Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Planuri de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#19
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Ca si idee de costuri pentru incalzirea electrica la mine au fost 2.000 EUR instalatia electrica de incalzire (materiale si manopera instalare, 9 zone de incalzire cu termostate separate, 12kW putere totala), 700 lei boilerul de 100 litri (1,8kW) si asta e tot legat de incalzire.

Casa este de vacanta deci nu stau zilnic, in luna cu revelionul am avut cea mai mare factura de curent, 842 lei (1633kW), insa repet nu am stat zilnic, am lasat incalzirea pe 14-16 grade cand nu eram acolo, iar cand stateam pe 22-25, in functie de camere. Ma astept la facturi intre 400 si 1000 lei, avand in vedere ca totul este electric, plita vitroceramica are 6kW (daca sunt folosite toate 4 ochiurile la maxim), cuptorul, pompa samd.

Este adevarat ca costul incalzirii electrice nu este mai mic decat prin alte surse de incalzire insa eu am preferat simplitate, fara apa prin pereti, fara radiatoare, fara instalatii complicate, avand in vedere si faptul ca structura casei este de lemn. Instalatia electrica este fara intretinere, fara posibilitatea de scurgeri sau stricaciuni. Pe langa asta confortul termic este ok, caldura la picioare si fara sa usuce aerul.

Edited by codz, 25 March 2015 - 13:09.


#20
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 13:02, said:

am un vecin care si-a ridicat o casa din caramida +tabla tip lindab,parter +mansarda,amprenta de 90mp cu 19 mii euro,mi-a si detaliat cam ce preturi a platit ptr fiecare lucrare in parte,deci cred ca se poate ridica o casa cu 20 mii euro rosu +invelitoare

   Amprenta unei case este suprafata de teren pe care o ocupa parterul. Daca poza atasata de tine este a casei in discutie, acolo amprenta probabil este 45 mp, iar suprafata construita reprezinta 90 mp [45 mp parter + 45 mp etaj]. Iar atunci, da, pretul este reprezentativ pentru o asa suprafata in faza "la rosu" a cladirii. Noi ne-am construit o casa cu o suprafata mai mult decat dubla [230 mp -  amprenta de 95, restul sunt terase si balcoane], si am avut costuri de 35000 euro. [aproape dublu, comparativ cu vecinul tau].

Attached Files


Edited by lenny13, 25 March 2015 - 13:35.


#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 12:03, said:

avand latimea terenului de doar 30 de metri cred ca asta e o solutie m-ai  buna
Doar 30m lățime? În terenul și lățimea de care dispui poți pune o casă mult mai mare liniștit.
Revenind la sfaturi - de la suprafața utilă ajungi la cea construită adăugînd în general între 10 și 20% funcție de soluția constructivă și tipul izolării. Asta e o estimare - afli precis cînd ai proiectul pentru autorizare.
Altfel
- ții musai la etaj? Cît ai de gînd să locuiești în casa asta? Dacă te bate gîndul să-ți petreci și pensia în ea recomand să te gîndești serios la o casă doar parter - urcatul scărilor e un sport care, de la o vîrstă încolo, doare rău.
- bucătăria deschisă - știu că e la modă, dar ești sigur? gîndește-te la mirosuri și la ce fel de mîncăruri gătiți în general și dacă v-ar place să simțiți mirosul de prăjeală, usturoi și altele asemenea după ce ați mîncat.
- dacă faci etaj ține cont de ce ți-a spus florin71_skoda - aia cu țeava de canalizare de la baia din etaj e neplăcută; trebuie deviată sau mascată cumva și astea costă spațiu si bani.

#22
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Si tu citesti selectiv, din doi in doi? Problema aia cu teava nu exista decat pentru profani. Vezi postul 14 pe pagina precedenta.

Edited by the_lion, 25 March 2015 - 14:23.


#23
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
la faza c bucataria deschisa nu sunt de acord nici eu,acolo va fi un perete,asa e schita originala gasita pe net,iar ca si casa aia va fi casa de locuit nu de vacanta iar cu problema c teava de la baie se poate muta baia de sus deasupra acelei de jos,si alta structura la geamuri mansarda

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Atentie: Costul la rosu reprezinta 1/3 din costul final.

#25
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

View Postlenny13, on 25 martie 2015 - 13:31, said:

   Amprenta unei case este suprafata de teren pe care o ocupa parterul. Daca poza atasata de tine este a casei in discutie, acolo amprenta probabil este 45 mp, iar suprafata construita reprezinta 90 mp [45 mp parter + 45 mp etaj]. Iar atunci, da, pretul este reprezentativ pentru o asa suprafata in faza "la rosu" a cladirii. Noi ne-am construit o casa cu o suprafata mai mult decat dubla [230 mp -  amprenta de 95, restul sunt terase si balcoane], si am avut costuri de 35000 euro. [aproape dublu, comparativ cu vecinul tau].
el asa mia zis ca amprenta este de 90 mp,doar manopera a platit 15500 de lei?cum pare acest pret mic,mare fata de alte zone?

#26
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 14:23, said:

el asa mia zis ca amprenta este de 90 mp,doar manopera a platit 15500 de lei?cum pare acest pret mic,mare fata de alte zone?

   Casa e cea din imagine? Tu ai vazut casa?

Manopera de 15500 lei pare ptr o amprenta de 50 mp, nu ptr una de 90 mp, avand in vedere ca noi am cheltuit ptr manopera dublu.

Iti arat casa noastra, care are o amprenta de 95 mp. Nu ti se pare mult mai mare decat casuta pe care ai atasat-o tu? fa si tu o comparatie vizuala, macar, daca nu cu ruleta in mana. Dar poate gresesc eu....Sunt curioasa sa vad camerele de la parterul vecinului tau, cu suprafete cu tot.

Attached Files


Edited by lenny13, 25 March 2015 - 14:46.


#27
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Diferentele nu sunt neaparat la amprenta...uitati-va si la ce stalpisori si centurici are casa respectiva.
A ta lenny este pe cadre, cealalta este cu zidarie portanta facuta in speranta ca cutremurul trece pe langa curtea respectiva.
Asta este un exemplu perfect de casa facuta cu 20kEUR. Acum serios, daca el a facut economia aia la beton credeti ca a armat conform normativ fundatia/stalpii/centurile? Stalpisorii aia nu au 25cm cu tot cu strepi, daca a strecurat inauntru 4 bare de fi12 considera ca deja a facut exces...

Edited by the_lion, 25 March 2015 - 15:06.


#28
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
deci sa inteleg ca acea casa este construita gresit? acum uitandu-ma m-ai bine la casa si numarand caramida,cred ca ai dreptate si are vreo 45 mp pe nivel,probabil nu are habar vecinul meu ce a construit Posted Image cam asa va fi casa la exterior,doar ca intrarea va fi in lateral si nu va avea garaj

si am facut ceva modificari la etaj va fi o baie de servici,va fi mutata deasupra celei de jos,care va fi m-ai mare va avea o cada,iar bucataria va fi inchisa

Attached Files


Edited by Pintflo32, 25 March 2015 - 17:42.


#29
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Casa este de vacanta deci nu stau zilnic, in luna cu revelionul am avut cea mai mare factura de curent, 842 lei (1633kW), insa repet nu am stat zilnic, am lasat incalzirea pe 14-16 grade cand nu eram acolo, iar cand stateam pe 22-25, in functie de camere. Ma astept la facturi intre 400 si 1000 lei, avand in vedere ca totul este electric, plita vitroceramica are 6kW (daca sunt folosite toate 4 ochiurile la maxim), cuptorul, pompa samd.

Este adevarat ca costul incalzirii electrice nu este mai mic decat prin alte surse de incalzire insa eu am preferat simplitate, fara apa prin pereti, fara radiatoare, fara instalatii complicate, avand in vedere si faptul ca structura casei este de lemn. Instalatia electrica este fara intretinere, fara posibilitatea de scurgeri sau stricaciuni. Pe langa asta confortul termic este ok, caldura la picioare si fara sa usuce aerul.

La o casa de vacanta e ok sa alegi simplitatea. Dar omul nu vrea o casa de vacanta, vrea sa stea in ea tot timpul. In luna cu Revelionul presupun ca nu ai stat acolo non-stop, si ai platit peste 800 de lei. Daca stateai permanent acolo te duceai lejer la 1200. Cu banii aia, la casa cum vrea el, plateste lemnele pe cel putin jumatate de iarna. Eu sunt un tip comod de fel, orasean get beget :) dar nu as pune incalzire pe curent nici picat cu ceara. Decat daca as putea sa o produc singur.. dar asta e alta discutie...

#30
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 12:49, said:

tocmai de asta am pus planurile aici ptr sfaturi si idei de la voi, nu prea sunt adeptul sobei, ma gandeam la o centrala pe lemne, iar ca si apa calda boiler sau un put forat la mare adancime?????am auzit de asa ceva,nu stiu cat de viabil este ptr mine..
Posted Image  Ei, in privinta sobei - m-am exprimat si eu generic. De fapt cum a atras atentia colegul @florin71_skoda daca vrei sa ai centrala pe lemne (minim 1kEuro + Stocator minim 500 Euro, etc), eu as zice ca trebuie sa ai prevazut un spatiu tehnic de minim 6mp.. Ceea ce prevede din start 6mp x 500 Euro/mp = 3000 Euro.. Iar eu de banii astea as fi preferat o soba cu schimbator de caldura inglobat in clopot de toata frumusetea.. In camara din spate as fi montat Boilerul care sa fie minim bivalent (adica si de la lemne si electric, daca nu si de la soare).. Dar asta e doar o parere, nu trebuie neaparat sa o si urmezi..Posted Image

Apropo de costuri de incalzire, ca tot aminteau colegii pe aici, cat ti-ai propus sa cheltui anual pentru incalzirea locuintei de 90 mp utili, desfasurati?

#31
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
as vrea sa cred ca anual as putea sa ma incadrez in 3000 de ron incalzirea

#32
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 17:46, said:

deci sa inteleg ca acea casa este construita gresit? acum uitandu-ma m-ai bine la casa si numarand caramida,cred ca ai dreptate si are vreo 45 mp pe nivel,probabil nu are habar vecinul meu ce a construit Posted Image            


           Sau, poate, incercand sa-ti explice tie, s-a exprimat gresit si nu si-a dat seama.

#33
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 18:28, said:

as vrea sa cred ca anual as putea sa ma incadrez in 3000 de ron incalzirea..

3000 lei/an : cca 400 lei/tona = 7,5 tone/an de esenta tare. 7,5 tone x 4 kWh/kg x 0,8 = 24 000 kWh/an, (valoare de 0,8 reprezinta randamentul mediu al centralei pe lemne).

Ce suprafata zici, d-ta ca vrei sa incalzesti cu cantitatea asta de energie? Dupa Normele in vigoare, ar trebui sa incalzesti cu energia asta minim 240 mp. Eu parca retinusem ca vrei o casuta cocheta de pana in 100 mp..

#34
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
deci nu sa exprimat el gresit,eu l-am intrebat cat are parterul si el a dat din umeri si a zis ca crede ca 90 mp ca asa vb meseriasii de la casa.Acum am sa detaliez cheltuielile sale din cat i-mi aduc aminte-caramida 30 paleti la 300 lei paletul,scandura cofrat +astereala 6 mc la 600 lei mc,ciment b 150 talpa fundatie-3000 lei,b200 soclu fundatie-3500 lei,placa peste parterb250 4000 lei,placa peste fundatie plus stalpii ia turnat cu meseriasii,tabla acoperis,11500 lei,fierul nu-mi aduc aminte cat a zis,meseriasii,15500 lei fara mancare,proiect 1600 lei,+alte chieltuieli a ajuns la un cost total de 19000 euro

nu sunt familiar cu socotelile privind caldura,dar am facut socoteala ca timp de 6 luni din an voi fi nevoit sa incalzesc casa  din care 4 luni la maxim,cu aproximativ 500 lei lunar am zis ca ar fi in regula,daca iese m-ai putin doar nu ma voi supara Posted Image    Din socotelile mele casa ar avea 120 mp utili,daca am socotit corect eu

Edited by Pintflo32, 25 March 2015 - 19:02.


#35
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 18:58, said:

..proiect 1600 lei...
Proiectul asta de 1600 lei ce fel de proiect este?

View PostPintflo32, on 25 martie 2015 - 18:58, said:

nu sunt familiar cu socotelile privind caldura,dar am facut socoteala ca timp de 6 luni din an voi fi nevoit sa incalzesc casa  din care 4 luni la maxim,cu aproximativ 500 lei lunar am zis ca ar fi in regula,daca iese m-ai putin doar nu ma voi supara Posted Image    Din socotelile mele casa ar avea 120 mp utili,daca am socotit corect eu..
Binenteles ca nu se supara nimeni, prevazand sa cheltui de doua ori mai mult decat te '"obliga"' Normele, vei consuma mai putin, vei manipula mai putine lemne, vei avea un spatiu mai mic necesar depozitarii, etc..
DAR, intotdeauna exista un dar. Ai fi deacord sa anvelopezi locuinta asa incat sa ajungi la valoarea prescrisa? Sau vei alege sa mergi ca "" toata lumea"" - maxim 5cm la placa de pe sol, 10cm pe pereti, 20cm pe ultimul planseu, tamplarie mai ieftina?

#36
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
Stiu ca este bine sa faci iarna car si vara sanie,doar ca eu inca nu ma gandesc asa departe ,nici nu m-am interesat de acest aspect,ptr moment eu ma interesez de ridicarea casei la rosu,eu momentan sunt in strainatate si voi avea disponibil anul acesta 2 luni jumate sa vin in tara sa ridic aceasta casa.,In acest an, si la perioada aceea, voi avea disponibil cel m-ai probabil cel mult 22 mii euro,Eu am rude care au lucrat si care lucreaza in constructii,atat in tara cat si in strainatate,care la o adica sa ma ajute,ei cu cunostintele lor in ale constructiei,eu cu mofturile.Sper sa ma incadrez in cei 20-22 mii euro in acest an iar apoi in 2 ani sa o pot finisa.Proiectul vecinului nu stiu ce fel este,asa mi-a zis ca a costat 1600 lei,in ce priveste tamplaria,eu in tara am lucrat 5 ani la o firma de termopane si le pot scoate la pretul materialelor si de calitate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate