatate nu stiu ce sa iti spun pentru ca nu am intalnit pana acum cazuri, iar in privinta restituirii sumelor catre angajator eu in aprope 10 ani de cand lucrez nu am avut situatii in care sa intarzie mai mult de 4 luni plata pentru concediile medicale acordate. Asa ca nu nu stiu de unde stii tu de cazul cu plata dupa 5 ani, mai ales ca in 5 ani de obicei sumele se prescriu si nu se mai datoreaza.
Daca angajatorul se inchide, banuiesc ca iti pot plati cei de la Casa concediile (cel putin urmatoarele mai ales daca le depui la ei), dar de obicei o firme nu se poate inchide asa de usor cum se infiinteaza si dureaza ceva, mai ales ca tu ramai in continuare angajata pe firma cu contract de munca.

#22
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Multumesc f mult de informatii!

Intre timp insa se pare ca vom avea o situatie neprevazuta si nu stiu dc nu cumva ne vom razgandi in privinta concediului de 2 ani :(... se pare ori ca sotul meu nu a auzit de coeficientul de insertie de 500 ron,  fie nu a prevazut ca nu ne vom descurca daca stau 2 ani in ccc cu doar 6-700 lei ....
O sa va rog sa-mi spuneti dc stiti care e treaba cu acest coef de insertie, ti se acorda chiar si daca te intorci la munca cu 1/2 norma (2 sau 4 h)??? ( ca sa ma intorc cu norma intreaga inseamna 8 h pe contract dar defapt 10, pt ca nimeni nu va vrea sa ramana doar cu 2 h si respectiv 200 lei...iar eu pe deasupra sunt si asociat cu 5% in firma, deci as putea sta mai multe ore decat prevede contractul; insa mi-a fost greu sa fac treaba asta si inainte de a fi gravida, daramite cand oi avea copil mic de cateva luni acasa....si ma tem ca nu voi rezista fizic si psihic si atunci ce facem, o luam de la capat, iar cm, iar cautam pe altcineva ??? E nasol catrebuie sa te decizi dinainte dc vrei ccc pt 1 an sau 2, mai ales ca nu stii ce copil o sa ai, daca doarme sau plange toata noaptea, daca sta doar cu tine sau si cu altcineva, daca o sa ai lapte ( si o sa vrea sa suga) sau nu....ca daca nu vrea piept, nare rost sa stai acasa, mai ales ca te costa o formula la vreo 30-40 lei si-ti ajunge cam 3-4 zile primele luni pana ii diversifici; iar daca ai piept si ii place, si iti refuza formula sau ii face rau, nu se fac sa il intarci si sa dai banii pe porcarii ( ce iei pe mere dai pe pere, vii la serviciu ca sa iei 1000 de lei in loc de 700, si dai  cateva sute ori pe formule ori la vreo bona, chiar din familie dc e...)

Citisem deunazi o faza tare amuzanta ca cica daca te intorci la 1 ani si inca alaptezi, tre sa-ti dea pauza de alaptat o ora + cat faci pe drum :D...asta ii tare dc stai la tara ( faci naveta de la Buc la Oltenita, de ex :D), de faci cel putin 2 ore dus intors...dar nu e amuzant de loc ca te costa si o poala de bani...:( ...radem glumim insa nu e tocmai ok dc nu stai aproape...cine sta in locul tau la mijlocul zilei, de la 12 la 2-3 ??? Si cat de fresh mai esti cand te intorci la " schimbul 2"??? Vai de fundul tau, scuzati :D!!!

Edited by delores, 22 May 2015 - 11:50.


#23
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postdelores, on 22 mai 2015 - 11:34, said:

Multumesc f mult de informatii!

Intre timp insa se pare ca vom avea o situatie neprevazuta si nu stiu dc nu cumva ne vom razgandi in privinta concediului de 2 ani Posted Image... se pare ori ca sotul meu nu a auzit de coeficientul de insertie de 500 ron,  fie nu a prevazut ca nu ne vom descurca daca stau 2 ani in ccc cu doar 6-700 lei ....
O sa va rog sa-mi spuneti dc stiti care e treaba cu acest coef de insertie, ti se acorda chiar si daca te intorci la munca cu 1/2 norma (2 sau 4 h)??? ( ca sa ma intorc cu norma intreaga inseamna 8 h pe contract dar defapt 10, pt ca nimeni nu va vrea sa ramana doar cu 2 h si respectiv 200 lei...iar eu pe deasupra sunt si asociat cu 5% in firma, deci as putea sta mai multe ore decat prevede contractul; insa mi-a fost greu sa fac treaba asta si inainte de a fi gravida, daramite cand oi avea copil mic de cateva luni acasa....si ma tem ca nu voi rezista fizic si psihic si atunci ce facem, o luam de la capat, iar cm, iar cautam pe altcineva ??? E nasol catrebuie sa te decizi dinainte dc vrei ccc pt 1 an sau 2, mai ales ca nu stii ce copil o sa ai, daca doarme sau plange toata noaptea, daca sta doar cu tine sau si cu altcineva, daca o sa ai lapte ( si o sa vrea sa suga) sau nu....ca daca nu vrea piept, nare rost sa stai acasa, mai ales ca te costa o formula la vreo 30-40 lei si-ti ajunge cam 3-4 zile primele luni pana ii diversifici; iar daca ai piept si ii place, si iti refuza formula sau ii face rau, nu se fac sa il intarci si sa dai banii pe porcarii ( ce iei pe mere dai pe pere, vii la serviciu ca sa iei 1000 de lei in loc de 700, si dai  cateva sute ori pe formule ori la vreo bona, chiar din familie dc e...)

Citisem deunazi o faza tare amuzanta ca cica daca te intorci la 1 ani si inca alaptezi, tre sa-ti dea pauza de alaptat o ora + cat faci pe drum Posted Image...asta ii tare dc stai la tara ( faci naveta de la Buc la Oltenita, de ex Posted Image), de faci cel putin 2 ore dus intors...dar nu e amuzant de loc ca te costa si o poala de bani...Posted Image ...radem glumim insa nu e tocmai ok dc nu stai aproape...cine sta in locul tau la mijlocul zilei, de la 12 la 2-3 ??? Si cat de fresh mai esti cand te intorci la " schimbul 2"??? Vai de fundul tau, scuzati Posted Image!!!

Femeie, eu cred ca mai usor ti-a fost sa-ti gasesti barbat decat acum sa gasesti formula ideala ...
Stai un an cu copilul acasa 100% ca e mai important decat orice altceva ...

#24
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Daca nu stai macar 6 luni cu copilul acasa pierzi ce e mai important atat pentru el cat si pentru tine. In astea 6 luni se pun bazele relatiei dintre copil si mama iar daca tu preferi serviciul in locul lui (indiferent daca il alaptezi sau nu) e o pierdere imensa care nu poate fi compensata cu nici o suma de bani.

Dupa parerea mea ai 2 optiuni:
1. Daca tii la sanatatea si dezvoltarea corecta a copilului tau alege ccc pe 2 ani si stai cel putin 1 an cu el ca apoi sa iei suplimentul de 500 lei.
2. Daca e mai important serviciul alege ccc pentru 1 an si stai macar 6 luni iar apoi poti lua cei 500 lei pana face bebele 2 ani.

Din cate stiu eu legea nu face distinctie intre Contracul de munca cu 8 ore si cel de 2 ore, deci poti lua cei 500 lei indiferent ce contract vei avea dupa intoarcerea la lucru.

#25
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Posttablagiu_xxx, on 22 mai 2015 - 12:04, said:



Femeie, eu cred ca mai usor ti-a fost sa-ti gasesti barbat decat acum sa gasesti formula ideala ...
Stai un an cu copilul acasa 100% ca e mai important decat orice altceva ...
Nu mi'a fost usor deloc :(...
Timp de vreo 8 ani nu am putut avea copii, pt ca am avut o sitiatie mai grea, am stat intr-o locuinta de doar 15 mp, fara baie/bucatarie, cu buda la comun, etc...abia anul asta am reusit sa ne mutam intr-o casa de 40 mp cu baie,'buc, hol si camera de locuit separate....dar acum se pare ca nu o sa ne ajungem cu banii si tr sa ne mutam inapoi :(...( acolo am o cadita de dus unde ca sa spal vasele, sau copilu, tre sa ma aplec la mai mult de 90°, si deja incepuse sa-mi fie greu inainte sa ne mutam si inca n-aveam burta de acum, dc ma fericeste dzeu sa fac cezarina s-ar putea sa ma doara taietura mult si bine in continuare la manevre de-astea; iar buda e dinaia turceasca de stai pe vine, asa ca o sa faca ala mic la olita sau in pamepersi mult si bine...)
Bine e drept  ca de mii de ani asa traieste lumea mai ales la tara...dar ideea e ca am asteptat mult si bine de credeam ca nu o sa se mai intampke vreodata sa putem avea copii in conditi decente, si pt noi si pt el, iar cand s-a intamplat intr-un final apoteotic minunea, am fost pesemne atat de entuziasmati ca nu ne-am mai imaginat ca va fi asa greu cu serviciul, banii, sanatatea si nervii nostri, puterea de munca pe care o s-o mai avem sau nu la apr 40 ani, etc...( inainte cand zicea el ca o sa fie greu ca nu va putea dormi noaptea, ca va face copilu miros de rahat in casa, ca n-o sa mai dea randament la munca, samd, ziceam ca e el al dracului si nu vrea copil, nu ca ar fi scenarii predictibile....:(....)

Edited by delores, 22 May 2015 - 13:42.


#26
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcipylyca, on 22 mai 2015 - 12:45, said:

Daca nu stai macar 6 luni cu copilul acasa pierzi ce e mai important atat pentru el cat si pentru tine. In astea 6 luni se pun bazele relatiei dintre copil si mama iar daca tu preferi serviciul in locul lui (indiferent daca il alaptezi sau nu) e o pierdere imensa care nu poate fi compensata cu nici o suma de bani.

Dupa parerea mea ai 2 optiuni:
1. Daca tii la sanatatea si dezvoltarea corecta a copilului tau alege ccc pe 2 ani si stai cel putin 1 an cu el ca apoi sa iei suplimentul de 500 lei.
2. Daca e mai important serviciul alege ccc pentru 1 an si stai macar 6 luni iar apoi poti lua cei 500 lei pana face bebele 2 ani.

Din cate stiu eu legea nu face distinctie intre Contracul de munca cu 8 ore si cel de 2 ore, deci poti lua cei 500 lei indiferent ce contract vei avea dupa intoarcerea la lucru.

Pai astea sunt vesti bune, mai ales daca se aplica si in cazul cate optezi pt 2 ani si revii mai repede ...
Problema e ca s-ar fi gasit cineva sa se angajeze in locul meu, chiar superincantata de oferta, se pare, dar sub nicio forma nu a fost de acord sa stea ea doar doi ani sau 1 si apoi sa ma intorc eu...nici macar sa impartim programul dupa acest interval, ca i se imputinau veniturile...deh, femei batrane si fara minte, cred ele ca se duc pe lumea ailalta cu banii.....dar din pacate sefa le prefera pe astea care au copiii mari de-acum, nu pe cele care inca mai nasc sau ii au mici si se mai imbolnavesc, mai pleaca in co, etc...( mi-a zis ca ea nu intelege conceptul de concediu,'nici medical nici de odihna, chiar dc a avut si ea copiii care acum is de anii mei, dar n-a stat acasa cu ei...)....desi una tot asa batrana i-a facut bucata acum cativa ani, ca a alasat-o balta pt ca nascuse fii-sa... ( si s-a intors la servici dupa 2 ani si a tr sa ramana a batrana acasa cu nepotu :D)

#27
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
delores, ma scuzi, dar nu te vad bine deloc. Te vad incasand-o urat de la al tau sot pe fond de lipsa de bani, cu tot ce presupune asta. Fa bine naste, ia-ti concediul  care iti ofera sansa de suma mai mare de bani si mutati-va intr-un oras mai acatarii, unde sa va permiteti o chirie pentru un apartament decent. Si vinde aia 5% din firma.

Casa de 40 de mp? Un ap. cu 2 camere cred ca e mai mare.

#28
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postdelores, on 22 mai 2015 - 13:27, said:

( inainte cand zicea el ca o sa fie greu ca nu va putea dormi noaptea, ca va face copilu miros de rahat in casa, ca n-o sa mai dea randament la munca, samd, ziceam ca e el al dracului si nu vrea copil, nu ca ar fi scenarii predictibile....Posted Image....)


Nu ca ar mai avea vreo importanta pentru tine, da' scriu in caz ca mai citeste cineva care e in situatia ta si inca nu a apucat sa faca un copil.

Nu faceti, femeilor, copii daca aveti barbati care spun ca va face copilul miros de caca in casa, nu faceti copii daca aveti barbati care nu va iubesc mult, nu faceti copii daca ati avut episoade lungi de depresie, nu faceti copii daca aveti soti care nu dau doi bani pe voi si sunt violenti fizic si verbal, nu faceti copii pentru voi si pentru "a intra in rand cu lumea", nu faceti copii in speranta ca va veti imbunati relatia proasta pe care o aveti cu partenerul!

Edited by she_wolf, 22 May 2015 - 19:26.


#29
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostDeria_Leena26, on 22 mai 2015 - 17:49, said:

delores, ma scuzi, dar nu te vad bine deloc. Te vad incasand-o urat de la al tau sot pe fond de lipsa de bani, cu tot ce presupune asta. Fa bine naste, ia-ti concediul  care iti ofera sansa de suma mai mare de bani si mutati-va intr-un oras mai acatarii, unde sa va permiteti o chirie pentru un apartament decent. Si vinde aia 5% din firma.

Casa de 40 de mp? Un ap. cu 2 camere cred ca e mai mare.

Nu e cu mlt mai mare, am cautat o gramada.sunt ap de 2 cam < 40 mp, cele conf II, iar cele uzuale au cam 45-50. Iar ca pret cam cu 10000 mai mult decat ce am gasit noi. Sub 40000euro doar la ultimul etaj/cartiere mai indepartate ( vb de Buc), restul intre 42-43 si 50... raportat la zona in care am cautat, desigur... garsoniera pe care am gasit-o, ca suprafata si ca zona, de asemeni, trece de 40000, dar a fost superocazie ( 33000); sincer ne asteptam sa avem surpriza neplacuta sa nu fie cu actele in regula, sau sa nu fi facut succesiunea, samd ( cam asta intalnesti la cei care vor sa vanda sub pretul pietei...) dar a fst ok, doar ca am avut mult de reparat la ea...iar spatiu acum e suficient, sa vedem cand o veni fata...( atata timp cat el a ajuns la concluzia ca ne ajunge o garsoniera conf I si nu ne tb neaparat 2 cam, inseamna ca s-a obisnuit cu ideea mirosului derahat si a urletelor in noapte, sau poate inca se mai gandeste la un pat pliant in bucatarie, cine stie...mie mi-a fost cam frica, o vreme, de o sg camera...dar avem holul si bucataria cat o camera, pana la urma...iar acum e chiar incantat ca vine aia mica, s-ar putea sa nu-l mai sperie asa tare ideea de inghesuiala, plus ca am mai ost si la altii in casa si a vazut xa dormeau cu totii intr-o camera si era ok...

Nu stiu insa ce sa ma maifac cu sefa, ca am impresia ca a inceput sa nu mai inteleaga bine...astazi de ex mi.a zis ca a aflat ca ccc e fix 1200 lei indif de venituri ( ce bine ar fi, cred ca ar face toata lumea copii pe banda rulanta); ieri a fost o fata la interviu si a spus ca acum unde lucreaza ia 1100 lei pt program de 6 h plus cate un weekend, si dansa a nteles ca tot atat vrea si dc vne la noi ( 10h/zi); pe alta a speriat-o ca defapt programul nostru era de la 8 la 20 dar l-a facut 9-19 pt mine ( asa e, dar asta s-a intamplat acum 3 ani pt ca asa am cerut eu din capul locului, nu mi l-a redus acum) si ca salariul e conditionat de un target de 1500 lei/zi..( nu stiu dece toti patronii exagereaza asa; dc odata in 3 ani am ajuns la aproape 2000 lei, ei spun ca asta se ntampla in mod constant, cand in realitate...sunt zile cand nu ajungem nici la 1000...)...asa ca daca le fac la toti asa...nu ma vad bne :(...

Edited by delores, 28 May 2015 - 14:44.


#30
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postshe_wolf, on 22 mai 2015 - 19:06, said:




Nu ca ar mai avea vreo importanta pentru tine, da' scriu in caz ca mai citeste cineva care e in situatia ta si inca nu a apucat sa faca un copil.

Nu faceti, femeilor, copii daca aveti barbati care spun ca va face copilul miros de caca in casa, nu faceti copii daca aveti barbati care nu va iubesc mult, nu faceti copii daca ati avut episoade lungi de depresie, nu faceti copii daca aveti soti care nu dau doi bani pe voi si sunt violenti fizic si verbal, nu faceti copii pentru voi si pentru "a intra in rand cu lumea", nu faceti copii in speranta ca va veti imbunati relatia proasta pe care o aveti cu partenerul!

Pai si ce rost mai are viata atunci ???
Daca intr-adevar vom constata ca nu il iubim asa cum trebuie si nu ii putem oferi o viata decenta...poate ii vom cauta o familie mai buna, dar, la naiba, nu suntem nici tigani, nici oligofreni, nici dependenti de droguri sau psihopati....in fine daca chiar ne gaseste pe amandoi bolnavi mintal, poate chiar ar trebui sa ni-l ia ...dar din pacate nu se intampla treaba asta nici macar atunci cand artrebui, intodeauna...

#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
CCC e 85% din veniturile pe ultimele 12 luni. Sefa ta e in eroare.

Mai mult conteaza pentru copii sa aiba parinti care se inteleg, decat nu-stiu-ce vaste apartamente/case. Vad ca esti ingrijorata si de alaptat - pune mana si te documenteaza de pe net ce inseamna alaptarea si scoate-ti din cap laptele praf (m-a luat si pe mine ameteala cand am vazut ce scump e!) si ca un copil ar refuza sanul. La diversificare poti sa-i dai lapte vegetal facut din susan, migdale, nuci caju (cred ca ar fi ceva mai ieftin ca LP, n-am calculat niciodata). Scutecele ce mai fac gaura in buget dar copilul creste repede in primele 3 luni si ajungi repede la marimea 3 de la Pampers care il gasesti la cutii de 150 de bucati cu 115-130 de lei.
Cu dormitul noaptea - daca poti, dormi cu copilul - multi dintre ei dorm mai mult si mai bine langa mama (si implicit san) decat intr-un patut rece. Si nici mama nu e asa zombie. Si e mai ieftin (cand ma gandesc ca am dat 300 de lei pe un patut ce nu l-am folosit ...brrrr). Mai sunt targurile de copiii unde vin mamici sa vanda si sa cumpere chestii (in Cluj parca a fost in Martie - ce ciuda mi-a fost ca l-am ratat!).

De sotz si problema lui cu caca de copil nu mai zic nimic. Ca ar merita trimis pachet la ma-sa. Dupa o batuta bine. Da-s offtopic deja.

//later edit: Nu stiam de ce s-a apucat al meu ieri seara, asa, tam-nesam, sa strecoare socata. Pana mi-a ajuns la nas "parfumul" de la fundul lui fiu-mi-o ala mic.Posted Image

Edited by shiva, 28 May 2015 - 15:21.


#32
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
shiva, laptele de migdale, nuci, caju nu-l vad incadrandu-se la venituri medii. Eu nu am baut decat de soia si de orez, din organisme nemodificate genetic, si 1 litru era 10-12 lei in zilele bune. Femeia asta se da de ceasul mortii ca nu-i iese indemnizatia si stau inghesuiti 3 insi intr-o camera si tu ii recomanzi delicatese. :D

Eu n-am dormit cu copilul cand era mic, da'-si scoate parleala acum. Posted Image Cat despre lapte praf, noi am consumat foarte mult, ca asa a fost situatia. Eu nu zic sa nu alaptezi, dar nici sa te crizezi ca e musai s-o faci - daca chiar nu se poate.

Edited by Deria_Leena26, 28 May 2015 - 18:01.


#33
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Precis e foarte bine pentru un organism in dezvoltare sa bea zeama de graunte...

#34
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postshe_wolf, on 29 mai 2015 - 11:39, said:

Precis e foarte bine pentru un organism in dezvoltare sa bea zeama de graunte...

Cica sunt mai bine tolerate de organismul in dezvoltare.

Ca ghinion de ghinion, fetita unei cunostinte s-a nascut cu dubla intoleranta: si la glucoza, si la gluten.

#35
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
In casa avem loc acum, daca ramanem aici, problema e ca in pat o sa ne cam inghesuim toti 3, dar daca chiar o sa-l deranjeze mirosul si n-o sa se poata odihni ca sa plece la munca a doua zi (?), poate intr-adevar sa-si ia pat pliant si sa doarma in bucatarie. Sau chiar la ma-sa, uite la asta nu m-am gandit :D. O fosta vecina asa mai procedau, au 2 copiii intr-o garsoniera mai mica ca a noastra ( dar maimare ca cea dinainte, cu baie,buc, hol, etc), doar ca ea a pierdut indemnizatia si la primul, si la al doilea copil, desi la acesta din urma a lucrat cat a fost gravida numai ca nu ii facusera contract de munca in primele 2 luni ..,.iar barba-su lucreaza la paza, vine dimineata si tre sa doarma, si ori ii expediaza pe ea cu cei mici la parintii ei, ori se duce el sa doarma la ma-sa...

Cat despre sefa si informarile ei...a fost " ferm informata" ca banii pe cm nu ii poate recupera la de la casa decat daca cheama " controlul"(?d la cine ???)

Edited by delores, 02 June 2015 - 12:00.


#36
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mai am de intrebat unele chestii ref la ccc:
-ce se intampla cu contractul tau de munca pe toata perioada asta? Se incheie? Se poate angaja altcineva in locul tau pe perioada nederminata, sau numai pe percat esti tu in ccc (1/2 ani)? ( asta e un aspect pt care unele candidate au refuzat sa se angajeze in locul meu, de frica sa nu ramana pe drumuri in eventualitatea ca ma intorc; ideea e ca eu nu vreau sa ma intorc aici decat doar daca o sa fim 2/tura, adica cate 6, maxim 8 ore fiecare, nu ca acum 10 ore ( singura toata ziua ; dar cicarespectiva candidata nu-i convenea nici asa...)

-zice ca iindemnizatia se da pana cand copilu implineste 1 an sau 2, ba chiar cu o luna/sau douainainte, ca se considera ca 1 luna/an are tatal co ; deci asta inseamna in total 24 -2 = 22 luni, - 2 de postnatal , = 20 luni?
- pre-si post natalul, dc incepi mai tarziu (nucu 60 zile inainte sa nasti ci mai aproape, cu 1 luna sau cateva sapt inainte ( sau nasti inainte de termen)), trebuie sa iti iei restul pana la 126 zile dupa nastere ( adica 3 sau 4 luni), asta insemnand ca mai iei ccc cu o luna sau 2 mai putin; teoretic iti convine pt ca cm e mai mare ca ccc,'dar pt firma e o povara in plus sa iti mai plateasca si dupa ce nasti ( voia sefa sa ma convinga sa nu intruninnprenatal in iulie ci in august dar i-am explicat ca asa tb sa ma plateasca pana in noembrie inclusiv;
-nu stiu daca exista optiunea sa renunt samai iei tot postnatalul, ci doar cele 40 zile obligatorii, dar cum spuneam mai sus, nu-ti convine tie ca beneficiara...doar daca esti patroana, pe considerentul ca intri mai repede in ccc si prinzi mai multe luni, bani pe care ii iei din afara, si nu iti mai impovarezi societatea (firma, srl-ul) cu o cheltuiala in plus...


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate