Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ceasuri quartz vs automatice

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
io am un tissot haritage visiodate 2 automatic, un g-shock 9110 gulfman si un swatch irony.
n-au abateri atat de înspăimântătoare...

Edited by Carman2015, 12 April 2015 - 18:37.


#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSuper Chief, on 12 aprilie 2015 - 18:00, said:

10 metri coloana apa ar fi cam una bucata atmosfera.

Dar poate este invers, 100 metri coloana apa, adica 10 atmosfere.

View PostSuper Chief, on 12 aprilie 2015 - 18:00, said:

10 metri coloana apa ar fi cam una bucata atmosfera.

Dar poate este invers, 100 metri coloana apa, adica 10 atmosfere.

Ma bucur ca m-ai corectat.

View Postkatti, on 12 aprilie 2015 - 18:22, said:

......l. -40/+30 secunde pe zi deviere e normal.

Vorbim despre ora exacta.


Un ceasornicar priceput insa poate adjusta un ceas mecanic ca sa mearga destul de precis fara sa fie nevoie de adjustare manuala, daca se cunoaste bine modul cum este purtat ceasul.

Daca de exemplu ceasul ramane in urma cu 10 secunde in 24 de ore daca este pus jos, si fuge cu 15 secude pe zi daca este purtat nonstop o zi, dar in mod normal este purtat 12 ore pe zi, din informatiile astea ceasornicarul ar trebui sa poate calibra ceasul ca in medie in 24 de ore sa aiba o deviere foarte mica, necesitand adjustare doar odata la cateva saptamani.

Niciodata nu va putea un ceasornicar sa regleze un ceas automatic sa functioneze exact.Aici ma refer la cele de "duzina".Nu stiu cum se comporta cele scumpe.
@initiator: Daca ai o oarecare pasiune pt ceasuri, mergi pe automatic, dar va trebui sa te ocupi de el ca sa fii multumit. Un automatic bun, daca este ingrijit si intretinut periodic, il vei putea lasa mostenire.

Pai nu-i animal de companie ca sa te ocupi de el.Posted Image



#21
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostCarman2015, on 12 aprilie 2015 - 18:25, said:

30 secunde pe zi? adica 15 minute pe luna???
Nu neaparat. Un ceas poate ramane in urma cu 40 sec/zi daca nu este purtat, si fugi cu 30 sec/zi daca este purtat de o persoana destul de activa (ex. munca fizica). Daca acest ceas este purtat undeva pe la 13-14 ore pe zi, devierea pe zi va fi aproape 0.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Pretul unui Seiko kinetic nu este nici pe departe unul prohibitiv.Cam 500-1000 de lei.Exista si o multitudine de promotii.
Eu asa l-am luat pe al meu.Pret la promotie 499,99 de lei.Pret de vanzare fara promotie:989,99 de lei.

View Postkatti, on 12 aprilie 2015 - 18:51, said:

Nu neaparat. Un ceas poate ramane in urma cu 40 sec/zi daca nu este purtat, si fugi cu 30 sec/zi daca este purtat de o persoana destul de activa (ex. munca fizica). Daca acest ceas este purtat undeva pe la 13-14 ore pe zi, devierea pe zi va fi aproape 0.

Da-mi voie sa te contrazic.Eu l-am purtat 24 de ore din 24 (si-n somn Posted Image ) si tot n-am reusit sa fac devierile acceptabile.De asta am si renuntat la el.

#23
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
vezi daca iti place si un citizen pilot - se regleaza prin unde radio , deci e mereu precis, doar ca costa cam 500 euro depinde ce alegi

#24
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Sau wavereceptor de la Casio.

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSuper Chief, on 12 aprilie 2015 - 17:23, said:

Legat de bateriile aer-zinc?

Legat de ce ai spus tu, citez: "aer-zinc. Multe ceasuri, mai nou, vin cu aceste baterii instalate din fabrica."

Stiu ca "Exemple?" este cam succint dar nu vad ce multe alte explicatii trebuie. Care sint ceasurile astea, cam ce producator, etc. Cu exemplul meu Casio e clar, ei sint tunati pe baterii CRxxxx de 20+++ ani.

#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postkatti, on 12 aprilie 2015 - 18:51, said:

Nu neaparat. Un ceas poate ramane in urma cu 40 sec/zi daca nu este purtat, si fugi cu 30 sec/zi daca este purtat de o persoana destul de activa (ex. munca fizica). Daca acest ceas este purtat undeva pe la 13-14 ore pe zi, devierea pe zi va fi aproape 0.
Eu am un automatic si il port 24 din 24 (imi e lene sa il tot desfac seara) si nu am observat sa fuga.

#27
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Eu am acest model, http://www.japora-ce...olar-p-336.html
de peste 5 ani.
Crede-ma sunt perfect multumit de el. Merge la precizie-radiocomandat. A cunoscut coasa, crepatul butucilor, mizeriile tamplariei, apele marilor si oceanelor, dusuri zilnice, etc.
Are baterie solara, care se mentine in continuare la nivelul high.
Isi merita toti banii. Pacat, ca in ultimul timp pretul lui a crescut cu aproape 100 de lei.

#28
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Quartz, un ceas automatic nu o sa aiba cadranul iluminat.

#29
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

View PostPicoDazore, on 12 aprilie 2015 - 19:21, said:

Eu am acest model, http://www.japora-ce...olar-p-336.html
de peste 5 ani.
Crede-ma sunt perfect multumit de el. Merge la precizie-radiocomandat. A cunoscut coasa, crepatul butucilor, mizeriile tamplariei, apele marilor si oceanelor, dusuri zilnice, etc.
Are baterie solara, care se mentine in continuare la nivelul high.



Normal, doar e un G-Shock :)).

Cat despre pret, am impresia ca nu se mai fabrica (e un model destul de vechi) si a fost inlocuit de modele mai noi.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMar-zZz, on 12 aprilie 2015 - 19:22, said:

Quartz, un ceas automatic nu o sa aiba cadranul iluminat.

De ce ar fi nevoie de cadran iluminat,sau ce importanta ar avea asa ceva?Posted Image
Noaptea lumea doarme,nu este interesata de ora exacta.Posted Image

#31
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Superluminova, tritiu, etc

#32
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Si indiglo.
Eu n-as purta niciodata un ceas mecanic. Sa stau sa-l intorc mereu, sa-l duc la intretinere, ungere, etc.
Un quartz este mult mai comod. De exemplu, eu am un Timex Weekender cu indiglo si nu am probleme cu el.
Oricum citisem pe undeva ca cel mai bun ceas mecanic are o eroare de doua secunde pe zi, in timp ce cel mai prost quartz are o eroare de doua secunde pe luna. Asa ca de ce m-as complica cu mecanicul?
Ceasul automatic este un ceas mecanic care se intoarce (si) singur prin miscarea mainii, printr-o pendula.
Mai sunt persoane care cred ca ceasurile mecanice sunt cele mai precise, ca deh, marketing.

#33
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
toata lumea stie ca ceasurile electronice sunt mult mai precise decat cele mecanice. si mult mai practice, daca asta urmaresti. ceasurile mecanice supravietuiesc ca si forma de arta. o analogie ar fi cu pictura, inca exista ca si arta desi fotografia este mult mai precisa, mai exacta, mai ieftina, mai de toate. daca vrei un ceas de prestigiu la mana, nu exista decat mecanic.

#34
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015

View PostLolopoco, on 12 aprilie 2015 - 20:26, said:


Oricum citisem pe undeva ca cel mai bun ceas mecanic are o eroare de doua secunde pe zi, in timp ce cel mai prost quartz are o eroare de doua secunde pe luna. Asa ca de ce m-as complica cu mecanicul?

ca sa vezi!
la g-shock scrie ca toleranta este de +\- 15 secunde pe luna.
si este gulfman 9110, nu tocmai "cel mai prost".
si ce inseamna cel mai bun ceas mecanic?



#35
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Casio G-Shock MT-G 900, solar, acumulator, se potriveste manual sau automat prin radio de la transmitatorul de la Mainflingen de unde preia si Radio Romania ora exacta.
Rama suprainaltata ca sa protejeze cristalul (sticla).
Il am de 5 sau 6 ani, a trecut prin multe (lovituri, Marea Neagra de cateva ori, dusuri, bai...) si merge brici, acumulatorul e la maxim si waterproof ca-n prima zi.
Nu l-am dus pana la 200m, dar orisicat...

#36
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostCarman2015, on 12 aprilie 2015 - 21:23, said:

si ce inseamna cel mai bun ceas mecanic?
Mii de euro. Multe mii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate