Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gunoi de porc pentru gradina de legume ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Buna,
Imi cer scuze daca deschid un topic nou pe degeaba dar nu am gasit raspuns concret la intrebarea mea pana acum si nici nu stiu unde trebuia sa o adresez, si anume....am niste gunoi foarte paios (peste 50% paie) de porc din iarna aceasta si s-a adunat cam mult... Pot sa il folosesc in gradina? Ma gandeam in special sa il pun intre randurile de tomate, vinete, castraveti si la fasole...merge? dauneaza? e prea proaspat? Daca nu ar merge la legumicole oare s-ar preta macar la lucerna?

Edited by paul_pablo, 08 April 2015 - 21:12.


#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Il pastrezi pana la toamna! ;)

#3
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Nu e bun pentru legume gunoiul de la porci din cate stiu.

#4
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Intr-un an am folosit gunoi de vaca tot asa mai paios si l-am pus intre randurile de legume...le-a mers tare bine si a pastrat umiditatea in sol chiar si in perioadele cele mai calde de vara

#5
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nici un "rahat" nu este de aruncat, ci i se poate gasi valoarea nutritiva.

Interesant este de citit tabelul din documentul atasat intitulat: Comparison of the nutrient content of the common forms of swine manure on South
Carolina farms (as-sampled or wet basis).

Attached Files



#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Orice forma de rahat este ingrasamant , dar exista niste mentiuni. Trebuie lasa ca sa se dobeasca paiele . Practic , daca lasi rahatul ala de porc cativa ani ( 3-4 ) sa va transforma intr-un ingrasamant foarte bun. Daca il pui proaspat , o sa ai niste legume cu miros de rahat de porc . Tu alegi .

#7
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002
In principiu gunoiul de grajd trebuie lasat sa putrezeasca inainte de al pune in gradina, altfel ar merge in cantitati mici-mici ca sa nu 'arda' plantele. Cine are experinta poate sa ne spuna exact cum sta treaba.
Stiu ca cineva punea ca ingrasamint la pomi gainat de pasare direct din cotet, dar o data pe an si cantitate cam 3-400ml(volum) pentru un pom; zicea ca altcineva a pus prea mult si i s-au uscat pomii.

LE. treaba cu mirosul - sa nu exageram: o zambila si o narcisa au parfum propriu chiar daca cresc in acelasi ghiveci; la fel si pepene-verde -- pepene-galben vor avea gust si aroma proprii.

Edited by mapost, 09 April 2015 - 00:10.


#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Gunoiul de la porci are reactie acida;tatal meu a folosit intr-o primavara in gradina si am avut o gradina unde nu a mers nimic in anul ala.Cel mai indicat este sa il faci [pat] cat mai presat ,pt a descompune si paiele.Cel de vaca,intradevar este bun pt gradina...

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
De la porc este indicat sa nu se foloseasca proaspat. Trebuie lasa o perioada de timp, 1-2-3 ani inainte de a fi folosit.
Daca il folosesti acum risti sa nu faci nimic. O sa fie mai mult rau decat bine. Pe scurt o sa ti se arda toate legumele unde il folosesti.
Cel de vaca este mult mai bun, dar nu folosit imediat. Dupa 1-2 ani...

Amenajeaza un spatiu unde sa pui balegarul si sa il lasi 1-2-3 ani. La un capat pui tot timpul proaspat si de la celalalt folosesti. Cel mai bun indicator este textura. De obicei, dupa 1-2 ani se inchide la culoare si este destul de bun.

La mine asa se procedeaza.

#10
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Lasa`l in gramada nepresata (contrar celor spuse de altii pe aici pt ca are nevoie de oxigen ca sa se descompuna) si mai amesteca`l cu paie daca nu sunt indeajuns. Cand vin caldurile incearca sa`l uzi bine din cand in cand ca sa grabesti descompunerea. In toamna deja il poti imprastia prin gradina ca sa il ia gerul si primavara urmatoare inglobat in sol. Nu mai arde nimic. Asta daca te grabesti. Daca nu, lasa`l 2 ani pe loc si o sa ai mranita.

#11
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Mda...amu n-am Io ferma mare da daca ma mai prinde o iarna cu gunoiul pe loc o sa ajung sa îmi ocupe mai mult spatiu ca legumele...o sa vad ce fac cu el...sau daca îl las acolo trebuie sa vad unde îl voi pune pe cel nou...nasoala problema...
legumele iau gust/miros de la gunoi de porc la fel ca de la cel de vaca...adica deloc. Ca valoare cel de porc e cam la fel cu ala de vaca...ma refer aici la azot...pacat ca trebuie sa astept prea mult ca sa îl valorific...
Poate o sa îl imprastiu la toamna si in primăvara îl incorporez cu freza...

Edited by paul_pablo, 09 April 2015 - 12:42.


#12
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Si tatal meu crestea porci,iar gunoiul in arunca in gradina ,fara sa il lase la"dospit"si sincer iti spun,facea niste legume de toata frumusetea.

#13
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Intre timp gunoiul de porc s-a transformat intr-o mranita de toata frumusetea pe care o folosesc cu succes in gradina. L-am lasat pe loc si nu i-am mai facut nimic decat cate o udare vara cand imi aduceam aminte.

#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Si eu procedez la fel, singurul 'gunoi' disponibil prin imprejurimi e doar cel de porc, nimeni nu mai are vaci prin batatura, a disparut complet 'pusculita traditionala' a taranilor din lipsa de colectare lactate, doar porcine pentru consum carnivor de Craciun...

Edited by subway_guru, 25 April 2017 - 19:46.


#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005


 subway_guru, on 25 aprilie 2017 - 19:45, said:

porcine pentru consum carnivor de Craciun...
Asta e o formulare a la 1orgu :D  :D



#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Am zis ca asta e trendul la moda, sa vorbesc 'populist'!
Posted Image Posted Image
P.S.
Tu ai folosit gibereline pentru butasit?...sau folosesti metode mai soft, air layering ori marcotaj?

Edited by subway_guru, 25 April 2017 - 21:21.


#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005


 subway_guru, on 25 aprilie 2017 - 21:18, said:

Tu ai folosit gibereline pentru butasit?...sau folosesti metode mai soft, air layering ori marcotaj?

Nu prea inteleg sensul intrebarii.
Daca ma intrebi despre gibereline la modul general...oi fi folosit dar nu imi amintesc sau nu stiu..la modul general produse pt favorizarea inradacinarii am folosit dar nu imi amintesc in mod special de gibereline ca si categorie sau nu am cunoatinta exact despre compozotia unor produse care poate contineau si asa ceva...stii ca sunt multe, de la radistim la banalul atonik care si el ajuta.
Nu prea am avut neaparat nevoie de stimulenti pt ca nu prea am inmultit plante "recalcitrante" ca sa imi bat capul prea tare si in general gasesc ceva de genul asta prin dulap, e sau nu e musai nevoie, aplic ..pe sistemul " rau nu face, daca tot pierd vremea cu butasitul macar sa fac un mic efort in plus pt a creste sansele de reusita/ vigoarea inradacinarii"

Asadar nu prea imi bat capul si nu am o parere fix despre gibereline sau comparatii cu alte clase de fitohormoni.

Daca intrebarea e generala despre butasire sau preferinte butasire vs marcotare....si aici raspunsul e unul ambiguu in sensul ca fiecare procedeu are aplicabilitatea sa.
Uneori nu ai cum sa faci marcotare , iei butasi...in cazul unor plante mai prietenoase ori cand vrei nr mare de plante clar butasii sunt solutia.

De regula insa eu nu prea sunt in situatii de acest gen si evident ca metodele de inradacinare care nu implica detasarea totala de planta mama au mai multe avantaje...siguranta inradacinarii, calitatea ei, faptul ca planta evolueaza normal pe parcursul inradacinarii...toate astea ma fac sa prefer genul asta de multiplicare.
Marcotarea aeriana imi pare, pt situatiile de care ma lovesc eu, cea mai buna.
Singurul dezavantaj e ca e putin de munca, asta e valabil insa la orice pe lumea asta, dar si faptul ca ingrijirea poate fi usor anevoioasa in sensul ca mentinerea umiditatii implica putina grija...dar si in acest caz nu e chiar o drama, in fond si la butasi de multe ori trebuie sa mentii anumite conditii care pot fi chiar mai complicat de asigurat.

Una peste alta imi place marcotarea daca nu sunt constrans de circumstante sa aplic alt procedeu, pana la urma toate procedeele sunt simple daca intelegi despre ce e vorba si consider ca si substantele care favorizeaza inradacinarea pit fi/ ar trebui folosite in toate situatiile pt a spori sansele si calitatea produsului final...care produs? Nu am facjt studii comparative si nu prea am incercat pe specii dificile ca sa vad diferente asa ca "oricare" din cele uzuale consider ca e ok si aduce un mic plus.




#18
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Multumesc pentru raspunsul amplu...si apreciez
Pentru genul asta de schimb sincer de experiente 'fara fandoseli si ocolisuri' dau si eu la randul meu 'din casa' tot ce stiu, ca e pentru prieteni nu pentru dusmani!
Posted Image

Edited by subway_guru, 26 April 2017 - 00:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate