Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

LG Leon

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Buna ziua,
Mi-am luat de curand un telefon LG Leon, care a aparut anul acesta.
Vreau sa stiu si eu de unde pot lua o husa specifica sau sa pun folie protectoare la ecran.
Mi-a zis cineva ca in AFi Cotroceni la parter sunt astfel de magazine dar eu nu am gasit.

#2
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
oau.ro,si huse si folii.

#3
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
eu vreau un magazine in Bucuresti Sa ma duc si sa cumpar direct
Fara siteuri. Acolo trebuie facut online comanda
Si folia tot trebuie sa te duci undeva sa o puna.

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
mondo gsm....cauta pe net, si dute la ei...

#5
valikz

valikz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2007
Buna, ma batea gandul sa imi iau si eu telefonul asta, cum ti se pare pana acum? Merita investitia?

#6
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View Postfree_2_joy, on 01 mai 2015 - 12:34, said:

eu vreau un magazine in Bucuresti Sa ma duc si sa cumpar direct
Fara siteuri. Acolo trebuie facut online comanda
Si folia tot trebuie sa te duci undeva sa o puna.
Incearca la VTAmobile . Este pe Stirbei Voda (zona Eroilor) vis-a-vis de ING (partener Telekom) - au si pagina

Btw ... da-ti si tu cu parerea despre telefon ... spune-ne cate ceva despre el ?! Cum se comporta LEON - autonomie , GPS , NET ?

Edited by ingerulol, 04 May 2015 - 19:15.


#7
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Mie mi se pare foarte bun
Si la net la fel

#8
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Raspunsul tau ne-a lamurit clar si obiectiv de calitatile Leon-ului ! Raspunde si tu punctual la intrebare , ca de dat cu parerea dupa 10 minute de butonat o pot face si eu , dar tu chiar detii telefonul ala si banuiesc ca poti sa ne spui ce ai instalat pe el , cat ai netul deschis 3G/LTE si cat te tine bateria ... nu e greu - stiu ca poti !

#9
valikz

valikz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2007
Apropo de butonat 10 minute, m-am jucat si eu astazi cu telefonul: mi s-a parut ca se misca mult mai bine decat cel pe care il am acum (ce-i drept, al meu e un telefon mic - si ca dimensiune, si capacitati). La net nu am observat o diferenta uriasa, dar nici wi-fi-ul de la munca nu era extraordinar. Aplicatii nu am instalat. Mi s-a parut putin ciudata lipsa butoanelor de volum din lateral (chestiune de obisnuinta) si mi-ar fi placut sa fie putin mai subtire. In fine, astea nu-s decat fitele mele.

A existat in schimb o chestie care nu mi-a placut la telefon: camera foto - cea principala, oricum secundara nu as fi folosit-o. Ma asteptam sa fie de 8MP, de fapt era de 5, si nici aia grozavi... "greierasul" meu face poze mult mai bune, si tot 5mp are =)) Pentru mine asta a facut diferenta (vreau un telefon pe care sa il folosesc cel putin 2 ani, si am renuntat de multa vreme la un aparat foto pentru pozele din vacante).

#10
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Am si eu tot LG Leon si sunt multumit de el.
O nelamurire am totusi: Cum pot sa mut un fisier din "descarcari" in alt folder (ex: manager de fisiere)?

#11
Razvan_81

Razvan_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.03.2006
Eu mi-am luat Leon-ul de vreo doua saptamani si l-am resetat deja de vreo 3 ori, camera este...slaba rau, baterie ce sa zic, praf si pulbere, adica daca te joci o ora si mai este si un joc online gen biliard scade cu vreo30% daca mai ascutli si muzica si stai si putin pe net...dupa jumatate de zi trebuie incarcat! Poate e doar in capul meu!
Mie nu-mi place deloc Lollipop-ul asta cum arata asa ca am incercat cateva launcher-re gen next, nu prea merge, am incercat hola launcher care mi-a placut, arata foarte bine insa...incepea deja sa se miste greoi, atat de greoi incat ma plictiseam uitandu-ma la el cand vroiam sa dau un telefon, solutia...factory reset si folosesc launcher-ul stok! Sunt dezamagit de telefonul asta, am avut un P500 de care la vremea lui am fost foarte multumit, acum este prea depasit, dar la banii astia (moca la vodafone cu smart 15) nici pretentii prea mari nu am
Net-ul merge bine, se simte 4G-ul, am descarcat o melodie de pe net intr-o secunda, adica atat de repede incat nici nu am realizat ca sa terminat descarcarea!
Wi-Fi este ok, merge bine chiar si cu doua liniute la semnal, nici aici nu ma plang!
Am incercat cateva jocuri: Maze runer, merge bine, Biliard8 la fel, merge bine! cum eu sunt pasionat de zborul cu parapanta am incercat doua joculete dar nu le recomand ca sunt cam praf!
Go SMS merge bine!
CoolTv merge neasteptat de bine dar aici trebuie instalat SoapCast-ul!
Terminator merge bine ( pe Iphone4 nu merge deloc)
ai.type keyboard multumit pana acum
Deci cam asa sta treaba cu Leonul!
Am uitat sa zic ceva despre eran, desi este IPS LCD se vede foarte intunecat chiar si la maxim data luminozitatea, atunci cand te lasa sa o dai la maxim ca de cele mai multe ori zice ca nu poate deoarce se supraincalzeste telefonul. Pentru unii nu este o problema dar pentru mine este, mie imi place luminozitate mare si clara pe telefon deci asta chiar nu-mi place la Leon!
Toate cele bune!

#12
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Pt autonomie mai mare dezactiveaza MLT-ul iar in task-manager (daca are) selecteaza aplicatiile de la oprire servicii si stergere automata RAM la fiecare ora.

#13
Razvan_81

Razvan_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.03.2006
Pfff m-ai cam bagat in ceata dragos. Ce este MLT??? Iar task manager nu cred ca are, eu nu am gasit. Multumesc

#14
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
MLT este un serviciu care monitorizeaza functionarea telefonului si trimite datele la LG pt remedierea potentialelor bug-uri la urmatorul update sau ceva de genul asta...
Se dezactiveaza din setari -> general -> securitate -> aplicatii cu accesare pt utilizare. Probabil e nevoie si de un restart ca sa aiba efect setarea.

Eu am L90, am task manager preinstalat sub numele de "Gestionar apl". Cu setarile despre care am scris, in stand-by bateria aproape ca nu consuma deloc.

#15
Razvan_81

Razvan_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.03.2006
Multumesc Dragos pentru lamurire, se pare ca nu am nici MLT nici task meneger,  sigur ca pt task meneger este aplicatie in market, voi cauta.

#16
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Toate telefoanele LG au MLT. Dezactivarea o sa-ti elibereze RAM-ul cu 50~100 MB si se face din hidden menu (la unele modele au pus si in setari aceasta optiune). Formezi din dialer 3845#*340# (sau 3845#*320# daca ai varianta fara 4G), accesezi cu atentie doar "MLT Test" iar la MTL Setting bifezi sau debifezi la "Enable", apoi restart.

Aplicatia respectiva nu e in Google Play, poti intreba insa la LG Romania pe live chat cum ar putea fi instalata si pe Leon asa cum e pe G2, L90 si alte modele LG.
Am vazut ca ultima versiune Greenify are si auto-hibernation fara root, insa nu am testat...

#17
Razvan_81

Razvan_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.03.2006
Voi incerca sa intreb la ei. Multumesc pentru raspuns

#18
Razvan_81

Razvan_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.03.2006
Se pare ca acum am o alta mare problema, am reusit sa-i sparg display-ul, are cineva idee unde pot gasi sa cumpar unul?
Multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate