Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Whiskey & Rom natural

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Două linkuri utile, legat de whiskey:

http://www.thedailyb...in-indiana.html și

http://www.worldwhiskiesawards.com/

#20
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postbrusli, on 13 mai 2015 - 12:08, said:



Am baut rom Havana si Bacardi, dar tot gust spirtos aveau. Nu se compara cu ce am baut, adus din Caraibe (pretul fiind de 16 Euro - luat din port din Germania)
Cauta un havana anejo, minim 7 ani. E galben la culoare și e chiar wow.
La Single malt poți începe chiar și cu "banalul" Chivas regal 12 ani. Gust deosebit găsești la Glenmorangie, dar depinde mult de tip. Sunt învechite în diverse tipuri de lemn și au gusturi complet diferite.

#21
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbrusli, on 13 mai 2015 - 12:08, said:


Am baut rom Havana si Bacardi, dar tot gust spirtos aveau. Nu se compara cu ce am baut, adus din Caraibe (pretul fiind de 16 Euro - luat din port din Germania)

Cica Havana cumparata din alta tara are alt gust
(Eu nu am cumparat niciodata din Romania

Din CUba am cumparat Caney. Foarte bun, cica e vechoul Bacardi pe timpul in care se producea in Cuba.

Scotch, imi place Johnnie, green label (desi ala albastru e cel mai scump imi place mai mult cel verde) si Chivas Regal 18+

Cognac.. cel mai mult imi place Baron Ottard, foarte parfumat, paharul sa fie cald cand torni cognacul

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Mie imi place Chivas Regal de minim 12+ Posted Image

Rom imi place doar Havana Club.

Edited by xmanyacs77, 13 May 2015 - 17:43.


#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostSerafim606, on 13 mai 2015 - 09:58, said:

Da? E normal gustul de spirt?
Da. Asa e daca are sub 5-7 ani. Daca vrei sa gusti, trebuie sa fie peste 12 ani, altfel te arde pe gat, e pentru drojdieri. Daca vrei sa degusti trebuie sa fie fie peste vreo 16-18 ani. Gasesti irlandeze, scotiene si chiar americane foarte bune, unele au un usor gust/miros de fum. Alea speciale au serie marcata (pana in 5.000 bucati facute, pana in 10.000 etc.
Niciodata nu-l strica cu cola, gaz, kaka-maka.

Romul de bun daca e peste 7 ani. Aici sunt cateva retete clasice: cu sos de rosii, cu ananas, etc E alb si brun. Unul e pentru prajituri si cafea/ceai.

Iti doresc sa te bucuri de ele :)

(la Auchan, intr-un mod ciudat gasesti uiscane bune de la 180 lei in sus)

#24
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Exista un restaurant in Bucuresti unde au o selectie imensa de rom-uri, cognac, armagnac si whiskey-uri de nisa, organizeaza din cand in cand degustari si au preturi foarte bune pentru ca sunt importatori directi.

#25
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Maker's Mark - Kentucky Straight Bourbon Whisky- am luat sâmbătă din Kaufland ! Mi se pare un whisky foarte reușit în gama lui de preț - 100 de lei ! Am fost surprins placut sa-l gasesc, pentru ca la noi e aproape necunoscut !
Woodford Reserve !
Knob Creek !
Four Roses -  cel simplu, cu eticheta galbena, Small Batch-ul, apoi Single Barrel-ul, toate imi plac !
Wild Turkey 101 8 years old !
Buffalo Trace - foarte bun !
Bulleit Frontier bourbon si Bulleit Rye - foarte reusite amandoua !
Evan Williams Single Barrel -  foarte greu de gasit pe la noi, dar si foarte bun !

Toate cele de mai sus sunt whiskey-uri americane, sunt mai aromate decat cele europene si mie imi plac mai mult !
Poti incepe cu un Maker's Mark, merita incercat !

Edited by kodiak, 13 May 2015 - 22:05.


#26
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

View PostAlteran, on 13 mai 2015 - 19:53, said:

Exista un restaurant in Bucuresti unde au o selectie imensa de rom-uri, cognac, armagnac si whiskey-uri de nisa, organizeaza din cand in cand degustari si au preturi foarte bune pentru ca sunt importatori directi.

Te referi la Ginger?

#27
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015

View Postkodiak, on 13 mai 2015 - 21:58, said:

Poti incepe cu un Maker's Mark, merita incercat !
apoi poți incerca marky mark. Are un funky bunch!

#28
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014

View Postadisz, on 13 mai 2015 - 10:19, said:


Romul ala-i facut in comuna Caraibe,judetul Romania.
La 35 de lei nu cumperi decat otrava facuta din toate prostiile.



Ca sa respectam adevarul,nu sunt coniacuri.Coniac este doar bautura obtinuta in provincia Cognac.Atat.Restul nu pot purta denumirea de "coniac"

Stii ceva, dar nu chiar. E pacat in era informatiei sa debitezi asemenea impietati. Franta nu are provincii, ci regiuni, si oricum Cognac e un oras, nu departe de Angouleme.Langa mai putin cunoscutul Jarnac, unde se afla fabrica Curvoisier.
L'aire de production s'étend sur la Charente-Maritime, une grande partie de la Charente, et quelques communes de la Dordogne et des Deux-Sèvres.sursa http://www.cognac.fr....aspx?page=crus$

Adica, zona productiei de coniac se intinde in judetul Charente-Maritime, o mare parte din jud Charente si cateva comune din jud Dordogne si Deux-Sevres. Adaug eu, pentru cultura generala a unora, ca toate judetele (departamentele) se afla in Regiunea Poitou-Charente (deocamdata, ca actualul presidente vrea sa reduca numarul regiunilor la jumatate, prin comasare).

#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postpetit_christian, on 14 mai 2015 - 12:23, said:

Stii ceva, dar nu chiar. E pacat in era informatiei sa debitezi asemenea impietati. Franta nu are provincii, ci regiuni, si oricum Cognac e un oras, nu departe de Angouleme.Langa mai putin cunoscutul Jarnac, unde se afla fabrica Curvoisier.
L'aire de production s'étend sur la Charente-Maritime, une grande partie de la Charente, et quelques communes de la Dordogne et des Deux-Sèvres.sursa http://www.cognac.fr....aspx?page=crus$

Adica, zona productiei de coniac se intinde in judetul Charente-Maritime, o mare parte din jud Charente si cateva comune din jud Dordogne si Deux-Sevres. Adaug eu, pentru cultura generala a unora, ca toate judetele (departamentele) se afla in Regiunea Poitou-Charente (deocamdata, ca actualul presidente vrea sa reduca numarul regiunilor la jumatate, prin comasare).
cine stie, cunoaste

#30
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014

View Postalbastru, on 14 mai 2015 - 08:42, said:

Te referi la Ginger?

Dap. Cine vrea sa invete de cognac sau rom la modul profi sa dea o tura pe acolo. Havana Club sau Curvoisier sunt pentru rom si cognac ce e Jack Daniels pentru whiskey.

Edited by Alteran, 14 May 2015 - 15:50.


#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
True. Cu proporțiile financiare corespunzătoare ;)

#32
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014

View Postrichelieu, on 14 mai 2015 - 16:02, said:

True. Cu proporțiile financiare corespunzătoare Posted Image

Asa credeam si eu dar ai fi uimit. Toate brand-urile astea usor recogniscibile vin prin distribuitori si importatori cu adaosuri serioase, astia de care zic eu si-au format direct contacte in tarile respective si aduc practic la prima mana, nu exista adaosuri intermediare.
Pe mine nu ma pasioneaza deloc tariile, o sticla de single malt ma tine un an dar  am ajuns la concluzia ca sa bei vin este mult mai costisitor. Dintr-o sticla de whiskey beau 3-4 prieteni o seara, o sticla de vin care costa cel putin la fel de mult o beau eu singur si ar mai intra una.

Edited by Alteran, 15 May 2015 - 14:51.


#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostAlteran, on 13 mai 2015 - 19:53, said:

Exista un restaurant in Bucuresti unde au o selectie imensa de rom-uri, cognac, armagnac si whiskey-uri de nisa, organizeaza din cand in cand degustari si au preturi foarte bune pentru ca sunt importatori directi.

Era misto sa-l si dai, cu website si adresa

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAlteran, on 15 mai 2015 - 14:51, said:



Asa credeam si eu dar ai fi uimit. Toate brand-urile astea usor recogniscibile vin prin distribuitori si importatori cu adaosuri serioase, astia de care zic eu si-au format direct contacte in tarile respective si aduc practic la prima mana, nu exista adaosuri intermediare.
Pe mine nu ma pasioneaza deloc tariile, o sticla de single malt ma tine un an dar  am ajuns la concluzia ca sa bei vin este mult mai costisitor. Dintr-o sticla de whiskey beau 3-4 prieteni o seara, o sticla de vin care costa cel putin la fel de mult o beau eu singur si ar mai intra una.
Înseamnă că și prin vest, chiar și prin duty free în aeroporturile mari ale lumii, merg cu aceleași adaosuri, pentru ca preturile sunt tare asemănătoare. Dar e bine de știut ca avem în București o astfel de sursa...

#35
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postbrusli, on 13 mai 2015 - 09:43, said:

Caut un  rom  bun
Matusalem,il gasesti in Kaufland.
Sau Dzama,in Auchan.
Stroh,insa nu-mi aduc aminte sa-l fi vazut pe la noi in ultimul timp.

#36
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014

View Posttsunnami, on 15 mai 2015 - 14:56, said:

Era misto sa-l si dai, cu website si adresa

Restaurantul se numeste Ginger si e la piciorul podului Grant cum cobori spre 1 Mai, au si un magazin de desfacere undeva pe Calea Floreasca dar nu stiu cum se cheama. Au pe site lista de cognac-uri, cred ca au peste 200 de etichete.

Edited by Alteran, 16 May 2015 - 08:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate