Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Conectare PC to proiector fara cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
yipee

yipee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2002
Ma poate cineva ajuta cu asta?

  PC-ul e asezat intr-o camera iar proiectorul in alta cam la 5 m distanta.Cu ce echipamente suplimentare as putea realiza legatura dintre portul VGA al PC-ului si portul DATA al proiectorului.Varianta cablului este exclusa deoarece s-au facut amenajarile interioare si nu s-a avut in vedere lucrul asta.
  Proiectorul este Philips Pro Screen PXG20.
  Mentionez ca nu conteaza pretul echipamentelor.Ma intereseaza cea mai fiabila solutie, daca se poate.....


  P.S Imi cer scuze daca nu a fost cea mai buna alegere punerea acestui thread la aceasta categorie, dar am observat ca aici se dau cele mai profesioniste si la obiect sfaturi.

  Sper sa ma poata ajuta cineva.Merci

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
adica, trebuie sa transportzi wireless semnal de la monitor la projector ?

solutzii CRED ca exista dar costa de nu face....

eventual potzi sa scotzi semnal TV din placa video shi sa pui un sender/receiver... dar pierzi la calitate... semnal TV rezolutzie mult mai joasa decat 1024/768 de pilda.

tot cablul ramane... pozat frumos, eventual gaurit peretele la shi refinisat.

#3
yipee

yipee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2002
arty>>nu stii cam cat costa si unde as putea gasi un emitator si un receptor de genul asta?

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Mda ... solutii sint ... dar cum spunea si arty, sint f. scumpe ... nu prea se merita, mai ales pentru o distanta de 5 metri si un perete ... Daca sinteti dispusi sa platiti pentru "glumitza" asta aprox. 400 USD, detaliem solutia, altfel ... ramine varianta cablului ...

#5
yipee

yipee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2002
Merci ILiviu.Am spus la inceput ca nu banii sunt problema ci intereseaza fiabilitatea si calitatea imaginii pe ecran(din pacate solutia cablului cade deoarece nu se mai vrea gaurirea peretilor,etc...).Hai sa zicem ca omul isi cumpara un laptop!Distanta dintre cele doua echipamente v-a scadea la maxim 2 m(ideea e ca omul vrea sa vina acasa, sa se aseze in fata ecranului si sa isi fac treaba.Nu mai are chef de cabluri si alte chestii prin casa).

#6
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eu m-am jucat cu o camera digitala care transmitea live dintr-o camera...la TVul din alta camera..calitatea era..aceeasi ca si cu cablul infipt in TV :)

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
http://www.mcmelectr...39&SKUID=149306

de pilda...

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Exista 2 solutii fara cablarea unui fir, ambele pe care o sa le vezi sunt de la Alcad, si asta pentru ca au reprezentant in RO, si mai mult, unele item-uri se vand si in magazine.

I. Se foloseste reteaua electrica acasei :

Quote

The VIDEO Transmitter allows you to carry the TV signal produced by your TV set, video, decoder or satellite receiver, anywhere in your house, by simply connecting the transmitter and the receiver to the 230 Vac two phase mains power supply, without need for any type of installation.
[ http://www.sarenet.es/alcad/imagen/dom6-f1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu se specifica ce rezolutie merge si nici nu pare sa aibe alti conectori decat SCART, asta inseamna ca maxim 625 linii cred.


II. Solutie radio :

Quote

The Audio (Stereo)/Video transmitter via radio obtains an extremely clear transmission with a high quality sound from any IRD, VCR, HI-FI, etc, without any extra work or installation to be carried out. The signal goes across walls and/or ceilings and there is no need to change the remote control, as RF frequencies are also transmitted.
[ http://www.sarenet.es/alcad/imagen/dom8-f1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din nou nu stim rezolutia dar banuiesc ca tot pe acolo.

Ca si contact pentru Alcad, reprezentantul in RO, este domnul Adrian Andrei, foarte de treaba si priceput: [email protected] , poate te ajuta si cu sfaturi.

Un magazin care vinde Alcad este DIADI de pe bulevardul Decebal.

Greets,
Speedo

#9
yipee

yipee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2002
Speedo>>1sn...o sa-l contactez pe d-l Andrei

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
statzi ashe, ca io nu am intzeles ... voi vretzi sa transmitetzi un semnal combinat cum e cel de date video VGA printr-un "simplu" transmitator AV?

sa ma scuzati, da' mi se pare cam greu ... sau mai bine zis ... "cam multe" ! Ca de semnal TV (AV de fapt) am intzeles ca nu se pune problema din cauza calitatzii scazute ...

SO?  :confused:

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
well, VGA sender NU CRED CA EXISTA, sau daca exista, costa cat nu face....

ramane varianta Video de pe placa (daca are SVideo Out sau Composita. Audio, la fel.

#12
yipee

yipee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2002

Quote

Originally posted by Tyby
statzi ashe, ca io nu am intzeles ... voi vretzi sa transmitetzi un semnal combinat cum e cel de date video VGA printr-un "simplu" transmitator AV?  

sa ma scuzati, da' mi se pare cam greu ... sau mai bine zis ... "cam multe" ! Ca de semnal TV (AV de fapt) am intzeles ca nu se pune problema din cauza calitatzii scazute ...  

SO?  :confused:


....nu vreau asta neaparat.ceea ce vreau eu e o solutie(nu conteaza cat costa) pentru a transmite semnal de la placa video VGA a calculatorului la un proiector care se afla la aproximativ 5m distanta de PC.Asta fara cablu, din motive descrise mai sus

#13
yipee

yipee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2002
Am uitat sa precizez ca proiectorul se afla in alta camera....deci semanalul tre sa treca prin perete

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
define "SEMNAL"

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mda ... ushor ushor se ajunge la ce spuneam ... proiector PC = Date VGA =/= TV out ...

sorry mah, cred ca o sa ai probleme in a gasi ceva in ro ... incearca, poate te ajuta lLiviu cu vreo idee...

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
just FYI, "datele" VGA = semnale analogice...

cand zici "DATE" te gandeshti la ceva digital

un proiector are multe inputuri....

VGA sau am mai vazur notat "computer"

SVideo / Composite

shi DATA... acolo se cupleaza alte deviceuri... pointing things, comenzi de motoare, etc, nicidecum ceva care sa contzina informatzii video.

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
stai mah, ca poate m-am exprimat io greshit ... ma refeream la semnal VGA, care contine mai multe fluxuri de date (analogice) ce trebuie trimise ... ce de fapt DE AICI vine buba ... sau greshesc io pe undeva?

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
treaba e asha... pe vremuri, inainte de VGA, era o treab care se chema EGA shi inainte de aia, CGA

EGA shi CGA erau digitale !

cand au introdus VGA shi ale sale 256 culori !!!!! fatza de 32 parca ale EGA shi 4 !!!! ale CGA, producatorii au fost pushi in situatzia de a nu putea coda la modul eficient informatzia VGA digital pe un numar decent de fire. Shi asha a ajuns analogica.

Shi asha a ramas... :)

sender pentru VGA sincer n'am vazut, o fi existand ca nu e mare smekerie la o adica....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate