Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Alianta dintre Orange si Vodafone in rural are si consecinte negative

- - - - -
  • Please log in to reply
879 replies to this topic

#19
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 22.03.2008
Chiar aseara am observat,  cand am testat numarul Orange intr-un telefon 2g si 3g, ca atunci cand semnalul pe 3g este foarte slab, iar convorbirea se aude cu intreruperi, el continua sa ramana pe 3g, cu toate ca ar putea sa treaca mai repede in 2g ca sa nu se mai auda convorbirea cu intreruperi.
Offtopic: Am testat si un numar Telekom si am observat ca la aia sare prea repede in 2g. Chiar si cand ai 3 linii de semnal 3g, "sare" in 2g.

#20
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 12:15, said:

Semnalul pe ruter e cam așa:
Routerul e cu antena interna? Inainte cat aveai?

View Postgabybcr, on 03 mai 2015 - 12:24, said:

atunci cand semnalul pe 3g este foarte slab, iar convorbirea se aude cu intreruperi, el continua sa ramana pe 3g, cu toate ca ar putea sa treaca mai repede in 2g ca sa nu se mai auda convorbirea cu intreruperi.
Da, asta am constatat si eu.

#21
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Da, e un huawei B 681. Înainte aveam 4/5 liniuțe, iar acum e la limită. Eu așteptam o îmbunătățire a rețelei, pentru că așa mi se spusese prin iarnă, dar acum e mult mai rău și în totală contradicție cu ceea ce așteptam.

#22
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
B681 are mufa de antena coaxiala, cumpara-i o antena externa, castigi cel putin doua-trei liniute la semnal. Nu e o solutie pentru deficientele semnalului Orange in zona, dar iti faci semnificativ mai putini nervi si castigi viteza, scazi la ping, etc.

Edited by biogood, 03 May 2015 - 12:34.


#23
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 11:57, said:

Pe mine nu mă interesează Cosmine, dar dacă nu revin la normal, o să le fac reclamații la ANPC (atât eu cât și ceilalți) și am destule dovezi pe acest forum cum mergea rețeaua înainte.
Stiu cum mergea inainte,chiar eu am apreciat si as continua sa apreciez pozitiv,numai sa se autosesizeze ei si sa faca ceva... (mai bine ar fi,fiecare cu echipamentul lui) sa revina situatia la normal.Tu platesti servicii,destule abonamente de date + voce + TV (asta n-are de suferit ca este via satelit... numai sa nu s'aseze vreo cioara pe parabolicaPosted Image ) glumeam,... si nu este normal pentru banii ce-i cotizezi lunar la ei,sa ai servicii de calitate indoielnica!

#24
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postbiogood, on 03 mai 2015 - 12:31, said:

B681 are mufa de antena coaxiala, cumpara-i o antena externa, castigi cel putin doua-trei liniute la semnal. Nu e o solutie pentru deficientele semnalului Orange in zona, dar iti faci semnificativ mai putini nervi si castigi viteza, scazi la ping, etc.

Pe ruter rezolv, pentru că găsesc semnal mai bun, dar cu telefonul ce fac?

#25
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 12:46, said:

cu telefonul ce fac?
Cred ca fara o reclamatie bine documentata la ANCOM nu rezolvi, altfel chiar nu ai ce face.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
O sa merg in zona C de Arges/valea Topolog zilele urmatoare ocazie cu acre o sa fac si o mica verificare. Eu in Bucuresti nu reusesc nicaieri sa am probleme de semnal, merge exact ca anul trecut peste tot pe unde am fost.
Apropo de 3 pe antena, cred ca stiti ca asta inseamna combiner de 3 (adica de 4 din care 3 folosite la care o ramura e cu atenuare de 3dB doar, celalalte 7-8dB. Eu nu cred ca e realist pentru ca asta inseamna schimbarea completa a aparaturii de emisie intrucat trebuie o putere de 4 ori mai mare ca sa iasa pe anetana la fel... mi-e sa nu fie o singura antena cu mai multi radianti in ea... deasemenea la receptie trebuie un amplif gen TMA care sa compenzeze in plus impartirea semnalului. La 2G e criminal acolo existand oricum mai multe trx-uri pe antena, macar 2-3 ca probabil au mai scos de cand cu 3g-ul in 900.

Edited by andreic, 03 May 2015 - 13:07.


#27
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Vreo soluție mai ieftină de amplificat semnalul în casă pe 3g?

#28
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postaris86, on 03 mai 2015 - 12:01, said:

La tara mi-au recomndat sa-mi pun router wireless ca sa am semnal in casa de net de la Crangu. Din masuratorile efectuate s-a constatat ca telefonul topaie cand pe antena din Crangu in partea de Vest si pe antena din Viisoara in partea de est. Explicatia la sharing-ul cu vodafone este ca se lucreaza si se optimizeaza reteaua. Efectele sunt din" pom". Oricum trebuie sa mai scada preturile ca sennalul se degradeaza pe zi ce trece.

-Necazul tau mai mult ca sigur este ca te aflii in linie dreapta exact la mijlocul distantei dintre cele doua relee,zona in care semnalul este minim pentru ca conform legii fizice doua semnale identice emise sincronizat,la intalnire se anuleaza reciproc.Ori locatia ta se afla din pacate exact la mijloc.Pentru remediere  este necesara o antena zonala amplasata undeva langa satul tau,altfel nu scapa nimeni de efectul de umbra din acea zona.Firmele nu va vor rezolva problema decat daca apelati la justitie.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 13:05, said:

Vreo soluție mai ieftină de amplificat semnalul în casă pe 3g?
Nu prea sunt in plus in oras esti pasibil de interferente. Baga-le mai multe reclamatii.

Edited by andreic, 03 May 2015 - 13:09.


#30
euclaudiu

euclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 04.03.2014
Nici la mine,nu mai este semnal pe orange deloc,inainte oriunde aveam 2g in toata casa,acuma daca am o linie pe afara,si 3g tot o linie afara.Dar nu pot folosi deloc reteaua nu poti vorbi se aude urat,cu zgomot.Cand ma suna cineva mai multi nervi isi face si el si eu,trebuie sa stai nemiscat si tot nu se aude.Ma fac de ras cu orange.Acuma 2 luni mergea perfect.
Dar acuma,nush cum se face ,vodafone nu avea semnal mai demult,iar acuma are peste tot semnal 3g full si 2g.M-am mutat pe vodafone,radeau toti ca nu pot vorbi cu orange,si imi venea sa sparg telefonul.:)
Cand o sa aiba oferte si semnal ,ma mut inapoi,decamdata vodafone are optiuni mult mai bune si ieftine+net. :)
Apropo:Vad ca si digi are acuma semnal la maxim,care nu avea nici in veci  aici :)))
Astia in loc sa progrese mai tare strica tot ce au.

#31
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postvio73, on 03 mai 2015 - 13:05, said:

Vreo soluție mai ieftină de amplificat semnalul în casă pe 3g?
E rau daca ai ajuns (in situatia) sa pui problema de amplificare! Orange... nu cred ca va face nimic in sensul cresterii puterii de emisie.
Iar milioane bagate in antene Yagi,repetoare... antena instalata pe casa.... parca am fi pe timpul lu' impuscatu' si ne-am face antene de bulgari!
Ce sa-ti spun... http://www.nuamsemna...ene-cdma-gsm-3g si
http://www.dipolnet....CFUblwgod3SQAOA
Sunt niste exemple.Nu garantez ca fac minuni dar o imbunatatire se va vedea! Mai sunt pe Google si alte site-uri,eu m-am oprit la astea... printre primele iesite in cale!
Dar,ca user mai apropiat... n-as baga banii in asa ceva! O sa ma crezi nebun... as rezilia tot ce este abonament de date la Orange,as pastra doar vocea si m-as duce chiar si la Telekom fix (ADSL in cazul tau)! Nu este cea mai potrivita optiune dar macar acei 10 Mb/sec (cat cred ca ai in zona ta real) sunt nelimitati si siguri.

#32
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostTehnicianul1970, on 03 mai 2015 - 13:16, said:

E rau daca ai ajuns (in situatia) sa pui problema de amplificare! Orange... nu cred ca va face nimic in sensul cresterii puterii de emisie.
Iar milioane bagate in antene Yagi,repetoare... antena instalata pe casa.... parca am fi pe timpul lu' impuscatu' si ne-am face antene de bulgari!
Ce sa-ti spun... http://www.nuamsemna...ene-cdma-gsm-3g si
http://www.dipolnet....CFUblwgod3SQAOA
Sunt niste exemple.Nu garantez ca fac minuni dar o imbunatatire se va vedea! Mai sunt pe Google si alte site-uri,eu m-am oprit la astea... printre primele iesite in cale!
Dar,ca user mai apropiat... n-as baga banii in asa ceva! O sa ma crezi nebun... as rezilia tot ce este abonament de date la Orange,as pastra doar vocea si m-as duce chiar si la Telekom fix (ADSL in cazul tau)! Nu este cea mai potrivita optiune dar macar acei 10 Mb/sec (cat cred ca ai in zona ta real) sunt nelimitati si siguri.

Crezi tu că nu sunt probleme și la T? Eu văd și la ăia întreruperi destule și vorbim de fix. Mobilul este și mai praf.

Eu am răspunsurile că vor face ceva, dar nu și când. Mă refer la montarea unei noi antene, chiar la mine în localitate. Problema este că acum e mai rău decât când am trimis sesizările respective. La ultimul răspuns, nu mai vorbesc de montarea unei noi antene, deci au dat-o pe câmp.

View Posteuclaudiu, on 03 mai 2015 - 13:14, said:

Astia in loc sa progrese mai tare strica tot ce au.

Exact asta încerc să spun și eu. Se pare că nu e o problemă singulară.

Attached Files


Edited by vio73, 03 May 2015 - 13:37.


#33
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Pai fac si ei un ban gramada ,desi am spus mai demult ca semnalul orange devenise mai slab din cauza ca intra pe antenele lor si vodafone.

#34
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Să zicem că norocul meu este că prind 4G în zonă, slab, dar am semnal 4G, pe 3G sunt praf de când ”prietenia” cu Vodafone  ...
Uneori și pe 2G scârție semnalul, în special în weekend.

[ http://www.speedtest.net/result/4333964899.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Cred că ei știu de aceste probleme, dar se fac că nu înțeleg. Dacă și-au băgat în cârd cu ceilalți, de ce nu suplimentează capacitățile? Costă bani și îi arde la buzunar?

View PostiDorin, on 03 mai 2015 - 13:28, said:

Să zicem că norocul meu este că prind 4G în zonă, slab, dar am semnal 4G, pe 3G sunt praf de când ”prietenia” cu Vodafone  ...
Uneori și pe 2G scârție semnalul, în special în weekend.

[ http://www.speedtest.net/result/4333964899.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E bine că ai 4g! Și 4g-ul îl fac tot la grămadă cu Varzafone?
Dacă tot sunt prieteni cu ăia, de ce nu ne dau și prețurile la jumătate? Calitatea a scăzut, scazi și prețul! Nu ar fi logic așa?


Eu am avut răbdare cu ei, le-am semnalat problemele, dar astăzi am avut vreo două pauze (până acum nu am avut decât când erau probleme tehnice), care m-au determinat să fac acest topic. Sunt dezamăgit complet că reacția lor este inexistentă!Posted Image

Edited by vio73, 03 May 2015 - 13:45.


#36
Fiorello2009softpedia

Fiorello2009softpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 27.12.2009
Exista si alte locatii in mediul rural unde Orange si-a extins acoperirea, de acord cu asta, 3G-ul este OK, dar iau acoperit pe cei de Vodafone unde aveam o liniuta in casa (se puteau trimite doar sms-uri) si doua liniute afara (se putea si apela cu greu dar se putea) dar acum au venit experti de la Orange si iau acoperit! Haide-ti frate toate companiile (Vodafone, Orange, Telekom si DIGI) cand se monteaza relee sa isi puna relee individuale! Costa chiar asa mult ? Bani exista daca nu este prietenie stransa si se rezolva! In era 4G ANCOM ce face?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate