Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Ceasuri quartz vs automatice

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
kokeinyesdi

kokeinyesdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.04.2015
  Bună tuturor,
  
  Sunt pe cale să îmi achiziționez un ceas de mână, aș dorii pe cât posibil să fie un ceas care să mă
țină în timp, durabil și fără să am probleme tehnice nuștiu ce să aleg din câte am înțeles ceasurile quartz oferă
precizie doar că mă deranjează faptul că trebuie să schimbi bateria la un moment, ceasurile automatice
însă nu oferă precizie și sunt și mai sensibile. Ați putea să mă ajutați cu niște sfaturi ???
  
  Vă mulțumesc....


#2
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
Eu am un ceas quartz, nu il am de multa vreme dar am avut si altul in trecut. M-a tinut bateria undeva la 2+ ani. Daca iti place ideea ca ai un mecanism sofisticat la ceasul pe care-l porti, ia-ti automatic, daca nu, nu stiu de ce ar trebui sa-ti faci griji pentru o baterie pe care o schimbi abia dupa 2-3 ani la unele modele sau chiar 10 ani la altele, probabil mai costisitoare.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
posteaza aici  http://forum.softped...r-ceas-de-mana/

si posteaza mai multe detalii - buget, scop, etc. una e un ceas pentru scufundari, alta un ceas pentru intalniri business. asa la prima strigare, eu as zice un panerai luminor marina, dar asta doar pt ca modelul asta imi place mie    :)

#4
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cauta Seiko Kinetic. Si quartz(precizie) si automatic(rotor care se misca) deopotriva.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,815
  • Înscris: 30.08.2006
Mai sunt si ceasurile solare cu quartz. La astea bateria te tine cu mult mai mult.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Majoritatea Casio-urilor barbatesti "normale" au baterii de 10 ani. Si chiar tin mai mult daca nu folosesti in fiecare zi lumina cit zic ei la specificatii. Si costa de la aproape gratis.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
S-a discutat in topicul indicat mai sus deja care e avantajul si dezavantajul fiecarui tip constructiv..

Recomand Quartz si sa fie incriptionat cu 100-200m rezistenta la apa.

Acuma si la Quartz sunt o gramada de tipuci de mecanisme - unele de unica folosinta - daca se strica se inlocuiesc cu totul - nu se pot demonta, altele mai solide - ideal sa aibe cat mai multe "rubine" - de obicei scrie pe ele daca au, dar la ceasurile sub 2-3000 lei mai greu sa gasesti.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Bateriile cele mai bune, ca durata de functionare pentru electronice cu consum redus, sunt cele aer-zinc. Multe ceasuri, mai nou, vin cu aceste baterii instalate din fabrica. De unde si durata mare de functionare stipulata, 6-10 ani.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exemple? Google nu gaseste nimic relevant.

#10
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Ceasurile automatice trebuie purtate cel putin 6-8h zilnic la mana, altfel fara miscare mecanismul se opreste. Daca stii ca porti ocazional ceasul, sau mai rar, nu iti recomand automatic, altfel vei fi nevoit sa potrivesti ceasul ori de cate ori vrei sa il porti. Exista si dispozitive de intoarcere, care iti tin ceasul in miscare, dar alea deja costa cat un ceas bunicel.
Ceasurile automatice se pot repara practic la infinit. Poti avea un ceas automatic bun de marca si peste 100 de ani. Cele cu quartz, se strica l-ai aruncat.

Ca si magazin iti recomand : https://www.watchsho...uri-barbatesti/
Sunt foarte seriosi. Am facut retur la primul ceas automatic cumparat de la ei (Orient) si mi-am luat din banii de retur un quartz (Timex).
Ca si marci de ceasuri automatice - Orient sau Seiko. Mai sunt si ceasuri solare Citizen sau Seiko la care nu va mai trebuii sa schimbi bateria (au acumulator integrat care tine peste 10 ani).

Edited by antinVidia, 12 April 2015 - 16:44.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postf300, on 12 aprilie 2015 - 16:38, said:

Exemple? Google nu gaseste nimic relevant.

Legat de bateriile aer-zinc?

#12
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ceasurile kinetice imbina avantajele quartz cu cele ale automaticelor.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Posteiffel, on 12 aprilie 2015 - 16:25, said:

S-a discutat in topicul indicat mai sus deja care e avantajul si dezavantajul fiecarui tip constructiv..

Recomand Quartz si sa fie incriptionat cu 100-200m rezistenta la apa.

Acuma si la Quartz sunt o gramada de tipuci de mecanisme - unele de unica folosinta - daca se strica se inlocuiesc cu totul - nu se pot demonta, altele mai solide - ideal sa aibe cat mai multe "rubine" - de obicei scrie pe ele daca au, dar la ceasurile sub 2-3000 lei mai greu sa gasesti.

View PostSuper Chief, on 12 aprilie 2015 - 16:29, said:

Bateriile cele mai bune, ca durata de functionare pentru electronice cu consum redus, sunt cele aer-zinc. Multe ceasuri, mai nou, vin cu aceste baterii instalate din fabrica. De unde si durata mare de functionare stipulata, 6-10 ani.

View PostantinVidia, on 12 aprilie 2015 - 16:40, said:

Ceasurile automatice trebuie purtate cel putin 6-8h zilnic la mana, altfel fara miscare mecanismul se opreste. Daca stii ca porti ocazional ceasul, sau mai rar, nu iti recomand automatic, altfel vei fi nevoit sa potrivesti ceasul ori de cate ori vrei sa il porti. Exista si dispozitive de intoarcere, care iti tin ceasul in miscare, dar alea deja costa cat un ceas bunicel.
Ceasurile automatice se pot repara practic la infinit. Poti avea un ceas automatic bun de marca si peste 100 de ani. Cele cu quartz, se strica l-ai aruncat.

Ca si magazin iti recomand : https://www.watchsho...uri-barbatesti/
Sunt foarte seriosi. Am facut retur la primul ceas automatic cumparat de la ei (Orient) si mi-am luat din banii de retur un quartz (Timex).
Ca si marci de ceasuri automatice - Orient sau Seiko. Mai sunt si ceasuri solare Citizen sau Seiko la care nu va mai trebuii sa schimbi bateria (au acumulator integrat care tine peste 10 ani).

View Postkokeinyesdi, on 12 aprilie 2015 - 15:56, said:

  Bună tuturor,
  
  Sunt pe cale să îmi achiziționez un ceas de mână, aș dorii pe cât posibil să fie un ceas care să mă
țină în timp, durabil și fără să am probleme tehnice nuștiu ce să aleg din câte am înțeles ceasurile quartz oferă
precizie doar că mă deranjează faptul că trebuie să schimbi bateria la un moment, ceasurile automatice
însă nu oferă precizie și sunt și mai sensibile. Ați putea să mă ajutați cu niște sfaturi ???
  
  Vă mulțumesc....

Eu am fost intotdeauna fan al ceasurilor mecanice.Cu mecansim de tragere sau automatice.
Ultimul ceas mecanic pe care il am este unul elevetian,marca Hanowa,Military Swiss.Stiu ca nu-i Patek Philippe,Constantine Vacheron,etc,etc.dar s-a incadrat perfect in pretul pe care am fost dispus sa-l aloc pentru un ceas de mana.Cum sa va explic,dar deceptiile au inceput sa vina una dupa alta incepand cu decolorarea steagului elevetian (crucea alba pe fond rosu) de pe cadran dupa nici doua luni de purtareApoi am fost nevoit sa scot doua ochiuri din bratara,pentru ca altfel imi cadea de pe mana.Nu vorbesc despre faptul ca NICIODATA nu imi indica ora exacta.
Mecanismul acestor ceasuri (automate) este influentat de temperatura,presiune atmosferica si cel mai important lucru,de faptul ca sunt "trase" prin purtare.Adica esti fortat sa-l porti pe mana cat mai mult timp,pentru a nu pierde din energie.Cu cat il tii mai putin pe mana,cu atat este mai imprecis.
Chestia cu 100-200 de metri este de asemenea o mare pacaleala,pentru ca garniturile trebuiesc schimbate anual ca sa poti sa zici ca intradevar ceasurile sunt water proof.Asta iarasi o stiu din proprie experienta,pentru ca la un moment dat ceasul meu elvetian s-a oprit.
Cand mi-a aratat ceasornicarul care mi l-a desfacut cum arata pe interior,nu mi-a venit sa cred.Era rosu de rugina,rugina fiind de altfel si motivul blocarii.Dupa ce mi l-a pus la punct si m-a avertizat cu privire la rezistenta la apa a mecanismului (maximum un an,cum am specificat mai sus) m-am hotarat sa cumpar altceva.
Si mi-am luat un Seiko kinetic.Doresc sa specific ca acest model NU ESTE AUTOMATIC,pentru ca automatice sunt doar cele mecanice.Acest tip de ceas este cu quartz,iar mecanismul kinetic asigura incarcarea acumulatorului (deci nu are baterie).Asta-i toata scofala.
Acest ceas l-am achizitionat anul trecut (2014) in vara.L-am reglat de doua ori:cand s-a schimbat ora.Merge la secunda!!!!
Si el are inscriptia de 10 m (100 atm),dar nu mai "pun botul".Cand am intrat in apa,l-am dat jos.Si tot asa.
Mecanismul kinetic permite ca in situatia cand acumulatorul este incarcat la maximum,ceasul functioneaza 6 luni daca nu este purtat.Garantia pentru acumulator este de 15 ani.

ps.
Revin la automaticul Hanowa.L-am cumparat pentru ca in specificatii era trecut ca functioneaza 46 de ore daca nu este purtat.In realitate era vorba despre 38-40 de ore,mai mult (cu vreo 5-10 ore) decat orice ceas japonez in aceeasi categorie de pret.Asta si mecanismul au fost motivele pentru care l-am cumparat.

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
10 metri coloana apa ar fi cam una bucata atmosfera.

Dar poate este invers, 100 metri coloana apa, adica 10 atmosfere.

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postkokeinyesdi, on 12 aprilie 2015 - 15:56, said:

  Bună tuturor,
  
  Sunt pe cale să îmi achiziționez un ceas de mână, aș dorii pe cât posibil să fie un ceas care să mă
țină în timp, durabil și fără să am probleme tehnice nuștiu ce să aleg din câte am înțeles ceasurile quartz oferă
precizie doar că mă deranjează faptul că trebuie să schimbi bateria la un moment, ceasurile automatice
însă nu oferă precizie și sunt și mai sensibile. Ați putea să mă ajutați cu niște sfaturi ???
  
  Vă mulțumesc....
De ce?
Daca poti sa detaliezi...sau cine stie sa detalieze,ca mie imi pare dubioasa chestia asta.

#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostI2O, on 12 aprilie 2015 - 18:08, said:

Daca poti sa detaliezi...sau cine stie sa detalieze,ca mie imi pare dubioasa chestia asta.

Uita-te la specificatiile oricarui ceas automatic, sau mecanic de altfel. -40/+30 secunde pe zi deviere e normal. Poate doar cele cu pret astronomic pot oferi garantia unor devieri de doar cateva secunde pe zi. Nu e nimic dubios aici, orice mecanism e afectat de o multime da parametri, cel mai important fiind temperatura. Depinde si foarte mult de cum si cat este purtat. Un quartz e foarte putin spre deloc e afectat de aceste aspecte.
Un ceasornicar priceput insa poate adjusta un ceas mecanic ca sa mearga destul de precis fara sa fie nevoie de adjustare manuala, daca se cunoaste bine modul cum este purtat ceasul.

Daca de exemplu ceasul ramane in urma cu 10 secunde in 24 de ore daca este pus jos, si fuge cu 15 secude pe zi daca este purtat nonstop o zi, dar in mod normal este purtat 12 ore pe zi, din informatiile astea ceasornicarul ar trebui sa poate calibra ceasul ca in medie in 24 de ore sa aiba o deviere foarte mica, necesitand adjustare doar odata la cateva saptamani.
Cu conditia sa nu se faca sport, mers pe bicicleta/motocicleta cu ceasul automatic, ca asta il poate da peste cap Posted Image

@initiator: Daca ai o oarecare pasiune pt ceasuri, mergi pe automatic, dar va trebui sa te ocupi de el ca sa fii multumit. Un automatic bun, daca este ingrijit si intretinut periodic, il vei putea lasa mostenire.
Daca vrei doar un ceas, si nimic mai mult ("no strings attached" Posted Image) ia-ti un quartz. Sau daca ai banii, Seiko Kinetic, cum s-a scris mai sus. Nu stiu insa cat de durabile sunt.

Edited by katti, 12 April 2015 - 18:28.


#17
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
30 secunde pe zi? adica 15 minute pe luna???
cine te pune sa-l iei din vitan?

#18
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
http://www.chronocen.../accuracy.shtml

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate