Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ceasuri quartz vs automatice

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Daca vrei sa porti o " bijuterie" la mana, si care-ti mai arata di ora (cu aproximatie), atunci ia un ceas mecanic, de preferat unul mai scump
Daca vrei sa porti un ceas la mana, unul care sa arate ora precis, atunci ia un quartz.

#38
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Vorba multa,saracia omului.Ceas pana-n 50e iei ce-ti place.50-1000e astepti recomandari,da iei ce-ti place.Peste 1000 deja stii ce vrei.Unde te bagi?

#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@MikeSpike are dreptate: ceasul depinde de bugetul alocat. Eu am 2 ceasuri de mana: unul quartz (eu avand, presupun, o replica, luata la reducere pe un site de reduceri) si unul mecanic. Niciunul nu a fost scump la cumparare (quartz-ul 60 lei, transport inclus, iar Luch 100 lei in magazin). Erorile avute de amandoua sunt acceptabile. Intra in parametri acceptati (cel putin de mine). Depinde ce-ti place si ce vrei de la ceas.

#40
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Ca mecanism automat recomand ceasurile de la Zenith.

#41
IRV

IRV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 19.03.2008
Sper ca mai sunt pe aici utilizatori de ceasuri automatice.Am un ceas cumparat nu de mult Arsamatic care,desi,era la mana noaptea a stat.Precizez ca inainte a fost purtat toata ziua fara a fi dat jos de la mana.Oare nu a fost suficient de mult timp pentru ca el sa mearga si noaptea?Am inteles ,noaptea nu prea sunt miscari ale mainii dar ma gandesc ca nici chiar asa sa te lase la greu.Ce ziceti,sa -l duc la ceasornicar?Sau sa mai astept sa vad cum se comporta? Este primul ceas automatic,pana acum am avut numai quartz ....
Multumesc celor binevoitori!

#42
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu as merge cu el la ceasornicar. Din pacate eu nu iti pot recomanda unul, cu toate ca eu as incerca sa vad daca se uita vei de la Horologivm la el (daca esti din Bucuresti). Nu l-as duce la primul ceasornicar, nu am incredere in ei, fara sa am un motiv pe care sa-l pot exprima.

Exista un alt forum, specializat, unde sunt mutli care chiar par sa se priceapa. Poti incerca acolo, intrucat nu stiu cati dintre ei se regasesc aici. In plus acolo cel care se ocupa de forum este ceasornicar.

Edited by LL13G, 10 November 2018 - 15:48.


#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
depinde cata putere poate sa acumuleze sin miscari. daca are greutatea mica si nu se incarca prea mult, poate sa si stea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate