Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?
 

Xiaomi Mi 4i

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#73
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Lasa sa se axeze mai mult in India,  ce le trebuie Europa?Nu stiu ce marketing au facut si cum au avut de castigat,  dar nu a fost o ideie buna .

#74
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Ca fapt divers Xiaomi e nr3 mondial ca nr de vanzari tocmai datorita pietei asiatice! Deci chiar asa: la ce le trebuie Europa cind au piata buna la ei acasa. Oricum piata europeana e blocata pe numele consacrate si probabil daca le merg afacerile nici macar nu se obosesc sa intre in EU sau USA. Oricum forumul cred ca este pentru a discuta despre telefon si nu daca producatorul a facut bine sau nu cu lansarea lui.

#75
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 26.08.2007
De fapt.. forumul e facut acum sa fie un fel de Haide sa ne Haidem.

Inainte era bine.. chestii noi, moduri, tutoriale, etc.... numa ca acum toate maimutele indiene si-au permis Redmi1s si forumul s-a transformat in Customer Care.
La cate miliarde de potentiali fraieri au acolo... nici nu se obosesc sa se gandeasca la EU.
Mai e de discutat si problema unor patente pe care ar trebui sa le plateasca. Mai e problema sa plateasca niste servicii Google .. care deh... au pret diferit pentru alte continente.

Se gandesc inca UNDE in europa sa deschida o filiala: Rusia sau Turcia. Ma gandesc ca Turcia ar fii mult mai convenabila pentru noi decat rusia. Si pentru vapoarele lor cred ca e mult mai avantajos Turcia. ORICUM va fii o tara non UE.

Toate resursele lor se duc acum catre India... si asta se observa cu ochiul liber pe forum.... e si mai ieftin de transportat + ca oficialii fomisti.. primesc pe sfert spaga care ...teoretic.. ar trebui data in alte tari.

#76
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010

View Postgtiu, on 16 iulie 2015 - 12:18, said:

De fapt.. forumul e facut acum sa fie un fel de Haide sa ne Haidem.

Inainte era bine.. chestii noi, moduri, tutoriale, etc.... numa ca acum toate maimutele indiene si-au permis Redmi1s si forumul s-a transformat in Customer Care.
...
Ma refeream strict la acest forum si nu la cel oficial MIUI. Chiar nu il urmaresc pe acela. Ma uit pe acolo doar cind apare un nou update sa vad daca are rost sa ma arunc sau nu. Sper ca am finalizat operatiunile comerciale si strategia de dezvoltare locala/mondiala MIUI!! Mai discutam si despre jucaria asta MI4i?

#77
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View Postpopaflorin19, on 16 iulie 2015 - 17:24, said:

Sper ca am finalizat operatiunile comerciale si strategia de dezvoltare locala/mondiala MIUI!! Mai discutam si despre jucaria asta MI4i?
discutam, cum sa nu...
am pus acel ROM de care mi-ai zis, MIUI 6.5.6.0 stable si e ok, bateria tine mai bine, 50% dupa o zi de folosire, tlf se misca mai fluent, din nou 39000 in Antutu, capacul din spate nu mai frige... Ar fi totusi o chestie care ma deranjeaza, unele apeluri nepreluate nu mi le arata cu rosu ca "nepreluate", e scris normal, cu negru si apar ca "rejected"...

Edited by gigi_4476, 17 July 2015 - 08:51.


#78
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 26.08.2007
Lucrez la Traducerea in romana a ROM-urilor Mi4i.

NU la traducerea in sine... ci la compilarea ROM-ului. M-ar ajuta sa stiu ce versiune folositi: global sau china?


@ gigi .. e o problema aparuta recent .. si pe Mi note pro face la fel. (Am intes ca Si MI NOTE-ul are cam acelasi bug).

Din fericire pe Mi4 inca nu a aparatut problema asta. Inclin sa cred ca e de la Lollipop.. si se va rezolva cat de curand.

Edited by gtiu, 17 July 2015 - 09:15.


#79
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
global

#80
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010

View Postgigi_4476, on 17 iulie 2015 - 08:51, said:

discutam, cum sa nu...
am pus acel ROM de care mi-ai zis, MIUI 6.5.6.0 stable si e ok, bateria tine mai bine, 50% dupa o zi de folosire, tlf se misca mai fluent, din nou 39000 in Antutu, capacul din spate nu mai frige... Ar fi totusi o chestie care ma deranjeaza, unele apeluri nepreluate nu mi le arata cu rosu ca "nepreluate", e scris normal, cu negru si apar ca "rejected"...
Am observat si eu ca face lucrul asta uneori. Incearca sa pui alt font. Trebuie sa le incerci. Eu am incercat unul de ios si e si mai rau. Nu arata nimic cu font bolduit. Nu sunt amator de scoruri Antutu. E sufficient sa il simt eu ca e fluent si sa imi placa cum se misca. Am vazut ca e diferenta cum merge cu teme diferite.

View Postgtiu, on 17 iulie 2015 - 09:12, said:

Lucrez la Traducerea in romana a ROM-urilor Mi4i.

NU la traducerea in sine... ci la compilarea ROM-ului. M-ar ajuta sa stiu ce versiune folositi: global sau china?


@ gigi .. e o problema aparuta recent .. si pe Mi note pro face la fel. (Am intes ca Si MI NOTE-ul are cam acelasi bug).

Din fericire pe Mi4 inca nu a aparatut problema asta. Inclin sa cred ca e de la Lollipop.. si se va rezolva cat de curand.
Global, clar. Am incercat cel pt China si e teroare rom-ul ala.

#81
Dorje

Dorje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgtiu, on 17 iulie 2015 - 09:12, said:

Lucrez la Traducerea in romana a ROM-urilor Mi4i.

NU la traducerea in sine... ci la compilarea ROM-ului. M-ar ajuta sa stiu ce versiune folositi: global sau china?
Global

#82
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
ok pt modelul asta ce rom sa folosesc?global sau sa caut pe xiaomi.eu fara aplicatii chinezesti cu playstore si probabil romana?mai sunt ceva buguri pe el?multumesc..se merita ca raport calitate/pret?mie imi place fff mult cum arata...si nici la specificatii nu e slabut...dar am inteles ca pe partea de soft e cam problematic..ce imi recomandati?si ce culoare?alb sau negru?Posted Image

#83
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010

View Postalinator, on 17 iulie 2015 - 22:47, said:

ok pt modelul asta ce rom sa folosesc?global sau sa caut pe xiaomi.eu fara aplicatii chinezesti cu playstore si probabil romana?mai sunt ceva buguri pe el?multumesc..se merita ca raport calitate/pret?mie imi place fff mult cum arata...si nici la specificatii nu e slabut...dar am inteles ca pe partea de soft e cam problematic..ce imi recomandati?si ce culoare?alb sau negru?Posted Image

ai doua variante global stable si cea developer. la cea developer ai avantaj limba romana daca te ajuta cu ceva. eu nu am nici o problema soft asa ca nu am cu ce sa ma pling. aplicatii chinezesti nu ai pe nici una dintre cele doua variante. eventual unele linkuri sau teme au continut chinezesc. personal folosesc rom-ul global stable. culoarea depinde de ce iti place tie. al meu e alb

#84
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Deja incep sa-mi pierd rabdarea cu acest telefon... Chiar si cu ultimul ROM oficial stabil, astazi a trebuit sa-i dau restart ca nu incarca, ieri am avut doua apeluri nepreluate importante de la cineva si nu am vazut nicio notificare pe telefon, au intrat la capitolul "rejected"... Telefonul are un lag absolut enervant, desi nu am instalat pe el niciun joc, doar cateva aplicati...

#85
Dorje

Dorje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 03.08.2006
@gigi_4476, am 2 bucati si nu prezinta problemele enumerate mai sus.
se pare ca al tau are "bube". ai incercat sa-l trimiti in service?

#86
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Unde sa-l trimit, in China ? Mai bine ma las pagubas, sau astept o versiune de soft care sa repare ce nu merge bine.
A aparut o versiune noua de soft, acum o instalez, am vazut o lista destul de impresionanta in changelog, o sa va anunt cum sta treaba...

Edited by gigi_4476, 21 July 2015 - 11:07.


#87
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Misto chestia cu notificare apel prin led.ul flash.

#88
Dorje

Dorje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgigi_4476, on 21 iulie 2015 - 11:06, said:

Unde sa-l trimit, in China ?
trist in cazul asta

View Postgigi_4476, on 21 iulie 2015 - 11:06, said:

A aparut o versiune noua de soft
am fost notificat prin OTA de noul rom 6.6.5.0

#89
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Am instalat noul update prin OTA, la o prima vedere pare ca nu mai are lag, in schimb bateria se duce vazand cu ochii iar capacul din spate e destul de fierbinte...

#90
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Zvonuri pentru o varianta de 32 GB . Incepe sa devina interesant !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate