Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Lapte de capra crud Bucuresti si Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009
Am disponibile spre vanzare: lapte de capra crud, branza proaspata nesarata din lapte de capra, telemea din lapte de capra, iaurt din lapte de capra, unt din lapte de capra. Pentru sportivi si cei ce tin regim am deasemenea zer din lapte de capra. Caprele de la care provine laptele sunt capre rasa saanen, laptele lor nu are deloc miros sau gust specific de capra; cei ce au avut ocazia sa consume astfel de lapte fiind placut surprinsi de gustul fin al acestuia. Caprele sunt mulse cu aparat de muls cu vas de inox, iar laptele este ambalat la sticle de unica folosinta de un litru. Cei ce doresc sa se convinga de spusele mele sunt invitati la o degustare. Mai multe detalii va pot da telefonic la numarul 0762.35.11.80

Deoarece in cursul zilei sunt destul de ocupata, raspund la mesajele private numai seara.

Pentru curiosi, am atasat si doua poze cu capritele mele (capre saanen la prima fatare).

Attached Files



#2
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Bună. Cu ce hrăniți caprele ?

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Câteva detalii suplimentare, ar fi binevenite:

Pentru ce zonă a țării este valabil anunțul ?
De asemenea, câteva prețuri orientative (ştim cu toţii că depind atât de anotimp cât şi de cantitatea cumpărată) consider că ar fi ok.

Edited by scaiba, 03 April 2015 - 20:14.


#4
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009

View Postproxtu, on 03 aprilie 2015 - 18:38, said:

Bună. Cu ce hrăniți caprele ?
Caprele sunt hranite cu lucerna, tarate de porumb si srot de floarea soarelui si blocuri de vitamine. In plus, cu melasa, in apa de baut. Caprele sunt rasa saanen predominant si cateva anglo-nubiene. Laptele nu are absolut deloc gust neplacut sau miros de capra, daca doreste cineva sa se convinga le stau la dispozite cu lapte, gratuit. Caprele sunt mulse cu aparat de muls electric.

Cine mai are intrebari, le astept cu placere, aici sau pe mesaj privat.

View Postscaiba, on 03 aprilie 2015 - 20:13, said:

Câteva detalii suplimentare, ar fi binevenite:

Pentru ce zonă a țării este valabil anunțul ?
De asemenea, câteva prețuri orientative (ştim cu toţii că depind atât de anotimp cât şi de cantitatea cumpărată) consider că ar fi ok.

Anuntul este valabil pentru Bucuresti si zonele limitrofe, pe traseul Buftea, Mogosoaia, Corbeanca, Otopeni, Cernica (zona noastra de livrare), insa pentru cine doreste sa ne vada la munca o poate face in zona Buftea. La poarta, sa zic asa, am preturile nitelus mai mici decat in oras, deoarece oamenii care vin la mine vin pentru cantitati mai mari decat un singur litru de lapte sau mai stiu eu ce altceva. Deocamdata dau litrul de lapte, spre exemplu, in aprilie, cu 6 lei, la poarta  si 6.4 lei in Bucuresti, insa pretul fix pentru Bucuresti va fi de 8 lei din luna mai. Lapte voi avea si in lunile de iarna mai putin, dar va fi. Mentionez ca nu detin vaci, deci laptele nu este amestec, iar care stie despre ce e vorba, pricepe si ce vreu sa zic eu.

#5
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009
Oferta la smantana din lapte de capra, fara nici un fel de adaos, de culturi lactice sau altele... Foarte groasa si gustoasa!

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
8 lei un litru de lapte .....la noi e o,70 lei ....!!!,la piata in oras este 3 lei litru la producatori hai maxim 4 lei .
din cauza asta dau faliment uni aplica o politica de vanzari proasta .
pretul ar trebui sa fie egal cu cel practicat in piete de producatori .
acuma daca in piata in bucuresti este 8 lei litru la producatori va rog sa ma scuzati .

#7
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E vorba de lapte de capră, nu de vacă. La piață e cam 5-6 lei, la magazin e 10.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai la piata e 5-6 lei dupa cum bine spui , 2-3 lei ti se par nesemnificativi?

#9
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Oarecum, ca aici esti mai sigur de proveniență. Dar nu asta contează, ci ca e o piata libera si poate să-l vândă cu cat vrea. Nu-ti convine, nu cumperi, dar nu e cazul sa critici. Pe lângă cola, e superoferta, dar nu te vad luându-te de ea :)

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
probabil se adreseaza unei piete a laptelui de lux ..nu oamenilor obisnuiti.
la noi producatorii il vand cu 0,7 lei kg si daca ar avea clienti la oras care sa il ia cu 2 lei in fiecare zi l-ar duce pe tot dar nu au .
ca sa vinzi laptele de la 200 de capre zi de zi cu 3 lei sau 4 la taraba .....imbatrinesti .
pana la urma fiecare face ce vrea...

#11
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
La București nu e ca la voi.
Aia care-l vand cu 0.7 n-au decât sa vina aici si să-l vândă cu 4-5 lei, nu-i tine nimeni.

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu poti veni dintr-un sat din judetul braila intro piata din bucuresti .....sant niste calcule aici si ar da cu minus...

#13
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Sunt curse zilnice de maxitaxi/autocare Braila-B si poti trimite colete cu produse clientilor.  Fa-ti un blog, grup pe yahoo, etc, pentru a gasi musterii. Daca intreprinzi ceva te rog sa-mi trimiti un pm.
Eu am primit diverse produse de-a lungul timpului in felul acesta.

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu am capre ....doar doi caini!

#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Bre' silesax, imnotsmith îți dă mură-n gură şi tu dai cu picioru'...
Pune mâna și trimite-i PM-ul, că nu-i musai să-ți vie banii numai din legume...

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
...poate o sa ii trimit bulion la vara ...da lapte chiar nu am de unde.doar sa ma fac speculant..Posted Image

#17
AugustaC

AugustaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.12.2009
Aici a aparut cumva o neintelegere....nicaieri in tara asta nu am auzit sa se vanda laptele de vaca (nu mai spun de capra) cu 0.7 lei. Si va zic ca am intrebat de la Tandarei, la Giurgiu, la Neamt, Suceava, Cluj etc. (noi, crescatorii pasionati de animale ne cunoastem intre noi si discutam si cu cat se vind anumite produse). La tara la Giurgiu bunica vinde cu 7 lei - 2 litri de lapte de vaca. Si cu 5 lei laptele de capra vinde vecina-sa, dar nu are mai mult de 2 litri pe zi, ca are 2 capre romanesti. Iar mai acum vreo 5 ani am intrebat un cioban cu cat vinde laptele crud (vroiam sa iau o cantitate mai mare de lapte sa prepar eu branzeturi) si a zis: de la 20 litri in sus imi dadea cu 2.5 lei/litrul amestec vaca cu capra. Cum caprele lui erau rasa de carne (metis de boer daca stii despre ce e vorba) era mai mult lapte de vaca.  Si eram cunostinte, nu eram straini. In plus, procesatorii de lapte iau cu 3.5 lei/litrul laptele de capra si cu 1.7 cel de vaca. Intr-adevar, sunt procesatori ce nu platesc diferentiat, ci iau, din cate am inteles, nu am intrebat eu pe vreun procesator, laptele de capra la pret de lapte de vaca. Dar in nici un caz sub un leu!
Si daca doresti iti mai zic ceva: stii care este pretul de productie pentru un litru de lapte numai d.p.d.v. al hranei? Nu mai zic de timp, combustibil, veterinar etc? Era un interviu pe undeva un domn care vindea lapte de vaca la dozator si spunea ca are costuri/ cheltuieli de 2.5 lei/litrul. Iar la capra costurile sunt mai crescute de atat.
In plus, daca cauti in zona Buftea, Corbeanca, Mogosoaia, lapte de capre curat (nu 10% capra- 90% vaca), fara gust sau miros de capra, muls la aparat automat, sa stii ca poti sta si in cap ca nu gasesti. Ca eu de aceea am luat capre, ca ma saturasem de babute ce vindeau lapte de capra (a se intelege amestec cu vaca) cu 5 lei litrul . Am fost de fata la o batrana din acestea care pe langa faptul ca mirosea puternic a tuica (nu-mi va disparea in veci din minte mirosul acela oribil), tocmai vanduse unei doamne doi litri de lapte de”capra” , proaspat muls de la unica ei capra fatata cu iezii langa ea. Ori de la o capra carpatina cu iezii langa ea nu poti stoarce un strop de lapte, d-altminteri 2 litri la o mulsoare.

Iar mai sus scrie clar: vii la noi iei laptele cu 6 lei, trebuie sa ti-l aduc la Bucuresti, costa 8 lei (in martie si aprilie il dau cu 6.4 lei). Eu chiar incurajez clientii sa vina la mine, plusul de pret pe care il vad unii da de fapt cu minus in bani cand calculezi timpul si combustibilul. Iar daca intrebai aflai ca la 10 litrii de lapte pretul este tot 6 lei si in Bucuresti. In plus fata de laptele din piata, la mine stii clar de la ce animale provine laptele, ca este muls in conditii igienice, ca primesti laptele muls in cateva ore de la mulgere. Nu mai intram aici in comparatii intre lapte crud, pasteurizat sau ultrapasteurizat.

View Postsilesax, on 18 aprilie 2015 - 18:29, said:

probabil se adreseaza unei piete a laptelui de lux ..nu oamenilor obisnuiti.
la noi producatorii il vand cu 0,7 lei kg si daca ar avea clienti la oras care sa il ia cu 2 lei in fiecare zi l-ar duce pe tot dar nu au .
ca sa vinzi laptele de la 200 de capre zi de zi cu 3 lei sau 4 la taraba .....imbatrinesti .
pana la urma fiecare face ce vrea...
Hai sa disecam un pic ce spui: din 6 litri de lapte iese un kg de branza. Cu cat se vinde branza in aceste conditii? 0.7 lei ori 6 egal 4.2 lei. Deci la voi se gaseste telemea ieftina!
Pentru ca orice producator de lactate stie ca la branza nu scoti banii pe lapte, numai ca ai o metoda de a pastra laptele prin conservare sa zic asa, cand nu ai clienti sa vinzi tot laptele.
Cred ca toata lumea a inteles ca nu poate fi real.

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci vecina mea colecteaza lapte cu 0,7 lei pe litru ,de vaca.
cand cumpar branza de vaca platesc 10 lei kg de branza de fabrica si 14 lei brinza de vaca facuta de un crescator de vaci.
cei care aveau capre si oi mulgeau turma si dadeau laptele tot la cei ce cump lapte de vaca din sat ...si le mai dadeau cate 0,2 lei in plus pe litru.nasol este ca acum sint zile cand nu mai iau nici procesatori ca nu reusesc sa vanda brinza.
nu stiu ce e prin alta parte .

Edited by silesax, 20 April 2015 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate