Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Amenda contraventionala R.A.T. Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007

View PostFriskey, on 15 aprilie 2015 - 22:50, said:

El e major asa ca parintii n-au nici o obligatie legala de a-i plati amenzile.

Cum ai tras tu aceasta concluzie, initiatorul specificand ca nu are 18 ani?
Stai tu linistit, au tot dreptul sa iti perceapa suprataxa(vezi regulamentul). Cand accepti sa folosesti mijloacele lor de transport, le accepti si conditiile... Nu-ti convin, mergi pe jos, cu bicicleta scu cu autoturismul...

http://www.ratbv.ro/...i-si-sanctiuni/
Mai lasa-ne cu batutul campilor ! Ori vorbesti din auzite, ori din plictiseala !
Pot sa iti dea suprataxa aia, chiar daca ai abonament platit, dar nu il ai la tine... Pe urma, deschizi proces(2 sau 3 drumuri la judecatorie), platesti niste taxe, vreo20-30 de lei si or sa iti dea solutie favorabila... Fiica mea, a vrut sa se lupte cu sistemul(la Bucuresti), fiind in situatia expusa de mine... Nici acum, la un an de la "eveniment", nu si-a recuperat banii !

Edited by 2hot4you, 16 April 2015 - 07:19.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmyshyk, on 16 aprilie 2015 - 07:11, said:

Foarte documentat fryskey asta in sfaturi de neam prost, extraordinar!

Da, se cheama legi si sintem pe Professional Zone > JURIDIC > Proceduri.  (chichite "legislative" legale cum ai spune tu). Nu-ti convine du-te prin alte parti.

View PostFriskey, on 15 aprilie 2015 - 22:55, said:

Ma nene, tu continui sa bati campii. In cazul in care locuiesti in casa altuia amenda vine pe adresa respectiva (logic pentru ca acolo ai domiciliul) dar nu le plateste proprietarul imobilului, le plateste exclusiv amendatul.
In nici o tara din lumea asta nu s-a mai pomenit ca X sa fie obligat sa plateasca amenda lui Y.

Absolut corect, imi place ca astia cu impozitul au facut de suficient de multe ori abuzul ca "nu-ti primesc (da, primesc!!!) impozitul pentru ca are nepotul o amenda de platit" incit lumea considera ca asa e normal. Nici macar nu ar fi normal sa AFLE oricine altcineva in afara ta ca ai luat vreo amenda, asta deja e un abuz! Nu au voie rudele sa-ti deschida posta chiar daca stau cu tine si nu vad de ce ar avea voie fiscul sa le spuna ca tu ai o amenda!

Tu poti sa stai in chirie, nu are nici o treaba proprietarul cu amenzile tale. Poti sa stai chiar in chirie la stat!!!! Poti sa cumperi un apartament cu n oameni cu mutatie acolo (unde n poate sa fie de ordinul miilor sau zecilor de mii, cautati pe net cazuri de de-astia care fac buletine). Nu ai dreptul sa-i scoti de acolo si nici macar nu poti afla ca respectivii exista pina nu iti vin scrisori de la ANAF sau recuperatori pe adresa respectiva (si pe care teoretic e cu inchisoare daca le citesti).

#21
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Daca n-ar fi oferit statul RATB, n-ar fi fost bine, daca-l ofera, lumea nu plateste, daca isi face statul treaba, lumea se revolta, ca de ce amenda?? Daca-s putine RATB-uri, lumea tot e nemultumita, dar cel putin in Bucuresti, aproape de jumatate merg fara bilet.

Edited by MariusH21, 16 April 2015 - 09:52.


#22
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
http://www.ratb.ro/contraventii.php
pentrru Bucuresti cel putin.

#23
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 02.12.2007

View PostFriskey, on 15 aprilie 2015 - 22:50, said:

El e major asa ca parintii n-au nici o obligatie legala de a-i plati amenzile.

View Post2hot4you, on 16 aprilie 2015 - 07:11, said:

Cum ai tras tu aceasta concluzie, initiatorul specificand ca nu are 18 ani?
Colegul cred ca s-a exprimat gresit. Minorii raspund in fata legii de la varsta de 14 ani. Intre 14 si 16 ani limitele amenzilor sunt injumatatite, de ex daca in mod normal amenda e de la 50 la 1.000 de lei, pentru un minor cu varsta intre 14 si 16 ani limitele amenzii vor fi 25-500 lei. Daca primeste amenda 100 de lei plateste 100 de lei. Suma platita se injumatateste daca o plateste in 48 de ore dar asta e si la adulti.
De la 16 ani raspund la fel ca si un adult.
Daca minorul de peste 14 ani inclusiv fura sau primeste o amenda, acesta e strict pe barba lui, minorul e singurul care raspunde in fata legii. Nu exista situatia in care sa plateasca parintii/tutorii minorului.
Daca minorul are sub 14 ani, el nu raspunde in fata legii, e absolvit de orice vina si nici tutorii nu pot fi trasi la raspundere. De asta tiganii folosesc minori sub 14 ani atunci cand riscul de a fi prinsi e mare.

Quote

Ordonanta nr. 2/2001 , privind regimul juridic al contraventiilor
(...)
Art.11
(...)
(2) Minorul sub 14 ani nu raspunde contraventional.
(3) Pentru contraventiile savarsite de minorii care au implinit 14 ani minimul si maximul amenzii stabilite in actul normativ pentru fapta savarsita se reduc la jumatate.

Dar asa cum am mai spus, daca initiatorul nu a semnat nimic si nici nu ii s-a intocmit proces verbal, atunci ura si la gara, nu are nici o amenda. Suprabiletul/suprataxa aia de 60 de lei e vax albina, nu e amenda si nici PV, e un serviciu (transporturile sunt un serviciu) si ca orice serviciu nu e obligatoriu, nu ii se poate baga pe gat.

Edited by Tipiric, 16 April 2015 - 11:46.


#24
Sthylo

Sthylo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.11.2012
Ok, sa recapitulam, sunt minor, locuiesc cu parintii la adresa specificata in buletin. Ieri nu mi s-a adus la conostinta faptul ca s-a incheiat nici un pv conform Ordonanţei nr. 2/2001, Art.16, Alin.(7)
"În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoştinţă contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare. Obiecţiunile sunt consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte menţiuni", sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal."

Fiind minor, trebuia sa se ceara informatii despre parinti, nume, prenume, etc conform Art.16, Alin.(5). Mie nu mi s-a cerut nimic
"În cazul în care contravenientul este minor procesul-verbal va cuprinde şi numele, prenumele şi domiciliul părinţilor sau ale altor reprezentanţi ori ocrotitori legali ai acestuia."

Tot la fel, conform Art.11, Alin.(3), trebuia sa mi se zica ca minimul si maximul amenzii se reduc la jumatate, el tot o tinea pe a lui ca amenda este 500 lei.
" Pentru contravenţiile săvârşite de minorii care au împlinit 14 ani minimul şi maximul amenzii stabilite în actul normativ pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate."

De cand pana cand se da maximul amenzii pentru calatoria fara bilet o statie (H.C.L. 13/2013) Art.3, litera a) si Art.6, litera a) ?

Problema este urmatoarea, eu nu am primit si nu am fost informat cu absolut nimic cum ca s-ar fii incheiat vrun pv... Daca el s-a incheiat, ar trebui sa il astept prin posta sau sa ma duc la sediu si sa sa vorbesc cu ei? El ar trebui sa fie pe numele meu, eu fiind minor nu pot achita amenda.

L.E. @Tipiric: Nu am vazut ce ai scris, in acelasi timp forumulam si eu raspunsul Posted Image
Eu avand peste 16 ani raspund penal daca se constata ca am avut sau nu discernamant, dar amenda este o contraventie, iar conform noului cod penal contraventia nu mai este o infractiune ci un mijloc punitiv de natură administrativă, deci nu se aplica acelasi principiu. Problema mea este ca nu stiu daca s-a incheiat sau nu proces verbal, probabil s-a facut, dar nu mi s-a zis, cea ce contravine Art.16, Alin (7) din O.G. 2/2001

Edited by Sthylo, 16 April 2015 - 12:15.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Proceduri" nu inseamna si faptul ca, daca am incalcat legea, cum procedez sa-mi insusesc vina si sa suport consecintele legale ale faptei mele?
Doar cum s-o eludez?

Edited by myshyk, 16 April 2015 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate