Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lapte de capra crud Bucuresti si Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
@AugustaC. Imi faceai o parere de bisnitar. Aveai preturile unflate fata de cat este pe piata. Piata din Bucuresti ma refer.
Totusi ai avut decenta sa nu scrii in anunt ca laptele este vitaminizat, tonic, energizant, benefic la sanatate, din moment ce scriai in posturile anterioare ce hrana primesc animalele. In acest caz, laptele are doar valoare nutritiva, departe fiind de calitatea laptelui de la caprele din pasune, in special laptele din luna Mai.

#38
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postcristi_mre, on 13 iulie 2015 - 11:01, said:

@AugustaC. Imi faceai o parere de bisnitar. Aveai preturile unflate fata de cat este pe piata. Piata din Bucuresti ma refer.
Totusi ai avut decenta sa nu scrii in anunt ca laptele este vitaminizat, tonic, energizant, benefic la sanatate, din moment ce scriai in posturile anterioare ce hrana primesc animalele. In acest caz, laptele are doar valoare nutritiva, departe fiind de calitatea laptelui de la caprele din pasune, in special laptele din luna Mai.

XXXXXX

Acum referitor la treaba cu bisnitarii: nu sunt bisnitar, sunt producator. Sunt inregistrata la DSV, primarie si medicul veterinar etc. Pretul meu este super ok, avand in vedere ca intermediarii luau pana mai acum o luna lapte de la mine si il vindeau cu 8 lei. Acum nu le mai dau si probabil ca iau iarasi lapte de la ciobani, amestec cu vaca si oaie si il vand tot asa, la 8 lei. Referitor la ce spui tu cu laptele de pasune da-mi voie sa iti zic cateva idei: laptele de pasune o fi bun ala de munte, sau ala din mai, de la capre care cutreiera muntii si vaile si mananca ce gasesc ele. In zona noastra caprele cutreiere niste locuri parloage, mancand mai nimic. Ori eu nu-mi permit sa-mi tin caprele mele, oarecum valoaroase (categoric foarte valoroase pentru noi, mai ales sentimental), cu pedigree, pe campuri aride, cica "la pascut". Seara sa le arunc ceva paie, o mama de bataie la muls si gata. Asa tratament am vazut la cativa ciobani, o minoritate, nu e cazul tuturor, bineinteles, asa ca uneori ma intreb daca laptele nutritiv poate proveni de la niste capre amarate, stresate si cu carente grave.
In plus sa stii ca suntem super ocupati: eu cu sotul tinem o gospodarie, ingrijim 2 fetite minore, de aproape 3 si 10 ani , avem o afacere a noastra (nu, nu traim din cresterea animalelor - ele traiesc de pe urma noastra, deocamdata). Asa ca abia avem timp sa ne vindem produsele noastre, cum sa vindem produsele altora?
Daca ai vazut pe site-ul meu, cel de la profil, laptele am hotarat sa il dam in acest an cu 6.4 lei, ceea ce imi zic toti clientii ca e un pret bun, raportat la piata, nimeni nu a zis sa fie "scump". In plus, eu tin legatura si cu crescatori de capre, de rasa sau autohtone, din toata tara, iar nicaieri nu se vinde cu pret mai mic de 5 lei, ba chiar in Neamt este 7 lei.

Edited by scaiba, 14 July 2015 - 09:17.
offtopic


#39
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari, mi-am luat astazi 3l iaurt de la dansa. Gustul este bun, parerea mea fiind ca e mult mai bun decat cel din comert si la fel ca din alte parti de unde l-am luat de la sursa. Ca bani mi se pare corect aka 8lei pe litru.

Deja am baut 800ml...
Data viitoare cand mai iau (pt ca o voi face) le voi face o vizita, daca doresc.

Mi-a promis o monstra de kefir dar se pare ca a uitat sa mi -o puna.

Cam atat.




Pretul mie mi se pare bun, facand comparatie cu panaramele din comert, atat la iaurt cat si la altele.

Sau facand o comparatie cu o 'masa' la kfc sau cele de 'corporate' ...o gluma buna.

Plus ca imi face placere sa dau cuiva local banii decat retailerilor...care indobitocesc orice mamifer in functiune...


#40
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postpg-soare, on 14 iulie 2015 - 19:51, said:

Salutari, mi-am luat astazi 3l iaurt de la dansa. Gustul este bun, parerea mea fiind ca e mult mai bun decat cel din comert si la fel ca din alte parti de unde l-am luat de la sursa. Ca bani mi se pare corect aka 8lei pe litru.

Deja am baut 800ml...
Data viitoare cand mai iau (pt ca o voi face) le voi face o vizita, daca doresc.

Mi-a promis o monstra de kefir dar se pare ca a uitat sa mi -o puna.

Cam atat.




Pretul mie mi se pare bun, facand comparatie cu panaramele din comert, atat la iaurt cat si la altele.

Sau facand o comparatie cu o 'masa' la kfc sau cele de 'corporate' ...o gluma buna.

Plus ca imi face placere sa dau cuiva local banii decat retailerilor...care indobitocesc orice mamifer in functiune...
La ce etaj stai?

#41
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Parter, tu la ce coada mulgi?

#42
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postpg-soare, on 14 iulie 2015 - 21:51, said:

Parter, tu la ce coada mulgi?
Ce valoare are laptele acela ptr tine?  Scz ca te intreb, dar oferi un pret pt ceva ce nu stii. Daca il cumperi ptr gust, poti cumpara f bine iaurt cu aroma de capsuni. Este foarte bun. Are cam aceeasi valoare ptr sanatate ca si laptele dansei. Ai citit regimul de crestere a acestor animale, deci?????????
Ca sa fie clar de ce sunt impotriva acestui anunt.
Valoarea laptelui are doar valoare nutritiva. Strict ca si aliment. Laptele de capra natural are valoare imensa intr-o viata sanatoasa, stimularea sistemului imunitar si altele. Un lapte provenit dintr-un uger de animal crescut semi-industrial, are doar valoare industriala. 1,5 LEI/.LITRU.
Eventual valoare sentimentala/
Asta ca sa stim de ce este scump laptele de capra.
Insasi distinsa doamna face o paranteza cu laptele de capra, provenit din capre crescute pe pasuni montane (si nu numai), lunile de varf ale calitatii laptelui etc.
Acum, vin cu o intrebare:
Ce anume ai cumparat cu 8 lei/litru diferit de laptele de vaca la 2,5 lei/litru
Identic cu mierea de albina la 3 luni de la recoltare.

Edited by cristi_mre, 14 July 2015 - 22:22.


#43
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postcristi_mre, on 14 iulie 2015 - 22:18, said:

Ce valoare are laptele acela ptr tine?  Scz ca te intreb, dar oferi un pret pt ceva ce nu stii. Daca il cumperi ptr gust, poti cumpara f bine iaurt cu aroma de capsuni. Este foarte bun. Are cam aceeasi valoare ptr sanatate ca si laptele dansei. Ai citit regimul de crestere a acestor animale, deci?????????
Ca sa fie clar de ce sunt impotriva acestui anunt.
Valoarea laptelui are doar valoare nutritiva. Strict ca si aliment. Laptele de capra natural are valoare imensa intr-o viata sanatoasa, stimularea sistemului imunitar si altele. Un lapte provenit dintr-un uger de animal crescut semi-industrial, are doar valoare industriala. 1,5 LEI/.LITRU.
Eventual valoare sentimentala/
Asta ca sa stim de ce este scump laptele de capra.
Insasi distinsa doamna face o paranteza cu laptele de capra, provenit din capre crescute pe pasuni montane (si nu numai), lunile de varf ale calitatii laptelui etc.
Acum, vin cu o intrebare:
Ce anume ai cumparat cu 8 lei/litru diferit de laptele de vaca la 2,5 lei/litru
Identic cu mierea de albina la 3 luni de la recoltare.

Ca sa inteleaga tot gospodarul ce zice colegul nostru de mai sus: noi gospodarii care crestem ceva animalute de lapte in zona de campie si deal ar trebui sa aducem animalele la munte in luna mai sa le furajam, iar in restul timpului ar trebui sa le tinem in staza.  Si noi deasemenea, pentru ca, dupa cum zice colegul, laptele altminteri e acelasi cu cel din magazin!!!!! Deoarece, chiar daca asiguram intretinerea  animalelor cu hrana mult mai valoroasa decat ce gasesc pe campii, daca cultivam lucerna si ne straduim sa nu o azotam si ierbicidam, daca nu dam concentrate animalelor, tocmai pentru a consuma un lapte valoros nutritiv, dupa cum ai zis si tu, dupa opinia ta nu este de ajuns. Asa cum am zis si mai sus, o fi valoros laptele de pasune de munte din luna mai, insa nu stiu nici eu, nici tu, si cu siguranta nu ai atasat un studiu comparative ca sa o ateste.
In orice caz, multumesc dragule, pentru felul in care iti dai cu stangul in dreptul:  datorita postarilor tale care intretin acest topic, am reusit sa imi completez lista de clienti cu cativa domni foarte draguti ce doresc laptic foarte nutritiv de la capritele mele, iar pentru peste cateva luni cand imi vor fata am deja lista de prenotari pentru ieduti aproape plina. Nici daca as fi platit bani grei pe publicitate nu as fi reusit acest lucru fara ajutorul tau! Asa ca, prietene, cand vei veni de la Targu Mures prin Bucuresti, ma poti suna sa te invit la o degustare de iaurt! Ori poti lua din comert iaurt cu capsuni, pentru tine  e cam acelasi lucru!
Te las asadar sa iti faci de cap cum stii tu mai bine pe acest topic, iar cand vei obosi, voi mai posta si eu cate un UP!

#44
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
@cristi_mre: nu vi sa imi faci analize la lapte si la caprele mele? sa vad barem ce carente au si cum sa le tratez! Ia mai dute dumneata si fa posturi pe alta arie de care ai habar! Nu ne mai fa capul varza cu valorile tale nutritionale inchipuite cand tu nu esti in stare sa faci diferenta intre lapte ambalat din magazin si lapte de la sursa. Nu esti de acord cu pretul? Da cine te-a rugat pe tine sa cumperi? Ia pune tu mana si creste un animal ( in afara de gaini) si vorbim apoi despre valoarea unui produs.

#45
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Nu ma pricep, dar fac o socoteala simpla
Din 6 L de lapte rezulta 1kg de branza, adica a vinde laptele cu 8 lei/litrul este echivalent cu a vinde branza cu 48 lei/kg
La pretul asta, indiferent de calitati, branza mi se pare exagerat de scumpa

#46
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
este din bucuresti si se adreseaza unor clienti cu venituri peste medie.....,ca nici un om normal nu ar da 8 lei pe un litru de lapte .....ci si-ar lua ca tot omu o sticla de vin..!!

#47
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Apreciez umorul și mă bucur tare că nu suntem nicicare măsura tuturor lucrurilor... Posted Image

Într-o lume normală, vinu-i la locul lui, la fel și laptele.
Nemaiavând mercurial, io' zic că piaţa-și face treaba și echilibrează ce-i de echilibrat.

#48
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Postn_priceputu, on 18 august 2015 - 23:12, said:

Nu ma pricep, dar fac o socoteala simpla
Din 6 L de lapte rezulta 1kg de branza, adica a vinde laptele cu 8 lei/litrul este echivalent cu a vinde branza cu 48 lei/kg
La pretul asta, indiferent de calitati, branza mi se pare exagerat de scumpa

la capra iese 1kg "serios" de branza din ~8l. are un vecin capre cu care sta toata ziua la iarba, si mai vorbesc cu el cand trece prin spatele curtii, pe pasune, si atat mi-a zis el.

Edited by fr0ggybv, 20 August 2015 - 07:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate