Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Agent de asigurări...merită sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Miha1989

Miha1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2015
Am mai găsit o astfel de dezbatere pe forum, dar era ceva mai veche, de vreo doi ani, așa că încep una nouă pe acest subiect care mă interesează deosebit acum. Am fost ieri la o unitate a unei companii de asigurări, idee ce mi-a venit în urma unei discuții cu o cunoștință. Respectivul spunea că are acolo un venit net de 1200 ron + comision. M-a interesat și pe mine, am trecut pe acolo, am lăsat datele unei alte persoane cunoscute care mă va da pe mâna unui inspector zilele următoare. Ideea este că din câte știu eu un agent de asigurări câștigă doar comision, nu și salariu de bază. Așa era cu ani în urmă. Este tot așa și acum? Eu am o oarecare idee despre cum să-mi construiesc un portofoliu de clienți și mi s-a spus că asta mi se va explica și în cursul pe care îl voi plăti eu dar care va fi rambursat de firmă. Dilema mea este dacă plata se face doar din comisioane (sau există și un salariu fix?) nu am șanse mult mai bune de a câștiga bani ca agent al unui broker? Nu știu dacă în prezent plata agenților este tot strict din comisioane, de aia și întreb. Adaug și faptul că pregătirea mea în învățământul superior a fost inginerie, mai exact inginerie geodezică, o mare greșeală pe care am făcut-o atât din propria prostie cât și la insistențele părinților, iar treaba cu asigurările mi se pare singura șansă de a lucra cu hârtii (nu am un fizic capabil să reziste la intemperii așa încât să lucrez ca inginer geodez, iar muncă fizică, mai exact hămăleală prin fabrici nu aș face nici pentru un salariu de 8000 euro lunar), și actualmente nu văd nici o alta variantă mai fezabilă. Apreciez părerile și recomandările domniilor voastre!

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
meseria care o ai tu este chiar frumoasa. daca o sa gasesti o firma serioasa poti sa ajungi "cineva". ar fi pacat sa mergi in domeniul asigurari.
acolo daca esti colaborator esti platit doar din comisioane, care nu sunt deloc mici, poti face bani frumosi daca iti dai interesul, sau sa te angajeze la ei dar acolo se duce dracu o parte din comision ca trebuie sa iti mai dea si salariu fix.
mai nou daca ati observat brokerii trebuie sa afiseze comisionul lor. la o asigurare auto care a costat 510 lei 70 de lei au mers in buzunarul brokerului. asta am vazut eu in polita mea de asigurare facuta luna aceasta.
faci o asigurare pe zi,  in 30 de zile ai luat 2000 lei comision.
dar nu as lasa meseria ta si sa ma apuc de asigurari.

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Eu nu inteleg niste chestii:

1. Ce naiba de legatura are ingineria cu asigurarile? Ok, inteleg ca te duci dupa bani, dar nu mai bine cauti ceva in domeniu daca tot ai pierdut niste ani din viata studiind aia? Dar ai zis ca nu vrei in domeniu, pentru ca:

2. Ce naiba calitati fizice trebuie sa ai ca sa poti lucra ca inginer geodez? Recunosc ca nu am 15 prieteni geodezi, dar, din cunostintele mele umile, inginerul geodez in societatea moderna lucreaza pe la urbanism (fie bugetar, pe la Primarii, fie in privat, la firme care se ocupa cu documentatii de urbanism), ori pe la proiectare de constructii civile, studii de fezabilitate pe diverse lucrari etc. Toate astea inseamna (cred) munca de birou, cu niste masuratori in teren, dar nu vreun efort fizic senzational.

Sfatul meu este ca un target de 1.500 - 2.000 de lei lunar nu merita sa faci schimbari de cariera. Mai ales ca in asigurari nu ai vreun viitor stralucit, cunosc oameni care lucreaza la acelasi broker de 8-10 ani, pe aproximativ acelasi salariu, deci nu stiu pe nimeni care sa se fi propulsat fantastic in acest domeniu.

In plus, geodezia nu este ceva ce intalnesti la tot pasul, cred ca este o specializare de nisa, care vine cu dezavantaje (gasesti greu loc de munca), dar si cu avantaje (salarii mai bune, stabilitate la locul de munca). Eu as merge clar pe ce am invatat in facultate, mai ales daca este ceva de nisa.

Edited by tchoara, 19 March 2015 - 17:25.


#4
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostD3an, on 19 martie 2015 - 17:22, said:

mai nou daca ati observat brokerii trebuie sa afiseze comisionul lor. la o asigurare auto care a costat 510 lei 70 de lei au mers in buzunarul brokerului. asta am vazut eu in polita mea de asigurare facuta luna aceasta.
faci o asigurare pe zi,  in 30 de zile ai luat 2000 lei comision.
Cred ca induci asteptari gresite. La rca comisionul e 15%brut deci vreo 12% net asta daca esti angajat direct la firma de asigurari nu la broker. Sa faci in fiecare zi in medie un rca inseamna sa fi angajat agent in biroul lor , nu sa lucrezi de acasa...cum face majoritatea agentilor.Sau sa ai (30x12) rude si prieteni apropiati cu masina.  Piata e suprasaturata cu agenti , aproape face fiecare rca la propria masina

Edited by sailor62, 19 March 2015 - 17:42.


#5
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Tu nu te compara cu vreun agenticul cu vechime, care are deja un portofoliu larg de clienți (făcuți majoritatea, înainte de criză) și care a adus pînă acu în firma aia, poate țîșpe mii de euro. Unu ca ăla poate avea și ceva salar de bază.
Ca iei startul într-un asemenea domeniu se poate dovedii foarte greu, în zilele astea, cu criza asta, bla bla bla și mai ales dacă nu ai unele calități necesare (în principal la noi la români, să ști să minți la greu și să aburești clinetu).

#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
inafara ca sunt multi agenti mai sunt si brokeri online gen emag. bani nu se mai fac cum se faceau odata.
Daca vrei sa faci bani din asigurari incearca cele agricole, de transport international(in special naval daca te lipesti pe langa o firma de shiping om te numesti) in rest nu se mai merita.

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostMiha1989, on 19 martie 2015 - 16:51, said:

pregătirea mea în învățământul superior a fost inginerie, mai exact inginerie geodezică
Cu cadastrul ai vreo legatura? Se plateste foarte bine in acest domeniu.

#8
Miha1989

Miha1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2015

View Posttchoara, on 19 martie 2015 - 17:24, said:

Eu nu inteleg niste chestii:

1. Ce naiba de legatura are ingineria cu asigurarile? Ok, inteleg ca te duci dupa bani, dar nu mai bine cauti ceva in domeniu daca tot ai pierdut niste ani din viata studiind aia? Dar ai zis ca nu vrei in domeniu, pentru ca:

2. Ce naiba calitati fizice trebuie sa ai ca sa poti lucra ca inginer geodez? Recunosc ca nu am 15 prieteni geodezi, dar, din cunostintele mele umile, inginerul geodez in societatea moderna lucreaza pe la urbanism (fie bugetar, pe la Primarii, fie in privat, la firme care se ocupa cu documentatii de urbanism), ori pe la proiectare de constructii civile, studii de fezabilitate pe diverse lucrari etc. Toate astea inseamna (cred) munca de birou, cu niste masuratori in teren, dar nu vreun efort fizic senzational.

Sfatul meu este ca un target de 1.500 - 2.000 de lei lunar nu merita sa faci schimbari de cariera. Mai ales ca in asigurari nu ai vreun viitor stralucit, cunosc oameni care lucreaza la acelasi broker de 8-10 ani, pe aproximativ acelasi salariu, deci nu stiu pe nimeni care sa se fi propulsat fantastic in acest domeniu.

In plus, geodezia nu este ceva ce intalnesti la tot pasul, cred ca este o specializare de nisa, care vine cu dezavantaje (gasesti greu loc de munca), dar si cu avantaje (salarii mai bune, stabilitate la locul de munca). Eu as merge clar pe ce am invatat in facultate, mai ales daca este ceva de nisa.
  Off topic
  Am lucrat în ultimul an de facultate la o firmă de cadastru muncă de teren de mi-a ieșit pe ochi. Măsurători la temperaturi de 30 de grade vara, trasare cu zeci de coordonate la 35 de grade (o singura coordonată a costat la vremea aia 100 ron și nu am primit nici măcar o primă de 20 de lei, în timp ce i-am adus directoarei niște mii de lei într-o singură zi), am făcut și insolație, mi s-a făcut rău pe teren, am măsurat și la două grade pe un vânt de temperatura simțită era cu minus (văntul face aerul să se simtă și mai rece, iar umiditatea îl face să se simtă și mai cald), directoarea m-a certat ca i s-a stricat și stația din cauza temperaturii (norocul ei că era în garanție, și vina îi aparținea ei, că doar ea m-a trimis să măsor pe așa vreme), Această muncă mai implică și cățărat pe clădiri înalte în locuri în care nu ai vizibilitate pentru a ridica punctul de stație prin metoda retrointersecției (o altă problemă pentru cine are rău de înălțime). Iar în domeniul public m-aș fi putut angaja doar la oficiul de cadastru, ceea ce am și încercat să aranjez cu niște politicieni PSD locali și mi s-a răspuns să am răbdare până se potolește circul cu arestările, ceea ce nu pare a fi prea curând, așa că treaba cu geodezia nu e deloc fezabilă la ora actuală. Și nu umblu atât după câștiguri astronomice, ci după un venit decent care sa nu-mi solicite fizicul și să implice în principiu hârtie/birou.

View Postflorinbad, on 19 martie 2015 - 18:06, said:

Cu cadastrul ai vreo legatura? Se plateste foarte bine in acest domeniu.

Da, i-am răspuns și lui tchoara, am lucrat în facultate la o firmă de cadastru și nu am făcut față temperaturilor la care m-a trimis directoarea să măsor nici eu nici stația totală care (norocul directoarei) era în garanție și s-a defectat exact datorită faptului că a fost expusă unor temperaturi mai mari sau mai mici decât cele pentru care era proiectată (am dus-o personal la distribuitorul de la care era cumpărată, iar când am ridicat-o exact asta mi s-a spus), iar la OCPI cu criza politică și arestările prin care trecem politicienilor locali le e teamă să le pună pile chiar și rudelor, darmite prietenilor.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostMiha1989, on 19 martie 2015 - 16:51, said:

iar muncă fizică, mai exact hămăleală prin fabrici nu aș face nici pentru un salariu de 8000 euro lunar)

View PostMiha1989, on 19 martie 2015 - 18:39, said:

Măsurători la temperaturi de 30 de grade vara, trasare cu zeci de coordonate la 35 de grade (o singura coordonată a costat la vremea aia 100 ron și nu am primit nici măcar o primă de 20 de lei, în timp ce i-am adus directoarei niște mii de lei într-o singură zi), am făcut și insolație, mi s-a făcut rău pe teren, am măsurat și la două grade pe un vânt de temperatura simțită era cu minus

View PostMiha1989, on 19 martie 2015 - 16:51, said:

Iar în domeniul public m-aș fi putut angaja doar la oficiul de cadastru, ceea ce am și încercat să aranjez cu niște politicieni PSD locali

politicienilor locali le e teamă să le pună pile chiar și rudelor, darmite prietenilor.
Nu stiu ce parare au colegii, dar reactia mea la aceste afirmatii penibile este sa lasi dracu ifosele si sa pui mana sa muncesti, ca asa muncesc toti oamenii.

Auzi, la 30 de grade vara si 2 grade cu plus, lui i se pare greu. Auzi, nu ar munci in fabrica pentru 8000 euro. Auzi, vrea sa se angajeze numai cu pile. Bai, tu nu stii ce inseamna sa-ti fie foame.

#10
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Cred ca e fata.

#11
Miha1989

Miha1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2015

View Postbladhaund, on 19 martie 2015 - 19:17, said:

Nu stiu ce parare au colegii, dar reactia mea la aceste afirmatii penibile este sa lasi dracu ifosele si sa pui mana sa muncesti, ca asa muncesc toti oamenii.

Auzi, la 30 de grade vara si 2 grade cu plus, lui i se pare greu. Auzi, nu ar munci in fabrica pentru 8000 euro. Auzi, vrea sa se angajeze numai cu pile. Bai, tu nu stii ce inseamna sa-ti fie foame.
Nu am deschis acest thread pentru discuții sterile și contradictorii cu hater-i și troll-i, Nu am nici ifose, nici fițe. Două grade cu plus cand bate vantul cu 56 km pe ora (din prognoza meteo, nu din burta) pe malul unei ape curgătoare în extravilan (câmp deschis, deci niciun obstacol în calea vântului) se pot simți cu minus, așa cum și pe timp de caniculă 30 de grade în condiții de umiditate mare se pot simți ca 35 de grade. Și apoi să te ia la împins vagoane o ciufută că s-a defectat stația din ordinele ei, nu din vina mea (stația aia se era prevăzută să funcționeze la temperaturi cuprinse între 15 și 30 de grade). La 2 grade sau la 35 era previzibil să se defecteze. Dacă mă defectam eu nu cred că ar fi fost ilustra directoare prea afectată. Cred că tu nu știi ce înseamnă condiții extreme. Stai opt ore în soare în iulie, sau șase ore pe malul unei ape  curgătoare în februarie și apoi mai vorbim. Sau cară transpaleți încărcați până la refuz câte 12 ore pe zi în fabrică (că am lucrat și acolo), consumă carburant și răcește-ți gura ca să faci campanie unui partid politic și apoi mai vorbim și despre asta. Până atunci ciocul mic te rog! Și nu, nu vreau să ma angajez cu pile, dar dacă așa merg treburile, nu am cum să le schimb eu, că n-am inventat gaura la macaroană (și daca aș fi inventat-o cred că aș fi putut schimba ploile odar în Italia). Oricum discuția era despre cu totul altceva așa că rog abținerea de la bătut câmpii. Pretty please with sugar on top!

Edited by Miha1989, 19 March 2015 - 20:31.


#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pitzi...
Sa inteleg ca ai vrut sa dai mita si ai fost refuzata?

Edited by underb, 20 March 2015 - 13:06.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostByblos4, on 19 martie 2015 - 19:23, said:

Cred ca e fata.

Io' cred ca e altceva.Incepe cu t si se termina cu roll.Mai ales ca si exprimarea este puerila,nu este adecvata unui absolvent de scoli superioare (chiar si cu nota 5,25).Argumentele aduse tin de infantilism,nu de cauze obiective.
Un lucru e clar (cum s-a amintit):acestei persoane nu i-a fost foame niciodata.Garantat.

Nu te lasa amagit de avatar si nick.

#14
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Bai fata, habar nu ai de munca in conditii extreme. Ceea ce pentru tine e ceva de nesuportat, pentru multi e treaba de facut in maneca scurta si pas voios de pionier. Si nu asa, cu cantec si voie buna ca in ziua respectiva castiga bani si pun ceva de mancare pe masa !!!

Pentru treaba cu pilele ai o bulina infipta in frunte din partea mea si probabil din partea multor colegi forumisti. Din cauza nevertebratelor care folosesc pilele pentru propriul lor avantaj am ajuns vai de noi. Stai linistita, avem si varfuri in toate domeniile, numai ca tu nu esti acolo, si nu vei fi niciodata !!!

Edited by lucian2008, 20 March 2015 - 15:53.


#15
Miha1989

Miha1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2015

View Postlucian2008, on 20 martie 2015 - 15:52, said:

Bai fata, habar nu ai de munca in conditii extreme. Ceea ce pentru tine e ceva de nesuportat, pentru multi e treaba de facut in maneca scurta si pas voios de pionier. Si nu asa, cu cantec si voie buna ca in ziua respectiva castiga bani si pun ceva de mancare pe masa !!!

Pentru treaba cu pilele ai o bulina infipta in frunte din partea mea si probabil din partea multor colegi forumisti. Din cauza nevertebratelor care folosesc pilele pentru propriul lor avantaj am ajuns vai de noi. Stai linistita, avem si varfuri in toate domeniile, numai ca tu nu esti acolo, si nu vei fi niciodata !!!
Am putea să ne concentrăm pe subiect și să lăsăm harneala de hater-ași? Plus că dacă angajările la OCPI s-ar face pe bază de examen de competență și nu prin numire politică aș fi fost angajată de mult acolo. Pe baza logicii dumitale ar însemna să fie concediați cel puțin jumătate dacă nu trei sferturi din funcționarii publici din instituțiile românești.

View Postadisz, on 20 martie 2015 - 14:16, said:


absolvent de scoli superioare (chiar si cu nota 5,25).

Pentru cultura dumitale generală nota de promovare la licență e minim 6. Plus că a troll-a (un barbarism de exprimare) înseamnă a bate apa în piuă despre complet altceva decât subiectul, adică jumătate din răspunsurile pe care le-am primit.

Edited by Miha1989, 21 March 2015 - 20:28.


#16
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
La intrebarea din titlu ti s-a raspuns...reciteste

#17
Miha1989

Miha1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2015

View Postsailor62, on 21 martie 2015 - 20:27, said:

La intrebarea din titlu ti s-a raspuns...reciteste

Așa este, și apoi s-a trollat cu sârg. Se putea încheia discuția la postul 4. Ce au scris bladhaund, underb, adisz și lucian2008 este harneală. Rog un admin să închidă acest thread.

Edited by Miha1989, 21 March 2015 - 20:42.


#18
quiras

quiras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.09.2006
Din ce am citit am ajuns la concluzia esti doar o tuta de om pe care l-au tinut parintii in scoala !
Da ,poti injura cat vrei dar ....asta esti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate