Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Whiskey & Rom natural

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 xmanyacs77, on 13 mai 2015 - 17:27, said:

Mie imi place Chivas Regal de minim 12+ Posted Image

Rom imi place doar Havana Club.

blended si rom de duzina. fii curajos si incearca si altele vei fi mesmerizat cate bauturi pot fi pe aceasta lume. uischianuri cat cuprinde. mie unul imi plac speyurile, usor sarate cum ar fi highland park de 10 ani (ala de 15 nope) si din cand in cand highlandurile 9oricare ar fi ele, da sa fie single malt). sunt sute ce te asteapta sa le descoperi.
referitor la romuri. havana e ok, dar sunt multe mult mai bune, inclusiv cubaneze. havana se pune cu mult caramel si cafea acm sa faca fata productiei. bea o havana si lasa paharul gol pe masa. miroase in el a doua zi si mai vorbim. rom cubanez: incearca o mulata. mie imi place si cubay (diferit de caney), e mai uleios.

Edited by argentum, 12 July 2015 - 16:33.


#38
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005
Nu e rom și nici whisky (cum scriu făcătorii originali, deși alți făcători scriu și whiskey), dar tăria mea preferată, dincolo de pălinca ia adevărată, rămîne Vasconi.
Nu știu cîți își mai aduc aminte de coniacul ăsta.

Era tare peste medie (42-43 de grade) și avea un gust de o bogăție nemaipomenită. Bătea la cur tot - Miorița, Dunărea, Zarea etc. Din păcate, fabrica a fost închisă, iar suta de mii de litri de Vasconi care încă mai există a fost plasată sub sechestru, de unde se evaporă ușor-ușor, pe sub mînă.

Ca rom, cel mai tare m-a dat pe spate STROH 90, dar ăla făcut fix în Caraibe. Ca whisky, sînt fan Glenfiddich (15 yo sau mai mult).

#39
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Glenfiddich 15 e bun, dar sincer prefer 12. pe motiv de pret (eu beau destul de mult single malt, si daca as sta in 15-18-21 m'as ruina repede).
cel de 15 sau mai mult incearca'l fara gheata, cu poate in strop de apa. nu'l raci, lasa'l asa si vezi daca iti place.

whisky vs whiskey e irish vs scotland. parca si americanii isi bagase coada, da la ei e mai mult papusoi, adica burbon. daca nu e rye.

Edited by argentum, 12 July 2015 - 22:31.


#40
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005
Bun și Glenfiddich de 12 (probabil cel mai bun și cel mai ieftin single malt găsibil la noi), dar față de 15 îl despart parcă 3 ani-lumină, atît e de diferit. Și evident că fără gheață (vara, paradoxal).

STROH 90, pe de altă parte, nu prea poți bea fără gheață și/sau alte adaosuri, poate doar dacă vrei să te sinucizi. :)

#41
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Parpanghel, on 13 iulie 2015 - 01:15, said:

STROH 90
Nu stiu sa existe asa ceva...poate vrei sa spui 80.

#42
Parpanghel

Parpanghel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 11.02.2005

 zuv, on 16 iulie 2015 - 20:49, said:

Nu stiu sa existe asa ceva...poate vrei sa spui 80.

Da, ai dreptate, nu știu de ce îmi tot vine să spun 90, chiar și acum. :) Subconștientul, bată-l vina.

#43
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Parerea mea este ca ce se gaseste de cumparat in Ro, pretul este ptr novici, este facatura.
Cand "eram eu mic" am baut rom, maraschino, lichior din fructe exotice,...dar romul importat din Cuba era ceva extra ptr mine.
Dupa multi ani de la involutie am reancercat ce se gasea in magazine, dar am ramas Dezamagit, numai miroase si alcool.
Daca doresti cu adevarat ceva bun, si ai posibilitate , fa o simpla tuica din corcoduse, o lasi la "ros' un an in recipiente din sticla, dupa care introduci in recipientele din sticla  aschii din dud, o lasi pana prinde culoare.
Dupa ce gusti / bei, mai lasi sa treaca o saptamana ptr cristalizarea "sentimentelor", vei sti ce sa faci mai departe.

Cu respect, Vasile

Edited by vasilemet, 07 September 2016 - 17:34.


#44
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Nu-i de corcoduse, e de pruna:

Attached Files



#45
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 kodiak, on 07 septembrie 2016 - 18:12, said:

Nu-i de corcoduse, e de pruna:
Pruna e sfanta, cand e vorba de tuica.
Dupa Tullamore sau Bushmills si alte delicateturi sofisticate gen Lagavulin si Bowmore ma apuca o necesitate mioritica sa-mi "dezinfectez" papila cu o tuiculita.
Medium strong, pe la 36-38 gr. Cat sa aiba tarie, insa sa-i simti parfumul si naturaletea fructului.
1-2 senzatii pure, nu arome greu de descifrat. Simplitate, natura si adevar. Adica un fel de coborare placuta de la Cioran la Ion Creanga.

Na' ca am zis-o. Tare mi-e ca si lui Cioran ii placea tot tuica. :)

#46
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

 brusli, on 13 mai 2015 - 10:26, said:

Vreau ceva fin si bun, care sa lase impresia de "wow, cat de bun e". Sa fie din categoria: whiskey, coniac, vin ars, rom.

Curvoisier. E cam 130 RON cel mai ieftin. Excelent.

 gekkado, on 13 mai 2015 - 11:04, said:

Subscriu. La whisky as adauga si OBAN. Il gasesti la Auchan la aproape 300 ron. N-are rost sa te incurci cu cele de 40%, sunt posirci (unele sunt colorate cu caramel). Whisky-urile adevarate sunt cele de 42% - 43% si mai sus.

Jack Daniels si Jim Beam nu contin caramel, precum scotch-urile ieftine. Culoarea vine de la invechitul 4-7 ani in butoaie. Cititi etichetele, scrie pe ele ce contin.

Exista si Jim Beam black de 7 ani, si Jack Daniels mai de elita, gen Silver Barrel sau Gentlemen's Jack etc.

Eu sunt mare fan bourbon, aka Jim Beam/Four Roses.

Stroh este un rom austriac pe care l-am incercat back in the day, pe cel de 80 de grade. E distrugator, foarte aromat dar contine multe kkturi in el, ca si Havana Club. Nu sunt bauturi curate gen.

Edited by a3ds, 11 September 2016 - 02:52.


#47
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 gekkado, on 13 mai 2015 - 11:04, said:

N-are rost sa te incurci cu cele de 40%, sunt posirci (unele sunt colorate cu caramel). Whisky-urile adevarate sunt cele de 42% - 43% si mai sus.
Se cam exagereaza aici. N-as include in categoria posirci marci gen Glenfiddich, Laphoaig, Jura, Balvenie, Glenlivet, Glenmorangie, Cardhu, Dalmore, Highland Park. Multe dintre versiunile acestor marci de single malt au fix 40%.
De acord, un Cardhu rezerve 21 years la 54.2% sau Lagavulin de 12 ani la 56.8% sunt chestii unice, insa asta nu inseamna ca cele de 40% sunt varza. Mai ales ca cele doua amintite sunt unul vreo 200 si altul vreo 120 euro. Majoritatea nu-si permit asa ceva pentru un consum constant ci doar la vreo ocazie speciala.

#48
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Parerea mea ca pentru multi conteaza cat de frumos "suna" marca bauturii si daca le place ...
Cei care 'stiu ce stiu', nu cumpara din supermarket.
Uleiul de masline de prima stoarcere nu se gaseste , totul este facatura

#49
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 Serafim606, on 13 mai 2015 - 09:58, said:



Da? E normal gustul de spirt? Am o tuica de pruna de 60 de grade si nu se simte gustul spirtos pe care il gasesti in sticlele de JB....
Una e taria si alta e gustul infect de alcool brut cum ii zice intiatorul.
Hai ma, chiar 60?

#50
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Cand am lasat eu comentariul in mai inca o mai aveam. Era de anu trecut. O facusem putina si tare. N-o lasasem prea mult la curs ca facusem pentru mine. Anu asta ca am facut pentru vanzare am scos-o pe la 42 de grade.

Edited by Serafim606, 13 September 2016 - 18:22.


#51
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

 marius87ism, on 13 septembrie 2016 - 18:01, said:

Hai ma, chiar 60?

Sa iti iei de curiozitate o sticla de Stroh de 80, e prin Kaufland, Auchan. Sa vezi cat e de bun sec, dar tre'sa-l bei shot ca se evapora repede. Iti infloresc nuferi si-n gaoaza lol.

Plus ca te faci pulbere din 100.

Edited by a3ds, 13 September 2016 - 22:38.


#52
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Revin aici dupa ce am gustat un Gentleman's Jack (mellow parca) 40 grade din Marea UK. Se simte totusi ca nu e facut cu alcool brut + arome, dar ca gust nu mi se pare cine stie ce.
Sincer prefer Double Towers mai mult (din ce imi aduc eu aminte cand l-am baut acum 6-7 luni).

#53
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Daca pakistanezu' de la care l-ai cumparat nu avea cada spalata bine...

#54
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 brusli, on 15 septembrie 2016 - 10:27, said:

Revin aici dupa ce am gustat un Gentleman's Jack (mellow parca) 40 grade din Marea UK. Se simte totusi ca nu e facut cu alcool brut + arome, dar ca gust nu mi se pare cine stie ce.
Sincer prefer Double Towers mai mult (din ce imi aduc eu aminte cand l-am baut acum 6-7 luni).

Double Tower e un whisky blended low level. Nu se compara cu GJack, acesta din urma fiind un bourbon de o calitate peste medie.
Daca nu vrei sa te duci spre un pret care sa reflecte si calitatea, atunci in gama de 35-40 lei cred ca relativ baubile sunt Passport si 100 Pipers. Eventual Grants, care e peste ele, dar doar la vreo oferta il gasesti spre 40.

Edited by nniki, 20 September 2016 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate