Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Nu oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#109
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdjpadrecito, on 21 aprilie 2015 - 17:52, said:

Mă Tudorele, ma gandesc la familia ta, la biata nevasta-ta, oare ei cum te-o suporta??
Traiesti cumva izolat?

In alta ordine de idei, imi place ca studiezi Scripturile, nu imi place ca nu le intelegi, deoarece tu le studiezi asemeni unui cercetator, sa iti aducem Carbon?
Pana nu vei pune suflet, nu vei intelege niciodata.
Sa revenim la subiect: rugaciunea este PERSONALA si ea te pune in relatie cu Divinitatea:

„Tu însă când te rogi, intră în cămara ta și, închinzând ușa, roagă-te Tatălui tău Care este întru ascuns; și Tatăl tău, Care vede întru ascuns, îți va răsplăti la arătare”. (Matei 6, 6)

Ti se pare ca scrie pe undeva pe aici ca Tudorel nu are voie a se ruga si ca eu as avea?

Conteaza modul in care te rogi: la ortodocsi ni se recomanda rugaciunile pe care majoritatea le cunoasteti, iar daca doresti sa-i ceri Dumnezeului Tau ceva anume, poti sa o faci, dar cu inima curata, sincer, fara sa dai detalii si sa explici de-a fir a par (cum faceau paganii).

Deasemenea cand te rogi, nu uita de aproapele tau:

”.... si va rugati unul pentru altul, ca sa va vindecati, ca mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului" (Iacov 5, 16)

In concluzie, te poti ruga singur, astfel te pui in relatie cu Dumnezeu, iara daca nu intelegi ceva, cere o opinie avizata, caci precum vezi, mai mult se interpreteaza dupa bunul plac (ca in protestantism) decat se marturiseste adevarul.

Părinte, oricine poate încerca să treacă marea înot, dar va muri mai înainte de a ajunge pe celălalt mal. Eu zic să facem diferența între a te ruga și a-ți fi ascultată rugăciunea, adică a intermedia împlinirea ei. Altminteri, dacă ne rugăm doar să dăm din gură, nu ne rugăm, ne jucăm de-a rugatul!

View PostPhobos, on 21 aprilie 2015 - 17:53, said:

Deci, concluzia: Tudorele,  de ce împroști învățăturile diavolului pe Forum?  Posted Image

Ai demonstrat că sunt ale diavolului și nu am observat eu?

#110
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Dar nici invatatura Lui Dumnezeu nu e.
Te intreb din nou, e si apostolul Petru printre cei carora trebuie adusa ruga.

#111
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 17:43, said:

Păi vezi dom'le , scrie să ne rugăm unii pentru alţii , nu unii la alţii  . Asta vrea Tudorel  rătăcitu , să te rogi de popa şmenaru , dar ştii cum face , dacă nu bagi ceva verzişori la buzunar  nu vezi rugăciune . Practic să stai la cheremu lu popa afaceristu vrea  Tudorică , şi popa după ce numără încasările vine pe la nea Tudorică şi îl  binecuvâtează cu niscaiva verzişori  pentru  munca depusă .
Posted Image

Nu te certa cu mine, nu eu am venit cu ideea aceasta, ci Dumnezeu. Adică așa am înțeles eu din Scriptură și am argumentat și de ce. Dacă ești de altă părere, argumentează și tu cu Scriptura. Sau, dacă te crezi tare, vino cu un bilet semnat de Dumnezeu că ai tu dreptate. Sau stabilește o zi când să venim la tine și să muți un bolovan din loc cu rugăciunea ta.

View PostBadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 17:57, said:

Asta cu rugaciunea personala e din alt film. Pana si rugaciunea se numeste Tatal Nostru. Ii cerem painea noastra. Si sa ne ierte greselile noastre. Deci in Biserica ne rugam unii pentru altii, chiar si atunci cand suntem inchisi fiecare in camara lui.
In plus ortodocsii cred ca sfintii sunt vii. Nu conteaza de unde au luat ideea asta Posted Image , dar de aceea ii pomenim in rugaciunile noastre si ii rugam sa se roage pentru noi. Deci Biserica este comunitatea credinciosilor care traiesc acum pe pamant si a sfintilor care deja s-au mutat la Domnul.

Nu compara rugăciunile Bisericii, care este formată din totalitatea credincioșilor, cu rugăciunea unuia singur. Pentru că despre biserică se spune că este ”sfântă, sobornicească și apostolească”, dar nu se spune așa și despre fiecare credincios în parte. În plus, hai să ne rugăm mâine toți să plouă cu cârnați. Crezi că va ploua? Sau hai să ne rugăm mâine toți să nu mai există nici o boală? Crezi că va împlini Dumnezeu rugăciunea aceasta?

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 17:57, said:

Nu improasca invataturile diavolului ci doar crede cu tarie ceea ce spune preotul ca in afara BOR nema mantuire si ca rugaciunea doar preotul o poate face.

Nu doar cred, vin și cu dovezi din Scriptură în sprijinul acestei credințe a mea.

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 17:58, said:

Da, se numeste "Tatal Nostru" si se adreseaza lui Dumnezeu, nu vreunui sfant. Simplu, nu ?

Bineînțeles că Dumnezeu este Destinatarul, dar între cer și pământ sunt o grămadă de draci tâlhari care pradă poștașii, dacă poștașii nu-s bazați pe forțele lor.

#112
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Ia citeste in Faptele Apostolilor 10 versetul 26 .


#113
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 17:32, said:

Nu aplica lui Dumnezeu sistemul juridic omenesc. Majoritatea covarsitoare merge oricum pe calea cea larga care duce la pieire, iar la Dumnezeu exista un singur mijlocitor indiferent de ce inventati voi.
Bine Kruger, logica nu este prietena ta cea mai buna, am înțeles.

#114
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 18:36, said:

Dar nici invatatura Lui Dumnezeu nu e.
Te intreb din nou, e si apostolul Petru printre cei carora trebuie adusa ruga.
Nu-l mai băgaţi în seamă , nu vedeţi că spune numai prostii ? E slujitorul celui rău .

#115
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 18:18, said:

De avocat te mai poți lipsi, dar de judecător niciodată. Și toată judecata Dumnezeu a dat-o preoților Săi.
Erezie.

#116
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,905
  • Înscris: 22.12.2005

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:44, said:

S-a umplut lumea de protestanți pentru că, în îngâmfarea lui, omul a ajuns să creadă că orice gură spurcată poate înălța rugăciuni și cereri către Dumnezeu. Iată însă ce spune Scriptura despre Moise și Aron și poporul evreu:

Exodul 4:16 El va vorbi poporului pentru tine, îţi va sluji drept gură, şi tu vei ţine pentru el locul lui Dumnezeu.

Voi auziți ce scrie aici? Că Moise ținea loc de Dumnezeu pentru Aron. Dar de ce nu direct pentru popor? Pentru că loc de Dumnezeu pentru popor ținea Aron. Deci încă de atunci Dumnezeu a stabilit ca oamenii să aducă rugăciunile înaintea preotului, iar preotul să aducă rugăciunile poporului înaintea lui Moise, Sfântul Domnului. Și acest lucru a rămas de atunci veșnic valabil, pentru că Moise era viu și s-a arătat apostolilor pe munte, la Schimbarea la față. Ceea ce înseamnă că Moise niciodată nu a încetat să mijlocească pentru evrei, până la venirea lui Hristos. Dar după venirea lui Hristos nu știu dacă Moise mai poate mijloci ceva, dar sigur Hristos este Mijlocitorul unui Legământ mai bun decât legământul lui Moise.

Deci, cine de pe pământ vrea să vorbească cu Dumnezeu, afară de cazul că poate urca direct la cer, la Tronul Măririi Sale, trebuie să vorbească cu solii Lui. Și cine sunt solii lui Dumnezeu? Iată, citiți:


Maleahi 2:7 Căci buzele preotului trebuie să păzească ştiinţa şi din gura lui se aşteaptă învăţătură, pentru că el este un sol al Domnului oştirilor.

Deci pricepeți o dată că în Împărăția lui Dumnezeu este o ordine și nu se poate ca oricine și oricând îi vine lui să dea buzna cu rugăciuni și cereri la Tronul Dumnezeirii. Da, omul obișnuit se poate adresa lui Dumnezeu doar prin intermediul preoților!

sorry.aici ai dat in greseala

Din ce mi amintesc, era ceva ca nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine ( Fiul ).

deci ..orice suflet din lumea asta lasata de El, se poate ruga.

ca e nevoie in societate si de o oarecare ordine, asta i altceva.

#117
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostBadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 18:09, said:


Uite aici dovezi. Pilda povestita si de parintele Arsenie Papacioc. Trei oameni simpli care se roaga in felul lor si ditamai episcopul care si-o ia in freza. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IMG7jLy7_Qw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, măi, cunosc pilda. Dar vezi tu, oamenii aceia simpli erau sfinți. Și de sfinți am zis clar că rugăciunile lor ajung direct la Dumnezeu. Dar nu știu de pot intermedia chiar pentru orice păcătos. Și nici nu vor aceasta, pentru că sfinții nu prea stau în mijlocul oamenilor, ci fug de oameni. Ei intermediază pentru toată lumea în schimb, nu pentru fiecare păcătos în parte.

#118
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 18:56, said:


Nu-l mai băgaţi Ă®n seamă , nu vedeţi că spune numai prostii ? E slujitorul celui rău .

Raspunde ce te-am intrebat si citeste in Faptele 10 versetul 26, si dupa vedem cine e mincinosul.


#119
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 21 aprilie 2015 - 18:11, said:

Dacă Dumnezeu e atotprezent şi cei "adormiţi" încă nu au fost înviaţi , îţi dai seama cum "stă şi se uită " dumnezeu când te rogi de un mort  să adreseze la rândul lui rugăciuni Celui veşnic viu ?

Pentru Dumnezeu toți sunt vii. Iar sfinții nu mor, ci se mută din moarte direct la viață, începând cu Învierea lui Hristos. Sunt răpiți la ceruri și așteaptă acolo învierea tuturor. Și de aceea și pot intermedia pentru noi, că sunt mereu cu Hristos.

View PostBadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 18:17, said:

http://www.sfaturior...o/rugaciune.htm

Uite Tudorel. Cauta tu acolo si vezi daca spune careva ca ar exista macar un om pe lumea asta care nu are voie sa se roage direct lui Dumnezeu :

"Aşadar, când ne rugăm cu gura, să ştiţi că facem bine, căci cu aceasta începe a se învăţa omul a se ruga. Cu gura începem să învăţăm întâi rugăciunile începătoare: "Împărate ceresc", "Sfinte Dumnezeule", "Preasfânta Treime", "Tatăl nostru", "Crezul", "Psalmul 50"...;şi-i bine să le învăţăm pe de rost din cărţi de rugăciune, din Ceaslov şi Psaltire."

Tu confunzi exersarea rugăciunii cu capacitatea de a duce rugăciunea direct la Dumnezeu. De exersat oricine poate exersa, Dumnezeu nu se supără. Deși nu sunt sigur de aceasta, că este scris undeva că rugăciunea păcătosului este o uriciune în fața lui Dumnezeu. Dar dacă păcătosul respectiv se roagă la îndemnul preotului, atunci Dumnezeu nu se supără pe el, pentru ascultarea lui.

#120
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 19:21, said:



Pentru Dumnezeu toți sunt vii. Iar sfinții nu mor, ci se mută din moarte direct la viață, Ă®ncepând cu ĂŽnvierea lui Hristos. Sunt răpiți la ceruri și așteaptă acolo Ă®nvierea tuturor. Și de aceea și pot intermedia pentru noi, că sunt mereu cu Hristos.



Tu confunzi exersarea rugăciunii cu capacitatea de a duce rugăciunea direct la Dumnezeu. De exersat oricine poate exersa, Dumnezeu nu se supără. Deși nu sunt sigur de aceasta, că este scris undeva că rugăciunea păcătosului este o uriciune Ă®n fața lui Dumnezeu. Dar dacă păcătosul respectiv se roagă la Ă®ndemnul preotului, atunci Dumnezeu nu se supără pe el, pentru ascultarea lui.

De unde le scoti tovarase?

#121
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 21 aprilie 2015 - 18:19, said:

Da tudorele, ma duc sa verific odata pe saptamana daca talharul ramane in Rai sau calca pe bec si e dat afara.

De dus știi că nu te poți duce. Dar te lauzi cu rugăciunea ta, că-ți este ascultată. Ce ar fi să-L rogi pe însuși Hristos să-ți spună ce mai face tâlharul? Sau zici că-ți ascultă Dumnezeu rugăciunile numai când este vorba de a te lăuda, dar nu și când vine vorba de a și proba afirmațile tale?

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 18:30, said:

Eu te-am intrebat la ce sfinti trebuie adusa rugaciunea?  Daca e si apostolul Petru printre ei eu te sfatuiesc sa mai verifici

Eu ți-aș spune, dar tu ești băiat isteț și nu te mulțumești cu cuvinte. Așa că ce ar fi să-i iei tu pe rând și să vezi care din ei este întradevăr sol al lui Dumnezeu și care nu?

#122
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Ce ii spune Petru lui Corneliu?

#123
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 18:36, said:

Dar nici invatatura Lui Dumnezeu nu e.
Te intreb din nou, e si apostolul Petru printre cei carora trebuie adusa ruga.

Da, te poți ruga și apostolului Petru. Dar numai dacă ai credință că te ascultă. Dacă nu, mai bine nu o face.

#124
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Devii penibil extrem de penibil. Faci afirmatii fara suport .

#125
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 18:50, said:

Ia citeste in Faptele Apostolilor 10 versetul 26 .


24 A doua zi, s-a sculat şi a plecat cu ei. L-au însoţit şi câţiva fraţi din Iope. În cealaltă zi au ajuns la Cezareea. Corneliu îi aştepta cu rudele şi prietenii de aproape, pe care-i chemase.
25 Când era să intre Petru, Corneliu, care-i ieşise înainte, s-a aruncat la picioarele lui şi i s-a închinat.
26 Dar Petru l-a ridicat şi a zis: „Scoală-te, şi eu sunt om!”


Ce-mi place când mai descoperă câte unul Scriptura! Dragule, pe vremea aceea apostolul Petru era întradevăr om. Acum... cred că este ceva mai mult de atât. Dar nu aceasta contează, ci faptul că tu confunzi închinatul cu intermediatul rugăciunii. Vezi tu, la poștaș îi dai scrisoarea, nu îl saluți ca și cum ar fi generalul, presupunând că tu trimiți scrisoarea la un general.

View Postmario_bril, on 21 aprilie 2015 - 18:56, said:

Erezie.

Da, nu sunt scutit de așa ceva. Poți însă să demonstrezi? În afară de aceasta, a-ți exprima părerea nu este erezie, a o prezenta ca pe un adevăr absolut, aceea este erezie. Și eu nu am pretenția că spun adevărul absolut și trebuie să fiu crezut pe cuvânt. Dimpotrivă, urmez îndemnul de a veni la lumină, ca să fiu judecat. Deci, dacă este ceva greșit în ce spun, arătați-mi, nu mă răstigniți!

View Postfoxbat, on 21 aprilie 2015 - 18:59, said:

sorry.aici ai dat in greseala

Din ce mi amintesc, era ceva ca nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine ( Fiul ).

deci ..orice suflet din lumea asta lasata de El, se poate ruga.

ca e nevoie in societate si de o oarecare ordine, asta i altceva.

Da, oricine îi poate trimite o misivă lui Dumnezeu, dar va fi ca un bilet dintr-o sticlă aruncată în mare. Nu ar fi mai bine să cauți mai întâi un poștaș bun?

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 19:23, said:

De unde le scoti tovarase?

Din Scriptură, frățioare, și din capul meu, după ce prelucrează ce spune Scriptura. Dacă zic ceva greșit, corectează-mă, dar nu cu un bolovan în cap, nici cu un pumn în obraz, nici cu o scuipătură și nici cu o înjurătură. De preferat tot cu Scriptura și cu bunul simț.

View Postdanut300, on 21 aprilie 2015 - 19:32, said:

Devii penibil extrem de penibil. Faci afirmatii fara suport .

Io văd că la mine totul este sprijinit cu versete din Scriptură, la cei care mă contrazic prea puțin, mai mult deloc.

Edited by tudorel666, 21 April 2015 - 19:36.


#126
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 21 aprilie 2015 - 19:38, said:

În afară de aceasta, a-ți exprima părerea nu este erezie, a o prezenta ca pe un adevăr absolut, aceea este erezie. Și eu nu am pretenția că spun adevărul absolut și trebuie să fiu crezut pe cuvânt. Dimpotrivă, urmez îndemnul de a veni la lumină, ca să fiu judecat. Deci, dacă este ceva greșit în ce spun, arătați-mi, nu mă răstigniți!
Ba da. A-ți exprima ideile necreștine în mod public, este o erezie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate