Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Bucuresti - Birmingham cu autocarul. Ce firma e ok?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015
Din anumite motive, sunt obligat sa plec urgent in Birmingham, Anglia. Nu prea am calatorit mult in afara si chiar si mai putin fara a fi sofer sau pasager intr-o masina personala si din pacate, acum sunt nevoit sa plec cu autocarul. Nu vreau sa aud de avion, mai ales avand in vedere evenimentele cel putin ciudate din ultima perioada, deci autocarul ramane singura varianta.

Am cautat pe net rapid (nici nu am avut mult timp) si am apucat sa fac o rezervare la firma Latino Expres, insa cand am cautat pe net cate ceva despre ei, am vazut niste lucruri nu tocmai placute. Nu ma intereseaza sa fie super confort, dar nici cum am auzit de altii sa fie plin de dubiosi sau sa fie opriti pentru ca transporta cine stie ce marfuri ilegale, sau sa plece soferul fara noi cum era sa patesc in Bulgaria. Am mai gasit firma TST Turistik, despre care exista pareri mai bune si chiar si un articol in ziar.

In concluzie, as dori sa stiu care ar fi cea mai ok firma la care as putea apela pentru Bucuresti - Birmingham, in jurul sumei de 100-110 EUR / persoana. Banii sunt o mare problema si nu prea pot sa sar cu mult peste aceasta suma.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Costa 172E cu Atlassib-ul, in rest mai sunt astea:
http://www.autogari....esti-Birmingham

Mi se pare dubios de mic tariful de 80E.

Edited by gumball3000, 16 April 2015 - 21:40.


#3
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 09.11.2010

 RIMAX, on 16 aprilie 2015 - 21:26, said:

Din anumite motive, sunt obligat sa plec urgent in Birmingham, Anglia. Nu prea am calatorit mult in afara si chiar si mai putin fara a fi sofer sau pasager intr-o masina personala si din pacate, acum sunt nevoit sa plec cu autocarul. Nu vreau sa aud de avion, mai ales avand in vedere evenimentele cel putin ciudate din ultima perioada, deci autocarul ramane singura varianta.

Am cautat pe net rapid (nici nu am avut mult timp) si am apucat sa fac o rezervare la firma Latino Expres, insa cand am cautat pe net cate ceva despre ei, am vazut niste lucruri nu tocmai placute. Nu ma intereseaza sa fie super confort, dar nici cum am auzit de altii sa fie plin de dubiosi sau sa fie opriti pentru ca transporta cine stie ce marfuri ilegale, sau sa plece soferul fara noi cum era sa patesc in Bulgaria.  mai gasit firma TST Turistik, despre care exista pareri mai bune si chiar si un articol in ziar.

In concluzie, as dori sa stiu care ar fi cea mai ok firma la care as putea apela pentru Bucuresti - Birmingham, in jurul sumei de 100-110 EUR / persoana. Banii sunt o mare problema si nu prea pot sa sar cu mult peste aceasta suma.

1. De ceea ce ti-e frica de aia nu scapi.
2. Crezi ca autocarul este mai sigur ca avionul? Te inseli. Cu toate evenimentele recente, avionul ESTE mai sigur decat autocarul.

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
wizzair.com cu incredere .
Lasa prostiile din ultima perioada .

Edited by Wzzz, 16 April 2015 - 21:49.


#5
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015

 gumball3000, on 16 aprilie 2015 - 21:32, said:

Mi se pare dubios de mic tariful de 80E.
E posibil sa fie bagat pretul la deruta, cum e smecheria cu X,99 lei, pentru ca am sunat prima data la ei si tot 110 era.

 Wzzz, on 16 aprilie 2015 - 21:42, said:

wizzair.com cu incredere .
Lasa prostiile din ultima perioada .
Un avion PLIN cu pasageri a fost pulverizat intr-un munte in mod intentionat, dupa un atentat cu morti in Franta si un razboi care ne bate la usa dinspre est. Nu as spune ca situatia este complet roz in Europa la momentul actual, si m-as simti mai bine la sol, decat la mai multi kilometri in aer.

In plus, nu exista ruta aeriana direct catre Birmingham si asta inseamna ca trebuie o legatura cu transportul de acolo, ceea ce umfla pretul inuil.

Edited by RIMAX, 16 April 2015 - 21:50.


#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
De acord dar ala a fost un caz exceptional,iesit din comun,rar,etc,nu trebuie sa il avem ca reper .
Foloseste avionul cu incredere .
Parerea mea .
Iti urez succes si sa ajungi cu bine . Posted Image

Edited by Wzzz, 16 April 2015 - 21:49.


#7
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015
Ca sa nu o mai lungim, este obligatoriu sa ajungem 2 persoane in Birmingham cu aproximativ 1300 de lei MAXIM. Ce trece de suma asta iese din calcul.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Wzzz, on 16 aprilie 2015 - 21:42, said:

wizzair.com cu incredere .
Lasa prostiile din ultima perioada .

Au doar Londra.

#9
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
de curiozitate, cate zile faci pana acolo si cat costa un bilet?

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
la ce?

#11
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015
Pai din cate vad pana acum, 2 zile (fix 48 de ore) si undeva pe la 110 euro/persoana, numai ca nu stiu daca sunt ok sau nu... Eu in Bulgaria, deplasandu-ma spre locul de plecare, desi mai era pana la ora stabilita, m-am trezit cu soferul care plecase deja. Noroc ca l-am intalnit pe drum, ca ramaneam acolo. :lol:

#12
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
cu autocarul pana la Birmingham.
Mda...sunt chior!

2 zile?, tortura, nu altceva. ia linistit avionul. chiar daca dai un pic mai mult. nu o sa-ti blestemi zilele.

Edited by the_northpole, 16 April 2015 - 22:16.


#13
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015

 the_northpole, on 16 aprilie 2015 - 22:11, said:

chiar daca dai un pic mai mult.
Nu am de unde. Dar TREBUIE sa plec. Situatia nu e roz, dar cumva trebuie sa ajung acolo.

#14
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
ok, Tu stii ce trebuie sa faci.

#15
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
48 de ore (asta daca nu se intampla nimic neprevazut) intr-un autocar este o experienta groaznica!

Nu recomand decat daca ai foarte multe bagaje. In rest dupa aia poti fi sigur ca inca 2 zile ai sa fii praf din punct de vedere fizic.

Ia un zbor, nu te prosti.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Daca zbor nu se vrea/poate, macar un tren. N-am idee cat costa sau cate trenuri ar trebui schimbate, dar decat 48h in autocar...

#17
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
48 de ore pe autocar sunt echivalentul a 48 de ore nedormite in conditii de stres. O sa ai nevoie de alte 48 de ore te recuperezi.

#18
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 01.05.2006
Buna,

in primul rand chestia cu ala care a prabusit avionul in Franta nu are nici o relevanta. Sunt vreo 9 mii de zboruri zilnic in Europa. deci care sunt sansele sa ti se intample tocmai pe zborul tau asta? Si omul era nebun, putea sa iasa pe strada si sa impuste lumea. Si ce-ai fi spus atunci, ca nu mai iesi pe strada de teama ca vei fi impuscat?

Apoi, nu ai spus cat de urgent vrei sa pleci. Ca de exemplu in luna Mai ai zboruri cu Wizz Buc-Lon cu 200 lei. Deci mai ieftin ca autocarul!

Din Londra ai autocar (de ala adevarat, cu AC si WI-FI) si la 5 lire, depinde de ore. Si face vreo 2-3 ore pana la Birgm.
http://www.nationale...s.com/home.aspx

Ai si tren de pe la 10-15 lire.

bafta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate