Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

cum se calculeaza ccc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Am citit ca se face media veniturilor nete pe ultimele 12 luni pana la nastere. Insa dupa ce nasti mai ai dreptul la minim 40 zile de cm ( din cele 126 suportat de casa de asigurari, si platit de ei cu 85% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni). Deci la calcul ccc intra si astea cca 2 luni de dupa nastere sau numai primele 2 dinainte ???

Ma intereseaza pt ca e posibil ca remuneratia pt cm sa fie putin mai mare decat sal minim net, de-asta intreb

Edited by delores, 18 May 2015 - 10:14.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
http://legislatiamun...copil-2014.html

#3
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
pt ccc se face media ultimelor 12 luni pana la ziua nasterii (deci se includ si lunile din urma cu venituri mai mari) si se face 85% din aceasta medie.
de ex daca ai sal fix 1000 si utimele 2 luni ai 1100 (din cauza ca ai fost in concediu prenatal), media este de (2*1100+10*1000)/12. si la asta se aplica 85%. si se acorda din momentul in care se termina cele 126 de zile de pre si post natal.

Edited by tablagiu_xxx, 18 May 2015 - 11:35.


#4
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Posttablagiu_xxx, on 18 mai 2015 - 11:34, said:

pt ccc se face media ultimelor 12 luni pana la ziua nasterii (deci se includ si lunile din urma cu venituri mai mari) si se face 85% din aceasta medie.
de ex daca ai sal fix 1000 si utimele 2 luni ai 1100 (din cauza ca ai fost in concediu prenatal), media este de (2*1100+10*1000)/12. si la asta se aplica 85%. si se acorda din momentul in care se termina cele 126 de zile de pre si post natal.
Din pacate nu prea ai dreptate.
1. delores se referea la lunile de dupa nastere, care NU intra in calculul concediul de crestere a copilului. Se iau doar ultimele 12 luni incepand cu luna nasterii copilului si mergand inapoi.
2. Indemnizatia pentru cresterea copilului nu se acord dupa terminarea celor 126 de zile de concediu medical ci se poate acorda imediat dupa ce se implinesc cele 42 de zile de la nastere.

Edited by cipylyca, 18 May 2015 - 13:58.


#5
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Deci ideea e ca nu intra si lunile dupa ce nasti, cum intelesei si eu....
Si mai e o pos: sa nu iei prenatalul cu 2 luni inainte, din motive obiective ( n'ai gasit sa angajezi in locul tau) sau sa nasti mai repede decat e termenul...si atunci mai iei restul pana la 126 zile sau mai iei doar 42 de la data nasterii , si apoi ccc dc vrei, dc. nu back to work?

Si mai voiam sa intreb ceva : dc intri la timp in prenatal, adik cu 2 luni inainte, si dupa prima ta luna de prenatal, firma se inchide ( nu gaseste inlocuitor, nuface fata, ii lasa balta, etc...), ce se intampla mai departe ? Mai primesti banii de cm de la casa, pt urm 3 luni, sau ..adio siun praz verde??? Banuiesc ca nu mai ai timp in luna care-ti ramane pana nasti sa iti bagi somaj, si pe deasupra cand e sa nasti nu are nici cine sa-ti dea adeverinta de salariat, te pomeni ca platesti spitalizarea, ori nasti acasa in paie ...:D

#6
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Nu te obliga nimeni sa iei prenatal, daca poti lucra pana in ziua in care nasti, bravo tie Posted Image
Singura conditie e sa ai minim 42 de zile de concediu medical dupa ce nasti.
Daca mai ai zile pana la cele 126 bineinteles ca poti lua si mai mult decat cele 42 (in functie de cum iti convine, daca primesti mai multi bani pe concediul medical atunci e de preferat sa iei maximul de zile si abia apoi sa incepi cu indemnizatia). Daca vrei "back to work" e de preferat sa faci dosarul pentru indemnizatie pe 1 an pentru ca daca te intorci la lucru inainte sa faca bebele 1 an, primesti un stimulent lunar de 500 lei pana face copilul 2 ani.
Daca esti deja in concediu medical firma nu te poate concedia (trimite in somaj) si nici nu se inchide in 2 zile ca sa nu iti mai plateasca drepturile. Banii de concediu medical pe lunile urmatoare ii primesti de la firma iar aceasta ii recupereaza de la Casa de sanatate integral.

Edited by cipylyca, 18 May 2015 - 14:24.


#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postcipylyca, on 18 mai 2015 - 13:57, said:

Din pacate nu prea ai dreptate.
1. delores se referea la lunile de dupa nastere, care NU intra in calculul concediul de crestere a copilului. Se iau doar ultimele 12 luni incepand cu luna nasterii copilului si mergand inapoi.
2. Indemnizatia pentru cresterea copilului nu se acord dupa terminarea celor 126 de zile de concediu medical ci se poate acorda imediat dupa ce se implinesc cele 42 de zile de la nastere.

din pacate nu ai inteles ce am scris eu, dar te-ai grabit sa spui ca nu prea am dreptate ...
1. n-am scris nicaieri ca lunile de dupa nastere se iau in calculul ccc, nu inteleg de ce ai tinut sa ma contrazici pe ceva ce n-am afirmat.
ce am spus eu, veniturile mai mari realizate in concediul prenatal (85% din brut) se iau in considerare la stabilirea ccc.
2. nu era vb de medical, ci de cele 126 de post si prenatal. un om cu mintea limpede va lua toate cele 126 de zile pt ca salariul e mai mare decat cel normal, urmand ca de la sfarsitul celor 126 de zile (din care da, 42 minim treb sa fie dupa nastere) sa iei ccc.

sper ca initiatorul a inteles ... nu ca tine.

#8
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcipylyca, on 18 mai 2015 - 14:23, said:

Nu te obliga nimeni sa iei prenatal, daca poti lucra pana in ziua in care nasti, bravo tie Posted Image
Singura conditie e sa ai minim 42 de zile de concediu medical dupa ce nasti.
Daca mai ai zile pana la cele 126 bineinteles ca poti lua si mai mult decat cele 42 (in functie de cum iti convine, daca primesti mai multi bani pe concediul medical atunci e de preferat sa iei maximul de zile si abia apoi sa incepi cu indemnizatia). Daca vrei "back to work" e de preferat sa faci dosarul pentru indemnizatie pe 1 an pentru ca daca te intorci la lucru inainte sa faca bebele 1 an, primesti un stimulent lunar de 500 lei pana face copilul 2 ani.
Daca esti deja in concediu medical firma nu te poate concedia (trimite in somaj) si nici nu se inchide in 2 zile ca sa nu iti mai plateasca drepturile. Banii de concediu medical pe lunile urmatoare ii primesti de la firma iar aceasta ii recupereaza de la Casa de sanatate integral.

Cand ii recupereaza si cum? Mie mi-au zis ca tre sa mi-i dea ei, si ca ii recupereaza de la casa abia peste cativa ani ( facandu-si  probleme ca o sa le fie greu sa imidea si mie
s celui care-mi va tine locul...)... poate " ma simt" si nu ii cer pana ii primesc dansii de la casa, eventual, sau poate nu mai imi iau prenatal...
Nu eu vreau back to work, dansii ar vrea...ar fi minunat dc n-as lipsi decat alea 40 zile obligatoriu...mi-ar putea tie locul cealalta angajata 40 zile nonstop, eventual...

Edited by delores, 18 May 2015 - 15:02.


#9
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Posttablagiu_xxx, on 18 mai 2015 - 14:37, said:


din pacate nu ai inteles ce am scris eu, dar te-ai grabit sa spui ca nu prea am dreptate ...
1. n-am scris nicaieri ca lunile de dupa nastere se iau in calculul ccc, nu inteleg de ce ai tinut sa ma contrazici pe ceva ce n-am afirmat.
ce am spus eu, veniturile mai mari realizate in concediul prenatal (85% din brut) se iau in considerare la stabilirea ccc.
2. nu era vb de medical, ci de cele 126 de post si prenatal. un om cu mintea limpede va lua toate cele 126 de zile pt ca salariul e mai mare decat cel normal, urmand ca de la sfarsitul celor 126 de zile (din care da, 42 minim treb sa fie dupa nastere) sa iei ccc.

sper ca initiatorul a inteles ... nu ca tine.

1. Nu inteleg de ce sari asa in sus, eu nu am spus ca nu e corect calculul tau ci ca nu asta a fost intrebarea, omu se referea la zilele de dupa nastere daca se iau in calcul, nu care e teoria.
2. Concediul de post si prenatal e tot MEDICAL (sau nu stiu eu sa citesc pe certificatul de concediu ce scrie), iar un om intreg la cap alege varianta care ii aduce mai multi bani nu toate concedii medicale postnatale sunt mai mari decat indemnizatia de crestere. Baza de calcul pentru concediu medical e de 6 luni iar cea pentru indemnizatie e de 12 luni, daca in primele 6 luni din cele 12 am avut un salariu dublu decat in celelalte 6 care intra in calculul concediului, sigur indemnizatia va fi mai mare decat postnatalul.

Sper ca acum ai inteles si tu.

#10
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcipylyca, on 18 mai 2015 - 14:59, said:



1. Nu inteleg de ce sari asa in sus, eu nu am spus ca nu e corect calculul tau ci ca nu asta a fost intrebarea, omu se referea la zilele de dupa nastere daca se iau in calcul, nu care e teoria.
2. Concediul de post si prenatal e tot MEDICAL (sau nu stiu eu sa citesc pe certificatul de concediu ce scrie), iar un om intreg la cap alege varianta care ii aduce mai multi bani nu toate concedii medicale postnatale sunt mai mari decat indemnizatia de crestere. Baza de calcul pentru concediu medical e de 6 luni iar cea pentru indemnizatie e de 12 luni, daca in primele 6 luni din cele 12 am avut un salariu dublu decat in celelalte 6 care intra in calculul concediului, sigur indemnizatia va fi mai mare decat postnatalul.

Sper ca acum ai inteles si tu.

La mine asa e: 4x 626 ( de anul trecut)+ 6 x 724 ( ian-iun) + 2 x 923 ( prenatal) : 12 = 724,5/luna

Edited by delores, 18 May 2015 - 15:06.


#11
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Postdelores, on 18 mai 2015 - 14:58, said:

Cand ii recupereaza si cum? Mie mi-au zis ca tre sa mi-i dea ei, si ca ii recupereaza de la casa abia peste cativa ani ( facandu-si  probleme ca o sa le fie greu sa imidea si mie s celui care-mi va tine locul...)
Nu dureaza cativa ani Posted Image dupa ce se depune dosarul la Casa de Sanatate de obicei dureaza cam 3-4 luni (depinde de cat de repede se misca aia de la casa de sanatate).
Asta daca nu cumva contributia pentru indemnizatii datorata de firma acopera integral suma din concediul medical si atunci nu mai au nimic de recuperat Posted Image Mai multe tre sa stie contabilul de la firma.

View Postdelores, on 18 mai 2015 - 15:04, said:

La mine asa e: 4x 626 ( de anul trecut)+ 6 x 724 ( ian-iun) + 2 x 923 ( prenatal) : 12 = 724,5/luna
Nu cred ca o sa iti iasa prenatalul 923 de lei daca ai avut in ultimele 6 luni 975 lei brut (mai degraba in iulie o sa ai 833 iar in august 753 lei), iar indemnizatia iti va fi de 600 lei

Edited by cipylyca, 18 May 2015 - 15:06.


#12
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcipylyca, on 18 mai 2015 - 15:06, said:


Nu dureaza cativa ani Posted Image dupa ce se depune dosarul la Casa de Sanatate de obicei dureaza cam 3-4 luni (depinde de cat de repede se misca aia de la casa de sanatate).
Asta daca nu cumva contributia pentru indemnizatii datorata de firma acopera integral suma din concediul medical si atunci nu mai au nimic de recuperat Posted Image Mai multe tre sa stie contabilul de la firma.

Nu stie ca firma e relativ noua (2010) si max 2 angajati, unul cu 975 si unul cu 975/4 ( 2h).
Asta inseamna ca are de plata la cas /luna vreo 5-600 lei, dc am calculat bie (17% de la angajat si 32 % de la angajator ?)
Mai nou insa de cateva zile mi s-a cerut sa mai scot ( din casa) inca un salariu de 1600/luna (?) si vreo 2200 din urma, nu stiu pe numele cui, bani pe carei-am dat patroanei ( presupun ca si-a facut si ea contract de munca, ca n mai avea alta modalitate legala de a lua bani din firma...).. nu inteleg de ce nu s-au gandit sa-mi mareasca mie sal pe cartea de munca sa pot lua cm/ccc mai mare...???

#13
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Postdelores, on 18 mai 2015 - 15:19, said:

Nu stie ca firma e relativ noua (2010) si max 2 angajati, unul cu 975 si unul cu 975/4 ( 2h).
Asta inseamna ca are de plata la cas /luna vreo 5-600 lei, dc am calculat bie (17% de la angajat si 32 % de la angajator ?)
O sa aiba de recuperat de la casa de sanatate, concediile medicale se scad doar din contributia pentru concedii si indemnizatii care e de 0.85% din fondul de salarii (adica o suma infima la ce ai tu-vreo 10 lei), dar nu e bai pentru ca banii oricum si-i vor primi, chiar daca mai greu.

#14
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Adica pe romaneste ii vor lua " cu țaraita"... si daca mi-i dau si mie tot asa ???
( la noi la firma nu ti se dau banii " de la sediu", ci numai din incasarile care se fac la magazin...dc eu sau cine-mi va tine locul se descurca sa faca incasari si sa plateasca toate celelalte cheltuieli, bine, dc nu...nu ne sustine nimeni financiar...cand au fost momente mai grele, sa nu ajunga banii de chirie/salarii, a zis sefa clar ca dc e pe asa, inchide, nu sta sa dea bani din buzunar...)

Dc intreb: mi-a venit ideea sinucigasa sa le propun sa nu mai iau salariul net pe ult 2 luni ( mai si iun) si sa-mi mareasca brutul pe luna iunie, iar banii acre ar tb sa-i iau eu sa-i dea la stat...
( ex: eu iau in mana 1600, desigur " la negru"...daca mi,ar face 5000 brut ar insemna ca 3500 ar tb sa iau eu, dar nu i-as lua, 1500 sa platesc cas si inca vreo 1100 sa pkateasca ei, adik 2600...ar ajunge salariul meu net pe 2 luni, cel actual, zic...dar ma tem de 2 lucruri:1) e ilegal/imoral;2) sa nu raman cu banii neluati, si nici unde tb sa nu ajunga, si sa mai iau si banii pe cm la sf asteapta, si asa mai departe...,)

Dar dc mi s-ar aproba..as lua cm cca 2500/luna, si ccc maxim (1200)...iar in 24 luni sunt 500 lei/luna....totusi...
Daca nu ar fi atat de riscant, ma gandesc...mai mult pt firma, adica sa bata la ochi...

Edited by delores, 18 May 2015 - 15:49.


#15
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Postdelores, on 18 mai 2015 - 15:37, said:

Adica pe romaneste ii vor lua " cu țaraita"... si daca mi-i dau si mie tot asa ???

Dc intreb: mi-a venit ideea sinucigasa sa le propun sa nu mai iau salariul net pe ult 2 luni ( mai si iun) si sa-mi mareasca brutul pe luna iunie, iar banii acre ar tb sa-i iau eu sa-i dea la stat...
( ex: eu iau in mana 1600, desigur " la negru"...daca mi,ar face 5000 brut ar insemna ca 3500 ar tb sa iau eu, dar nu i-as lua, 1500 sa platesc cas si inca vreo 1100 sa pkateasca ei, adik 2600...ar ajunge salariul meu net pe 2 luni, cel actual, zic...dar ma tem de 2 lucruri:1) e ilegal/imoral;2) sa nu raman cu banii neluati, si nici unde tb sa nu ajunga, si sa mai iau si banii pe cm la sf asteapta, si asa mai departe...,)

Dar dc mi s-ar aproba..as lua cm cca 2500/luna, si ccc maxim (1200)...iar in 24 luni sunt 500 lei/luna....totusi...
Daca nu ar fi atat de riscant, ma gandesc...mai mult pt firma, adica sa bata la ochi...
Chiar daca ai face "schema" asta ai avea un prenatal mai mare cu vreo 630 lei in iulie si  cu vreo 580 lei pe august, iar indemnizatia ti-ar creste de la 600 lei la vreo 880 lei, fa si tu niste calcule si vezi daca merita, in functie de cat stai in crestere copil.


Firma nu ia banii cu taraita, daca depune dosarele la timp, o sa dureaza pana iau prima suma (pe care o iau integral) iar apoi primsec banii lunar de la casa de sanatate.

View Postdelores, on 18 mai 2015 - 15:37, said:

Dar dc mi s-ar aproba..as lua cm cca 2500/luna, si ccc maxim (1200)...iar in 24 luni sunt 500 lei/luna....totusi...
Daca nu ar fi atat de riscant, ma gandesc...mai mult pt firma, adica sa bata la ochi...
CM nu vei lua 2500/luna ci vei lua 1468/iulie si 1333/august, iar indemnizatia nu va fi 1200 lei ci doar 880.

Edited by cipylyca, 18 May 2015 - 15:53.


#16
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Si pe s
pt si octombrie?
Ma refer la post-natal?
Chiar, daca iau si postnatal inteleg ca nu intra in calcul ccc, da tot emai mare ca ccc, deci cred ca toata lumea il ia....atunci ccc nu va fi 12, ci 10 luni respectiv 22 in loc de 24 ( in total)? Sau am auzit ca cica daca ai soț ( sau tata la copil trecut in certif de nastere) si isi ia co, se scade luna /lunile resp din ccc-ul mamei...

Una peste alta, orice ban in plus e binevenit,  mai ales dc stai 2 ani acasa...totul e sa nu renunt eu acum la sal net si astia la firma sa nu faca nimic, sa nu se tina de cuvant ...si eventual sa faca altceva ( sa redirectioneze) si banii pe medical cand or veni de la casa....

Uitati eu aici am calculat, nu stiu dc se vad sumele introduse de mine, dc imi face 5000 brut pe iunie, vine 3500 lei pt toate 4 lunile ( nu stiu dc mi-a dat prima data 2500 pe luna...)
http://www.calculato...ii-medicale.php
Dc urmati linkul nu se vad sumele introduse de mine si nici datele, ci cele prestabilite de ei...

Edited by delores, 18 May 2015 - 16:20.


#17
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View Postdelores, on 18 mai 2015 - 16:10, said:

Si pe sept si octombrie?
Ma refer la post-natal?
Chiar, daca iau si postnatal inteleg ca nu intra in calcul ccc, da tot emai mare ca ccc, deci cred ca toata lumea il ia....atunci ccc nu va fi 12, ci 10 luni respectiv 22 in loc de 24 ( in total)? Sau am auzit ca cica daca ai soț ( sau tata la copil trecut in certif de nastere) si isi ia co, se scade luna /lunile resp din ccc-ul mamei...

Una peste alta, orice ban in plus e binevenit,  mai ales dc stai 2 ani acasa...totul e sa nu renunt eu acum la sal net si astia la firma sa nu faca nimic, sa nu se tina de cuvant ...si eventual sa faca altceva ( sa redirectioneze) si banii pe medical cand or veni de la casa....
Pe sept si oct vei lua 1400 lei pe postnatal, dar astea trebuie sa le discuti cu contabilul de la firma care stie exact ce venituri ai avut si iti poate calcula mai bine.

View Postdelores, on 18 mai 2015 - 16:10, said:

Uitati eu aici am calculat, nu stiu dc se vad sumele introduse de mine, dc imi face 5000 brut pe iunie, vine 3500 lei pt toate 4 lunile ( nu stiu dc mi-a dat prima data 2500 pe luna...)
Daca iti face 5000 brut vei avea 5*975+5000=9875 impartit la 124 zile lucratoare din ian-iun = 79.64 lei, inmultit cu zilele lucratoare din luna (23 in iulie) si inmultit cu 85% (sarcina si lauzie) = 1557 scazut de aici CAS 89 lei iti raman 1468 lei pentru iulie

Edited by cipylyca, 18 May 2015 - 16:29.


#18
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Aha, deci se calculeaza luna cu luna, nu pe 126 odata, cum am facut eu...
( acum lafel mi-a dat si mie calculatorul :))

Dar de ce mi se mai retine cas, ca am inteles ca nu s-armai retine...
Dc nu imi mareste si raman cu 975 brut si in iunie, astia zic ca ar tb sa iau in iulie 923 lei, dar dvs ziceti ca sa scad si din astia cas :(...( cat 17%? Adica ar insemna 766 ca imi mai raman?)

Din calculul dvs constat ca nu tot cas-ul ( 17%) ci undeva la vreo 5-6%....

Edited by delores, 18 May 2015 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate