Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

"Linux Mint 17.1 Rebecca" nu-mi da voie sa pun nici o imagine la backgrounds

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Buna seara! Dupa upgrade-ul la Linux Mint 17.1 (Rebecca) de la Linux mint 17 (Qiana) nu mai pot pune nici o imagine pe desktop. Ce pot face ca sa am posibilitatea sa pot pune o imagine la backgrounds??? Ma puteti ajuta? Posted Image

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ce interfata grafica?

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostIcecreamAlex, on 07 aprilie 2015 - 19:18, said:

Buna seara! Dupa upgrade-ul la Linux Mint 17.1 (Rebecca) de la Linux mint 17 (Qiana) nu mai pot pune nici o imagine pe desktop. Ce pot face ca sa am posibilitatea sa pot pune o imagine la backgrounds??? Ma puteti ajuta? Posted Image
Incearca metoda urmatoare:
1.restarteaza/aprinde PC-ul si apasa pe tasta F8, intra in meniul de reparare a pachetelor (fisierelor)
Spoiler


2.pune-l sa verifice daca are pachete (fisiere) corupte cu

Quote

dpkg
3.apoi selectezi

Quote

fsck
4.mai selectezi

Quote

clean
5.apoi dai un

Quote

system sumary
6.dupa care intra in modul desktop
7.si apoi dai iar restart la PC !

Dupa al doilea restart, vezi daca poti schimba imaginea pe desktop  Posted Image



p.s.:
alternativa este sa iti salvezi toate datele personale din computer pe dvd-uri si stick-uri USB, dupa care sa pierzi 5 minute cu o instalare pe curat a distributiei Linux Mint 17.1 Rebecca  Posted Image

#4
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Ok, thanks.

#5
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Tom , am incercat sa intru cu F8 ca sa intru in meniul de reparare a pachetelor si nu reusesc sa intru cu aceasta tasta.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Tu restarteaza PC-ul si apasa pe F8 pana vezi meniul asta
Spoiler
poza e luata de pe google, dar asa trebuie sa apara meniul de recovery mode  Posted Image

Tu selectezi recovery mode si trebuie sa apara meniul asta
Spoiler

Acum trebuie sa urmezi pasii mentionati de mine mai sus:
2.pune-l sa verifice daca are pachete (fisiere) corupte cu

Quote

dpkg

3.apoi selectezi

Quote

fsck

4.mai selectezi

Quote

clean

5.apoi dai un

Quote

system sumary

6.dupa care intra in modul desktop selectand Resume normal Boot si apesi  OK
7.va intra in desktop dar tu vei da iar restart la PC !

Edited by tom_1133, 07 April 2015 - 22:52.


#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostIcecreamAlex, on 07 aprilie 2015 - 22:28, said:

Tom , am incercat sa intru cu F8 ca sa intru in meniul de reparare a pachetelor si nu reusesc sa intru cu aceasta tasta.
Din cate stiu eu, meniul Grub2 apare apasand Shift. Pentru repararea pachetelor cu probleme e suficient sa dai intr-un terminal in interfata grafica (oricare ar fi aceasta):
sudo apt-get install  -f


sau:
sudo dpkg --configure -a



#8
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Tom, am apasat tasta F8 si nu-mi apare nici un meniu nimic. Shogun, o sa incerc ce mi-ai spus tu.

#9
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Shogun, la mine nu apare nici cu Shift, eu am dat doar prima comanda in terminal pentru repararea pachetelor. Mai departe nu stiu ce mai pot face.

#10
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Ca sa-mi apara meniul Grub trebuie sa infig stic-ul cu imaginea Linux Mint 17 Cinnamon (Qiana) si merge si cu F8 / Shift sau cum?

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai incercat sa tii tasta Shift apasata imediat dupa ce apesi butonul Power?

#12
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Da , am incercat. Nu merge.

#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu conteaza prea mult, din meniul Grub2 ai putea intra in meniul "Recovery mode", ce poti face acolo poti face si-n terminal, evident presupunand ca ai pachete deteriorate si ca nu-i vreun bug in interfata grafica. Poate-am fost prea subtil in #2, ce interfata grafica folosesti?

#14
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Deci, aveam pus password in Bios si cred ca de aia nu reuseam. Am mai pus inca un password in Bios si dup-aia a mers sa dau in recovery dar cu dpkg nu a facut mare branza pt ca a dat eroare. Shogun, nu am nici o interfata grafica , e black desktop. Dar cum fac sa ma intorc la Recovery Menu dupa ce dau sarcinile in Root - Drop To Root Shell Promt  si fara sa mai apas pe Power Button?

Edited by IcecreamAlex, 08 April 2015 - 14:54.


#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Desktop environment (DE)= interfata grafica= Kde sau Xfce4, Gnome3, Mate, Cinnamon, Unity, Lxde. http://en.wikipedia....top_environment

Ce eroare ai primit? Cauta pe net dupa acea eroare sau posteaz-o aici. Poti da comanda aia cu dpkg (sudo dpkg --configure -a, inainte poti da si-un sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade) si-n terminalul din interfata grafica, o copii si-o pui aici, sau chiar un screenshot.

LE: in root shell incearca sa apesi Ctrl+Alt+Del (ar trebui sa rebooteze) sau Ctrl+D (asa iesi din sesiunea root, banuiesc c-ar trebui sa te arunce iar in meniul Recovery).

Edited by shogun1, 08 April 2015 - 15:33.
Completari


#16
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Ok. Am avut instalat Linux Mint 17 Cinnamon (Qiana) si am facut upgrade la Linux Mint 17.1 (Rebecca) . Imi cer scuze ca nu am fost prea explicit. Eroarea cred ca a venit din cauza ca nu am dat drumul la net cand am dat comanda dpkg ? Mai incerc o data sa vad de ce a scris error in terminalul din Root - Drop To Root Shell si apoi dau mai multe detalii.

#17
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Edit: Era vorba de eroarea din : Root - Drop To Root Shell Promt ->  dpkg :error: need an action option
Type dpkg -- help
Use 'apt' or 'aptitude'
Type dpkg -D help
Type dpkg --force -help
Type dpkg -deb --help

Atunci cand mi-a dat eroarea asta prima data am dat ultima comanda (dpkg -deb --help)

Ultima oara am facut asa cum ai spus tu Shogun , am dat cele doua comenzi (sudo dpkg --configure -a, inainte poti da si-un sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade)acolo in Root - Drop To Root Shell Promt si am primit o noua eroare:
dpkg : error: unable to access dpkg status area: Read - only file system. Shogun , please , bucateste-ma sau ajuta-ma sa scap de aceasta a 2-a eroare. :)

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, uite cam ce-ar trebui să cunoști despre Mint 17.1 Cinnamon: https://sites.google...-cinnamon-first
Voi traduce pentru tine:
- alegi o imagine
- o deschizi cu dublu clic, se va deschide în Eye of Gnome, vizualizatorul de imagini implicit
- în panoul aplicației Eye of Gnome dai clic pe Image- clic pe Set as desktop background. Asta e cu wallpaperul, mie mi se pare complet aiurea metoda...

În privința erorii respective (dpkg : error: unable to access dpkg status area: Read - only file system), e posibil să fie din cauză că partiția ta / (dev/sda2 sau /dev/sda4 sau care-o fi aia...) e montată read only. Lasă dracu' root shell și folosește terminalul din Cinnamon, dă comanda următoare:
sudo rm -rf /var/lib/dpkg/lock && dpkg --configure -a


Edited by shogun1, 08 April 2015 - 17:08.
Typos


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate