Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Planuri de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#1
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
Buna ziua la toata lumea care va citi acest topic.Scriu aici ptr ca astept cateva sfaturi de la voi in legatura cu constructia unei case care,daca totul merge ok,ar trebui sa incep sa o construiesc pe la inceputul lui iulie.In acest moment 3 lucruri sunt sigure:

1. am pamant de 1800mp, 30 latimea cu 60 lungimea la tara, fara utilitati doar cu electricitate care trece pe acolo.
Terenul este drept, nu are nimic construit, doar o temelie de la o casa veche demolata.
2. Am o schita de casa gasita pe internet care corespunde gusturilor mele, cat si a sotiei. Am sa pun si poze cu ele, casa din schita are cam 44 mp utili parter, dar eu am sa o adaptez la  65 mp pe nivel.
3. Dispun de cativa bani, care sper eu sa-mi ajunga ptr constructia la rosu+invelitoare.

Acum am o intrebare si astept rasp voastre, daca casa o sa aiba 65 mp utili, suprafata construita cat va fi?

Attached Files


Edited by Adm, 25 March 2015 - 11:13.
ordonat textul


#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
inmultesti lungimea zidurilor  cu grosimea lor si o adaugi la suprafata utila.
Felicitari , spor la lucru si cel mai important Noroc la gasit mesteri priceputi.

Edited by joseph_lacroix, 25 March 2015 - 11:14.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Acum am o intrebare si astept rasp voastre, daca casa o sa aiba 65 mp utili, suprafata construita cat va fi?

Pai depinde de mai multe lucruri, dar poti adauga un 10% ca marja de eroare.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
65 mp utili ii faci pe un singur nivel, e contraproductiv sa-I faci pe 2 nivele.
In cel mai rau caz, faci etaj mansardat si mai scoti 2 dormitoare + 1 baie.
Dar nu merge planul asta redus la 65.

#5
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
multumesc admin de editare,o alta intrebare,e mare diferenta de pret intr-e tigla ceramica si cea de tabla?

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postoverseas, on 25 martie 2015 - 11:36, said:

65 mp utili ii faci pe un singur nivel, e contraproductiv sa-I faci pe 2 nivele.
In cel mai rau caz, faci etaj mansardat si mai scoti 2 dormitoare + 1 baie.
Dar nu merge planul asta redus la 65.

omu vrea 65 utili pe nivel, deci vrea sa mareasca un pic casa, nu sa o micsoreze!!!

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sunt frumoase planurile astea dar sunt curios ce o sa-ti spuna instalatorul cind o sa-l pui sa-ti traga teava de canalizare la wc-ul din mansarda. Sau la parter o sa ai tavan fals prin care sa bagi teava de 110mm ?
( Eu unul nu am sa inteleg niciodata dizaineri astia ce fac planuri doar estetetice si nu tin cont si de functionalitate. La etaj nu se poate racorda wc-ul la canalizare, in living ai coltarul sub geam si nu-ti poti monta radiator, la etaj in dormitorul matrimonial patul este sub geam si pe linga faptul ca nu ai unde monta un radiator te mai trage si curentul ca dormi cu capul sub geam, etc)

Edited by florin71_skoda, 29 March 2015 - 12:26.


#8
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
pe nivel va fi 65mp,m-am exprimat gresit,eu momentan stau in chirie la casa si am masurat baia,dormitorul,bucataria si am ajunj la aceste cote ca sunt arhisuficiente,baie parter-4mp,bucatarie12mp,living 25mp,debara+spatiu tehnic+hol casa scarii-20mp,mansarda dormitor principal20mp,dormitor 2 si 3 cate 12 mp,hol 4 mp,baie 8mp,dresing 8mp

#9
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
daca ai 1800 mp eu iti recomand casa doar parter.

#10
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
avand in vedere ca acea casa va fi marita cu 20mp pe nivel voi putea aseza mobila diferit fata de amplasarea actuala din schite

avand latimea terenului de doar 30 de metri cred ca asta e o solutie m-ai  buna

#11
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postflorin71_skoda, on 25 martie 2015 - 11:51, said:

`.. in living ai coltarul sub geam si nu-ti poti monta radiator,...
Posted Image Florine, dansul nu are utilitati in zona, asta, deduc eu, presupune incalzirea cu lemne folosind o soba in Living (e prevazut si cosul in colt), si in acest caz nu are nevoie de calorifer in acea zona.

@Pintflo32 - orienteaza te la nu mai putin de 500 Euro/mp - eu zic sa nu te intinzi mai mult decat e plapuma.. Este dragut si acest proiect.. Mai bine il faci pe asta asa compact, decat sa te intinzi si sa nu-ti ajunga banii..Posted Image

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da, asa este, are prevazut un semineu in living care obligatoriu trebuie sa fie de fapt un termo semineu pentru ca la cum este construita casa nu va putea sa-si monteze o centrala pe lemne. Dar ce face cu apa calda ? Ca mai trebuie si sa se spele omul.

@Pintflo32, cum te-ai gindit sa asiguri incalzirea casei ? Dar producerea apei calde menajere ?

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Corect, in jur de 500 eur/ mp ajunge finisat, dar de calitate - tigla Bramac, termopan 5 camera, gresie italiana, centrala incalzire de calitate, cos Schiedel, izolat exterior + tencuiala decorativa etc.

#14
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postflorin71_skoda, on 25 martie 2015 - 11:51, said:

Sunt frumoase planurile astea dar sunt curios ce o sa-ti spuna instalatorul cind o sa-l pui sa-ti traga teava de canalizare la wc-ul din mansarda. Sau la parter o sa ai tavan fals prin care sa bagi teava de 110mm ?
( Eu unul nu am sa inteleg niciodata dizaineri astia ce fac planuri doar estetetici si nu tin cont si de functionalitate. La etaj nu se poate racorda wc-ul la canalizare, in living ai coltarul sub geam si nu-ti poti monta radiator, la etaj in dormitorul matrimonial patul este sub geam si pe linga faptul ca nu ai unde monta un radiator te mai trage si curentul ca dormi cu capul sub geam, etc)

Prieteni, la proiectele tip mai toti arhitectii iti baga niste "maimute" pe acolo. Trebuie sa se protejeze si ei cumva impotriva celor care iau planurile strict cu copy paste.
La cazul de fata, poate o sa ramai surprins ca la proiect iti muta respectivul wc pe celalalt perete iar scurgerea cade in baia de jos, nu in hol.

#15
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Salut, avand in vedere ca nu ai gaze, gandeste-te la incalzirea electrica prin pardoseala (deci electrica cu fir incalzitor nu cu centrala electrica) plus boiler pentru apa calda, singura conditie este sa tragi curent trifazat cu minim 25A pe faza (5,5kW/faza), eu asa mi-am facut o casa de 150mp si pe gerul de -16 de revelion aveam +25 in casa.

Ca si invelitoare, gandeste-te la sindrila bituminoasa (eu am pus Tegola, daca vrei exista si alte marci), se pune foarte simplu, are durata mare de viata, nu se aude la ploaie cum se aude tabla (gandeste-te bine inainte sa pui tabla pe casa), tiglele sunt clasice dar sunt scumpe, grele si greu de pus.

1800mp este un teren imens Posted Image de curiozitate unde te-ai gandit sa pozitionezi casa si cum o sa iti amenajezi gradina? Eu la faza asta am ajuns, cu gradina, alei si spatii verzi Posted Image

Edited by codz, 25 March 2015 - 12:56.


#16
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
tocmai de asta am pus planurile aici ptr sfaturi si idei de la voi,nu prea sunt adeptul sobei,ma gandeam la o centrala pe lemne,iar ca si apa calda boiler sau un put forat la mare adancime?????am auzit de asa ceva,nu stiu cat de viabil este ptr mine

ca si amplasament cu siguranta va fi cat m-ai departe de drum,doar ca ar fi o problema,vecinul din dreapta este om simplu de la tara si are casa construita la 5 m de strada si in spate are construite acareturile gospodaresti,cred ca e naspa ca de la mansarda sa ma uit la grajdul de animalePosted Image ,sunt departe de a ma gandi la amenajari curte

la sindrila bituminoasa m-am gandit si eu initial dar prin topicurile ce le-am urmarit nu am gasit aproape deloc fani ai acestui dip de acoperis

Edited by Pintflo32, 25 March 2015 - 12:48.


#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
@codz, daca tot ai adus discutia de incalzire electrica in pardoseala, cred ca l-ar ajuta totusi sa spui si ce costuri ai avut atunci cand erau -16 grade afara si 25 in casa. Si totodata care este investitia initiala.
Este adevarat ca investitia initiala este mai mica fata de celeleltae variante, insa in exploatare te omoara pretul kW electric, care este de cel putin 3 ori mai scump decat cel obtinut prin alte surse de incalzire

#18
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015
am un vecin care si-a ridicat o casa din caramida +tabla tip lindab,parter +mansarda,amprenta de 90mp cu 19 mii euro,mi-a si detaliat cam ce preturi a platit ptr fiecare lucrare in parte,deci cred ca se poate ridica o casa cu 20 mii euro rosu +invelitoare

Attached Files


Edited by Pintflo32, 25 March 2015 - 13:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate