Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Mondeo vs Citroen C5 vs Laguna 3

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
draxy_kata

draxy_kata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.08.2012
Buna dimineata!
Propun la dezbatere aceste trei modele, deoarece nu ma pot hotari care imi place mai mult:
Mondeo 1.6 an 2010
Citroen C5 1.6 an 2010
Laguna 3 1.5 an 2010
Mentionez ca toate variantele sunt in varianta hatchback.
As dori in mod expres sfaturi din partea posesorilor sau a celor care au condus asa ceva, nu cei care au ei un prieten de-al unui prieten etc
Va multumesc anticipat!

#2
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Daca doresti doar sfaturi de la cei care detin modelele respective, iti dai seama ca fiecare o sa zica de a lor ca e mai buna. Si cu ce tre alegi din topic? Eu din folclor am auzit ca laguna ar fi cea mai reusita

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
de aia si sunt 3 lagune la suta de mondeo!

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Si un C5 la suta de Lagune.

#5
draxy_kata

draxy_kata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.08.2012
Va dati seama ca am studiat deja forumurile marcilor de profil.
Am vizionat pe Youtube testele cu aceste masini.
Cu Mondeo am mers deja intr-un scurt drive test ca are un prieten acest model.
Dar totusi as dori parerea unor posesori care le conduc zi de zi sa imi zica plusuri si minusuri.
Oricum dintre toate cele trei:
- Mondeo este arhicunoscut cu atuurile sale spatiul, dinamica si stabilitatea pe sosea, calitatea si fiabilitatea, aflandu-ma in ea intradevar ai senzatia de spatiu , stai f confortabil, ai f mult loc oriunde te-ai afla, dar totodata pare parca imensa sau poate doar e o chestiune de acomodare. Cel putin asa mi se parea mie.

-Laguna si ea a facut un salt foarte mare d.p.d.v. al calitatii si fiabilitatii fata de vechiul model .... Cel putin asa se lauda producatorii, iar mie personal la prima vedere mi se pare cea mai zvelta dintre toate cele trei modele.
-C5 este prima masina germana produsa in Franta daca e sa-i credem pe producatori dupa  cum se lauda, stiu ca vechiul model de C5 a avut destul probleme, dar acest model nou promite muult si intradevar urmarind forumurile de specialitate si testele tiind sa cred acest lucru. Un lucru este cert odata ce te urci in masina aceasta nu conteaza destinati si nici cand ajungi ci stai relaxat si te bucuri de confortul din ea.
Acum astept mai multe pareri despre aceste modele fie ele si subiective,  dar va rog argumentate, NU genul: .... Stiu eu... Am auzit eu ca frantuzoaicele sunt scumpe la intretinere .... Sau ca sunt proaste.....
Ceva concret
Multumesc !

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
C5-ul e o masina foarte buna. Am la firma un C5 diesel 1,9l din 2005, are vreo 250.000km si merge inca foarte bine, nu troncane, nu a avut nevoie de reparatii majore. Parerea mea este ca motorul de 1,6l e prea mic pentru o masina atat de mare. Prin oras merge dar pentru drum lung cred ca e mai buna o masina cu motor mai mare la toate cele 3 optiuni. Si Mondeo e o dihanie, cred ca abia se taraste cu un motor de 1,6l.

#7
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Le-am condus pe toate trei, toate 3 au făcut salturi importante la fiabilitate și calitatea interiorului.

Aș alege C5 pentru că nu sunt atât de multe în .ro și m-aș simți special cu o mașină mai rară, dar doar dacă aș fi foarte sigur că a fost întreținută corect.
Aș alege Laguna pentru că am mai avut și am fost mulțumit de cum s-a comportat ca exploatare și costuri service.
Aș alege Mondeo pentru că e cea mai fiabilă dintre cele trei, dar, ca și la C5, doar după ce m-am asigurat că mașina e în stare bună sau reparabilă.

Calitate interior: C5, Mondeo, Laguna.
Utilitate interior: Laguna, Mondeo, C5.
Etanșare interior: C5, Laguna, Mondeo.

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdorinpopa, on 22 martie 2015 - 07:04, said:

Le-am condus pe toate trei, toate 3 au făcut salturi importante la fiabilitate și calitatea interiorului.

Aș alege C5 pentru că nu sunt atât de multe în .ro și m-aș simți special cu o mașină mai rară, dar doar dacă aș fi foarte sigur că a fost întreținută corect.
Aș alege Laguna pentru că am mai avut și am fost mulțumit de cum s-a comportat ca exploatare și costuri service.
Aș alege Mondeo pentru că e cea mai fiabilă dintre cele trei, dar, ca și la C5, doar după ce m-am asigurat că mașina e în stare bună sau reparabilă.

Calitate interior: C5, Mondeo, Laguna.
Utilitate interior: Laguna, Mondeo, C5.
Etanșare interior: C5, Laguna, Mondeo.
Ce inseamna utilitate si etansare ?????
...........
Aleg MONDEO .

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
C5-ul e zgomotos la viteza de peste 120kmh. Laguna a avut fiu-meu si cam troncanea din toate incheieturile.  De Mondeo nu stiu nimic dar am avut Ford Sierra   acum 22 de ani  si imi placea manevrabilitatea. Desi era o masina foarte lunga putea fi parcata extrem de usor.

#10
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Tot din folclor as alege Mondeo.
Frantuzestile....cah!!!

#11
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

View Postmaximg, on 22 martie 2015 - 10:01, said:

Ce inseamna utilitate si etansare ?????
Utilitate interior: cotieră, spatii depozitare, locaș ochelari, suport de pahare, distanța dintre pedale, locaș de telefon...
Etanșare: cât de tare auzi motorul.

#12
draxy_kata

draxy_kata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.08.2012
Multumesc f mult tuturor pt raspunsurile date

Domnule Dorinpopa la utilitate a-ti pus C5 pe ultimul loc, puteti va rog sa argumentati sa detaliati un pic de ce? Mie unul mi s-a parut f bine gandit, piate un pic butoanele de la clima un pic cam mici

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
C5 e mult peste Laguna. Cu Mondeo poate concura dar Laguna e o clasa mai jos. Cum am mai scris, am la firma un C5 din 2005 cu vreo 250mii km la bord si masina merge impecabil. Am facut cu ea 2500km in 2 zile si nu nu am coborat rupt de mijloc din ea.

View Postmufasa, on 22 martie 2015 - 19:40, said:

Tot din folclor as alege Mondeo.
Frantuzestile....cah!!!

Vorba lui Moromete: pe ce te bazezi ?

#14
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

View Postdraxy_kata, on 22 martie 2015 - 23:26, said:

Domnule Dorinpopa la utilitate a-ti pus C5 pe ultimul loc, puteti va rog sa argumentati sa detaliati un pic de ce? Mie unul mi s-a parut f bine gandit, piate un pic butoanele de la clima un pic cam mici
Nu țin minte specific, am testat-o acum 3 ani, cel mai probabil depinde de la individ la individ: ce mă deranjează pe mine poate încânta pe altul.. Țin minte doar că volanul era deranjant din cauza multiplelor opțiuni și mărimii.

"a-ti pus"? Când nu sunteți sigur pe cratimă, faceți conjugare: a-ți pus, a-m pus, a-u pus. Pare corect?

#15
draxy_kata

draxy_kata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.08.2012
Aveti dreptate la treaba cu volanul, mie personal imi place la prima vedere volanul, dar nu am condus-o efectiv sa vad daca este deranjant, totusi tind sa cred ca e o chestiune de acomodare.
Ma scuzati in legatura cu greselile, mai am una in afara de cratima cu ,,piate,, in loc de ,,poate,, dar asa se intampla cand vrei sa scrii repede pe tastatura mica de la telefon. Greaseala mea !
Revenind la ale noastre am citit ca nu are suporti de pahare si de ochelari, ma gandesc poate doar masinile cu primul nivel de echipare, poate cele full au asa ceva, va aduceti aminte de asa ceva ?

#16
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Toate au suport de pahare, dar la fiecare masină e poziționat și făcut altfel. Repet: e posibil ca unele chestii mie să mi se pară deranjant și altuia normal.

#17
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Si eu am avut un c5 de prin 2005 fabricat 2 l diesel.Cat l-am tinut timp de 2 ani pot spune ca n-am prea avut probl cu masina si il cumparasem la 250 k.Maruntisuri,numai retin exact.Eu l-am dus pana la vreo 300 k cred.Mi-a placut mult spatiul imens din el si faptul ca avea 2 trepte de ridicare a masinii.Puteai intra prin tot felu de balarii cu masina.In rest as spune o masina comuna.Ce stiu despre modelul actual de c5 e ca este f bine izolat fonic.
     Eu cred,cum spune si un colleg mai sus, ca un c5 cu motor de 1,6 l ar fi cam submotorizat cum mi se par si celelalte 2 masini cu aceeasi motorizare.
      Despre celelalte 2 nu pot spune nimic,n-am avut.
     Ca si design exterior as alege Citroen-ul cu ochii inchisi in rest fiabilitate ,comportament nu stiu ce sa zic sunt  masini relativ noi.
     Cred ca ai putea include langa astea si Mazda 6,dar e doar o opinie.

#18
draxy_kata

draxy_kata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.08.2012
Multumesc f. Mult ,,tanakka,, stiu ca mai sunt si alte masini, recunosc mi-ar placea o Mazda 6, un Acord etc dar nu vreau sa ma complic mai mult , strict la aceste trei masini ma opresc si asa e o decizie f grea de luat.
Pana la urma fiind vorba de o masina SH, voi survola piata in urmatoarele luni pe aceste modele si care imi va pica la inima si va trece de testul ,,minciunilor,, aia va fi a mea, oricum acuma tine si de noroc.
Oricum daca mai sunt pareri legate de aceste 3 modele le astept
Va multumesc in continuare si astept parerile dvs

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate