Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Casa P+1E, Cernica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#847
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostOvidiuEne, on 06 decembrie 2018 - 22:44, said:

O sa folosesc banda asta pe care o am deja cumparata, la mine fiind totul deja placat. Daca ar fi sa o iau de la inceput as pune intai tigla si apoi termosistemul care sa o acopere, fara alte accesorii.
Multam Ovidiu, sa stii ca montatorii care au prestat la noi exact asa au recomandat si anume termosistem care sa cada pe tigla cu un decupaj atent si cat mai precis apoi o finisare pe masura eventual cu ceva silicon special la imbinare pt aspect (desi nu e vizibil acel loc decat daca te urci pe acoperis). Fara sorturi metalice sau alte benzi elastice. Au explicat ca fiind panta apa nu isi inverseaza sensul ca ajunga sub polistiren si sa se prelinga pe dupa tigla de langa perete, se va scurge intotdeauna catre streasina. Am intrebat pentru ca am vazut diverse solutii pe aici insa oamenii care au lucrat la noi fac asta de peste 15 ani, presteaza la tot felul de case de fitze (inclusiv casa Strumfitei, Becali, etc.) si ma gandesc ca daca faceau prostii ii cautau aia .. :)

#848
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Este vechea folie anticondens, lipita cu hidroizolatie pe 7 Noi 2017 si care s-a distrus in proportie de 60% dupa o iarna si o vara. Comparativ, folia Tondach Fol N a rezistat foarte bine.

#849
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Am terminat cu mesterii pe 2018. Situatia se prezinta astfel:
- montat doze aparat
- aplicat glet grosier
- placat tavane cu gipscarton
- egalizat trepte scara

Attached Files



#850
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Frumos. Până în primăvară poți pune gresie- faianță în băi, balustradă scări, pregătit terenul pentru montare parchet și uși. Te poți folosi de șemineu pentru dezmorțirea camerelor. Ai terminat cu construcțiile, urmează finisaje și mobilarea. Zona șemineului arată super. Nu știu ce fel de draperii ai să pui acolo.

Edited by ciudin, 19 December 2018 - 10:33.


#851
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ce focar e ala? Ai vreun video cu arderea? Merge caldura si in camera de deasupra?

#852
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postciudin, on 19 decembrie 2018 - 10:32, said:

Frumos. Până în primăvară poți pune gresie- faianță în băi, balustradă scări, pregătit terenul pentru montare parchet și uși. Te poți folosi de șemineu pentru dezmorțirea camerelor. Ai terminat cu construcțiile, urmează finisaje și mobilarea. Zona șemineului arată super. Nu știu ce fel de draperii ai să pui acolo.
Suna bine ce zici, adevarat, insa nu mai sunt banuti. Cu ce vom strange trebuie sa izolez podul, sa pun scara la pod, usa de intrare, glafuri la ferestre si poate ceva faianta. Dupa care ar urma sa chem mesterii pentru finisarea zidurilor si tavanelor iar eu sa montez prize si intrerupatoare. Visand mai departe, inainte de orice gresie si parchet trebuie facuta proba instalatiilor, deci sa cumpar centrala si facut PIF. Estimez ca in aceasta faza este din nou iarna...

View Postbobitzaaa, on 19 decembrie 2018 - 10:44, said:

Ce focar e ala? Ai vreun video cu arderea? Merge caldura si in camera de deasupra?
Focarul este NI 22 panoramic. Am vrut sa ducem caldura la etaj dar am renuntat.
Arde frumos si curat daca ai lemne adecvate. A fost frig si mesterii au ars toate resturile ude afumand partial geamul. Sper sa mai poata fi curatat.

Edited by OvidiuEne, 19 December 2018 - 20:03.


#853
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Il cureti cu un foc adecvat. Daca nu merge, carpa uda cu cenusa fina. Apou stergi cu prosop uscat.

#854
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
La Nulti Ani!
Poze cu astereala izolatata astazi si 2 din cele 3 masti de WC finalizate.

Attached Files



#855
rachim23

rachim23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.03.2009
Salut,
Ce grosime are spuma, este cu celula inchisa sau deschisa si ce pret ai avut pe MP?

#856
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Grosime 5-9cm, celula deschisa, 7 EUR/mp.

#857
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Spuma aia trebuie acoperita cu ceva, sau ramane asa?
Ce coeficient de transfer termic are comparativ cu vata sau polistirenul?

Edited by wizake, 21 January 2019 - 19:26.


#858
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Din cate m'am documentat eu cand am vrut sa imi cumpar utilaje de aplicat, spuma cu celula deschisa cam 0,34(la fel ca PEX). Cea cu celula inchisa are cam 0,22. dar e mult mai scumpa(4-5 ori).

#859
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
0.034 sau 0.022 nu? In W/mK.

#860
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postwizake, on 21 ianuarie 2019 - 19:25, said:

Spuma aia trebuie acoperita cu ceva, sau ramane asa?
Ce coeficient de transfer termic are comparativ cu vata sau polistirenul?
Pare-se ca trebuie protejata cu folie anti-condens...

#861
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Astazi am montat scara de acces la pod, nu fara oarecare emotii, dar in final cu succes. Comanda livrata in doua saptamani continand Fakro LWK non-standard, extensie de cadru, kit de montaj rapid si sipca ornamentala din PVC.

Attached Files



#862
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Arata bine, si noi ne pregatim de etapa asta, probabil tot montaj in regim diy. Scara se monteaza inainte sau dupa aplicare glet pe tavane? Ma gandesc ca daca sunt reparatii de facut pe langa scara se rezolva usor la etapa glet, pe de alta parte montajul inainte de glet presupune protejarea cu folie a scarii.

Edited by catalijns, 24 February 2019 - 21:29.


#863
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Ovidiu, canalizare aveti?

#864
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostMembruAnonim, on 25 februarie 2019 - 10:03, said:

...canalizare aveti?
...nu avem

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate