Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Contract de Garantare respins de notar

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vladutcornel

vladutcornel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2015
Vreau să cumpăr un apartament prin programul Prima Casă.
Apartamentul face parte dintr-un complex rezidențial, ce include o cale de acces privată.

În antecontract este specificat că împreună cu apartamentul se vinde și o cotă din calea de acces.

Attached File  2015-04-22 12_58_20-Antecontract Metropolitan.pdf.png   209.11K   64 downloads

Fondul de garantare (FNGCIMM) a aprobat dosarul, dar în contractul de garantare apare numai apartamentul, fără cotele din calea de acces:

Attached File  2015-04-22 12_49_20-CONTRACT DE GARANTARE.pdf - Google Drive - Firefox Developer Edition.png   169.37K   59 downloads

Din acest motiv, notarul a refuzat să programeze semnarea contractului de Vânzare/Cumpărare și cere o anexă la contractul de garantare, ceea ce poate să dureze alte 2-4 săptămâni, din câte mi-a spus reprezentantul băncii (îi cred, deoarece aprobarea inițială a durat 3 săptămâni - am verificat cu aplicația lor de pe site).

Acum, eu nu sunt ferm convins că acea anexă la contractul de garantare este cu adevărat necesară. Tot reprezentantul băncii mi-a spus că nu li s-a mai întâmplat să fie respins contractul de garantare de către notar, deși au mai fost cazuri în care lipseau asemenea cote din contractul de garantare.
Din asta înțeleg că este posibil ca alt notar să accepte contractul de garantare, dar sunt obligat de către vânzător să lucrez doar cu acest notar.

Am încercat să obțin o poziție direct de la FNG, dar au mereu telefoanele ocupate și nici la e-mail nu răspund.

Eu am bănuiala că FNG nu a inclus acele cote din cauză că nu fac parte direct din apartament, reprezintă bunuri care se vând împreună cu apartamentul, iar ei garantează doar apartamentul.
Aș vrea să știu dacă am dreptate: dacă am, înseamnă că a greșit notarul și aș prefera să știu fără să aștept analiza FNG, care durează prea mult (deja am depășit termenul din antecontract și termenul de prelungire - vânzătorul are legal dreptul să oprească avansul).

Mai ales m-ar interesa dacă ați auzit de cazuri asemănătoare și care a fost rezolvarea.

#2
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
"Din asta înțeleg că este posibil ca alt notar să accepte contractul de garantare, dar sunt obligat de către vânzător să lucrez doar cu acest notar."

Si ala nu vrea sa iti dea ok-ul, la prima vedere suna a teapa, care e problema daca te duci la alt notar? inteleg sa fie obligatia de a lucra cu o anume banca, dar notarul ce are ?
Daca imi spuneau de la bun inceput chestia asta cu notarul  fugeam mai ceva ca Ben Johnson de complexul asta, dupa ce ca te bagi sclav o viata intreaga la un cotet, iti baga si conditii aberante in fata.....

Edited by sammydo, 22 April 2015 - 12:41.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu poti fi obligat de catre vanzator sa lucrezi cu un anume notar, e gogoasa
schimba notarul, unii sunt de-a dreptul idioti

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Nici macar banca, deci aia care dau banii, sau statul, ala care garanteaza, nu te pot obliga sa lucrezi cu un anumit notar iar ala care are tot interesul sa vanda o face? O lume invers dar care vad ca este foarte usor acceptata de cei care platesc ratele.

#5
vladutcornel

vladutcornel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2015

View Postsammydo, on 22 aprilie 2015 - 12:40, said:

care e problema daca te duci la alt notar?

View Postaeon, on 22 aprilie 2015 - 12:42, said:

nu poti fi obligat de catre vanzator sa lucrezi cu un anume notar

În contractul de rezervare (înainte de ante-contract) era trecut faptul că trebuie să folosesc acest notar. Nu i-am dat importanță atunci pentru că oricum nu cunoșteam notari.
Cred că vânzătorul poate să refuze să semneze, dacă nu lucrezi cu notarul cu care are înțelegere.

Oricum, pe mine mă iteresează mai mult dacă notarul a procedat corect când a respins contractul de garantare.

View Postcristiandrei, on 22 aprilie 2015 - 14:13, said:

Nici macar banca, deci aia care dau banii, sau statul, ala care garanteaza, nu te pot obliga sa lucrezi cu un anumit notar iar ala care are tot interesul sa vanda o face? O lume invers dar care vad ca este foarte usor acceptata de cei care platesc ratele.

Offtopic: În toată povestea asta am întâlnit toate scursurile de oameni:
  • Agentul imobiliar venea când voia el - noi ne înțelegeam să ne întâlnim la 9 și el venea la 9:30, de mai multe ori s-a întâmplat asta
  • reprezentanta vânzătorului îmi zicea că dacă nu vreau, să nu cumpăr că oricum se găsesc alții (am făcut scandal când am văzut că mă obligă să îmi fac contract la firma lor de cablu+internet)
  • Până au instalat finisajele, a trecut mai mult de o lună, cu lucrări care însumate puteau fi rezolvate în câteva zile
  • Au lăsat faianța și greseia pline de vopsea, iar când le-am zis, mi-au răspuns să le curăț când mă mut.
  • Ușile standard nu s-au potrivit din prima
  • Zugravul are un ochi de sticlă
  • FNG scrie peste tot că procedurile la ei durează maxim 4-5 zile lucrătoare și doar analiza a durat două săptămâni
  • Am fost o dată la notar și m-a dat afară pentru că ar fi fost ziua în care mergea la bancă (Putea să îmi zică să vin a doua zi, dar ea și secretara m-au dat direct afară) - aici bănuiesc că s-au supărat pe mine și de asta îmi fac acum probleme
  • Ajunsesem să îl sun pe băiatul care se ocupă cu finisajele în fiecare zi ca să pună o dată plintele de la parchet. De fiecare dată zicea că se rezolvă a doua zi
Am protestat la fiecare, dar în afară de proteste și înjurături, nu prea am avut ce să fac.
Majoritatea din chestiile astea mi s-au întâmplat după ce am plătit avansul. Singura dată când puteam să evit toate asta a fost când am plătit rezervarea și am văzut că sunt obligat să fac contract de cablu+net la ei. Atunci m-a momit faptul că e apartament foarte mare (69 m2, două camere) și mi-am zis că o rezolv după ce devin proprietar.
Cel mai ciudat e că dintre toți cei care au fost implicați, tocmai cei cărora le plătesc direct ratele (banca), s-au comportat exemplar, sau cel puțin au reușit să își ascundă cum trebuie prostiile.

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Vlad, imi pare rau pentru toate astea, eu ma pregatesc sa incep acest calvar, azi am fost la banca.
Aici idea e sa ai contract si sa stii ce scrie in el. Eu nu as accepta sa fie murdar, nu autorizez plata daca e asa, chiar daca ai dat avans nu esti scalvul lor, esti al bancii din pacate ( Posted Image no offence), dezvoltatorul trebuie sa respecte contractul iar tu esti obligat la fel, la ce scrie in contract.

Dar in fine, spor si sper sa se rezolve toate, sa te poti bucura de ceea ce platesti in liniste si pace.

PS: 69m2 pentru doua camere e foarte bine

Edited by cristiandrei, 22 April 2015 - 16:20.


#7
vladutcornel

vladutcornel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2015

View Postcristiandrei, on 22 aprilie 2015 - 16:20, said:

Vlad, imi pare rau pentru toate astea, eu ma pregatesc sa incep acest calvar, azi am fost la banca.
Aici idea e sa ai contract si sa stii ce scrie in el. Eu nu as accepta sa fie murdar, nu autorizez plata daca e asa, chiar daca ai dat avans nu esti scalvul lor, esti al bancii din pacate ( Posted Image no offence), dezvoltatorul trebuie sa respecte contractul iar tu esti obligat la fel, la ce scrie in contract.

Dar in fine, spor si sper sa se rezolve toate, sa te poti bucura de ceea ce platesti in liniste si pace.

PS: 69m2 pentru doua camere e foarte bine

Avansul l-am dat direct vânzătorilor și se echivalează cu avansul pentru credit (nu știam asta, eu îmi făcusem calcul ca și cum ar fi două lucruri diferite).
Cum am scris, banca s-a comportat cum trebuie, până acum. Mai are timp 30 de ani să își bată și ei joc și să mă trateze ca pe un sclav, dar până acum a fost OK.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate