Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 

19 20 Martie Tg.Mures

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
12 răspunsuri în acest subiect

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.212
  • Înscris: 26.02.2008
Salut,

Am cautat alt topic dar nu am gasit, sunt primul care deschide pe acest subiect :) ?

Deci, urmaream pe Antena 3 un reportaj despre acele evenimente si imi pareau cunoscute, nu aduceau nimic nou. Si am zis sa caut si eu pe youtube sa vad ceva nou si am gasit asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xER35kqHgVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu vreau sa fiu avocatul ungurilor dar pare destul de credibil, probabil ascund multe adevaruri ca sa le iasa varianta lor dar pare interesant ce se spune acolo. Ideea de fond este ca sunt imagini pe care nu le-am vazut niciodata la TV in 25 de ani.

Va invit la discutii pasnice pe subiectul 19-20 martie, nu neaparat pe acest clip. Precizez ca nu sunt prea informat pe subiect, doar din ce am vazut la tv.

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu nu am nimic cu maghiarii, dar cu conditia sa se comporte cu bun simt. Ei nu au reprezentare de calitate in parlament, UDMR fiind doar o adunatura de agitatori, care fac de rusine aceasta natie, care are multe valori si care a dat oameni ce s-au mandrit ca sunt romani.

Chiar daca romanii sunt majoritari, asta nu inseamna ca alte etnii trebuie marginalizare, dinpotriva, fiecare are dreptul la identitate cultural-etnica, deoarece traim intr-un stat democrat, dar atentatul la adresa statului national unitar roman de catre UDMR-isti ma intriga, cum probabil ii intriga pe multi, iar maghiarii simpli sunt cei care au de suferit, deoarece sunt pusi laolalta cu toate lichelele.

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostDaian95, on 22 martie 2015 - 20:04, said:

... maghiarii... aceasta natie, care are multe valori si care a dat oameni ce s-au mandrit ca sunt romani.


super tare fraza asta si nu se poate spune ca am luat din context ca asta a fost sensul intregii expuneri :OK:
sa vedem ce parere au maghiarii de ea :D

#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.212
  • Înscris: 26.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2z0C0PDlRnc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adaugati si voi alte documentare pe acest subiect.

#5
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 621
  • Înscris: 24.10.2014
daca ati trai intre unguri ati intelege si voi cat de sovini si parsivi pot fi!
in fata iti sunt prieteni si-ti zambesc, iar cand ajung in spatele tau te injunghie! (a se citi figurat, ca fizic le interzice constitutia romaniei sa vatameze persoane)

#6
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.782
  • Înscris: 07.01.2012

View Postjohnsmith07, on 22 martie 2015 - 21:49, said:

daca ati trai intre unguri ati intelege si voi cat de sovini si parsivi pot fi!
in fata iti sunt prieteni si-ti zambesc, iar cand ajung in spatele tau te injunghie! (a se citi figurat, ca fizic le interzice constitutia romaniei sa vatameze persoane)
In principiu sunt de acord. Doar ca si pe mine ma consider la fel de parsiv. Si am unele interese comune cu ei. Iar aceste interese comune fac ca injunghierea pe la spate sa nu mai fie o oportunitate.
Imi place sa numesc parsivenia ca fiind diplomatie.

Editat de iulian_k, 22 martie 2015 - 22:03.


#7
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.131
  • Înscris: 19.03.2015

View Postjohnsmith07, on 22 martie 2015 - 21:49, said:

daca ati trai intre unguri ati intelege si voi cat de sovini si parsivi pot fi!
in fata iti sunt prieteni si-ti zambesc, iar cand ajung in spatele tau te injunghie! (a se citi figurat, ca fizic le interzice constitutia romaniei sa vatameze persoane)

Spune-ne mai multe, mai detaliat! Căci văd că ești din Târgu Mureș. Cum e traiul printre unguri din experiența ta personală?

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDaian95, on 22 martie 2015 - 20:04, said:

Eu nu am nimic cu maghiarii, [...] UDMR [...] fac de rusine aceasta natie, care are multe valori si care a dat oameni ce s-au mandrit ca sunt romani.
Poftim ? Adica nu ai nimic cu maghiarii care sunt mandri ca sunt romani ? Da' despre maghiarii care sunt mandri ca sunt maghiari, ce parere ai ?

Quote

....atentatul la adresa statului national unitar roman de catre UDMR-isti ma intriga,
Statul national roman NU exista. A existat pana la 1918, dupa aceea a incetat sa mai fie national roman, prin preluarea (ca urmare a anexarii Transilvaniei) mai multor natiuni: maghiara, germana, sarba, ukraineana etc. In acel moment Romania a devenit stat multinational. Voi va agatati de un fals evident, sustinand ca este adevarat. Ca si cum o femeie care a nascut 5 copii pretinde ca e inca fata mare.

Quote

maghiarii simpli sunt cei care au de suferit, deoarece sunt pusi laolalta cu toate lichelele.
Am inteles foarte bine pozitia ta. Maghiarii simpli, care isi reneaga natia si istoria si sunt mandri ca sunt romani, sunt de admirat, ceilalti - care se simt mai departe maghiari - sunt niste lichele. Asta e identitatea culturala la care au dreptul maghiarii: sa faca bine sa se simta romani !

View Postjohnsmith07, on 22 martie 2015 - 21:49, said:

daca ati trai intre unguri ati intelege si voi cat de sovini si parsivi pot fi!
Poti sa explici cum si de ce ii vezi pe unguri sovini si parsivi ?

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.424
  • Înscris: 17.03.2012

View Posthoria66, on 22 martie 2015 - 22:11, said:

Poftim ? Adica nu ai nimic cu maghiarii care sunt mandri ca sunt romani ? Da' despre maghiarii care sunt mandri ca sunt maghiari, ce parere ai ?

Absolut nimic, agreez maghiarii moderati, in schimb ii detest pe cei extremisti.

#10
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.131
  • Înscris: 19.03.2015

View Posthoria66, on 22 martie 2015 - 22:11, said:

Poti sa explici cum si de ce ii vezi pe unguri sovini si parsivi ?

Poate, din astfel de cauze:

View Posthoria66, on 22 martie 2015 - 22:11, said:

(ca urmare a anexarii Transilvaniei)


#11
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.212
  • Înscris: 26.02.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B1AObbtGbso?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.782
  • Înscris: 07.01.2012

View Posthoria66, on 22 martie 2015 - 22:11, said:

Statul national roman NU exista. A existat pana la 1918, dupa aceea a incetat sa mai fie national roman, prin preluarea (ca urmare a anexarii Transilvaniei) mai multor natiuni: maghiara, germana, sarba, ukraineana etc. In acel moment Romania a devenit stat multinational. Voi va agatati de un fals evident, sustinand ca este adevarat. Ca si cum o femeie care a nascut 5 copii pretinde ca e inca fata mare.
Din nou confuzi national cu uni-etnic. Nici inainte de 1918 nu era Regatul Romaniei stat unietnic avand evrei, turci, tatari,  bulgari, tigani. Si nu prea mai exista asa ceva,
A ca nu vrei sa formezi o natiune multi-etnica cu mine e alta problema. Pana la urma si nationalitea e tot obtionala.

Editat de iulian_k, 22 martie 2015 - 22:59.


#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postiulian_k, on 22 martie 2015 - 22:45, said:

Din nou confuzi national cu uni-etnic.
Pai si care ar fi atunci traducerea clara si fara dubii pentru "stat national roman" ? Ca notiunea de natiune civica inca nu s-a instalat in RO, si nici in alte multe state europene.

Quote

A ca nu vrei sa formezi o natiune multi-etnica cu mine e alta problema.
Pentru mine, natiune multi-etnica inseamna un trunchi etnic cu radacini si etnicitate comuna: unguri + secui de ex., sau romani + aromani.
Nu cred ca poti forma o natiune multi-etnica din etnii complet separate, decat in situatia unei emigratii catre un alt stat (USA, Canada, Australia, etc.) unde toti imgrantii devin parte a natiunii civice respective. Dar in Europa, in statele cu populatii definite etnic, nu ai asa ceva.
Vreau sa formez un stat multi-national cu tine. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate