Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nu oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#73
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 tudorel666, on 21 aprilie 2015 - 16:10, said:

Dacă mi-l aduci pe tâlhar martor, te cred. Dacă nu poți să-l aduci martor, atunci lasă-l în pace și folosește ce ai la îndemână: Scriptura.
Scriptura spune: Isus a răspuns: „Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai.”

#74
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

 Engineer_xxl, on 21 aprilie 2015 - 16:14, said:

Dar de ce trebuie sa ma rog? Nu este Dumnezeu omniprezent si atotstiutor? El ar trebui sa-mi stie necazurile, bucuriile si nevoile... Sinceritatea mea din rugaciuni nu-si are rostul pt ca EL ar trebui sa stie situatia mea si EL fiind cel Prea Milostiv ar sti daca sa ma ajute sau nu in viata mea de muritor fara sa ajung sa-i cersesc bunavointa...
Rugaciunea nu inseamna cersire!

#75
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

 tudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:55, said:

Și scriptura spune că

- credinciosul de rând trebuie să ducă rugăciunea preoților, iar

- preoții trebuie să ducă rugăciunea mai departe sfinților și proorocilor. Și

- doar sfinții și proorocii pot duce rugăciunea direct la Dumnezeu!

Interesanta prezentarea asta a ta, mey Tudorica.
Cred ca niciun ortodox serios nu ar fi spus chestiile astea asa direct si probabil ca ele nu sunt scrise nicaieri. Dar asa o fi credinta populara.
Care, de cele mai multe ori, nu are nicio treaba cu dogmatica ortodoxa.

Iar cu Biblia e paralela.
Complet si pe deplin matematic paralela :)

Edited by Sfantul Jakob, 21 April 2015 - 16:45.


#76
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 BadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 16:14, said:

Preotul nu-i pus acolo ca sa se roage in locul tau ci ca sa se roage impreuna cu tine. Du-te si intreaba-l daca exista vreun om pe lumea asta care nu se poate ruga direct Tatalui. Apoi vino si spune-ne si noua ce ti-a raspuns.
Prietene, Scriptura spune sa te duci in camera ta si sa te rogi, deci nu sa il iei pe popa cu tine. Mai spune si ca suntem slabi si nu stim sa ne rugam, dar cine ne ajuta in slabiciunea asta?
"Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuşi Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite."

Nu exista copil al lui Dumnezeu care sa nu fie pecetluit cu Duhul Sfant. Asta e una din lucrurule specifice legamantului nou: Legea lui Dumnezeu este pusa in inimile copiilor Lui prin Duhul Sfant care le este dat ca arvuna a mostenirii lor:

Efeseni 1:4 "Şi voi, după ce aţi auzit Cuvântul adevărului (Evanghelia mântuirii voastre), aţi crezut în El şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt care fusese făgăduit şi care este o arvună a moştenirii noastre, pentru răscumpărarea celor câştigaţi de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui."

Nu scrie de niciun popa, sfant sau prooroc care sa te ajute sa te rogi, ci ca rugaciunea este personala, catre Dumnezeu si facuta cu ajutorul Duhului care le este dat tuturor credinciosilor. Daca nu stii lucrurile astea, e pentru ca nu esti un credincios adevarat, ci unul "fabricat" intr-o institutie omeneasca, deci un fals, o chinezarie. (nu ma adresez nimanui in particular, spun asta ca principiu)

Edited by kruger, 21 April 2015 - 16:49.


#77
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 kruger, on 21 aprilie 2015 - 16:40, said:

Scriptura spune: Isus a răspuns: „Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai.”
ciudata vorba asta ce a spus-o Isus.
le-a mai spus unora sa-I bea sangele si sa-I manance trupul.

daca le iei la propriu, dai direct pe tarla.

#78
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 BadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 15:52, said:

Initiatorul topicului face acelasi lucru de care ii acuza pe protestanti. Isi promoveaza propriile idei ca si cum ar fi scrise in piatra.
Ca daca ar fi ascultat ce spune Biserica Ortodoxa ar fi inteles ca nu doar ca oricine se poate ruga direct lui Dumnezeu, dar ca orice crestin are datoria sa faca acest lucru. Ca de aia exista rugaciunea Tatal Nostru.
Ar trebui sa ghicesti care este motivul pentru care face asta.
I-am pus cuvintul Lui Isus si chiar si atunci a incercat sa ocoleasca ce a zis Isus!

 tudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:55, said:

Dacă tu crezi astfel, pune-ți la încercare rugăciunea cu care te lauzi. Dar aici este vorba de ce spune Scriptura. Și scriptura spune că credinciosul de rând trebuie să ducă rugăciunea preoților, iar preoții, pentru că și ei sunt oameni păcătoși, trebuie să ducă rugăciunea mai departe sfinților și proorocilor. Și doar sfinții și proorocii pot duce rugăciunea direct la Dumnezeu! Iar dacă tu vrei să intri pe fereastră și nu pe ușă cu rugăciunea ta, treaba ta, dar pe fereastră intră hoții și când sunt prinși ajung la pușcărie.
Unde scrie ratacirea asta?
Posteaza citatul!

Uite ce spune Sfinta Evanghelie!

 barbu78, on 21 aprilie 2015 - 15:37, said:

Sf. Evanghelie dupa Matei; Cap6.

5.Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7.Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.
9.Deci voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;
10.Vie împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.
11.Pâinea noastră cea spre fiinţă dă-ne-o nouă astăzi;
12.Şi ne iartă nouă greşealele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;
13.Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău. Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava în veci. Amin!

De ce duci in ratacire?

Edited by barbu78, 21 April 2015 - 16:57.


#79
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Probabil e preot si a inceput "prostimea cu gura spurcata" sa inteleaga ca rugaciunea facuta in "duh si adevar" e mai folositoare de mii de ori ca cele facute de soboare de preoti.

Edited by danut300, 21 April 2015 - 17:13.


#80
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 danut300, on 21 aprilie 2015 - 17:07, said:

Probil e preot si a inceput "prostimea cu gura spurcata" sa inteleaga ca rugaciunea facuta in "duh si adevar" e mai folositoare de mii de ori ca cele facute de soboare de preoti.
Nu este preot! Are problemele lui... si nevoie de un preot bun si cu credinta mare.

#81
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 kruger, on 21 aprilie 2015 - 14:39, said:

Deci preotii si sfintii sunt pentru cazul in care esti ingamfat?  Iar daca esti umil si cu inima infranta, te poti ruga lui Dumnezeu direct?
Sigur că poți, la fel cum un acuzat poate să se adreseze direct instanței de judecată, fără ca să o facă prin intermediul unui avocat. Totuși, majoritatea covârșitoare aleg să fie reprezentați de avocați.

#82
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 mario_bril, on 21 aprilie 2015 - 17:14, said:

Sigur că poți, la fel cum un acuzat poate să se adreseze direct instanței de judecată, fără ca să o facă prin intermediul unui avocat. Totuși, majoritatea covârșitoare aleg să fie reprezentați de avocați.
Exista un unic mijlocitor catre Dumnezeu Tatal?

#83
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Isus Hristos Fiul Lui Dumnezeu.

#84
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Dude_2nd, on 21 aprilie 2015 - 16:47, said:

ciudata vorba asta ce a spus-o Isus.
le-a mai spus unora sa-I bea sangele si sa-I manance trupul.
daca le iei la propriu, dai direct pe tarla.
Te rog, zi-mi tu ce inseamna, daca nu esti de acord cu ce am inteles eu de acolo.

 barbu78, on 21 aprilie 2015 - 16:56, said:

 tudorel666, on 21 aprilie 2015 - 13:55, said:

Și scriptura spune că credinciosul de rând trebuie să ducă rugăciunea preoților, iar preoții, pentru că și ei sunt oameni păcătoși, trebuie să ducă rugăciunea mai departe sfinților și proorocilor. Și doar sfinții și proorocii pot duce rugăciunea direct la Dumnezeu!
Unde scrie ratacirea asta?
In Erezia 7:5

 mario_bril, on 21 aprilie 2015 - 17:14, said:

Sigur că poți, la fel cum un acuzat poate să se adreseze direct instanței de judecată, fără ca să o facă prin intermediul unui avocat. Totuși, majoritatea covârșitoare aleg să fie reprezentați de avocați.
Nu aplica lui Dumnezeu sistemul juridic omenesc. Majoritatea covarsitoare merge oricum pe calea cea larga care duce la pieire, iar la Dumnezeu exista un singur mijlocitor indiferent de ce inventati voi.

#85
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

 kruger, on 21 aprilie 2015 - 16:47, said:

Prietene, Scriptura spune sa te duci in camera ta si sa te rogi, deci nu sa il iei pe popa cu tine. Mai spune si ca suntem slabi si nu stim sa ne rugam, dar cine ne ajuta in slabiciunea asta?
"Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuşi Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite."

Nu exista copil al lui Dumnezeu care sa nu fie pecetluit cu Duhul Sfant. Asta e una din lucrurule specifice legamantului nou: Legea lui Dumnezeu este pusa in inimile copiilor Lui prin Duhul Sfant care le este dat ca arvuna a mostenirii lor:

Efeseni 1:4 "Şi voi, după ce aţi auzit Cuvântul adevărului (Evanghelia mântuirii voastre), aţi crezut în El şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt care fusese făgăduit şi care este o arvună a moştenirii noastre, pentru răscumpărarea celor câştigaţi de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui."

Nu scrie de niciun popa, sfant sau prooroc care sa te ajute sa te rogi, ci ca rugaciunea este personala, catre Dumnezeu si facuta cu ajutorul Duhului care le este dat tuturor credinciosilor. Daca nu stii lucrurile astea, e pentru ca nu esti un credincios adevarat, ci unul "fabricat" intr-o institutie omeneasca, deci un fals, o chinezarie. (nu ma adresez nimanui in particular, spun asta ca principiu)

Da, pacat ca nu-s fabricat intr-o prostie americaneasca asa cum esti tu. Penibili sunteti toti cu toata teologia voastra de doi bani.
Scriptura spune sa ne rugam unii pentru altii ca de aia suntem Biserica. Si mai spune cat de mult conteaza rugaciunea dreptului. Da ce te faci ca daca ati citi toata Scriptura ati vedea balta in care va scaldati. Asa ca cititi doar ce va convine.
Pune-ma pe ignore ca nu am nici un chef sa ma cert cu tine. Nici nu as fi scris nimic daca omul care a deschis topicul nu ar fi pretins ca este ortodox. De aia am scris, ca sa linistesc apele si ca sa arat ca e doar parerea lui draceasca, nu exista o asemenea idee in ortodoxie. In rest fiecare credeti ce vreti.

#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 kruger, on 21 aprilie 2015 - 17:32, said:

Te rog, zi-mi tu ce inseamna, daca nu esti de acord cu ce am inteles eu de acolo.
nu stiu ce ai inteles tu, insa e cert - cf Bibliei - ca in acea zi nici Isus, nici talharul nu au fost in Rai.

#87
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 BadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 17:32, said:

Scriptura spune sa ne rugam unii pentru altii ca de aia suntem Biserica. Si mai spune cat de mult conteaza rugaciunea dreptului. Da ce te faci ca daca ati citi toata Scriptura ati vedea balta in care va scaldati. Asa ca cititi doar ce va convine.
Pune-ma pe ignore ca nu am nici un chef sa ma cert cu tine. Nici nu as fi scris nimic daca omul care a deschis topicul nu ar fi pretins ca este ortodox. De aia am scris, ca sa linistesc apele si ca sa arat ca e doar parerea lui draceasca, nu exista o asemenea idee in ortodoxie. In rest fiecare credeti ce vreti.
N-am zis ca oamenii credinciosi sa nu se roage unul pentru altul, dar de aici pana la a pretinde ca fara preoti si sfinti nu trebuie sa te rogi ... e mare distanta. Scriptura ne invata cum sa ne rugam, pentru ca rugaciunea e personala, dar un lucru esential e sa cauti sa fii in toate de folos celorlalti, deci e normal sa cauti si sa ceri binele celor din jur.

#88
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 BadAstronomy, on 21 aprilie 2015 - 17:32, said:

Scriptura spune sa ne rugam unii pentru altii  . . .
Păi vezi dom'le , scrie să ne rugăm unii pentru alţii , nu unii la alţii  . Asta vrea Tudorel  rătăcitu , să te rogi de popa şmenaru , dar ştii cum face , dacă nu bagi ceva verzişori la buzunar  nu vezi rugăciune . Practic să stai la cheremu lu popa afaceristu vrea  Tudorică , şi popa după ce numără încasările vine pe la nea Tudorică şi îl  binecuvâtează cu niscaiva verzişori  pentru  munca depusă .
Posted Image

Edited by pacopaco1967, 21 April 2015 - 17:44.


#89
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
Mă Tudorele, ma gandesc la familia ta, la biata nevasta-ta, oare ei cum te-o suporta??
Traiesti cumva izolat?

In alta ordine de idei, imi place ca studiezi Scripturile, nu imi place ca nu le intelegi, deoarece tu le studiezi asemeni unui cercetator, sa iti aducem Carbon?
Pana nu vei pune suflet, nu vei intelege niciodata.
Sa revenim la subiect: rugaciunea este PERSONALA si ea te pune in relatie cu Divinitatea:

„Tu însă când te rogi, intră în cămara ta și, închinzând ușa, roagă-te Tatălui tău Care este întru ascuns; și Tatăl tău, Care vede întru ascuns, îți va răsplăti la arătare”. (Matei 6, 6)

Ti se pare ca scrie pe undeva pe aici ca Tudorel nu are voie a se ruga si ca eu as avea?

Conteaza modul in care te rogi: la ortodocsi ni se recomanda rugaciunile pe care majoritatea le cunoasteti, iar daca doresti sa-i ceri Dumnezeului Tau ceva anume, poti sa o faci, dar cu inima curata, sincer, fara sa dai detalii si sa explici de-a fir a par (cum faceau paganii).

Deasemenea cand te rogi, nu uita de aproapele tau:

”.... si va rugati unul pentru altul, ca sa va vindecati, ca mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului" (Iacov 5, 16)

In concluzie, te poti ruga singur, astfel te pui in relatie cu Dumnezeu, iara daca nu intelegi ceva, cere o opinie avizata, caci precum vezi, mai mult se interpreteaza dupa bunul plac (ca in protestantism) decat se marturiseste adevarul.

#90
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Deci, concluzia: Tudorele,  de ce împroști învățăturile diavolului pe Forum?  :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate