Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Formalitati pentru cumpararea catorva miei din alt judet

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
As vrea sa cumpar cateva mielute de la un crescator din alt judet...ce formalitati ne revin fiecaruia dintre noi ?
Am gasit si la un crescator din Ungaria, foarte aproape de granita cu noi...banuiesc ca daca le-as lua de aici, ar trebui alte acte...ce anume ?

Multumesc frumos !

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cred ca depinde de numar.
Daca te duci si le iei din targ, nu cred ca e nici o problema, nu cred ca trebuie acte. E o marfa ca oricare alta.

Acum depinde si cum pui problema si de ce vrei sa faci cu aceste animale. Daca le folosesti pentru folosinta proprie, atunci cred ca se aplica ceea ce am zis mai sus.
Daca insa esti persoana juridica, exploatezi, vinzi apoi produse (lapte, carne, lana, branza etc), atunci da. Ca trebuie sa justifici provenineta marfii si sa le si intregistrezi in contabilitate.

Daca esti limitat la un anumit numar de animale per tranzactie, atunci poti cumpara in transe, eventual din surse diferite.

Asta este insa doar parerea mea.

#3
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Daca erau capre era nasol.

#4
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Nenea de la care cumperi se duce la medicul veterinar și spune ca le vinde, asta dacă le are înregistrate, și medicul ii da act de mișcare și certificat de transport pentru tine. La semnarea actelor va trebui sa fii și tu de fata ca sa semnezi în dreptul tău și de asemenea trebuie sa îți știi codul de exploatație, dacă ai vreuna, sau sa dai cnp-ul. Astea pentru alea din alt județ și crotaliate. Din alta tara este ceva în plus cred, dar nu știu pentru ca nu a venit nimeni la mine cu astfel de acte.
Pentru cele luate din tîrg sau proprietari care nu le au crotaliate le iei pe riscul tău, în sensul ca dacă te oprește cineva în trafic va fi mai greu de stabilit proveniență și poți avea surpriza sa fie animalele furate, cum am mai întîlnit cazuri.

Edited by Baghe, 27 March 2015 - 14:19.


#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca vrei sa le iei din Ungaria, trebuie sa stii mai intai comitatul (judetul) unde se afla vanzatorul, te duci matale la DSV judeteana si anunti achizitie intracomunitara de animale (specie, sex, varsta) si adresa de provenienta si obtii aprobarea lor. Asta dupa ce ei verifica ca tara si regiunea (in cazul nostru, comitatul) nu au restrictii la circulatia animalelor din specia respectiva si nu e declarata nici o boala inscrisa pe lista serviciului veterinar european. Dupa ce obtii aprobarea de achizitie si le aduci, trebuie sa le tii in carantina o perioada de timp (nu stiu care mai sunt conditiile - 40 sau 60 de zile....) - intrebi matale la DSV ce si cum. O sa-ti trebuiasca masina autorizata sa le aduci, cu acte de transport insotitoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate