Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Alianta dintre Orange si Vodafone in rural are si consecinte negative

- - - - -
  • Please log in to reply
879 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Am creat acest topic pentru că în zona mea se constată o degradare accentuată a calității serviciilor Orange, atât pe voce (2g/3g,  mai ales pe 3g), cât și pe partea de date. Această degradare a apărut cam de prin martie, dar ea s-a simțit accentuat în jurul Sărbătorilor Pascale. S-a redus treptat atât viteza, cât și acoperirea, ajungând ca pe telefon să nu mai am aproape deloc în casă semnal 3g, de la aproximativ 3 liniuțe, cât aveam acum 2-3 luni. Cu toate că am semnalat Orange problemele apărute, mi se spune mereu că se analizează, fără vreun rezultat concret, timp în care constatăm (atât eu, cât și alți abonați), o degradare din ce în ce mai accentuată (de la o zi la alta), iar bănuiala este că aglomerarea celor trei rețele pe o singură antenă (Orange, Vodafone și Digi) a creat această situație extrem de neplăcută. Să fie oare o coincidență sau Orange știe și se face că plouă?
Mai sunt situații de genul ăsta prin țară?

Edited by vio73, 03 May 2015 - 11:33.


#2
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012
+Urban semnal 1 liniuta
Indoor:Test Date: 02.05.2015 8:42:22
Connection Type: Cellular
Server: Bucharest
Download: 0,79 Mbps
Upload: 0,00 Mbps
Ping: 182 ms,

Edited by sasekay, 03 May 2015 - 11:32.


#3
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Orange vorbea de calitate, iar ea s-a transformat treptat în cacalitate. Mai nou, îmi apar întreruperi și pe net. Ei analizează mereu...
Aștept un răspuns scris pentru a mă adresa ANPC-ului, pentru că m-am săturat de analizat continuu, fără niciun rezultat.

Edited by vio73, 03 May 2015 - 11:37.


#4
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
La mine in zona reteaua 3G isi face de cap.
2G merge foarte bine non-stop.
Dar pe partea 3G uneori pica semnalul pentru 10 minute maxim si isi revine uneori doar cu rr la telefon.

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 11:28, said:

Am creat acest topic pentru că în zona mea se constată o degradare accentuată a calității serviciilor Orange, atât pe voce (2g/3g,  mai ales pe 3g), cât și pe partea de date. Această degradare a apărut cam de prin martie, dar ea s-a simțit accentuat în jurul Sărbătorilor Pascale. S-a redus treptat atât viteza, cât și acoperirea, ajungând ca pe telefon să nu mai am aproape deloc în casă semnal 3g, de la aproximativ 3 liniuțe, cât aveam acum 2-3 luni. Cu toate că am semnalat Orange problemele apărute, mi se spune mereu că se analizează, fără vreun rezultat concret, timp în care constatăm (atât eu, cât și alți abonați), o degradare din ce în ce mai accentuată (de la o zi la alta), iar bănuiala este că aglomerarea celor trei rețele pe o singură antenă (Orange, Vodafone și Digi) a creat această situație extrem de neplăcută. Să fie oare o coincidență sau Orange știe și se face că plouă?
Mai sunt situații de genul ăsta prin țară?
Orange isi ia banu' gros de la Vodafone si Digi,punand "la bataie" acele antene + echipamente! Putin le pasa lor ca a scazut calitatea serviciilor oferite,ca nu mai ai semnal in casa.ca viteza de net scade si este semnal instabil... banu' sa iasa! Mie imi spui de astia doi? Eu raman la convingerea ca,nu este o solutie pentru Internetul de baza dintr-o casa,Internetul mobil! Acesta este o improvizatie,nimic altceva! Vrei net acasa,obligatoriu Internet fix! M-am convins pe pielea mea de asta!
Mai revin ca este bun topicul!

#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 11:28, said:

Am creat acest topic pentru că în zona mea se constată o degradare accentuată a calității serviciilor Orange, atât pe voce (2g/3g,  mai ales pe 3g), cât și pe partea de date. Această degradare a apărut cam de prin martie, dar ea s-a simțit accentuat în jurul Sărbătorilor Pascale. S-a redus treptat atât viteza, cât și acoperirea, ajungând ca pe telefon să nu mai am aproape deloc în casă semnal 3g, de la aproximativ 3 liniuțe, cât aveam acum 2-3 luni. Cu toate că am semnalat Orange problemele apărute, mi se spune mereu că se analizează, fără vreun rezultat concret, timp în care constatăm (atât eu, cât și alți abonați), o degradare din ce în ce mai accentuată (de la o zi la alta), iar bănuiala este că aglomerarea celor trei rețele pe o singură antenă (Orange, Vodafone și Digi) a creat această situație extrem de neplăcută. Să fie oare o coincidență sau Orange știe și se face că plouă?
Mai sunt situații de genul ăsta prin țară?
Treci pe Vodafone. Posted Image

#7
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postcatalinman, on 03 mai 2015 - 11:49, said:

Treci pe Vodafone. Posted Image

Păi ce, la ăia e mai bine? E rău la toți, dar la Orange era mult mai bine decât acum. Unde este calitatea Orange acum, în păpușoi?

Edited by vio73, 03 May 2015 - 11:56.


#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
chiar acuma de la 1 mai , am rezlliat contractul de  la orange  2 abonamente de voce.
dupa ce i-am dat la anpc fiinca aveam inca 1an si 9 luni contract.
la fel cu semnalul dupa ce au pus o antena de amplificare in sat si nu a amplificat nimic.

Edited by redbotos, 03 May 2015 - 11:59.


#9
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostTehnicianul1970, on 03 mai 2015 - 11:48, said:

Orange isi ia banu' gros de la Vodafone si Digi,punand "la bataie" acele antene + echipamente! Putin le pasa lor ca a scazut calitatea serviciilor oferite,ca nu mai ai semnal in casa.ca viteza de net scade si este semnal instabil... banu' sa iasa! Mie imi spui de astia doi? Eu raman la convingerea ca,nu este o solutie pentru Internetul de baza dintr-o casa,Internetul mobil! Acesta este o improvizatie,nimic altceva! Vrei net acasa,obligatoriu Internet fix! M-am convins pe pielea mea de asta!
Mai revin ca este bun topicul!

Pe mine nu mă interesează Cosmine, dar dacă nu revin la normal, o să le fac reclamații la ANPC (atât eu cât și ceilalți) și am destule dovezi pe acest forum cum mergea rețeaua înainte.

Edited by vio73, 03 May 2015 - 11:59.


#10
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
net am de la vodafone fix si cu antena de amplificare semnal ,dar mobil sa nu aud nici in ruptul capului.

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010
La tara mi-au recomndat sa-mi pun router wireless ca sa am semnal in casa de net de la Crangu. Din masuratorile efectuate s-a constatat ca telefonul topaie cand pe antena din Crangu in partea de Vest si pe antena din Viisoara in partea de est. Explicatia la sharing-ul cu vodafone este ca se lucreaza si se optimizeaza reteaua. Efectele sunt din" pom". Oricum trebuie sa mai scada preturile ca sennalul se degradeaza pe zi ce trece.

#12
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Nu au făcut altceva decât să strice ceva care era bun, dar nu au nici bunul simț să recunoască. Da, să scadă prețurile nesimțite, pentru că și calitatea este de domeniul trecutului.

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 11:28, said:

(...)
Mai sunt situații de genul ăsta prin țară?
Da, am și făcut o comparație aici, dar fără urmări...

View Postcatalinman, on 03 mai 2015 - 11:49, said:

Treci pe Vodafone. Posted Image
N-ar fi exclus, dacă situația rămâne neschimbată e clar că Vodafone devine o opțiune...

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Esti la mana lor, ei detin monopolul, n-ai ce face...consiliul concurentei doarme-n papuci si marile corporatii prospera pe spinarea noastra. "Piata libera".

#15
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postcrislacor, on 03 mai 2015 - 12:05, said:

Da, am și făcut o comparație aici, dar fără urmări...

N-ar fi exclus, dacă situația rămâne neschimbată e clar că Vodafone devine o opțiune...

Nuuuuu! La ăia e și mai rău. Stau oamenii prin curte să vorbească la telefoane 2g. Eu nu doresc decât să am semnalul din iarnă. Pe 2g e binișor, dar problema este pe 3g. Mi-au promis că fac 4g (și e foarte bine), dar ce facem cu apelurile pe 3g? Cu ruterul rezolv cu o antenă sau îl pun unde este semnal bun, dar la telefon e cam jale. L-am avut pe 3g only și îmi spun de ceva vreme mai multe persoane că m-au sunat și am avut telefonul închis.

Edited by vio73, 03 May 2015 - 12:13.


#16
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 11:28, said:

o degradare accentuată a calității serviciilor Orange, atât pe voce (2g/3g,  mai ales pe 3g), cât și pe partea de date.
Pe partea de date am inteles, viteze mai mici, ping mai mare, dar pe partea de voce cum a scazut calitatea pe 2G/3G? Poti detalia putin?

#17
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Nu mai am semnal (maxim o liniuță) și se întrerup apelurile. Vorbesc de 3g. Pe 2g e greu ,,să te cerți cu toate broștele " .

Semnalul pe ruter e cam așa:

Attached Files


Edited by vio73, 03 May 2015 - 12:23.


#18
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 12:08, said:

Nuuuuu! La ăia e și mai rău. (...)
Vezi bine că depinde de locație, nu poți face o regulă generală din asta! Iar dacă acum cei de la Orange nu mai vor să primească bani de la mine (în schimbul unor servicii corecte, evident), atunci eu nu văd nici o problemă îi a-i da altora, capabili să-mi ofere acele servicii!

P.S. Da, 4G-ul e un pas înainte din punct de vedere tehnologic și înțeleg dezvoltarea rețelei pe această direcție, dar ce ne facem cu funcția de bază a telefonului, care are nevoie de 2G și 3G...?

Edited by crislacor, 03 May 2015 - 12:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate