Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

mitul haarp

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

View Postvyctoras1985, on 18 aprilie 2015 - 07:58, said:


Irelevant. Pentru ca fiecare antena in parte ar fi trebuit sa aiba o putere enorma. Ori tu te referi la antene simple. Daca te referi la antene de apartament atunci tre sa stii ca alea mai necesitau si un modulator personal pentru ficare antena si un amplificator ca sa poata emite. La receiverele de satelit de fapt e inclus un demodulator care transforma semnalul in imagini. Uite o chestie interesanta: vechile televizoare si antene de casa nu aveau nevoie de receiver totul fiind inclus in televizor.

Ps vorbesti de fulger: imi explici cum ceva gen haarp ar putea ioniza norii ca sa produca fulgere?

Era o gluma. Pentru ca atunci fiecare avea antena lui cu " 5 elementi" ca sa prinda bulgarii. Era o mare de antene in Romania.
Nu cred ca s-a schimbat ceva in televizoare, si cele noi au inca intrare RF, deci decodeaza semnalul in interior la fel cum faceau si alea vechi.

#38
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postvyctoras1985, on 18 aprilie 2015 - 07:58, said:

Portocala si oala nu reprezinta pamantul...
Nu intelegi... Undele nu se reflecta si refracta o singura data, ci de multe ori, se duc in sus si in jos pana ajung de la emitator la receptor.

Mai citeste: http://en.wikipedia.org/wiki/Skywave
Daca iti faci o statie de amator, poti vorbi cu oameni din toata lumea, cum crezi tu ca se intampla asta, te directioneaza Dumezeu sau Sf. Petru?!

Stii ca vasele (vapoarele si avioanele) comunica cu sediul lor si cu staliile meteo oriunde s-ar afla pe glob? (dinainte de a exista satelitii de comunicatii)

Pune mana si citeste ca ai multe de aflat.

#39
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Exista atenuari. De ce crezi ca harp-ul asta consuma asa mult? Sa depaseasca atenuarile din atmosfera. Btw ce spui tu ar putea fi viabil daca de ma antena s-ar propaga undele in mai multe unghiuri. Apoi vezi cum ti-am zis ca exista atenuari in atmosfera plus ca suprafata pamantului mai si absoarbe undele radio nu doar le reflecta.

#40
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Batman-Batman!

#41
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Perfect atunci de ce nu prind eu radiouri chinezesti?

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
N-ai antena si aparat corespunzatoare.

#43
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Uhm ....nu cred eu ca asa stau lucrurile.

#44
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Io cred ca e vorba de fenomenu asta

#45
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Intrebare atunci: de ce la radio amatori se da licenta numai pentru aia care au arie de acoperire peste 500 metrii?

Apropo de skywave. Acolo spune asa: daca ionizarea e suficient de mare. Deci nu merge mereu. Apoi depinde si care unde radio. Unele merg mai bine ziua sau noaptea si altele in functie de sezon. Mai retine ca acolo nu spune ca nu exista pierderi de semnal ci doar ca sunt mici. Asta suficient pentru ca sa poti vorbi prin radio pe cel mult 2 3 mii de km. Deci nu chiar pana in china. Numai romania are 1 mie km de la un capat la altul.
Bun si o intrebare intrebatorare: ce te faci daca sunt poate mii si zeci de mii de radio amatori pe aceeasi frecventa?

#46
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
M-am uitat astazi pe net dupa cum functioneaza emp-ul. Ei bine datorita inductiei haarp poate fi folosit ca un urias emp.
De fapt cred ca asta e si scopul. Cu haarp ai putea dobora zeci de avioane pe secunda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate