Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Tensiune alimentare masinuta teleghidata

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Le încarci in dispozitivul original și cu încărcătorul original. Bateriile NiMh se încarcă diferit fata de LiPo. .. și se pare ca nu prea ai idee despre baterii... de exemplu, încărcătorul de LiPo nu trebuie sa dea în gol mai mult de 4.1...4.2 V in funcție de specificațiile bateriei pe care vrei sa o încarci.  De asemenea orice încărcător trebuie sa aibă curentul limitat.

#20
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@hidramu
ai grja ca te joci cu focul! Bateria de 3,7V e Li-Ion sau Li-Po si risti sa-ti explodeze si sa faci incendiu!

#21
hidramu

hidramu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.11.2011
problema e ca nu am incarcatorul original asa ca le-am pus la un incarcator de 1000mA pe ambele. Pe bateria galbena scrie ca se incarca in 15 ore la 60mA

#22
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, de ce nu intelegi ce ti s-a zis. Mergi la un meserias, pt ca, fara suparare, dta esti paralel cu electronica.
Asa cum sunt eu cu chimia. Si adevarul e ca nu imi pasa ca nu stiu chimie. Nu e meseria mea. Eu sunt inginer electronist.
La fel si cu talica..Esti bun in alt domeniu. Nu le poti cunoaste pe toate..
M-am jucat si eu cu niste chestii din astea. Cand am citit ca i-ai pus 2 baterii de 9V in serie, m-am rugat sa nu iti fi sarit ceva in fata.
Ai o BAFTA porcesca ca nu ti-a iesit fum din piesele alea. Asa ca NU o mai forta.
Se vede ca esti paralel cu domeniul si din faptul ca nu ai de/scris daca rotile se invartesc usor cu mana.
Pt ca daca sunt blocate mecanic, e foarte posibil ca atunci cand le alimentezi sa le futi motorul.
Am scris clar si limpede..

#23
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Mai omule, o masinuta d-aia, costa50-60 de lei, maxim 100... De ce iti bati capul atat ? Daca erai pasionat de DIY si cat de cat priceput, intelegeam. Dar asa ? Radiocomanda , se alimenteaza de obicei la 9V. Masinutele(jucariile), se alimenteaza cu baterii/acumulatori R6 , cam 4-6 bucati...
Nu te juca cu acumulatorii ! Daca pe aia scrie ca trebuie 60mA ,tu o bagi la 1000 ? Ai grija ca explodeaza destul de urat...Nu prea ai timp de reactie...
@ prien, rotile pot fi actionate de o roata melcata, iar atunci nu se invart cu mana, in rest 100% de acord

Edited by 2hot4you, 07 April 2015 - 15:35.


#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca tot dai sfaturi, spre cunostina ta, poti sa pui masinuta aia si la 1 milion de amperi, 10 milioane sau cati vrei tu
si nu va pati absolut nimic, nu explodeaza daca tensiunea este corecta :)

#25
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 aeon, on 07 aprilie 2015 - 16:06, said:

daca tot dai sfaturi, spre cunostina ta, poti sa pui masinuta aia si la 1 milion de amperi, 10 milioane sau cati vrei tu
si nu va pati absolut nimic, nu explodeaza daca tensiunea este corecta Posted Image
Mașinuța da, bateria nu, atâta timp cât tensiunea la care o pui este mai mare decât a bateriei!

 2hot4you, on 07 aprilie 2015 - 15:26, said:

Mai omule [..] Daca erai pasionat de DIY si cat de cat priceput, [...]
... O construiai de la zero :P

#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bre, bateria e o sursa de tensiune nu de curent. Curentul depinde de valoarea consumatorului, in timp ce caderea de tensiune pe consumatorul respectiv nu depinde de valoarea acestuia. Tinind cont, insa, ca bateria are si ea o rezistenta interna, tensiunea nu va ramine constanta

#27
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Poti sa o bagi la cati amperi vrei e riscul tau...
Tteoria spune ca o incarcare corecta a acumulatorilor se face la 1/10 din curentul nominal. Adica daca ai, sa zicem, niste acumulatori de 2100 mA curentul de incarcare ar trebui sa fie de 210 mA/ora. Deci incarcarea ar trebui sa dureze 10 ore.
La incarcarea rapida, se depaseste cu mult acest curent si ca urmare rezultatul va fi ca acumulatorii se vor incalzi in timpul incarcarii.
Si un exemplu concret: Am telefon si tableta aceeasi marca. Telefonul se incarca la 1A, tabletala 2A. De multe ori, din lipsa de timp, incarc telefonul la 2A. Ajunge la 100% mult mai repede, dar si bateria tine mult mai putin. Daca il incarc cu incarcatorul lui, dureaza mai mult, dar bateria tine...
Aeon, poti sa imi explici de ce ?
Cati amperi scoate un redresor auto? La care poti incarca acmulatori de pana la 90+ A?

Edited by 2hot4you, 26 April 2015 - 01:21.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,724
  • Înscris: 07.02.2003
Acumulatorii moderni NiMH se incarca la cel putin 0.5C, altfel nu se mai detecteaza corect terminarea incarcarii prin metoda delta negative voltage. Asta inseamna 1A macar pentru 2000mAh. O baterie de 90AH merge cu un incarcator de 10A automat.
Chestia aia de-i zici teorie cu 1/10 este incarcarea idle la bateriile pe plumb sau unele AGM. Incarcare idle adica in regim UPS, masina ii incarca la amperaj gramada oricum din oficiu si tot tin cativa ani.
Telefonul trebuie sa aibe regulator in comutatie integrat de incarcare deci sa nu conteze cati A ii dai tu... tine putin pentru ca probabil nu e tinut suficient la incarcare sau are defecte de proiectare si nu indica corect nivelul.

Edited by andreic, 26 April 2015 - 01:31.


#29
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În general mașinile de acest tip au acumulatori nimh de 7.2v. Poți să folosești 6 accu r6 de 2ah.

#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 2hot4you, on 26 aprilie 2015 - 01:20, said:

Poti sa o bagi la cati amperi vrei e riscul tau...
Tteoria spune ca o incarcare corecta a acumulatorilor se face la 1/10 din curentul nominal. Adica daca ai, sa zicem, niste acumulatori de 2100 mA curentul de incarcare ar trebui sa fie de 210 mA/ora. Deci incarcarea ar trebui sa dureze 10 ore.
La incarcarea rapida, se depaseste cu mult acest curent si ca urmare rezultatul va fi ca acumulatorii se vor incalzi in timpul incarcarii.
Si un exemplu concret: Am telefon si tableta aceeasi marca. Telefonul se incarca la 1A, tabletala 2A. De multe ori, din lipsa de timp, incarc telefonul la 2A. Ajunge la 100% mult mai repede, dar si bateria tine mult mai putin. Daca il incarc cu incarcatorul lui, dureaza mai mult, dar bateria tine...
Aeon, poti sa imi explici de ce ?
Cati amperi scoate un redresor auto? La care poti incarca acmulatori de pana la 90+ A?

incurci mere cu pere
incarcarea de acumulatori e o treaba, cu limitare de curent, cu protectii la supratensiune...ca altfel fac bum

consumul e cu totul altceva
consumatorul isi ia cat are nevoie din sursa, important e sa aiba tensiunea corecta
acum, daca sursa nu e capabila de amperajul cerut de consumator, ori ia foc, ori limiteaza la maximul posibil (cam ceea ce se intampla la incarcatoarele tale de telefon)
dar daca sursa e "foarte capabila", atunci consumatorul isi ia fix cat are nevoie, chiar daca sursa poate debita 1 milion de amperi

dar cred ca vorbeai despre incarcare acumulatori, nu despre folosirea lor in masinuta asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate