Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

reclamatie ptr.constructie casa fara autorizatie de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
marin62

marin62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 09.08.2013
O  eventuala reclamatie la primarie ptr. o constructie fara autorizatie cine o poate face,numai vecinii cu proprietarul sau oricine trece pe strada si vede noua construstie?

#2
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
de unde sti ca nu are autorizatie? Poate e in proces cu actele.

Edited by nickyro, 17 March 2015 - 14:54.


#3
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Oricine poate face reclamatie.

#4
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
oricine dar daca se dovedeste ca are iti iei amendaPosted Image  (aviz amatorilor de reclamatii)

#5
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
nu o faci in numele tau si nu mai iei amenda..Aviz amatorilor!

Edited by dan_4_you2003, 17 March 2015 - 15:19.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdan_4_you2003, on 17 martie 2015 - 15:17, said:

nu o faci in numele tau si nu mai iei amenda..Aviz amatorilor!

Cum adica, merg si reclamatii anonime?Posted Image

#7
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Daca o faci online si pui numele Aristotel  Azor  merge si asa.

#8
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015
Cand e vorba de facut rau... suntem primi!

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 20.02.2008
Primii.
Daca e vorba de un tigan care isi face casa din furaciune parca mai merge...

#10
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postcasadivino, on 17 martie 2015 - 14:56, said:

oricine dar daca se dovedeste ca are iti iei amendaPosted Image  (aviz amatorilor de reclamatii)

S-a umplut tara de caini si de invidiosi, altfel n-ai umbla cu asa ceva.

#11
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
cand imi construiam casa aveam un vecin care imi tot facea plangeri, ba ca este gunoi la poarta, ca este zgomot, ca sunt prea aproape de hotar(distanta fiind de minim 1,5 m in cel mai apropiat punct- garajul) nu am luat nicio amenda, in schimb am 3 procese cu el, daca vrea hartuire, hartuire o sa aiba, latra cainele aiurea-plangere, e cotoiul in calduri si face ca toate draciile-plangere, face gratar si vine fumul la mine-plangere, nu il iert, mai ales ca acum sunt in concediu am timp berechet, a dat foc la frunze-plangere, a sadit copacul lipit de gard-plangere.

Nevastasa saraca vine la mine si se roaga sa il iert ca e bou dar avand in vedere ca mai am 2 saptamani de concediu continui.

astia cu plangerile nu au alta ocupatie si timp prea mult liber. cu ceilalti 2 vecini nu am nicio pb ne ducem la pescuit facem gratare dar pe asta nu il iert; daca a fost bou atunci exista repercursiuni.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postioppo, on 17 martie 2015 - 15:48, said:

Primii.
Daca e vorba de un tigan care isi face casa din furaciune parca mai merge...

Dar pe ala il reclami degeaba. Si daca afla cine l-a reclamat.....

#13
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008

View Postjoseph_lacroix, on 17 martie 2015 - 16:19, said:

cand imi construiam casa aveam un vecin care imi tot facea plangeri, ba ca este gunoi la poarta, ca este zgomot, ca sunt prea aproape de hotar(distanta fiind de minim 1,5 m in cel mai apropiat punct- garajul) nu am luat nicio amenda, in schimb am 3 procese cu el, daca vrea hartuire, hartuire o sa aiba, latra cainele aiurea-plangere, e cotoiul in calduri si face ca toate draciile-plangere, face gratar si vine fumul la mine-plangere, nu il iert, mai ales ca acum sunt in concediu am timp berechet, a dat foc la frunze-plangere, a sadit copacul lipit de gard-plangere.

Nevastasa saraca vine la mine si se roaga sa il iert ca e bou dar avand in vedere ca mai am 2 saptamani de concediu continui.

astia cu plangerile nu au alta ocupatie si timp prea mult liber. cu ceilalti 2 vecini nu am nicio pb ne ducem la pescuit facem gratare dar pe asta nu il iert; daca a fost bou atunci exista repercursiuni.

Pai ia-o pe nevasta-sa si dute la pescuit cu ea. Sa vezi aduci invidie. Macar asa o sa aiba motiv sa iti faca reclamatie.

#14
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu stiu ca nu sunt acceptate reclamatiile anonime.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Orice șantier, are un panou vizibil din stradă, cu informații și date de identificare.
Pe panou se regăsește și nr. aut de construire astfel încât, orice trecător poate verifica.
Lipsa acestui panou, din ce știu, duce la amendarea beneficiarului.
Lipsa acestui panou este un motiv de suspiciune pt. trecător, cum că șantierul nu are aut de construire.
Deci, dacă panoul lipsește, nu înțeleg de ce un trecător, dacă face o reclamație, ar putea fi amendat, chiar dacă autorizația există?
Mostră
[ http://ladonnaimobile.ro/images/biasini/panou_santier_biasini.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by paradigmatic, 18 March 2015 - 11:01.


#16
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postjoseph_lacroix, on 17 martie 2015 - 16:19, said:

exista repercuRsiuni.

Daca imi este permis,despre curul cui este vorba?Al tau,al vecinului reclamant,al cainelui,al motanului in calduri sau este vorba doar de un cur oarecare?

#17
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

View Postcasadivino, on 17 martie 2015 - 14:56, said:

oricine dar daca se dovedeste ca are iti iei amenda  (aviz amatorilor de reclamatii)

Unde scrie ca-ti iei amenda ?  Nu e bine sa dezinformezi.

Oricine poate face reclamatie/sesizare cu conditia sa nu fie anonima. (nume, prenume, CNP, adresa, telefon sau email)
Practic nu se poate face o verificare ca datele de identificare ale celui care face sesizare sunt corecte, (este suficient doar ca adresa de email sa fie corecta sa se poata primi raspunsul)

In raspunsul primit (pe email sau prin posta), de obicei in maxim 30 de zile,  se scrie daca se confirma sau nu cele sesizate si eventualele masuri dispuse.

O a doua sesizare din partea aceleiasi persoane pentru aceeasi adresa si fapta se claseaza. (este o norma interna a celor de la ISC)

Edited by radu3333, 28 March 2015 - 12:25.


#18
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012

View Postnickyro, on 17 martie 2015 - 14:54, said:

de unde sti ca nu are autorizatie? Poate e in proces cu actele.

cel ce construieste e obligat ca sa aibe afisat la poarta datele de identificare: nr autorizatiei, termen de executie, beneficiar, etc. Daca nu ai asta iei amenda indiferent ca ai autorizatie.

View Postcasadivino, on 17 martie 2015 - 14:56, said:

oricine dar daca se dovedeste ca are iti iei amendaPosted Image  (aviz amatorilor de reclamatii)

Nu iei nici o amenda caci reclamatia se face scris ci nu telefonic la 112. Vei fi felicitat ca esti cetatean model si ai spirit civilc de respectarea legii.

Amenda pentru constructii ilegale este de 40 mii de lei conform legii 163/2016, art 11
Partea buna este ca amenda se poate da maxim 5 ani de la definitivarea constructiei., art 39
Partea naspa este ca chiar si dupa aceasta perioada au dreptul sa te demoleze pe banii tai, ea ramane cadire construita ilegal. Intrarea in legalitate e un procedeu si mai greoi decat obtinerea autorizatieie de construire. Din start ai o cladire construita ilegal. Ganditi-va ca daca ati construit pe un loc pe unde trec pe dedesubt cabluri electrice sau de telefon, te demoleaza rapid chiar daca e terenul tau. Subsolul e proprietatea statului. Nasol e ca daca vrei sa construiesti cu autorizatie in orase te lovesti de spagarii de la primarie.
O cladire construita fara autorizatie ramane pe vecie cu probleme inclusiv la mostenitori: nu se poate intabula, nu se poate inscrie in cartea funciara, nu o poti vinde sau inchiria, nu o poti lasa gaj la banca, nu o poti lasa mostenire, etc...E o cladire fara valoare.
Si un zid daca il darami in casa, iti trebuie autorizatie caci au planurile de cadastru si stiu cum a a fost facuta initial. La fel si o magazie in curte daca e intabulata si trecuta pe cadastru, iti trebuie autorizatie de desfintare anexa gospodareasca: proiect, avize, autorizatii, etc.
Simpla declararea la circa financiara a cladirii fara autorizatie de constructie, tot ilegala ramane. Vei plati impozit aiurea, dar nu va fi intabulata si inscrisa in cartea funciara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate