Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...
 

Sfaturi achizitie produse Xiaomi (site-uri, transport, durata, taxe)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4892 replies to this topic

#1567
meff

meff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.06.2015
Multumesc Geo. Am urmat si pasul acesta, dpa ce am sunat la DIGI sa intreb =))) si 4G este activat .. dar telefonul in sine nu vrea sa prinda conexiunea LTE... doar H+/3G imi apare. Si la setari in meniu imi apare sa bifez Prefer LTE only sau 3G si este bifat pe LTE dar nu prinde 4G.. wtf ?

#1568
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Poate nu ai semnal 4g.

#1569
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 30.03.2010

View PostLauEugen, on 25 mai 2016 - 13:30, said:

Mersi domnilor,diseara ma pun pe comandat.
Confirm si eu seriozitatea celor de la Top One. Azi am primit un Mi4c comandat pe 13 mai, transport prin DHL (26 usd). Nu am platit nimic in plus.

#1570
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007

View Postmcjohn, on 25 mai 2016 - 18:12, said:

După cum vezi, plata s-a făcut în euro, nu in dolari. Iar un euro e 46,5 lei. Ori eu știu că un euro e 44,5-45 .
Eu vroiam să atrag atenția că, în comparație cu convertorul on-line, au fost retrași 20 lei mai mult !
Ideea ar fi că "socoteala de acasă , nu se potrivește cu cea din tîrg "!
Pentru ca să eviți comisioanele de conversie poți să-ți deschizi cont în $....Aliexpress a încasat $.Banca face conversia în euro și apoi dolari....Zic și eu...

#1571
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009

View Postowydyu, on 25 mai 2016 - 20:52, said:

Pentru ca să eviți comisioanele de conversie poți să-ți deschizi cont în $....Aliexpress a încasat $.Banca face conversia în euro și apoi dolari....Zic și eu...
Cînd primeam banii în $ mi-am deschis contul. L-am ținut aproape un an . Dar cînd mi-au cerut comisionul ... i-am rugat să-l închidă. Așa ies mai ieftin !

#1572
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmeff, on 25 mai 2016 - 19:26, said:

am ridicat telefonul Redmi note 3 pro cumparat de la Goldway de pe aliexpress.com . .. si pana la urma am scapat de vama :D nu am platit nici macar un leu la ei.. ce sa zic am avut noroc.. multa lume nu a prea avut :)
Același lucru a afirmat și Cristian LS și Lonktp. Tot n-ai citit ...
Oricum, felicitări !
Acum eu urmez ! :)

Quote

  Daca este careva pe aici care are Redmi Note 3 PRO ...  lasati-mi un mesaj.
De acum începe durerea de cap !!!
Vezi că sînt topicuri dedicate ptr fiecare model.
Nu știu dacă e diferență mare la partea de soft între Redmi 3 și Redmi Note 3. Băieții de pe Redmi 3 văd că se chinuie cu root-area telefonului, cu un ROM stabil. Vezi și tu unde e "cîrdul" tău. De aici cred că ne despărțim .
Să-l folosești cu plăcere !
La revedere !


#1573
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Ca tot vorbeati de bani, acum am vazut si eu ca 182$ = 761 de lei, cam mult sau mi se pare mie? conform acestui site pe date de 18 mai ar fi trebuit sa fie 740 de lei.

#1574
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalex1912, on 25 mai 2016 - 22:34, said:

Ca tot vorbeati de bani,
Bună-dimineața !
Păi și ia vezi care e diferența ? Tot 20 lei ?
Attached File  uploadfromtaptalk1464209044865.jpg   35.29K   45 downloads

Attached File  uploadfromtaptalk1464209170065.jpg   31.74K   45 downloads

#1575
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
gresisem data, era 19 mai, atunci la ING 182 de dolari ar fi insemnat 746 de lei, deci nu ies la socoteala 15 lei, sa scap eu de vama macar.


LE: aplicatia ta nu cumva face conversia cu ajutorul cursului BNR?

LE2: am platit 110 lei in plus pentru acelasi telefon, afaceristi ca mine mai rar, probabil o sa pun mana pe el mai devreme dar tot un prost sunt

Edited by alex1912, 25 May 2016 - 23:16.


#1576
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Astazi am fost contactat de catre cei de la TNT, mi s-a solicitat o copie a cartii de identitate si un printscreen (WTF?!) in care sa se vada valoarea tranzactiei. Ce valoarea are un rahat de printscreen? am ales sa nu le trimit factura trimisa de catre cei de la geekbuying pentru a evita eventualele complicatii si intarzieri ale coletului. Nu am fost informat vreun onorariu pe care il voi datora TNT-ului pentru aceste servicii, am specificat acest lucru si in mailul cu "documentele", sper sa ma aleg doar cu cei 150 de lei in plus ce reprezinta TVA.

#1577
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009
Am trecut azi pe la poștă să întreb dacă nu cumva au vr-un colet pe numele meu . Pace !
Cred că l-au pus la îngrășat și pînă nu-și dublează greutatea nici că-l trimit.:(

View Postalex1912, on 25 mai 2016 - 22:48, said:

LE: aplicatia ta nu cumva face conversia cu ajutorul cursului BNR?
Apk mea are mai multe funcții.
Dar, ptr că sîntem în Europa, noi plătim în euroi (nu în dolari)!
Am făcut un calcul și mi-a dat la fel 1 € = 46,5 lei.

Attached Files



#1578
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Daca selectezi de pe site sa faci plata in euro desi plata implicita este in dolari atunci banca la care ai contul in lei iti va face conversia leu - euro , apoi euro - dolar
adica o conversie in plus si implicit un comision in plus pentru banca .
Cel mai bine alegi direct plata in dolari si ramane doar conversia leu - dolar .

#1579
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Pai nu am putut sa aleg nimic, pur si simplu am facut plata, parca nu m-as duce nici la cacaciosii astia de la ING pentru 15 lei, imi aduc aminte ca si la pariuri existau neclaritati de genul asta, mai dispareau cate 5-10 lei in functie de depunere.


@Mcjohn
Important este si cursul bancii si acesta este diferit de la banca la banca.


LE: cand vad ca e 749 de lei pe OLX chiar imi pare rau

Edited by alex1912, 26 May 2016 - 12:18.


#1580
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View PostDoruTDK, on 26 mai 2016 - 11:57, said:

Daca selectezi de pe site sa faci plata in euro desi plata implicita este in dolari atunci banca la care ai contul in lei iti va face conversia leu - euro , apoi euro - dolar
adica o conversie in plus si implicit un comision in plus pentru banca .
Cel mai bine alegi direct plata in dolari si ramane doar conversia leu - dolar .

Da-mi voie sa te contrazic,am doua exemple cu produse platite pe ali(la cumparare am selectat o data euro si o data dolari)cu cardul visa de la ing.
Din extrase reiese ca la produse in usd se face dubla conversie:lei-euro-usd.

Attached Files

  • Attached File  usd.JPG   29.81K   54 downloads
  • Attached File  euro.JPG   21.8K   55 downloads


#1581
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Revin cu un update: TNT nu percepe comision pentru plata TVA catre stat, mi se pare un plus major fata de DHL, data viitoare le-o "trag" si cu TVA, nu lor ce-i drept, pentru ce dracu sa platesc TVA? imi asigura rahatul asta de stat service in cazul vreunui defect sau ma pot plange la ANPC daca produsul nu e conform?!

#1582
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009

View PostDoruTDK, on 26 mai 2016 - 11:57, said:

Cel mai bine alegi direct plata in dolari si ramane doar conversia leu - dolar .
Cum ?

View Postleonktp, on 26 mai 2016 - 12:18, said:

Din extrase reiese ca la produse in usd se face dubla conversie:lei-euro-usd.
Din ce văd la tine ; plata se face în euro , indiferent dacă produsul a fost cumpărat în euro sau dolar.
Iar conversia leu-euro se face cu + 1 leu. La noi +2 lei.
Să fi fost 43 lei euro în iarnă ?! N-aș zice !

View Postalex1912, on 26 mai 2016 - 12:37, said:

pentru ce dracu sa platesc TVA?
Ce este tva-ul ?
Dacă Ion îi vinde lui Vasile 1 kg de mere cu 10 lei, Vasile îi dă lui Ion 10 lei, iar statului 2 lei. De ce ? Pentru că pe teritoriul României s-a făcut un troc .
Din acei 2 lei statul asigură asistența medicală gratuită, educația gratuită, plătește pensii celor decedați încă 10 ani după deces și multe alte servicii bugetare !

#1583
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Stai, stop, nu ai inteles ce am vrut sa zic, pentru ce sa platesc TVA statului pentru un telefon cumparat din China? daca ma duc sa cumpar dintr-un magazin am anumite garantii, vorba aia : "sunt cetatean european si am drepturi", dar asa cand eu imi asum riscuri si statul nu ma ajuta in niciun fel in cazul unei probleme pentru ce sa-i dau bani? se duce ANPC-ul sa-i stranga pe chinezi de oua? pe dracu, e paguba mea si mi-o asum, ar trebui si statul asta m*ist sa-mi ceara TVA doar pentru tranzactia ce se desfasoara pe teritoriul tarii, adica transportul.

#1584
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmeff, on 25 mai 2016 - 19:38, said:

Multumesc Geo. Am urmat si pasul acesta, dpa ce am sunat la DIGI sa intreb =))) si 4G este activat .. dar telefonul in sine nu vrea sa prinda conexiunea LTE... doar H+/3G imi apare. Si la setari in meniu imi apare sa bifez Prefer LTE only sau 3G si este bifat pe LTE dar nu prinde 4G.. wtf ?
Caută rețele manual si logheaza-te manual prima dată . Apoi nu uita sa dai pe selectare automata

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate