Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

cum se calculeaza ccc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Postdelores, on 04 iunie 2015 - 14:34, said:

Mai am de intrebat unele chestii ref la ccc:
-ce se intampla cu contractul tau de munca pe toata perioada asta? Se incheie? Se poate angaja altcineva in locul tau pe perioada nederminata, sau numai pe percat esti tu in ccc (1/2 ani)? ( asta e un aspect pt care unele candidate au refuzat sa se angajeze in locul meu, de frica sa nu ramana pe drumuri in eventualitatea ca ma intorc; ideea e ca eu nu vreau sa ma intorc aici decat doar daca o sa fim 2/tura, adica cate 6, maxim 8 ore fiecare, nu ca acum 10 ore ( singura toata ziua ; dar cicarespectiva candidata nu-i convenea nici asa...)

-zice ca iindemnizatia se da pana cand copilu implineste 1 an sau 2, ba chiar cu o luna/sau douainainte, ca se considera ca 1 luna/an are tatal co ; deci asta inseamna in total 24 -2 = 22 luni, - 2 de postnatal , = 20 luni?
- pre-si post natalul, dc incepi mai tarziu (nucu 60 zile inainte sa nasti ci mai aproape, cu 1 luna sau cateva sapt inainte ( sau nasti inainte de termen)), trebuie sa iti iei restul pana la 126 zile dupa nastere ( adica 3 sau 4 luni), asta insemnand ca mai iei ccc cu o luna sau 2 mai putin; teoretic iti convine pt ca cm e mai mare ca ccc,'dar pt firma e o povara in plus sa iti mai plateasca si dupa ce nasti ( voia sefa sa ma convinga sa nu intruninnprenatal in iulie ci in august dar i-am explicat ca asa tb sa ma plateasca pana in noembrie inclusiv;
-nu stiu daca exista optiunea sa renunt samai iei tot postnatalul, ci doar cele 40 zile obligatorii, dar cum spuneam mai sus, nu-ti convine tie ca beneficiara...doar daca esti patroana, pe considerentul ca intri mai repede in ccc si prinzi mai multe luni, bani pe care ii iei din afara, si nu iti mai impovarezi societatea (firma, srl-ul) cu o cheltuiala in plus...
1. Pe perioada ccc contractul tau de munca este suspendat iar angajatorul poate angaja pe altcineva in locul tau doar pe perioada determinata (pana termini ccc), dar nu ii poate interzice nimeni sa angajeze pe perioada nedeterminata pe un al 2-lea post. (obligatia este sa te primeasca inapoi, dar daca vrea sa pastreze 2 salariate nu il opreste nimeni).
2. Da, indemnizatia se plateste pana cand copilul implneste 1 an sau 2 si incepe cel mai devreme din a 43-a zi dupa nastere si este obligatoiu ca 1 luna din ccc sa stea tatal copilului sau ti se reduce tie cu 1 luna indemnizatia (adica primesti pana la 1 an si 11 luni).
3. postnatalul e obligatoriu sa ai 42 de zile dupa nastere, in rest daca vrei sa iti mai iei restul de zile pana la 126 e alegerea ta.
4. pentru firma nu este asa o mare povara (iar daca tot nu vrea te poti intelege cu patroana si poti astepta sa iti dea banii pe post si prenatal cand ii primeste ea-adica dupa vreo 3 luni). Marea povara pentru firma e ca iti da tie 600-700 lei pe care ii primeste inapoi dupa cateva luni, integral.

#38
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mi-a marit salariul incepand de la 1 mai la 1800 brut, asa ca medicalul va veni ceva mai mult, cca 1200-1300  lei. Ar trebui sa suport eu diferenta de bani care o va da la stat , de la 475 la 927 lei pe lunile mai si iunie, adica cca 900 lei. Am zis ca imi poate opri din medicalul pe cele 4 luni, dc o fi sa le iau pe toate ( ea a zis ca da, se merita ca-s bani mai multi). Eu as pefera cei 900 lei sa mi-i opreascaesalonat in lunile astea . Teoretic pana prin septembrie ar tb sa aiba vanzari bune...acum depinde si pe cine gaseste in locul meu si cum se descurca ( nu ma indoiesc atat de abilitati, cat de bunavointa/bune intentii...). Mie cam frica ca sotul a zis mai bine sa nu ma bag, pt ca as castiga doar 100 si un pic lei/luna, dar sefa a zis ca totusi in cca 22 luni, ar fi 2500 lei... ( fireste, minus cei 900 in plus pe care ii vom da la stat...). Insa sotului ii e frica ca cine stoe cum calculeaza ei ca le datorez bani si ma " arde" in lunile de cm sau imi spune ca n-au avut vanzare, etc, lucru care nu mi-ar conveni sa stau fara bani din iunie pana vine indemnizatia. Adica cum ati zis cm devreme de pe la jum lunii octombrie. Dar pt asta cred ca imi tb o adeverinta de venit tot de la ei de la firma...apoi depun dosarul pt cc la primarie, parca?, si din acel moment iarasi mai dureaza vreo 3 , parca ati zis, panavin banii, adica prin decembrie-ianuarie ???

Si ar mai fi un aspect : daca cumva dne fereste nu ma simt bine si trebuie sa intru in cm mai devreme ( inainte de 1 iulie)??? Pot sa intru direct in prenatal (85%) sau in risc maternal (75%)? La co as mai avea dreptul ( avand in vedere ca au trecut doar 5 luni), macar cateva zile, parca vreo 10 lucratoare?

A, si daca peste doi ani nu vreau sa ma mai intorc la ei, ce fac, imi dau demisia? Poate am noroc si gasec ceva mai bun si vreau sa incep mai repede in alta parte...
Sau daca cumva ei se inchid /reorganizeaza juridic ( isi schimba numele, de ex) in astia doi ani, iar la sf ccc nu mai am unde sa ma intorc, pot itra in somaj pana imi gasesc in alta parte?

Edited by delores, 05 June 2015 - 17:30.


#39
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ar mai fi o probl. Nu gasesc sa angajez pe nimeni de la 1 iul in locul meu :(. Ce fac,'nu mai intru in cm? Ar fi nasol pt ca r insemna sa mai platesc o luna inca 900 lei la stat..( si ma omoara barbatu ca el a zis sa nu ma bag in combinatii)...pecand dc intru in cm , nu.. insa dc intru in cm si vin totusi la servici si vine itm in control, am cam pus-o.. ( riscam sa nu ne mai dea niciun ban pe medical :( )...si asa  a vb sefa zilele trecute de fata cu mine cu tipul de la hr care a zis ca pt a recupera banii de cm tb sa cheme itm-ul in control...si de obicei se lasa cu amenda mai mare ca val cm ( io nu inteleg, la toate firmele care le administreaza baietii aia nusi ia nimeni medicak niciodata ??? Ori doar noi nu suntem tocmai in ordine?)...deci sg sol utie care o intrevad e sa fac schimb cu colega care e in weekend sa vina ea in cursul sapt , bineinteles dc vrea si ea..ar tb sa vrea ca is mai multi bani, dar va tb sa-i faca si ei contract pe 8 h..alti bani alta distractie...iar eu ar tb sa iau doar banii pe medical  sau si banii iei care ii lua pt weekend ??? )

#40
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Postdelores, on 09 iunie 2015 - 17:17, said:

...si asa  a vb sefa zilele trecute de fata cu mine cu tipul de la hr care a zis ca pt a recupera banii de cm tb sa cheme itm-ul in control...si de obicei se lasa cu amenda mai mare ca val cm
Nu are nici o legatura ITM cu recuperarea banilor de la Casa de Sanatate. Niciodata nu a fost si nu va veni ITM ca sa verifice corectitudinea restituirii unui concediu medical, asta e strict treaba CAS si verificarile se fac doar din actele depuse la dosar.
Ala de la HR ori e prost (scuze pt limbaj) ori e mana in mana cu sefa ca sa te convinga sa renunti la concediile medicale.

Edited by cipylyca, 11 June 2015 - 09:19.


#41
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Buna. Sotia a lucrat anul acesta cu contract minim 4 luni intregi dupa care restaurantul s-a inchis. A ramas insarcinata si momentan nu lucreaza. Ar avea o pauza de 2 luni pana ar incepe unde se deschide noul restaurant.
Intrebarea noastra este : daca nu va putea lucra , pt ca se simte rau si nu mai reuseste sa se angajeze v-a beneficia de plata celor 2 ani pt cresterea copilului ?


#42
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
trebuie sa ai in ultimii 2 ani 12 luni lucrate. daca le are, beneficiaza. daca nu oricum primeste ceva de la stat dar e mai putin

#43
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Are doar cele 4 luni si probabil o sa mai fie undeva la inca 5 luni , deci maxim 9 luni.

Merita vorbit cu patronii sa faca un contract mai mare si eventual sa platim noi ceva diferenta ?
Contractul pe cele 4 luni a fost pe minimul pe economie

#44
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Eu voi inta in concediu de creștere copil in ianuarie 2020 pentru ca soția mea nu are stagiu pentru a beneficia. Întrebarea mea este : in luna martie 2020 am oferta de lucru in Spania, cu contact spaniol. As putea sa lucrez si sa obțin in continuare indemnizație pentru creșterea copilului??

#45
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Daca de exemplu am eu ca barbat lunile necesare pot lua eu maternitate ? Mai pot lucra pe urma ? Si cum se calculeaza ? Tot 85 % primesc ? Multumesc

#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostSuciuvlad24, on 27 octombrie 2019 - 20:38, said:

Daca de exemplu am eu ca barbat lunile necesare pot lua eu maternitate ? Mai pot lucra pe urma ? Si cum se calculeaza ? Tot 85 % primesc ? Multumesc

da, poti lua, insa nu mai devreme de 42 zile calendaristice de la data nasterii copilului. insa sotia ta ce va face, daca tu intri in CIC in locul ei, se intoarce la serviciu, sau cere angajatorului concediu fara plata ?
nu, nu mai poti lucra acolo unde lucrezi in acest moment, pe functia pe care o detii, deoarece pe perioada CIC contractul tau actual de munca este suspendat.
poti insa avea un contract de munca pe perioada determinata, cu timp partial de munca, la acelasi angajator, dar pe alta functie, iar nivelul veniturilor nu trebuie sa depaseasca plafonul de 6250 lei/an (valoare neta).
https://www.fiscalit...mnizatia-19449/
da, se calculeaza la fel.

Edited by corinadaniela, 28 October 2019 - 11:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate