Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Mazda 6 vs. C5 vs. Altceva

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015
Am fost, am vazut-o, mie imi place, nu mi s-a parut ca are materiale ieftine la interior, totul pare de calitate foarte buna, se sta foarte bine in ea, sistemul multimedia e foarte interesant, portbagajul e putin cam micut. dar e ok totusi....am vazut si Insignia si nu pot sa zic ca nu o iau in considerare, dar m-am indragostit de designul Mazdei :D ....oricum le vizitez pe toate, le duc la drive test, se pare ca cei de la Mazda sunt de acord sa imi lase masina 1 zi sau 2 sa o testez, daca o sa reusesc si cu Opel si Ford asa, o sa ma pot hotara mult mai usor, daca nu, o sa le inchiriez.De stat, eu stau in Arad....dar merg foarte des prin Deva, Timisoara, Oradea, Hunedoara, Ungaria...

#74
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
ia Mazda si baga viteza in curbe. atun i vei simți masina!
cere o oferta si de la atp exodus baia-mare.

#75
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postpaul2015, on 27 martie 2015 - 10:32, said:

Gasesc Jaguar sau Lexus pana in 35.000 de euro?
Pune ba mana si cauta, vrei sa caute altii pentru tine, cand te uiti la 30 de tipuri de masini? http://www.lexus.ro/...dSpecifications

Edited by Quantum, 29 March 2015 - 11:13.


#76
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

View PostQuantum, on 29 martie 2015 - 11:12, said:

Pune ba mana si cauta, vrei sa caute altii pentru tine, cand te uiti la 30 de tipuri de masini? http://www.lexus.ro/...dSpecifications
Ai probleme cu vederea? Vezi tu undeva 35000 de euro?

#77
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Ai obtinut vreo oferta de la Mazda? Preturile nu-s batute-n cuie, se poate negocia si inca destul de binisor.

Volvo S60/V60?

#78
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

View Postflorinppv, on 29 martie 2015 - 15:46, said:

Ai obtinut vreo oferta de la Mazda? Preturile nu-s batute-n cuie, se poate negocia si inca destul de binisor.

Volvo S60/V60?
Nu am negociat inca pretul, insa mi-a dat de inteles ca se negociaza, sunt inca nehotarat, imi place Mazda, imi place foarte mult cum arata, dar ma gandesc si la Mondeo, Volvo, Insignia, C5...chestia sigura e ca nu vreau sa ma duc mai sus de 35.000...

#79
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
Mazda, desi e f frumoasa are niste motorizari nepotrivite pentru Europa. Cui o sa revinzi o masina cu motor aspirat pe benzina ( cuplu mic la turatii mari) in 2020? Daca sunt putini cumparaturi acum pentru ele ( raportat la Europa) cati vor fi peste 5-10 ani la SH?

2.2l la diesel nu e atractiv fiscal. O diferenta de 600 de lei pe an nu e descurajanta, dar in 5 ani se face 3000 de lei. Ce preferi 3000 de lei cadou la stat sau 3000 de lei cadou pt familia ta?

Negocierile la Mazda sunt limitate, la volumele pe care le vand ei nu au disponibilitate mare la discount.

Forumul Mazda l-ati consultat?

Daca vrei sa cumperi o marca mai exotica mergi pe Volvo...in Romania chiar nu intalnesti pe toate strazile.

#80
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

View Postclausio, on 29 martie 2015 - 16:40, said:

Mazda, desi e f frumoasa are niste motorizari nepotrivite pentru Europa. Cui o sa revinzi o masina cu motor aspirat pe benzina ( cuplu mic la turatii mari) in 2020? Daca sunt putini cumparaturi acum pentru ele ( raportat la Europa) cati vor fi peste 5-10 ani la SH?

2.2l la diesel nu e atractiv fiscal. O diferenta de 600 de lei pe an nu e descurajanta, dar in 5 ani se face 3000 de lei. Ce preferi 3000 de lei cadou la stat sau 3000 de lei cadou pt familia ta?

Negocierile la Mazda sunt limitate, la volumele pe care le vand ei nu au disponibilitate mare la discount.

Forumul Mazda l-ati consultat?
Nu ma intereseaza revanzarea, am o Toyota Avensis acuma ca masina personala cumparata in 2004 si nu am vandut-o si nici nu o vand, o las la sotie, am mai avut un Logan cumparat in 2008, l-am lasat la tatal meu, deci nu le mai vand si nu ma intereseaza nici ce economie fac sau nu la motorul diesel, pur si simplu imi place mai mult diesel, nu stiu ce discount-uri au la Mazda ca nu am ajuns inca la punctul acesta, mai am de vazut masini si de mers cu ele...de cand am inceput sa ma uit dupa Mazda, vad prin oras ceva Mazda, sunt cateva prin Arad, chiar modelul nou.

#81
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
Pai daca nu te intereseaza mai nimic, atunci cumpara ce-ti place, si apoi doneaz-o cuiva din familie. Topicul este inutil, e unul de barfe si nu e constructiv nici macar pentru tine...

#82
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postclausio, on 29 martie 2015 - 18:39, said:

Topicul este inutil, e unul de barfe si nu e constructiv nici macar pentru tine...
Constructiv nu inseamna sa te gandesti cui ii vinzi masina pe care inca nu ai cumparat-o :) aia-i calicie; unii cumpara masini pentru ca le plac masinile, iar la anumite sume nici nu mai conteaza o asigurare/impozit dubla

#83
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
La bugetul tau nu m-as uita decat la Mazda 6, Passat, Accord, noul Superb. Exceptand modelele premium eu le consider astea cele mai misto + fiabile modele ale clasei medii.

#84
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004
Insignia e o masina buna, dar deja are niste ani, e ca si cum ai vrea sa cumperi un Samsung Galaxy S5, cand noul model e dupa colt, iar al doilea minus la Insignia... daca nu o iei bine echipata, nu vei avea o masina atractiva, am o Esentia 1.4 140CP in casa si e la fel de atractiva ca o pereche de soseste purtate.

La Mazda vezi ca esti blocat ca si configuratii, doar culoarea o poti alege, de exemplu daca vrei sunet BOSE ai nevoie de echiparea Revolution, iar daca vrei Xenon, mai nou LED, ai nevoie de Attraction si tot asa.
Poti astepta si Skoda Superb 2015, arata teribil de bine si vine cu muuuult mult spatiu la interior, momentan doar in versiunea sedan.

#85
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

View Postconnectorxp, on 29 martie 2015 - 22:06, said:

Insignia e o masina buna, dar deja are niste ani, e ca si cum ai vrea sa cumperi un Samsung Galaxy S5, cand noul model e dupa colt, iar al doilea minus la Insignia... daca nu o iei bine echipata, nu vei avea o masina atractiva, am o Esentia 1.4 140CP in casa si e la fel de atractiva ca o pereche de soseste purtate.

La Mazda vezi ca esti blocat ca si configuratii, doar culoarea o poti alege, de exemplu daca vrei sunet BOSE ai nevoie de echiparea Revolution, iar daca vrei Xenon, mai nou LED, ai nevoie de Attraction si tot asa.
Poti astepta si Skoda Superb 2015, arata teribil de bine si vine cu muuuult mult spatiu la interior, momentan doar in versiunea sedan.
Multumesc pentru parere, intre timp am fost si eu cu o Insignia, nu era modelul full dar avea ceva dotari, pot sa spun ca nu prea mi-a placut, deci o cam exclud.Intr-adevar arata foarte bine si noul Superb si spatiul la interior ma atrage foarte mult, nu mai zic de portbagaj.M-ar interesa modelul cu motor de 2.0L si 190cp, insa nu stiu daca o sa fie disponibila de anul acesta.

#86
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,208
  • Înscris: 13.07.2005
Daca-ti place Mazda - go for it !
Alege si cu inima, nu doar cu capul, altfel de cate ori vei vedea una in trafic o sa-ti spui: "cum ar fi fost daca .... ?"
Oricum nu cred sa te dezamageasca !

PS: Asta nu inseamna sa nu faci drive-test cu toate modelele avute in vedere.
Si ce am spus mai sus se aplica oricarui model ce-ti va "cadea cu tronc".

#87
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View PostOctavian_SK, on 29 martie 2015 - 20:50, said:

Constructiv nu inseamna sa te gandesti cui ii vinzi masina pe care inca nu ai cumparat-o Posted Image aia-i calicie; unii cumpara masini pentru ca le plac masinile, iar la anumite sume nici nu mai conteaza o asigurare/impozit dubla

Consulta DEX-ul  limbii romane sa vezi ce inseamna calic, calicie... parerea mea este ca vocabularul tau e limitat si din aceasta cauza ai probleme in a-ti exprima ideile...  

Succes in lupta ta cu calicia! :)

#88
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postclausio, on 01 aprilie 2015 - 20:47, said:

parerea mea este
"I don`t give a shit" pe parerea ta, ai dovedit deja cum gandesti:)....

#89
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 24.02.2007
Un review la Mazda 6 prin care e laudat... Passat-ul.
http://www.automarke...lift-61717.html

#90
paul2015

paul2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.03.2015

View PostPascalau, on 03 aprilie 2015 - 16:10, said:

Un review la Mazda 6 prin care e laudat... Passat-ul.
http://www.automarke...lift-61717.html
Unde e laudat? Am vazut doar cateva comparatii intre Mazda, Passat si Mondeo...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate