Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa P+1E, Cernica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#829
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Evident. Altceva nu conteaza.

#830
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Ieri Enel a montat contorul de energie si aseara aveam curent din propriul abonament, finally!

Attached Files



#831
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Ti-a pus si tie cutie dinasta mare si urata. Asa am si eu si o detest pe zi ce trece. Si la gaz la fel am o cutie mare si urata.
Daca e sa fiu sa fiu realist... acum ceva timp plangeam sa am ambele cutii la poarta, dar asa e omu, cand se vede cu saci in caruta....

#832
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Ieri s-a executat bransamentul de gaz si s-a montat pe gard o cutie de tabla zincata subtire. S-a adus teava in casa in zona consumatorilor, mi-au lasat doua detectoare de gaz si nu au vopsit teava exterioara desi au zis opusul. In fine, s-a materializat un alt cost achitat in avans cu multe luni Posted Image

#833
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Am si eu o mare intrebare ... Ai vopsit gardul ? Ma tot uit si eu la cei de la konkretline, cred ca tu ai acolo K4 daca nu ma insel si sunt super curios cum va arata vopsit cu "culoarea lemnului" ... Cei de la producator mi-au zis ca nu ma pot trimite niciunde sa il vad vopsit Posted Image

#Edit: M-am uitat mai bine si am vazut ca ai postat pe 3 octombrie poza in care se vede gardul deci nu l-ai vopsit :) Atunci doar te intreb, tu l-ai vazut undeva vopsit ? Arata a lemn de la 3 metri departare? Il sugerezi?

Edited by Rip00, 10 October 2018 - 14:41.


#834
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Ovidiu, ce dimensiune are golul de la poata auto?

#835
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostRip00, on 10 octombrie 2018 - 14:37, said:

Am si eu o mare intrebare ... Ai vopsit gardul ? Ma tot uit si eu la cei de la konkretline, cred ca tu ai acolo K4 daca nu ma insel si sunt super curios cum va arata vopsit cu "culoarea lemnului" ... Cei de la producator mi-au zis ca nu ma pot trimite niciunde sa il vad vopsit Posted Image

#Edit: M-am uitat mai bine si am vazut ca ai postat pe 3 octombrie poza in care se vede gardul deci nu l-ai vopsit Posted Image Atunci doar te intreb, tu l-ai vazut undeva vopsit ? Arata a lemn de la 3 metri departare? Il sugerezi?
Nu l-am vazut vopsit cu vopseaua lor insa l-am vazut colorat in masa la ei la sediu si in alta parte. Acum imi pare rau ca nu l-am luat si eu gata colorat, chiar daca era mai scump. L-am vazut vopsit la colegul Bodanel cu o vopsea aleasa de el.

View Postduzu, on 11 octombrie 2018 - 13:36, said:

Ovidiu, ce dimensiune are golul de la poata auto?
Nu mai stiu, masor si iti zic.

Edited by OvidiuEne, 12 October 2018 - 14:35.


#836
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Hi,  hi, ce nume ai la strada.Posted Image

#837
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postduzu, on 11 octombrie 2018 - 13:36, said:

Ovidiu, ce dimensiune are golul de la poata auto?
Golul are 3,45m iar poarta 3.7m.

View Postcristobob, on 13 octombrie 2018 - 06:42, said:

Hi,  hi, ce nume ai la strada.Posted Image
Strazi cu nume de pasari...

#838
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Mersi frumos pentru poza, arata senzatie gardul. M-ai convins, pe asta merg. Este K05 de la konkretline, nu ?  Cumva el are acelasi model si pe o parte si pe cealalta?

#839
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View PostRip00, on 15 octombrie 2018 - 09:23, said:

Mersi frumos pentru poza, arata senzatie gardul. M-ai convins, pe asta merg. Este K05 de la konkretline, nu ?  Cumva el are acelasi model si pe o parte si pe cealalta?
Nu este K05, este K4 Timberlap. Are model doar pe o parte.
Acum mi-am dat seama ca Bodanel a pus alt model.

Edited by OvidiuEne, 16 October 2018 - 13:06.


#840
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Octombrie-prezent: astupat santul cu cablul Enel si montat jgheaburi si tigla pe terasa din fata - work in progress...

Attached Files



#841
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Observ ca jgheaburile au fost prinse de sipci. Eventualul condens/apa de pe folie unde se scurge?
Cum (si cand) ai de gand sa finisezi pazia?

#842
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postwizake, on 02 decembrie 2018 - 16:01, said:

Observ ca jgheaburile au fost prinse de sipci. Eventualul condens/apa de pe folie unde se scurge?
Cum (si cand) ai de gand sa finisezi pazia?
Corect, nu se scurge in jgheab ci pe langa. Pazia a fost montata finisata si am mai dat un strat de lac inaintre de montarea jgheaburilor.
Insa pazia montata la capac nu este finisata. Se va face o data cu decorativa de exterior. la anul.

Edited by OvidiuEne, 04 December 2018 - 16:55.


#843
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Trebuie si eu sa ma hotarasc cum fac montajul jgheaburilor si de asta intreb. Varianta ta o iau si eu in calcul.
E vreo problema daca se scurge/prelinge apa de pe folie direct pe pazie? Nu stiu despre ce cantitate de apa poate fi vorba. Ai vreun sort de tabla acolo, sau apa se scurge pe pazia de lemn?

#844
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Ovidiu, la imbinarea dintre perete si tigla (pozele 3,4,5) cum o sa procedezi? Polistirenul o sa coboare de sus pe perete pe tigla sau doar pana in ea si la imbinare folosesti ceva banda elastica sikaflex, etc ? ori o sa folosesti ceva sort de tabla (desi nu e cea mai ok solutie dpdv aspect) ?

Edited by catalijns, 04 December 2018 - 18:55.


#845
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postwizake, on 04 decembrie 2018 - 18:07, said:

Trebuie si eu sa ma hotarasc cum fac montajul jgheaburilor si de asta intreb. Varianta ta o iau si eu in calcul.
E vreo problema daca se scurge/prelinge apa de pe folie direct pe pazie? Nu stiu despre ce cantitate de apa poate fi vorba. Ai vreun sort de tabla acolo, sau apa se scurge pe pazia de lemn?
As fi putut ajunge cu folia in jgheab daca as fi lasat-o cu cativa cm mai lunga. Sau puteam sa montez un sort de tabla pe sub folie si peste pazie asa cum am facut la terasa din spate. Insa sotia a insistat sa nu acopar pazia cu acea tabla, pentru maximizarea efectului vizual.
Mai este si varianta asta(la 1:07) aplicata de cei care mi-au montat capacul.

View Postcatalijns, on 04 decembrie 2018 - 18:55, said:

Ovidiu, la imbinarea dintre perete si tigla (pozele 3,4,5) cum o sa procedezi? Polistirenul o sa coboare de sus pe perete pe tigla sau doar pana in ea si la imbinare folosesti ceva banda elastica sikaflex, etc ? ori o sa folosesti ceva sort de tabla (desi nu e cea mai ok solutie dpdv aspect) ?
O sa folosesc banda asta pe care o am deja cumparata, la mine fiind totul deja placat. Daca ar fi sa o iau de la inceput as pune intai tigla si apoi termosistemul care sa o acopere, fara alte accesorii.

Valabil pt. ambii: cautati detaliile de montaj pentru tipul de tigla folosit.
Mai jos detaliul de streasina la tigla pe care o am eu, Tondach Rumba, pe care nu l-am aplicat :)

Attached Files


Edited by OvidiuEne, 06 December 2018 - 23:00.


#846
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostOvidiuEne, on 06 decembrie 2018 - 22:44, said:

O sa folosesc banda asta pe care o am deja cumparata, la mine fiind totul deja placat. Daca ar fi sa o iau de la inceput as pune intai tigla si apoi termosistemul care sa o acopere, fara alte accesorii.
Noi am pus la imbinarea dintre tigla si perete un profil metalic, apoi polistirenul peste tigla si anul viitor cand se incalzeste lipim si cu banda Sika imbinarea dintre polistiren si tigla.
In poza asta, ce banda e lipita pe perete? E folia anticondens dar mai este in partea de sus un strat de ceva lipit si pe perete.
Attached File  20181101_132218.jpg   354.31K   47 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate