Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Sfat cumparare Matiz la 1000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMizu, on 29 martie 2015 - 14:42, said:

In caz de accident cred ca se face pachet.
Vezi ca pe vremuri mergea cu viteza maxima de 140 Km/h, dar nu-ti recomand, am vazut una pe A1 facuta efectiv pachet, cu 4 (foste) persoane inauntru... Bara de protectie consta in profil C mult mai moale ca ala pe care sta rigipsul pe pereti, se indoaie usor cu doua degete... (asta la masinile noi...)

View Postslai, on 29 martie 2015 - 14:52, said:

În 1000 euro nu găsești decât căzături.

Edited by Quantum, 30 March 2015 - 07:29.


#20
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Gasesti Ford ka la banii astia. Eu as alege Ford Ka pt plusul de siguranta(4 airbaguri, abs, servodirectie, servofrana)

#21
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009

View Poststefan07, on 30 martie 2015 - 19:14, said:

Gasesti Ford ka la banii astia. Eu as alege Ford Ka pt plusul de siguranta(4 airbaguri, abs, servodirectie, servofrana)

Si pare destul de robusta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/66yISwURzE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Una dinasta am si eu. Pacat ca rugineste ... mare pacat

#22
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
In 2015 nu as recmonda nici macar dusmanilor masina fara abs,servo,doua airbaguri si AC.

La o masina de 1000e nu mai conteaza km din bord,mult mai importante fiind starea tehnica si estetica

Vezi Ford Ka,Cosra etc.

#23
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007

View Postscutarovik, on 30 martie 2015 - 20:03, said:


Si pare destul de robusta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/66yISwURzE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Una dinasta am si eu. Pacat ca rugineste ... mare pacat
Un tinichigiu priceput iti repara foarte usor pragurile sau ce mai rugineste

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.06.2005
Am avut matiz din 2007, nou, cu AC. Masina a fost buna, consuma putin, nu m-a lasat niciodata in drum, foarte ok in ansamblu. Mare problema insa la caroserie, rugineste in draci. Nici mama tratamentului nu ti-o salveaza. Asta e marea problema la ele.

Ti-as recomanda sa vezi si cat e taxa de mediu, pentru ca va trebui sa o platesti -  iar matizul in gasesti euro2 sau 3 in rare cazuri. Asa ca e posibil sa fie usturatoare taxa.

Eu ti-as recomanda sa te uiti si la alte variante:
- Opel Corsa B. Micute, simpatice, spatioase(mult comparativ cu matizul), economice si la consum si la piese. Pe la 1000 euro gasesti una buna, cu AC.Probabil inca vreo 200 taxa de mediu. Am avut una, 5 ani m-a servit excelent, fara vreo problema, inlocuit doar consumabile.
- Ford Ka. Bune, fiabile, insa am auzit ca-s cam gurmande. Designul nu e pe gustul tuturor. Probabil pe la 1500 eur una bunisoara.
- Opel Corsa C. Varianta mai noua a corsei B, euro 4, ceva mai moderna , pastreaza titlul de economica la consum si la piese. Recomandata motorizarea 1.2 benzina.1500 + eur
- Nissan Micra. Cica ar fi fiabila, nu stiu insa cum e cu preturile la piese.
- Renault Twingo. Am auzit numai de bune de masinuta asta -  doar ca e urata cu spume.

#25
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009

View Poststefan07, on 30 martie 2015 - 21:45, said:

Un tinichigiu priceput iti repara foarte usor pragurile sau ce mai rugineste

Da... dar la un cost care egaleaza pe cel al masinii :))

View Postflorinel, on 30 martie 2015 - 22:08, said:

Am avut matiz din 2007, nou, cu AC. Masina a fost buna, consuma putin, nu m-a lasat niciodata in drum, foarte ok in ansamblu. Mare problema insa la caroserie, rugineste in draci. Nici mama tratamentului nu ti-o salveaza. Asta e marea problema la ele.

Ti-as recomanda sa vezi si cat e taxa de mediu, pentru ca va trebui sa o platesti -  iar matizul in gasesti euro2 sau 3 in rare cazuri. Asa ca e posibil sa fie usturatoare taxa.

Eu ti-as recomanda sa te uiti si la alte variante:
- Opel Corsa B. Micute, simpatice, spatioase(mult comparativ cu matizul), economice si la consum si la piese. Pe la 1000 euro gasesti una buna, cu AC.Probabil inca vreo 200 taxa de mediu. Am avut una, 5 ani m-a servit excelent, fara vreo problema, inlocuit doar consumabile.
- Ford Ka. Bune, fiabile, insa am auzit ca-s cam gurmande. Designul nu e pe gustul tuturor. Probabil pe la 1500 eur una bunisoara.
- Opel Corsa C. Varianta mai noua a corsei B, euro 4, ceva mai moderna , pastreaza titlul de economica la consum si la piese. Recomandata motorizarea 1.2 benzina.1500 + eur
- Nissan Micra. Cica ar fi fiabila, nu stiu insa cum e cu preturile la piese.
- Renault Twingo. Am auzit numai de bune de masinuta asta -  doar ca e urata cu spume.

Extraurban la 80 km/h consum cca 5.5% (am facut cca 7000 km si pe aici am ajuns)
Urban, Bucuresti cca 8-9 % (am mers mai putin deci e mai irelevant)
Nu stiu cu ce masina sa scoti totusi consumuri sesizabil mai mici...

#26
Energy_

Energy_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007
Am vazut pe net cateva in stare destul de buna...cel putin in poze. Din pacate pretul lor este undeva intre 1500 - 2000 euro. Pana la urma solutia va fi sa astept pana voi strange acesti bani.Cel pe care il gasisem la 1000 euro cu 30000km cred ca s-a dat destul de repede, in 2-3 zile anuntul a disparut de pe net. Oricum vad ca este orasul plin de ele asa ca trag concluzia ca inca este apreciata ca masina de oras. Voi face o cautare si pentru celelalte modele recomandate in aceeasi plaja de pret. Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.

#27
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Cum sa dai 1500-2000 de euro in 2015 pe o masina fara AC, fara servo, fara airbaguri?

#28
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
AC si servo au ... unele.

#29
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
700-800 euro mi se pare pretul corect pentru un matiz 80 000 km peste 2006 cu AC, servo, airbag, trapa, usi cu fete pline, inchidere centralizata, cauciucuri bune, fara rugina si tabla indoita.


Cauta sa cumperi de la tine din judet, ca sa nu te coste drumul prea mult.
Daca ai grija de masina , poti sa ajungi la 250 000 - 300 000 km fara probleme majore ci numai cele date de drumurile proaste din Romania.

Edited by sezibland, 03 April 2015 - 09:20.


#30
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Exista matiz cu alte airbaguri in afara de cele pentru sofer?

Care e consumul real pana la urma? Pentru ca in bucuresti vad o groaza de matizuri ale diferitor firme.

#31
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
6.3 litri/ 100Km pe ciclu combinat afara-oras

#32
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

View PostEnergy_, on 02 aprilie 2015 - 21:33, said:

Cel pe care il gasisem la 1000 euro cu 30000km cred ca s-a dat destul de repede, in 2-3 zile anuntul a disparut de pe net. Oricum vad ca este orasul plin de ele asa ca trag concluzia ca inca este apreciata ca masina de oras.

Ti-am spus si mai sus,nu cumpara km din bord,la Matiz (si la orice alta masina) se modifica f usor si nici nu ai cum si unde sa ii verific,iti dai seama ca nu exista masina la 1000e cu 30k km.

Majoritatea Matizurilor la 1000e sunt foste masini de flota,cu km garla, cosmetizate de samsari

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007
cel mai dat inapoi kilometraj la un matiz l-am vazut, de la 625000 la vreo 220000

#34
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
E uimitor ca lumea da km inapoi la o masina de 1000 de euro.

Oricum, la 1500 de euro, gasesti Ford ka, golf 4, Opel corsa c daca ai putin noroc. Toate astea sunt peste matiz din toate punctele de vedere. Mai mult de 500 de euro nu as da pe un matiz

#35
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Fara lipsa de respect pentru initiator, este uimitor ca se mai cauta masini de 1000 eur, adica fff vechi si pe care nu le-ar mai dori nimeni.

Apoi, sa dai 4500 lei pe o masina ca apoi sa platesti minim 5000 lei pe an pe benzina, taxe si RCA (de casco nu mai vorbim), plus intretinere, consumabile (desi banuiesc ca nu prea trece pe la service decat poate o data in 5 ani).

Nu in ultimul rand - Matiz - masina pe care o consider cea mai periculoasa, atat pentru cine este in ea cat si pentru ceilalti, pentru ca am observat multe matizuri mergand neregulamentar si neatent, nu pot pune asta in sarcina masinii ci in a conducatorilor, care, din motive necunoscute, merg cu ele parca ar fi masini mari si sigure, ceea ce nu sunt, s-a mai spus, daca ai un accident cu un Matiz riscul este foarte mare sa ramai inauntru.

In fine, banuiesc ca nu ma pricep eu, din moment ce lumea cumpara masini cu 2-3 mii eur si le inmatriculeaza in Bulgaria, deci "prostiile" mele sunt rezolvate balcanic.

Initiator, succes in gasirea unei masini in buget, dar cat ti-ai calculat ca buget anual de intretinere a masinii?

Ca sa nu fiu offtopic, ii dau cateva sfaturi initiatorului: cauta o masina cu servodirectie si verifica sistemul de directie si de franare, adica lucrurile care tin de siguranta, pentru ca, ca sa mai atenuez un pic din ce scriu mai sus, nu inseamna ca 100% daca ai Matiz o sa ai probleme, insa masina ramane totusi o masina foarte mica, cu care trebuie sa ai mare grija cu ce viteza mergi si ce alti soferi atenteaza la siguranta ta.

Edited by codz, 03 April 2015 - 15:40.


#36
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
Matixul daca il folosesti sa meregi la servici, maxim 20 km pe zi, intr-o luna faci 500 de km , intr-un an 6000km. revizia o faci la 2 ani. unde sunt costuri mari daca folosesti coaja asta pentru naveta ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate