Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Lapte de capra crud Bucuresti si Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postsilesax, on 20 aprilie 2015 - 20:31, said:

deci vecina mea colecteaza lapte cu 0,7 lei pe litru ,de vaca.
cand cumpar branza de vaca platesc 10 lei kg de branza de fabrica si 14 lei brinza de vaca facuta de un crescator de vaci.
cei care aveau capre si oi mulgeau turma si dadeau laptele tot la cei ce cump lapte de vaca din sat ...si le mai dadeau cate 0,2 lei in plus pe litru.nasol este ca acum sint zile cand nu mai iau nici procesatori ca nu reusesc sa vanda brinza.
nu stiu ce e prin alta parte .

Nea silesax...cu tot respectul da la animale e greu...vorbesc din putina mea experienta...la 0.70 bani pe litru probabil platesc procesatorii...cu toate ca e foarte putin. Amu nu te supara da sa dai 14 lei/kg de fasole verde cand apare nu e scump? Lasa omu sa isi faca pretu cum vrea... Ala care nu a crescut animale nu stie ce inseamna.
La mine la porci mai vin unii cu figuri la preturi da cand dau 20 de lei la KFC sau Mac sa ia o mancare de rahat plina de hormoni de crestere si e-uri nu e mult...

P.S. si eu am capre....cumperi niste lapte? Posted Image

#20
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postsilesax, on 20 aprilie 2015 - 20:31, said:

deci vecina mea colecteaza lapte cu 0,7 lei pe litru ,de vaca.
cand cumpar branza de vaca platesc 10 lei kg de branza de fabrica si 14 lei brinza de vaca facuta de un crescator de vaci.
cei care aveau capre si oi mulgeau turma si dadeau laptele tot la cei ce cump lapte de vaca din sat ...si le mai dadeau cate 0,2 lei in plus pe litru.nasol este ca acum sint zile cand nu mai iau nici procesatori ca nu reusesc sa vanda brinza.
nu stiu ce e prin alta parte .

Si mie mi-a zis cineva din Galati, oarecum aproape de tine cam aceleasi preturi la branza: 15 lei branza de vaca, 18-20 lei de oaie si 25 de lei de capra.
Si am vorbit cam acum 4 zile. Insa un om care are o vaca stie asa: laptele aduce bani, branza aduce mai putini bani dar se cumpara mai mult, iar la procesatori e pacat sa vinzi, ca nu scoti nici mancarea animalelor (o vaca mananca cam 30 kg ierburi pe zi si face 10-12 litri de lapte).

View Postpaul_pablo, on 20 aprilie 2015 - 20:39, said:

Nea silesax...cu tot respectul da la animale e greu...vorbesc din putina mea experienta...la 0.70 bani pe litru probabil platesc procesatorii...cu toate ca e foarte putin. Amu nu te supara da sa dai 14 lei/kg de fasole verde cand apare nu e scump? Lasa omu sa isi faca pretu cum vrea... Ala care nu a crescut animale nu stie ce inseamna.
La mine la porci mai vin unii cu figuri la preturi da cand dau 20 de lei la KFC sau Mac sa ia o mancare de rahat plina de hormoni de crestere si e-uri nu e mult...

P.S. si eu am capre....cumperi niste lapte? Posted Image

Desi discutia a ajuns off-topic vreau sa iti zic ca eu am preferat sa dau doua purcele la monta decat sa le vand iarna asta. Asa pret de nimic a avut carnea.

#21
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostAugustaC, on 20 aprilie 2015 - 20:48, said:

Desi discutia a ajuns off-topic vreau sa iti zic ca eu am preferat sa dau doua purcele la monta decat sa le vand iarna asta. Asa pret de nimic a avut carnea.
Eu in viu am cerut 8 lei si in carcasa 13 lei

P.S. suntem offtopic de mult...poate ne da peste manuta vreun moderator Posted Image

Edited by paul_pablo, 20 April 2015 - 20:53.


#22
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postpaul_pablo, on 20 aprilie 2015 - 20:52, said:

Eu in viu am cerut 8 lei si in carcasa 13 lei

P.S. suntem offtopic de mult...poate ne da peste manuta vreun moderator Posted Image

La noi tot timpul s-a vandut cu 10 lei in viu si 15 carcasa. Anul asta s-a ieftinit intr-adevar, insa eu am preferat sa le dau la monta. Imi iau banii pe purcei si pe ele le mananc.

#23
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postpaul_pablo, on 20 aprilie 2015 - 20:52, said:

...poate ne da peste manuta vreun moderator Posted Image
Da' poate nu Posted Image
Să nu se supere pe noi colega AugustaC și să-i merite osteneala cu căpriţele, asta-i important Posted Image

#24
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postscaiba, on 20 aprilie 2015 - 22:27, said:

Da' poate nu Posted Image
Să nu se supere pe noi colega AugustaC și să-i merite osteneala cu căpriţele, asta-i important Posted Image

Multumesc pentru ingaduinta...

Cat despre "osteneala" cu capritele (ca dealtfel cu toate animalele, in special cele de rasa) eu vad asa "problema": trebuie sa le iubesti si sa fii pasionat de ceea ce faci, altfel chiar si un lucru banal ti se va parea greu. Spre exemplu, asta iarna se mira cineva ca le dau apa calda sa bea! Si de trei ori pe zi! Iar aceasta chestie mi se pare banala, in sensul ca, da, le ducem galetile de apa calda din casa, insa nu costa atat de mult cat costa, spre exemplu hrana (un balot de lucerna comestibila, frumoasa, nemucegaita este 10 lei) sau mutivitaminele aduse de peste hotare pe sub mana (sunt destul de pretentioase si nu agreeaza orice fel de calup de minerale, cel putin vreo 3 firme am incercat).

Pe oricine veti intreba,nici un animal crescut in sistem gospodaresc, normal, natural, nu va fi la fel de rentabil ca unul crescut in sistem superintensiv, cu hrana plina de hormoni sau alte chestii. Spre exemplu eu cresc anual un numar de curcani si pui de gaina pentru familie. Pretul pe kilogramul de carne, produs de mine pentru mine este muuuuult mai mare decat orice pui sau curcan din comert, insa gustul nu se va compara in veci. Asta daca ar fi vorba numai de gust!

Insa asa cum am mai spus, in primul rand produsele rezultate din gospodarie sunt pentru noi, adica patru persoane. Ceea ce este surplus pleaca catre prieteni, cunostinte, iar anul acesta, avand mai multe, mai si vand. Insa niciodata nu as putea sa explic fetitelor mele ceva de genul: "nu manca smantana aceea pentru ca e de vanzare" , in sensul ca, orice producem este in primul rand pentru noi si surplusul, daca exista,  se vinde, insa acest surplus este exact aceeasi calitate, nu ceva mai slab calitativ. Asa ca noi din ce vindem acoperim o mica parte din cheltuieli, nu traim din cresterea caprelor!

#25
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009
Am schimbat conditiile pentru livrarea produselor la domiciliu: comanda minima este de numai 20 lei si livrarea este gratuita! In plus, la mai multe produse comandate aveti reduceri. Va asteptam cu drag comenzile sau va putem da informatii la telefon 0762.35.11.80

#26
Katalin77

Katalin77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.03.2011
astept un mesaj pe privat pt pretul pe kg la branza maturata si iaurt. multumesc

Edited by Katalin77, 20 June 2015 - 19:07.


#27
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
AugustaC, doresc si eu iaurt, va voi suna mai pe seara.  
Va voi si vizita, daca-mi permiteti, sa-mi fac poze cu caprele. :)

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la cum arati in poza mie ca sperii mai rau ca lupu capritele...

#29
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postpg-soare, on 30 iunie 2015 - 11:20, said:

AugustaC, doresc si eu iaurt, va voi suna mai pe seara.  
Va voi si vizita, daca-mi permiteti, sa-mi fac poze cu caprele. Posted Image

Te astept sa suni. Sa stii ca in curand voi implementa si un sistem prin care sa dau clientilor un IP sa vada ei capritele, fiindca au camere de supraveghere (deh, sunt mai moderne!)
Daca vrei sa vii, neaparat dai masca jos, sa te vada fetele ca lumea!

#30
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Nu este scump laptele de capra la 4-5 lei/litru. Cam asa merge pretul in Mures si Cluj. La laptele obtinut din fermele de caprine, asa cum ai tu. La acest pret ai un lapte bun ca element nutritiv. Imi place ca nu ai inceput sa lauzi laptele ca fiind sanatos nevoie mare. Cred ca stim despre ce vorbim Posted Image .
Preturile practicate de diferitele companii, cele care mai cumpara si de la fermierii din Mures.
Lapte vaca-0,5   0,6 bani/litru
Lapte ovine- 2,3-2,5 lei/litru
Lapte caprine- 1,3-1,6 lei/litru
preturile in halele agroalimentare
L. vaca- 2,5 lei
L. capra- 3-4 lei/litru (conditia sa fie capra de turma, de la ciobani consacrati pe piata)
L. capra - 2,5-3 lei/litru (lapte provenit din ferme de capre de lapte, sau de unde naiba il iau bisnitarii. Se recunoaste, intr-adevar cum zici si tu, nu are nici un miros)
Cas vaca-10-12lei /kg
Cas oaie- 12-13 lei/kg
Cas capra- 12-13 lei/kg
Dupa cum se vede, preturile sunt foarte apropiate, indiverent din ce tzata a iesit acel lapte, exceptie facand o mana de oameni, pe care ii respect, care isi permit un pret marit, pt ca, gandirea omului duce, probabil, la o prima impresie buna.

#31
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Numarul de telefonul pus la dispozitie e dezafectat ori nu aveti momentan baterie.

Masca mi-o voi da cu siguranta.

#32
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postpg-soare, on 01 iulie 2015 - 13:28, said:

Numarul de telefonul pus la dispozitie e dezafectat ori nu aveti momentan baterie.

Masca mi-o voi da cu siguranta.

0762351180 numarul probabil vorbeam

#33
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine, cum faceti sa aveti lapte iarna? Nu le mai dati la monta? Din cate stiu, in mod normal caprele si oile intarca pe perioada gestatiei. Am auzit mai multe variante cum ca unii fac nu stiu ce tratamente (hormoni), altii, imediat cum fata, omoara iezii s.a. Dvs imi puteti spune cum procedati? Multumesc si poate va devin client.

#34
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postionut27, on 01 iulie 2015 - 21:58, said:

Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine, cum faceti sa aveti lapte iarna? Nu le mai dati la monta? Din cate stiu, in mod normal caprele si oile intarca pe perioada gestatiei. Am auzit mai multe variante cum ca unii fac nu stiu ce tratamente (hormoni), altii, imediat cum fata, omoara iezii s.a. Dvs imi puteti spune cum procedati? Multumesc si poate va devin client.

Se numeste monta sezoniera. Caprele de rasa, cel putin astea saanen, nu intarca cand bagi tapii intre ele, ori toamna in septembrie; cu greu le intarci tu cand sunt in luna 3 de gestatie, sa le lasi si lor un repaos. De ce sa omor iezii cand am avut oferta sa-i vand la 5 zile la 100 euro, dar am ales sa -i dau cu 150 euro la 6 saptamani? Nu ca ar fi mult, cam asta e pretul laptelui baut, insa sa-i omori????? desi stiu ca se practica, pe mine nu ma lasa sufletul, copii cu ce se mai joaca??! Eu am acum capre deja montate si ele vor fata inspre iarna, iar altele zilele astea se monteaza, asa ca voi avea lapte, insa mai putin, cat pentru clientii fideli....si am cativa!

#35
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View PostAugustaC, on 01 iulie 2015 - 22:13, said:


Se numeste monta sezoniera. Caprele de rasa, cel putin astea saanen, nu intarca cand bagi tapii intre ele, ori toamna in septembrie; cu greu le intarci tu cand sunt in luna 3 de gestatie, sa le lasi si lor un repaos. De ce sa omor iezii cand am avut oferta sa-i vand la 5 zile la 100 euro, dar am ales sa -i dau cu 150 euro la 6 saptamani? Nu ca ar fi mult, cam asta e pretul laptelui baut, insa sa-i omori????? desi stiu ca se practica, pe mine nu ma lasa sufletul, copii cu ce se mai joaca??! Eu am acum capre deja montate si ele vor fata inspre iarna, iar altele zilele astea se monteaza, asa ca voi avea lapte, insa mai putin, cat pentru clientii fideli....si am cativa!
Vand capre saanen si anglo nubiene foarte bune de lapte, toate sunt la prima fatare, cu crotalii de Austria si Germania.Disponibile 10 bucati - 360 euro discutabil. La trei capre ofer tap gratuit. Iede de 4 luni bune de monta la toamna, 180 euro. Doua iede de un an de dat la toamna la monta 190 euro bucata, 300 euro amandoua. Tapi -100 euro. Cititi atent preturile din anunt. Nu sunati aiurea. Poze originale, cu caprele mele la prima fatare, va rog nu mai copiati fotografile sa postati anunturi cu pozele .daca e anuntul tau, dupa pozele postate aici si pe site-ul de anunturi, cred ca e al tau, nu prea tine legenda cu ieduti de 6 sapt. la 150 euro. e bine sa fim corecti Posted Image

#36
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009
Cristi, eu sunt foarte corecta, tu esti insa off topic rau de tot, iar eu te cam las in pace, ba chiar te rog sa imi dai si mie linkul de unde ai scos textul. Ca eu m-am saturat sa vorbesc la telefon cu samsari care pretind ca au animalele din poze de pe anunturi (pozele mele, de la mine de acasa), iar cand le zic a sunt animalele mele, imi inchid telefonul sau injura.
Singura sursa adevarata de unde poti lua anunturile mele, sa zic asa, este pe sunphoto, la contul natura. Acolo sunt animalele mele. Nu dau linkul mura-n gura, fiindca nu ma lasa aici, dar cine nu pricepe intreaba prin mesaj.
Si sa iti zic despre iezi: am vandut la 6 saptamani iedele, impreuna cu tapi, din mame diferite, cate 2 iede si un tap, cel mai mult am dat 3 iede si un tap. Sa fi avut iede sa dau, asa sunt de cerute, iar ca si pret sa stii ca 150 euro e foarte putin, pretul lor real ar fi fost 180 euro, insa eu m-am bucurat ca dau si din baieti, care se vand mai greu. Anuntul l-am avut de cand au inceput fatarile, am primit mai multe oferte: 80 euro sa-i dau la 5 zile la gramada, insa am solicitat 100 euro la gramada (adica fete si baieti) si nu vroia asa imi lua doar fetele.
In orice caz, au aparut si la noi fel de fel de iezi albi, a treia sau a patra oara corciti cu saanen sau nobila, fizic nu se vad diferente, insa cand sa dea lapte iei…nimic. Asa ca multa lume vine cand ia iezii din recomandari. Si despre capre/iezi ti-as vorbi ore si nu m-as mai opri...insa nu cred ca asta te interesa pe tine....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate