Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Planuri de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#37
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cu ceva ajutor te poti incadra in 22,000 euro. Ai 120+20%=144 mp suprafata construita x 150 euro/mp.
Trebuie sa platesti si proiectul si autorizatiile.

#38
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
si bransamentul la electrica. pune 1000 de euro deoparte.

Edited by bobitzaaa, 26 March 2015 - 07:01.


#39
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
daca peste parter as face planseu din lemn,as iesi m-ai ieftin decat cu placa de beton?deci cam asta este pretul la rosu?de 150 de euro?

#40
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Poate.. in mare cam ala e pretul, dar depinde mult si unde construiesti, si ce, si cu cine. Daca te pricepi si o faci in regie proprie si pui mana efectiv, cu prieteni si rude (ca parca ziceai ca sunt in domeniu), atunci teoretic iesi mai ieftin, dar nu iti poate spune nimeni cu cat exact...

#41
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
asa am rude care lucreaza sau au lucrat in constructii,1 cumnat care lucreaza in constructii in Spania,2 frati care au lucrat minim 3-5 ani in constructii,alt cumnat care a lucrat 3 ani la firma de constructii a lui Erbasu,plus prieteni care au lucrat sau au practica constructiei

#42
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Pintflo32, on 26 martie 2015 - 22:21, said:

asa am rude care lucreaza sau au lucrat in constructii,1 cumnat care lucreaza in constructii in Spania,2 frati care au lucrat minim 3-5 ani in constructii,alt cumnat care a lucrat 3 ani la firma de constructii a lui Erbasu,plus prieteni care au lucrat sau au practica constructiei

Nu stiu exact la ce se pricep rudele si prietenii tai, in constructii poti sa faci multe... Mai ramane sa te si poti baza pe ei Posted Image. Oricum, ai nevoie de un proiect, inclusiv de structura, si eventual de un inginer sau cineva care sa va indrume. Ca daca va apucati sa faceti dupa ureche.. eu stiu ce iese....

Din ce am observat eu, din aia 150 de euro/mp care te costa la rosu, cel putin 50 sunt manopera, si restul materiale. Unii calculeaza in pretul asta si proiectuil de arhitectura, si alte cheltuieli care nu tin in mod direct de constructie in sine. Si conteaza mult si unde construiesti, ce materiale cumperi, ce poti sa faci rost... De exemplu caramizi poti sa iei si cu 2 lei si cu 5 lei bucata. Termopane ai zis ca te descurci sa iei la pret de producator, asa ca niste economii poti sa faci. Pana nu ai un proiect de la structurist, sa stii cat mai exact ce materiale intra, e greu sa incerci sa faci calcule.

Edited by oMariusRO, 26 March 2015 - 22:37.


#43
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
La problema cu planseu de lemn,ce zici se iese m.ai ieftin?


a

#44
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu ma pricep.. nu sunt in domeniu asa ca sincer nu stiu. In mod teoretic ar trebui sa faci un pic de economie pentru ca fara planseul de beton casa o sa fie "mai usoara", si deci ceva mai putin fier beton in fundatie, stalpi, etc. In acelasi timp trebuie sa bagi ceva bani in izolatia fonica, sa nu se auda jos fiecare pas. Lemnul costa si el, nu e gratis.. asa ca nu cred ca o sa faci o super economie...

#45
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
o intrebare daca aveti cunostintade cauza,daca proiectul mi.l face un arhitect din Ucraina,pe teritoriul tarii noastre este valabil,nu sunt probleme in obtinerea autorizatiei de constructie?

#46
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
ia in calcul si varianta ca poate-l prind rusii, iar tu  ramai cu proiectul neterminat

#47
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

 khezar, on 27 martie 2015 - 15:24, said:

ia in calcul si varianta ca poate-l prind rusii, iar tu  ramai cu proiectul neterminat
nu il prind ca este sotul unei colege de munca,locuieste pe langa Cernauti,nu e razboiul asa aproape de noi

#48
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Pintflo32, on 27 martie 2015 - 15:29, said:

nu il prind ca este sotul unei colege de munca,locuieste pe langa Cernauti, nu e razboiul asa aproape de noi...
Crezi?

#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 Pintflo32, on 27 martie 2015 - 15:20, said:

o intrebare daca aveti cunostintade cauza,daca proiectul mi.l face un arhitect din Ucraina,pe teritoriul tarii noastre este valabil,nu sunt probleme in obtinerea autorizatiei de constructie?

Legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții

Art. 9
(1) Documentațiile tehnice - D.T. și proiectele tehnice se elaborează de colective tehnice de specialitate, se însușesc și se semnează de cadre tehnice cu pregătire superioară numai din domeniul arhitecturii, urbanismului, construcțiilor și instalațiilor pentru construcții, astfel:
a) de arhitect cu diplomă recunoscută de statul român, pentru proiectarea părții de arhitectură pentru obiective de investiții cuprinse la toate categoriile de importanță a construcțiilor supraterane și a celor subterane;


Va trebui să afli dacă există convenție de recunoaștere a diplomelor între România și Ucraina. Dacă da, totu-i minunat. Dacă nu, proiectul va trebui semnat de un localnic. Oricum proiectul va trebui verificat de verificatori români:

ANEXA Nr. 1
CONȚINUTUL-CADRU
al documentației tehnice D.T. pentru autorizarea executării lucrărilor de construcții


[...]
2.5.2. Referatele de verificare a documentației tehnice - D.T., în conformitate cu legislația în vigoare privind calitatea în construcții, inclusiv în situațiile prevăzute la art. 7 alin. (21) și (23) întocmite de verificatori tehnici atestați de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Locuințelor, aleși de investitor.


#50
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 khezar, on 27 martie 2015 - 15:24, said:

ia in calcul si varianta ca poate-l prind rusii, iar tu ramai cu proiectul neterminat
:) buna faza (spusa ca o gluma evident) .
Poate achizitiona un proiect de afara ,doar parte de arhitectura , insa trebuie tradus in romana (partea scrisa si specificatiile de pe plansele desenate) ,apoi semnat si stampilat de un arhitect roman pentru a primi autorizatie de constructie.

Intre timp ce scriam observ ca @radunic a mai venit cu completarii utile . Doar ca nu e necesarea verificarea proiectului in toate cazurile , ci mai degraba inscrierea proiectului la OAR ( lucru cerut de mai toate primariile). Iar inscrierea si dovada de la oar , aduce automat cerinta ca proiectul sa fie semnat si stampilat de un arhitect roman. Din ce stiu eu ,nu avem semnat nici un acord cu alte tari pentru a se folosi la noi proiecte semnate de arhitecti straini. Parteneriate da , dar seful de proiect sau coordonatorul trebuie sa fie din partea romana.

Edited by doarUNom, 27 March 2015 - 16:11.


#51
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
multumesc de precizari

#52
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
revin cu o alta varianta imbunatatita a planului casei de viitor,atept oferte in pm de la arhitecti ptr oferta proiectare

Attached Files



#53
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
De ce doar in pm ? Aici nu se poate sa faca o oferta la vedere cu pret si continut ?


#54
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

 doarUNom, on 27 martie 2015 - 21:35, said:

De ce doar in pm ? Aici nu se poate sa faca o oferta la vedere cu pret si continut ?
binenteles ca se poate face si aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate