Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare pantofi alergare

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
bai, nene, ce raspuns ti-a dat GiorgiaO !!!
big props !!! Excelent, nu mai am ce spune. Poate doar niste modele de precizat in plus.
Vezi ca si Boost este foarte bun. Incearca sa probezi ceva de la Adidas cu Boost, gasesti si pe Sportisimo ceva modele.

#20
daniells84

daniells84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2008
Cei mai rezistenti in talpa sunt clar Adidas...am rulat cu unele perechi chiar si 4.000 de km in toate variantele posibile (asfalt, deal, namol, zapada) si aici ma refer la antrenamente grele (tempouri de 3.20 - 3.40 min/km sau alergari de 18-24 km intr-o singua sesiune), deci nu jogging. La domeniul confort si amortizare castiga cam greu locul 1 cei de la Adidas (probabil modelele mai noi, cele cu boost - sunt variante de trainning (talpa mai groasa si mai rezistenta) si variante de competitie (mult mai usori si mai subtiri, dar care nu prea amortizeaza suficient). Diferenta este data de grosimea talpii si greutatea adidasului...alege varianta cu talpa mai groasa chiar daca sunt mai grei (>280g) Pana in 250 grame sunt cei de competitie, care ajung si la 150 grame dar nu amortizeaza suficient deoarece suunt conceputi doar ocazional pt curse sau antrenamente specifice, nu zilnice). Asics sunt foarte buni si rezistenti, Nike m-au cam dezamagit cu unele modele scumpe dar care s-au rupt repede. Adidas categoriile Boost sunt exceptionali. Atentie mare la caracteristica "heel to toe" adica diferenta de grosime a talpii intre calcai si pingea. Diferenta de confort este destul de mare si induce stare de oboseala daca nu este aleasa corespunzator (acest factor heal to toe este strans legata de modul in care talpa atinge solul) Uzual, este de 9-10 mm, dar sunt si modele in care diferenta este mult mai mare (ex. 20mm) sau chiar egala, adica zero. (As putea recomanda varianta standard 9-10mm sau chiar mai mica, dar te poti simti confortabil si cu o diferenta mai mare de 10) DE aceea adidasii trebuie probati in magazin sau in cel mai bun caz vei depista acest lucru pe parcurs. Durerile de genunchi sunt normale la inceput, insa nu trebuie sa persiste prea mult timp. Spun normale pt ca majoritatea comit aceeasi greseala de a creste brusc volumul de km. Pentru un sportiv profesionist se creste volumul cu maxim 10% in fiecare saptamana, valoare aproximativa bineinteles. De ex daca in prima saptamana ai alergat in medie 5 km pe zi (adica 35 km/sapt) in saptamana a doua, daca nu ai dureri sau alte probleme medicale si conditia fizica iti permite, poti sa urci pana la 38-39 maxim 40 km pe saptamana. Trebuie multa rabdare pana se adapteaza organismul, ligamentele, articulatiile, musculatura, respiratia. Respiratia este cel mai important factor in timpul oricarui tip de activitate fizica. Eu am invatat sa imi ascult respiratia si sa imi reglez viteza de alergare abia dupa 5-6 ani de atletism, timp in care m-am antrenat in medie 12-16 km pe zi chiar 18-22 in anumite perioade...

#21
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Ma confrunt cu niste dureri la genunchi, am deschis un topic separat, si doresc sa-mi mai cumpar o pereche de adidasi.

Am vazut testul cu pronatia si eu ma incadrez la normal sau plat, nu-mi pot da seama prea bine dar este mai mult spre normal.
Cum pot sa-mi aleg incaltarile si de unde stiu ce tip de pronatie ajuta modelul respectiv.
Am probat intr-un magazin adidas supernova glide 8 si ma simt bine in ei.

#22
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Uitati o poza cu pronatia, cum calc.

Am pronatie neutra? Unde ma incadrez? :D

Attached Files


Edited by cilibiu, 26 April 2018 - 09:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate